Skip to main content

Topic: Početnik traži pomoć (Read 25178 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #106
Dakle, po prvi puta u životu, napunio ja baterije i krenuo u svoju prvu RC avanturu! Na filmiću je sve kako je prošlo, a sad da analiziramo greške. Evo one koje ja znam a vi slobodno nadopunite :D :



1. Prije prvog pokušaja, provjerio sam sve, ali valjda od uzbuđenja nisam primjetio da mi se elevoni kreću u suprotnom smjeru! Ne kužim zašto, sve je sinoć bilo u redu i iako sam izvrtio svaki film, to će ostati misterija. Tako da sam umjesto da ga dignem, zalijepio za pod :) Trebao sam to skužiti prije polijetanja... Vidio sam nečiji signature ovdje da ide nekako ovako: "praksa je najbolja škola, samo i najskuplja."


2. Brzo sam to sredio, nos je malo stradao, i idemo dalje. Na prvom pokušaju, rekao sam frendu da ga namjesti uz vjetar, al na drugom pokušaju smo to zanemarili. Pa kako je puhalo dosta počelo ga je nositi u stranu. Srećom uspješno savladano...


3. Nisam dao odmah gas do kraja, što sam trebao, pa to i kombinacija vjetra... dobro da je i poletio :)


4. Bateriju nisam dovoljno dobro osigurao, moram to puno bolje izvesti.


Ostalo je bilo koliko toliko dobro, morao sam ga brzo spustiti, ruke su mi se tresle ko lude od uzbuđenja :) (nešto i od zime, bilo je hladno za popizdit). Iako je to za veliku većinu vas vjerovatno smješno, kao i model, al ja sam sretan ko nova godina! Jedan onaj balanser donesem sa sobom kad vas prvi put vidim uživo!
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #107
Prvo cestitke... Sad znas da prije polijetanja treba kontrolirati sve.Ali nesto bi ti ipak preporučio pošto sam i sam učio od starijih modelara.
Znam da je uzbuđenje veliko ali poštuj redosled pilotiranja modela naročito ako nisi letio.

Vidim da si počeo sa Jetom to nikako nije dobro jer si počeo letit odozgo prema dole a moraš početi na dnu.
 Dobronamjern savjet :

Prvo pročitaj neku literaturu o letenju modelima
Počni sa najnižimi i najlakšimi u rangu tipa Bixler,Beta, Domino itd, a to zato da dobiješ feeling za brzinu i odazivnost ailerona rudera elevatora.Ti modeli su dosta spori i opraštaju greške.Kad ti to bude premalo obično je to poslije 2 meseca pređi lagano na trajnera.. sporog trainera tipa Dyscoveri,Pioneer, naravno elapor epp foam i obavezno visokokrilac.
Sa tim modelom češ naučiti take off i landing posto nisu nervozni.
Kad to prerastes pređeš na niskokrilca ako hočeš jer ti modeli su nestabilni ali jih je lijepo za pilotirati.Kad zavrsis sa tim možeš na kakvog laganog acrobata tipa sbach epp itd.
Kad je to gotovo tek onda na Jet jer je jet specifičan za pilotirati naročito u zavojima itd jer na njega sile djeluju sasvim drukčije.

Eto toliko od mene dobronamjerno jer sigurno ne želiš da je želja po pilotiranju preskupa a kod tebe se zna to dogoditi jer si počeo odozgo prema dole.

Uživaj :-)
Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #108
Hvala iman, cijenim kritiku :)


Evo, to je nekako krenulo tim putem, i nije mi žao, uživao sam radeći i učeći model. Svakako bih htio napraviti još jedan model, kao što i predlažeš a očito bi mi treba, neki visokokrilac od deprona, ali da ima i landing gear. Pa kad si već načeo tu temu, imaš li ti ili netko drugi prijedlog/nacrt/link za tako nešto? Vremena i volje imam :)
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #109
Sys visokokrilci su sada toliko jeftini i dobro napravljeni (epp) da ti se skoro neisplati napraviti u samogradnji,jedino ako ti je to zaista želja.Za 100€ možeš dobiti več novog opremljenog osim naravno sendera i prijemnika.
Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #110
Vjerujem da da, ali jednostavno gušt mi je radit na tome. Tako model dobije dušu :) Barem u mojim očima. Tako da bi radje sam radio, a sad imam koga i pitati za savjet ovdje :)


P.S. Ovaj F16 stvarno ide ko metak!
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #111
Malo cu pretraziti po radionici imam puno nacrta ali ne za depron.Da JET je enormno prebrz za reflekse početnika. Vrlo brzo se odaziva i početnik nije sposoban to pratiti, kad imas vec sve u prstima onda ide.Ja bi ti svejedno preporučio da prvog trainera kupiš jer su iz EPP materiala koji je jako odporan na udarce tj padove a depron nije i lako se lomi.
Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #112
Ajde ako na-letiš na nešto javi :) Inače, vuku me ratni avioni, pogotovo ww2 warbirdsi. Znam da je to daleko, ali eto, to mi je cilj, san, želja, kako god. Moram napravit i poletit jednog Spit-a, Mustanga ili slično :) Kad tad.
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #113
Jako dobro za prvi puta,da usporedim sebe i tebe ti si ispao bolji,jer si sam napravio model i još si letio na slabijem modelu što se tiče konstrukcije,svaka čast i čestitam na prvom(padu) i drugom letu ;) :) .Uživaj u daljnjem letenju i sklapnju modela 8)

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #114
http://www.youtube.com/watch?v=90rQuykgsMM

Da to su niskokrilni modeli ali lijepo vodljivi kad ga naučiš.
Prije toga probaj onog iz gornjeg linka ili sličnog nečeš žaliti.

Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #115
super!!!

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #116
Takav sa punom opremom ima i poseban prostor za izbacivanje bonbona,padabranaca itd,kod nas kosta 130 €. Super je za početnika i vrlo odporan na udarce a i oprašta greške pilota.
Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #117
@MarioMT: Hvala Mario, na pomoći i podršci  ;)
@iMan: Svakako ću probati nekog trainera ili slow flyera napraviti, nije do novaca, već do gušta. To i ovaj F16 "DD" će biti valjda dovoljno da se donekle ispraksiram :)  Sad kad je gotov će se i voziti. Krpati i voziti sve mi se čini :D
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #118
Ma nemaš na čemu,i meni su mnogi pomogli kada mi je trebalo,sada već nakon godinu dana znam i sam dosta toga ,a i još učim,nikada dosta znanja RC programa ;) :)

Odg: Početnik traži pomoć

Reply #119
Drago mi je ako ti uspijem pomoči u nekim stvarima i meni su pomogli pa i sada jer jos uvijek ucim mada znam vec dosta.
Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.