Skip to main content

Topic: Malo o internet kupovini (Read 8947 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Malo o internet kupovini

Zdravo ekipa, ova tema nije vezana za modelarstvo, a opet u jednu ruku jeste, naime, zanima me kako se kupuje sa određenih stranica putem neta, znam da to ide putem Pay Pala, ali kako se na njemu novac polaže/stavlja...jer si planiram spektruma kupovat pa valja malo o tome znat prije nego išta poručim.  8)
Bitno da se leti.

Odg: Malo o internet kupovini

Reply #1
Najjednostavnije objašnjeno, moraš imati karticu - tipa Visa (s kojom možeš obavljati elektronsko plaćanje) i sl. Nju dodaš na PP računu, tako da odeš u Profile -> Add bank card. Obaviš postupak verifikacije koji ti je objašnjen tamo i spreman si za kupovinu.
Paypal je posrednik u cijeloj toj priči i on samo prebacuje novce sa tvoje kartice na račun trgovca, tako da novce ne polažeš na paypal, on ih skida sa tvoje kartice i proslijeđuje dalje.


Odg: Malo o internet kupovini

Reply #3
Jos uvijek sam u diskusiji s PBZ-om u vezi tog beskontaktnog placanja bez pina do 100 kn, ali me nikako nece spojiti s kretenom iz njihovog tima koji je smislio tako sjajnu ideju.
Hocu svaki puta pa makar i za 20 kn da upisem pin, za sada takve uredjaje ima jedino kaufland.


Odg: Malo o internet kupovini

Reply #4

Hocu svaki puta pa makar i za 20 kn da upisem pin, za sada takve uredjaje ima jedino kaufland.


I ja isto tako volim pin upisat, neki dan bio u privatnom dućanu široke potrošnje, kčerka mi kaže kupi mi žvake orbit, ja u dućan imam samo velike apoene ona nema za i zvratit ja dam maestro za 4 kn. To mi je bio najmanji iznos do sada kaj sam provukao karticu, i naravno tata upisao pin.
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Malo o internet kupovini

Reply #5
Ja sam otvorio devizni račun uz tekući (iz drugih razloga). Sa tog deviznog plaćam preko paypala. Internet bankingom prebacujem sredstva sa tekućeg na devizni ako nema dovoljno (trenutno prebaci), i paypal dalje skida po potrebi. Također, isključio sam paypalovu defaultnu konverziju valute, jer inače dolazi to troduple konverzije i banka "pojede" puno provizije. Čini mi se kao solidna solucija.
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Malo o internet kupovini

Reply #6
e ljudi imam jedno pitanje napravio paypal acount i sada me trazi da upisem broj kartice
naci moje pitanje jel se to bas mora ?? ... jer inace nemam karticu a imam jedino broj tekuceg pa se moze kak na paypalu srediti da netreba broj kartice nego broj tekuceg ??

Odg: Malo o internet kupovini

Reply #7
ne.

Odg: Malo o internet kupovini

Reply #8
aa aa steta ... onda budem ipak morao zatraziti karticu od tekuceg  ;)
nadam se sa takvom karticom da napraviti transakcija na pp

Odg: Malo o internet kupovini

Reply #9
Rade samo kreditne kartice. Kartica tekuceg nece proci!
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Malo o internet kupovini

Reply #10
ahaa ... onda sam to nesto pobrkao  :D


a dal ima mozda koij drugi program slican pp a da se mogu sa tekuceg uzimati novci ?

Odg: Malo o internet kupovini

Reply #11

Hocu svaki puta pa makar i za 20 kn da upisem pin, za sada takve uredjaje ima jedino kaufland.


I ja isto tako volim pin upisat, neki dan bio u privatnom dućanu široke potrošnje, kčerka mi kaže kupi mi žvake orbit, ja u dućan imam samo velike apoene ona nema za i zvratit ja dam maestro za 4 kn. To mi je bio najmanji iznos do sada kaj sam provukao karticu, i naravno tata upisao pin.

Jedino kaufland za sada ima nove uredjaje za beskontaktno placanje.

Odg: Malo o internet kupovini

Reply #12
ahaa ... onda sam to nesto pobrkao  :D


a dal ima mozda koij drugi program slican pp a da se mogu sa tekuceg uzimati novci ?

