Skip to main content

Topic: Odabir prve stanice (Read 11901 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odabir prve stanice


Zanima me koju stanicu kupiti koja će me služiti dugi niz godina.
Dakle početnik sam, nemam još model ni ništa, u fazi sam sklapanja popisa, pa ću sve kupiti na proljeće (možda i u nekoj grupnoj narudžbi ako bude).


Planiram neki početnički model, koji bi kasnije ako preživi dovoljno dugo koristio i za FPV. Sviđa mi se Bix 3 novi.


Što se tiče stanice razmišljao sam o ovom:


http://hobbyking.com/hobbyking/store/__51442__Turnigy_9XR_PRO_Radio_Transmitter_Mode_2_without_module_.html

Ne znam koliko kanala uopće trebam, a vidim da stanice s manje kanala nemaju telemetriju.

Ono što bi htio je telemetrija, najviše zbog uvida u stanje baterije, no i ostali "featuri" mi se sviđaju...


Također nisu mi baš najjasniji ovi moduli za stanice, jel može netko to malo pojasnit.


Koji MODE stanice da uzmem? MODE 2??


I naravno, pošto planiram FPV kasnije, trebam li na što posebno paziti u vezi stanice što treba imati za FPV???


Sad, Turnigy vidim da je kineska stanica, isplati li se dati 3x više novca i kupiti Spectrum ili tak nešto i zašto???


Hvala na pomoći unaprijed!

Odg: Odabir prve stanice

Reply #1
reci ce ti i kolege, ali po mom misljenju je ok stanica turnigy 9x ili 9xr mode 2 obavezno i frsky modul i imas ok stanicu za te novce, mogucnost frsky telemetrije i domet solidan , normalno imas i bolje i skuplje, ali ovo je sasvim pristojna stanica za pocetnika i za tu cjenu, napominjem to je moje misljene, a uzmi u obzir i druga, pozdrav.
letim, al nikako da poletim


Odg: Odabir prve stanice

Reply #3
Sto se tice modova stanice, za taranis je nebitno, posto se za minutu prebaci na drugi mod!

Sto se tice mod1 i mod 2 stanice, tu se moras zapitati koje palice ti vise odgovaraju, ako si mozda odrastao na joysticu i igrama poput playstationu, onda uzmi mod 1, posto ce ti to biti najprirodnije da su kontrole na lijevom palcu, a gas s desne strane!

Mod 2 ima komande na desnoj palici, a gas na lijevoj, jednostvno si moras predociti sto ti je prirodnije!

Odg: Odabir prve stanice

Reply #4
A taranis X9D Plus? Koja je razlika uopće??? Cijena je nešto veća.


Odg: Odabir prve stanice

Reply #6
Plus ima neke dodatke, poput rasvijete ekrana u dvije boje i vibru!


Koju god da uzmes, neces pogrijesiti, samo je plus malo skuplji!

Odg: Odabir prve stanice

Reply #7
I sada je pitanje sto zelis koristit za fpv, dali ides na 1.2ghz, ili na 5.8ghz?


Ako ides na 5.8ghz, onda si s taranisom miran i 10km!

Odg: Odabir prve stanice

Reply #8
1. Pročitao sam članak za početnike više puta, i odgovora na moja pitanja tamo nema. Dakle meni se čini da ovdje neki nisu pročitali taj članak (iako su ga napisali  :P ). Bez uvrede, ali da sam odgovor našao tamo, nebi pitao. Dakle još uvijek mi nisu jasni ti moduli za stanice, i koje uopće stanice primaju module i što je to uopće. Članak je malo opširno napisan, fali dosta detalja koje malo ozbiljnije početnike zanimaju, a neki ovdje misle da ako oni znaju puno o tome, da bi početnik iz tih članaka mogao saznati sve to. Eto ja nisam saznao jel mi se isplati kupiti Spectrum stanicu ili neku Turnigy ili FrSky koju je kolega ponudio. Sad sam u još većoj dilemi što umjesto da kontruktivno pomognete, vi mi pišete da sam pitao slično pitanje pirje 6 mjeseci i da pročitam članak za početnike. A ak već dajem 1000+kn za stanicu hoću najbolje za taj novac.

2. Da, pitao sam prije pola godine neka općenita pitanja, a sad bi baš eto odabrao stanicu. Ne trollam, nit mi je to namjera, kratak sam s parama pa nisam do sad ništa ni kupio, nešto se skupilo pa mislim da bi do proljeća mogao ući u hobi, a do tad naučiti što više s foruma, youtubea, itd.

3. Ne planiram kupovati 6 stanica, hobi mi se sviđa i nisam neki prevrtljivac da nešto kupim, pa odustanem drugi dan, nit imam para sad kupiti jeftinu stanicu, pa ju baicit u smeće pa kupovati drugu i na taj način potrošiti duplo više novca. Hoću odmah kupiti kvalitetnu stanicu sa svim što će mi trebati narednih godina, iako ni sam ne znam što bi to moglo biti, zato i pitam.

4. Za MODE sam pitao jer me zanimalo koji se koristiti najviše kod nas, pa da ne kupim obrnuti. Pošto nisam imao stanicu do sada, svejedno mi navikavao se na mod 1 ili mod 2.

5. Za  FPV mi nije odgovoreno moram li na što paziti pri odabiru stanice ako ću kasnije FPV koristiti jer se u FPV stvarno jako slabo razumijem i ne mislim se odmah baviti s tim jer iziskuje još dodatni trošak. Ali kasnije definitivno da.