Odes u PBZ i otvoris njihov ziro racun u kunama, dobijes debitnu karticu, nikakve pakete nemoj uzimati, meni dodje odrzavanje racuna 8 kn, u minus na toj kartici ne mogu uci, potrositi mogu samo ono sto je na kartici.

Odg: Malo o internet kupovini

Reply #13
Najjednostavnije rješenje (za nas zaposlene) je i dalje korištenje kreditne kartice tipa Amex, Visa, Mastercard...dakle napominjem KREDITNE, ne od tekućeg.
Sad ovisi kako koja banka uzima proviziju i kako obračunava tečaj.
Govoreći iz osobnog iskustva, kod mene je slijedeći slučaj:
Koristim VISA Classic karticu od HYPO Banke, preračunavanje tečaja mi radi banka (ne PayPal jer oni tu oderu) i to uglavnom po srednjem tečaju ili čak nešto manjem.

Sad, najzgodnija stvar koja mi se sviđa kod te kartice je....svaku kupnju mogu razbiti na rate.
Kako to radi ?
Pa jednostavno, eto, kad sam naručio 2 aviona lane za cijenu od nekih 2000 kn (ne znam koliko je to bilo dolara), platio PayPalom i nakon par dana koliko treba da se transakcija vidi na kreditnoj kartici, nazovem banku na besplatni broj i kažem da hoću tu transakciju podijeliti na 3 rate. Oni za svaku ratu zaračunaju neku naknadu tipa 16kn i to je to,nikakve kamate, odmah ti djelatnik kaže kolika ti je rata skupa sa tom naknadom. Otplaćivao sam kupnju napravljenu PayPalom 3 mjeseca po cca 680 kn.

Mjesečna neka naknada za korištenje kreditne kartice je isto oko 16 kn.
Kad sve zbrojim, mislim da mi se isplati bolje neko neka prepaid kartica koju natočiš s novcem, jer prvo takve transakcije najčešće pri preračunavanju uzimaju najveći tečaj i nema mogućnosti kupovanja na rate preko interneta.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Malo o internet kupovini

Reply #14
Evo, jedan moj dragi prijatelj je svojevremeno napisao tutorial, pa se nadam da se neće ljutiti ako ovo osvane ovdje.
Željko  ;)
 
ebay i PayPal tutorial - lekcija 1.

U osnovi stvari funkcioniraju tako da se na ebay stranicama odvija ponuda/potražnja a plaćanje se vrši putem servisa PayPal. To su dvije tehnički nezavisne službe ali danas je PayPal postao skoro pa isključivi način plaćanja.

Znači prije svega potrebno je napraviti PayPal account.

Postupak otvaranja bankovnog računa je slijedeći:

1. Morate imati odgovarajuću karticu koja ima CVV broj. To je broj na zadnjoj strani kartice, nalazi se tamo na onom prostoru rezerviranom za potpis. Broj ima 4 + 3 cifre, CVV broj su te zadnje tri cifre.
Kartice koje imaju taj broj:
Visa - kreditna kartica
Visa Electron - debitna kartica izdana od Erste i PBZ-a (sa deviznog ili kunskog računa), zatim kartica tekućeg Splitske i OTP banke
MasterCard bilo koji izdavatelj
American Express osim American Express Start card za studente koja ne radi na netu
2. Preporuka je otvoriti poseban račun za to, ja sam konkretno (bez želje za reklamiranjem) otvorio devizni u Erste. Postupak je jednostavan, odete na šalter, tražite otvaranje deviznog računa (to košta 20 kuna) i uz njega VISA ELECTRON karticu. Kartica je gotova za par dana.
3. Kada je kartica gotova uplatite nešto na nju, za početak malo, 20 - 30 $ i spremni ste za PayPal.