6. Također me zanima moram li kupovati posebno reiciever ili ga već dobijem sa stanicom, i moram li posebno kupovati nekakve seznore za telemetriju ili tak nešto???

Naravno, najbolje bi bilo da mogu s nekim uživo razgovarati tko bi mi odgovorio na sva pitanja jer ih imam milijun, no na žalost ne mogu, pa zapitkujem prek foruma, možda sam dosadan i možda ispitujem previše, no kom se neda nek ne odgovara. Eto toliko...

@Coljo

A koja razlika između 1.2Ghz i 5.8Ghz za FPV? Nije mi baš najjasnije kak se stanica spaja na FPV opremu jer koliko vidim stanica je 2.4Ghz. No o tome moram još dosta toga proučit :) Što se tiče stanice uzet ću tu FrSky onda ;)

Odg: Odabir prve stanice

Reply #9
Da je tvoj prvi post bio ovako opširan i jasan, do trećeg možda ne bi smo ni došli!
Šalu na stranu, preporučam ti ovaj komplet:
http://shop.lindinger.at/product_info.php?manufacturers_id=34&products_id=88405
Rijeć je o Multiplexovoj stanici dokazane kvalitete i jednostavnosti programiranja.
Ta će te stanica vjerno služiti dugi niz godina i lako je moguće da drugu nećeš ni trebati. U kompletu se uz stanicu isporučuje telemetrijski prijemnik.
Coljin prijedlog je dobar i svakako ga razmotri. Ipak, ovdje je potrebno napomenuti da je Taranis puno teže programirati nego MPX.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Odabir prve stanice

Reply #10
Da je tvoj prvi post bio ovako opširan i jasan, do trećeg možda ne bi smo ni došli!
Šalu na stranu, preporučam ti ovaj komplet:
http://shop.lindinger.at/product_info.php?manufacturers_id=34&products_id=88405
Rijeć je o Multiplexovoj stanici dokazane kvalitete i jednostavnosti programiranja.
Ta će te stanica vjerno služiti dugi niz godina i lako je moguće da drugu nećeš ni trebati. U kompletu se uz stanicu isporučuje telemetrijski prijemnik.
Coljin prijedlog je dobar i svakako ga razmotri. Ipak, ovdje je potrebno napomenuti da je Taranis puno teže programirati nego MPX.




Krivo informirate covijeka i govorite sto je lakse programoirati!


Taranis ima 32 kanala, mpx 7


Taranis moze imati dodatni modul na klik 433mhz, mpx ne!


Taranis ide i ovako na10km, a mpx 1.5km!


I opet ponaljam da sve zajedno te skupocjene stanice nemaju mogucnosti taranisa!


I na kraju bas obrnuto je sto se tice programiranja, ako se nesto lagano isprogramira, to je onda taranis!


a da ne spominjem telemetriju glasovnu, koja te u svemu brutalno navodi, posto neces bas moci gledati u ekran!


Kupi taranis i tocka!

Odg: Odabir prve stanice

Reply #11
Uz taranis s linka ide i reciver uz njega!

Odg: Odabir prve stanice

Reply #12
Coljo koliko te placa ekipa iz Taranisa?  :D

Ok, realno, ima svega na trzistu, i generalno se slazem da je nekome ko pocinje ovime dostupno jako puno informacija i covjek se izgubi u svemu. Mozda bi bilo dobro da sebi postavis sve na papir, u vidu, zelim to i to, imam $$ mogucnosti toliko...

S Taranisom neces pogrijesiti definitivno, ali ako ti sve to sto nudi nece trebati, mozda ces biti zadovoljan i s necim jeftinijim. Ne prejudiciram nista konkretno. Ako si mozes priustiti, uzmi Taranis. Za neki avion ti treba ajmo reci 5-6 kanala, ovisno o setupu. za FPV ti treba jos ajmo reci 2 ako hoces imati pan&tilt mogucnosti, racunaj da ako ides na FPV ce ti trebati i nekakav OSD koji isto opcionalno iziskuje 1-2 kanala za kontrolu samog OSD-a u letu..

Stanica od 8-9 kanala ti u principu moze biti dovoljna za FPV, ovisno o zeljama. Moduli & prijemnici su sfera za sebe, uz neke stanice dobijes ugradjene, neke dodju bez pa nabavis sto ti pase.....to je stvarno pitanje za sebe.

Odg: Odabir prve stanice

Reply #13
Coljo koliko te placa ekipa iz Taranisa?  :D


Dobra :D

Samo zelim covjeka uputiti na postenu stanicu, tako da ne kupuje dvaput, a opet i da odustane od hobija, uvijek ce taranisa prodat za istu lovu i s tim da bi je zacas prodao!

Odg: Odabir prve stanice

Reply #14
Ja sam isto u kupovini kao početnik, i čitam preporuke. Vezano uz tarnis, vjerujem da je super i sve, al malo je teško izdvojit toliku sumu "samo" na stanicu ako je netko istek odlučio ući u ovaj sport s nekim manjim budžetom za početak. Neznam, tipa odlučio sam potrošit 3000-3500kn za nešto s čim ću početi i sad trebam polovinu dati samo za stanicu.

O tome se radi, nitko nekaze da ona nije dobra il odlicna.

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.