PayPal kreiranje accounta:

1. Odite na adresu http://www.paypal.com
2. Kreirajte account. Pitat će vas osobne podatke, gledajte da budu točni. Nemojte koristiti naše znakove čćđšž. Adresu upišite onu koja vam piše na kartici. Upisivanje neke druge adrese je rizično, PayPal povremeno radi provjere traži da im skenirate osobnu, putovnicu, račun za komunalije i slično radi provjere. Činjenica, ne rade to često ali ako kao kupac dobijete loše ocjene od prodavaca (da, i to se ocijenjuje) možete očekivati takvu provjeru.
Podatci koje tamo morate upisati su slijedeći:

* Email (unesite ispravnu važeću email adresu)
* Street Address (vaša adresa)
* Phone (tel. broj u formatu +385XXXXXXXXXXX)
* Password (najbolje kombinacija brojki i slova)

Kad ste to ispunili account je kreiran, tražit će vam potvrdu kroz email. Zatvorite Payal, otvorite vaš email gdje će vas čekati njihov mail u kojem je link na koji morate kliknuti za verifikaciju i potvrdu accounta. Kliknite na link i account je gotov. Otvorit će vam se ponovo PayPAl.

PayPal prijava kartice:

Karticu je potrebno prijaviti i verificirati prije upotrebe. Postupak je slijedeći:

1. Prijavite se na PayPal s vašom email adresom i passwordom.
2. U meniju odaberite Profile - Credit Cards i kliknite na Add a Card
3. Unesite tražene podatke, pazite na ispravnost. Objašnjenja na ekranu su jednostavna, treba ih samo pratiti.
4. Na kraju pritisnite Verify Card. U tom momentu s vaše kartice PayPal skida 1.95 $.
5. Odjavite se s Paypal-a, no s ovim verifikacija nije gotova.
6. Pričekajte par dana pa iz banke tražite izvod transakcija. Na njemu mora biti nešto slično ovome : 1234PAYPAL--*EXPUSE 47523768632 1.95$
7. Ponovo se logirajte na PayPal i odite u Profile - Credit Cards. Pored vaše kartice opet stoji botun Verify Card, kliknite na njega. PayPal će vam tada tražiti četverocifreni broj kojim vršite verifikaciju. To je broj 1234 iz gornjeg primjera (1234PAYPAL--*EXPUSE 47523768632 1.95$). Naravno, vaš će broj biti drugačiji. Pažnja, ovaj broj možete dva puta pogriješiti. Ako pogriješite i treći put kartica biva proglašena nevažećom za PayPal.
8. Nakon što ste to obavili vaša je kartica verificirana. Onih 1.95 $ s početka vraćeno je natrag na vaš račun. Sada možete početi kupovinu.

Dodatna podešavanja:

1. PayPal vrši konverzije iz lokalne valute u traženu i na toj caki uzima prilično. Moja preporuka je imati devizni račun i na njega stavljati dolare jer je dolar sredstvo plaćanja u većini slučajeva. No potrebno je promijeniti to da konverziju vrši banka a ne PayPal da bi se izbjegle tečajne razlike. To se podešava u vašem Profile meniju, u Recurring Payments opciji. Kliknite na nju pa zatim na Edit Funding Options i na kraju pored broja vaše kartice kliknite na Conversion Options. na dobivenoj stranici imate dvije opcije, potrebno je odabrati donju, Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

Napomena:

Hrvatski građani trenutno mogu samo plaćati putem PayPAl servisa, ne mogu primati novce. Od 1.1.2011. Na snazi je novi zakon koji to regulira ali Paypal tu činjenicu još nije uzeo u obzir pa ako mislite nešto prodavati malo se strpite.

ebay

Kreiranje accounta

1. Otići na http://www.ebay.com/
2. Klinuti na register
3. Prvo promijenite Country or region. Postavljeno je na United States, odaberite Croatia, Republic of.
4. Nakon toga ekran vam se malo promijenio. U polje State / Province / Region upišite vašu županiju ili regiju (Istra, Dalmacija, Slavonija...). Podatak prilično nebitan za rad ali obavezan.
5. Ostali podatci nisu problematični, popunite ime, prezime, adresu i ostalo. Sve kućice su obavezne a podatci moraju biti punovažni.
6. U donjem dijelu odaberite user ID (nick, nadimak) i password (i ponoviti ga). Također je potrebno odabrati i tajno pitanje (Pick a secret question) i upisati odgovor na njega. Taj odgovor je potrebno zapamtiti jer će vam ga tražiti ako dođe do kakvih provjera (izgubljen password, duplo logiranje...).
7. Dalje je potrebno ispuniti u kućicu kod prikazan na slici i kliknuti u kućicu I agree that.
8. Nakon toga treba pritisnuti Continue. Otvori se prozor koji vam kaže da za nastavak treba email potvrda.
9. Zatvorite ebay i otvorite email. Tamo vas čeka email od njih u kojem je link za aktivaciju. Kliknite na njega i ebay registracija je završena.

Kupovina

1. Odite na http://www.ebay.com/ i logirajte se s vašim podatcima.
2. Kada ste odabrali traženi artikal kliknite na Buy now botun. ebay vam pri tom traži još jednom potvrdu s tim da vam na ekranu prikaže sve detalje transakcije, od kud je prodavač, koliko košta roba, koliko košta transport i ostalo. Potvrdite traženo klikom na Commit to buy.
3. Otvara vam se PayPal prozor. Ulogirajte se s vašim podatcima, potvrdite traženo i s time ste obavili kupovinu. Na mail će vam doći potvrda od ebay-a, PayPAl-a i prodavača o potvrđenoj transakciji. Ne brišite te mailove sve dok vam roba ne stigne i dok se ne uvjerite da je s njom sve u redu.

Shipping

Troškovi dostave uvijek pišu uz robu. Kada razgledate robu kliknite ispod opisa na Shipping & Payments panel pa tamo odaberite Croatia, Republic of ako već nije odabrana. Tako ćete vidjeti koliko košta dostava do Hrvatske.
NIPOŠTO ne odabirite dostavu putem DHL-a i sličnih službi. Kod njih je špedicija obavezna i košta papreno. Odabirite isključivo običnu (zračnu) poštu, USPS i slično. Vrijeme dostave je jednako (dugo) ali izbjegavate brojne probleme i troškove.
Neka vas ne razočara duga isporuka. Ona može trajati i preko mjesec dana. To je tako, pogotovo ako naručujete iz Kine, Hong Konga ili Singapura.
Prodavac vas obično mailom obavijesti u kojoj je fazi vaša narudžba (zaprimljena, roba je na lageru, pakira se, roba je poslana). Postoji također i opcija tracking-a koja se dodatno plaća. S tom opcijom u svakom momentu možete saznati gdje je trenutno vaša roba. Po meni nepotrebno bacanje para ali ko voli nek izvoli...

Place Bid ili Buy now

Postoje dvije kategoorije kupovine koje su navedene pored svake robe.
Prva kategorija su aukcije (Bidding) gdje kuci pomalo povećavaju cijenu i robu osvaja onaj koji je po isteku aukcije imao najveću cijenu. Druga grupa je Buy now što znači roba je ponuđena za zadanu cijenu, ako želiš kupiti klikni, plati i tvoja je. Meni osobno ovo drugo je interesantnije jer nemam živaca pratiti aukcije ali ako neko želi zašto ne? Znam ljude koji su kupili za sitne pare zanimljive stvari a sam sam nedavno iz zezanja ponudio za jednu jaknu 1,80$ i dobi na kraju :D

Pretraga i povjerenje

Ok, opisao sam jednostavniji dio, znači samu kupovinu.
Teži dio je sama pretraga. Prodavača ima bezbroj, robe isto tako. Ne šalju svi u Hrvatsku.
ebay ima prozor za pretragu u koji se unosi traženi pojam ali zbog gore navedenog to je upravo neupotrebljivo.
Pretragu vršite tako da pored tog prozora odaberete opciju Advanced. Sada možete podesiti brojne filtere koji će vam suziti broj pronađenih predmeta.
Nabrojat ću par osnovnih koje ja koristim za primjer a ostale si podesite prema potrebama.
Prvo treba unijeti traženi pojam, recimo Braided fishing line 10LB (upredenica 10 libri). Malo niže kliknem na Buy it now kućicu jer me aukcije ne interesiraju.
Dosta niže u Location opciji odaberem Available to i u njemu Croatia, republic of.
Na kraju pod Sort by odaberem Price + Shipping:lowest first.

Tako sam zatražio slijedeće:
- Upredenica 10 LB
- Isključivo 'kupi odmah', bez aukcija
- Izlistati samo prodavače koji šalju u Hrvatsku
- Izlistati po cijeni, od najmanje do najveće

Na kraju kliknuti na Search botun, još jednom potvrditi lokaciju (Croatia, Republic of) i uživajte.
HSP Brontosaurus Pro
Turnygy Trooper 4x4 nitro

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.