Skip to main content

Topic: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje (Read 7167 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hobby King HK-T6A stanica - testiranje


Kako su ove stanice vrlo jeftine i sve više ljudi ih kupuje, malo sam se pozabavio testiranjem modela HK-T6A.

Radi se o 6 kanalnoj stanici iz kine:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9041&Product_Name=Hobby_King_2.4Ghz_6Ch_Tx_&_Rx_%28Mode_1%29






Stanica je identična stanici Fly Sky FS-CT6A, izgleda da je to proizvođač koji ih prodaje i hobby kingu.

"Bind range test" prekidač služi za spajanje stanice s prijemnikom, a "range test" izgleda da ne postoji, barem ne na ovoj 6 kanalnoj verziji stanice...

Stanica radi u ISM pojasu na 2.4GHz, te koristi GFSK modulaciju što znači da nema pravu modulaciju s proširenim spektrom (spread spektrum) kao što je FHSS ili DSSS, tako da nema sve prednosti koje ovi sustavi te skuplje stanice imaju (što se tiče dometa, utjecaja EM smetnji, problema kad je puno stanica istog proizvođača u blizini, itd), ali za ovu cijenu i više je nego dovoljna za letenje na manjim udaljenostima.

Ovako stanica izgleda ispod haube :) :



Gore ispod antene nalazi se predajni RF modul, na kojega dolazi PPM modulacijski signal (razine 3.3V), koji bi se potencijalno mogao izvaditi za neku drugu uporabu, ili bi ga se moglo zamijeniti nekim ozbiljnijim spread spektrum modulom ...


Sto se tiče dometa,  ako se računa sa specifikacijama proizvođača (izlazna snaga 19dBm (P=80mW RF), osjetljivost prijemnika -76dBm) te ugrađenim antenama, ukoliko se radi o potpunoj optičkoj vidljivosti bez ikakvih prepreka u blizini, antene stanice i jedna od antena na prijemniku su paralelno, te je model visoko od zemlje, maksimalni domet je d = 800m. U realnim uvjetima na ovoj maksimalnoj udaljenosti servoi će početi trzati, a kako se model okreće u zraku u određenim trenucima moguće je i potpuno izgubiti kontrolu (mogućnost za ovo se smanjuje time što su na prijemniku zapravo dva prijemnika i dvije antene koje se u modelu trebaju razmaknuti jedna od druge i postaviti okomito jedna na drugu, čime se drastično povećava šansa da jedna od njih u određenom položaju modela u zraku još uvijek prima dovoljno signala).





Mjerenje efektivne izračene snage pokazuje da se zapravo radi o nešto manjoj snazi koju ova stanica ima, te uz ovu antenu EIRP snaga iznosi oko 16dBm (40mW RF), te ako sad izračunamo maksimalni domet dobivamo d= 500 metara. Znači u realnim uvjetima ova udaljenost je manja, te do 300 metara ne bi trebalo biti problema sa gubitkom signala ili trzanjem servoa, ukoliko na terenu na kojem letimo nema smetnji ili još ovakvih identičnih stanica. Zašto??


Ova stanica koristi dosta uski pojas u 2.4GHz ISM bandu, točnije centralna frekvencija je na 2.418GHz, a većina RF snage nalazi se u pojasu od 2.416 do 2.420 GHz.



Ako se nađe više ovakvih stanica u blizini, jedna će drugoj potencijalno smanjivati domet, jer će sve raditi unutar tih istih 4MHz pojasa, te će se unatoč tome što koriste način rada u kojemu stanica šalje podatke relativno kratko, pa čeka, moći dogoditi da više stanica šalje istovremeno i time remeti signal na udaljenim prijemnicima. Zato, ukoliko se nađete na livadi sa još kojom ovakvom identičnom stanicom, isprobajte domet iako će vas netko možda uvjeravati da ona jedna drugoj ne može smetati jer svaka ima svoj kod kojega samo određeni prijemnik množe primati .

Ukoliko se na terenu nađu stanice koje rade u širokom frekvencijskom pojasu kao što su one sa DSSS sustavom, zanemariv je međusobni utjecaj na domet, jer svaka koristi cijeli (ili veći dio ) ISM pojasa, te prijemik pomoću kodova i obrade signala iz spektra vadi svoj signal koji je samo njemu namijenjen.


Također, stanica na poleđini ima PS2 4 pinski konektor, koji se koristi za spajanje na USB i računalo, te se pomoću software-a može programirati mixere, spremati i kreirati postavke za više modela, čime ova stanica ulazi u kategoriju "pametnih stanica" :)





Izlazni PPM signal je negativan, tako da se ova stanica može spojiti kao TRAINER (slave) stanica na bilo koju stanicu koja ima input za negativni PPM ( kao što je npr. Graupner MC-15 ), te se onda prekidačem na MASTER stanici dopušta da ju upravljaju komande sa SLAVE stanice. Ukoliko bi se htjele spojiti dvije ovakve Hobby King stanice kao MASTER i SLAVE morala bi se napraviti modifikacija u jednoj od stanica, u koju bi se ubacivao PPM signal iz druge stanice, te bi bilo poželjno dodati i prekidač koji gasi RF izlazni modul na SLAVE stanici da ne emitira i ne radi smetnje. Razina PPM signala je 0 - 5V, a ovo je raspored pinova na konektoru  :





Ukoliko bi ju željeli spojiti na neku stanicu koja prima pozitivni PPM, mogao bi se napraviti jednostavan invertor signala, koji se može napajati iz ovog konektora (+5V).


Serial izlaz mogao bi se iskoristiti i za spajanje stranice na računalo te upravljanje nekim softwareom ili simulatorom, jer stanica na ovaj izlaz šalje položaje palica...

 
Toliko zasada o stanici, nadam se da će vam ovaj info biti od koristi   ;D


Ivan


Odg: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje

Reply #1
Napokon jedna kvalitetna i stručna recenzija 2,4 RC uređaja !
Ajmo Aurora frikovi, da vas vidimo, dokažite sada argumentirano da je omiljena Aurora bolja od jedne obične HK-T6A
:D :D

Damir

Odg: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje

Reply #2
Sam nek daju Iveku na testiranje! Ivek je zakon!
Btw kaj onda trebam za trainer ? ppm i 5V?
btw btw kak je na mx 16 ulaz na mono jacku koji je koji?

E i Ivane daj napravi recenziju za coronu!

Odg: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje

Reply #3
SVAKA  CAST MAJSTORE ??? ,SUPER INFO!

 

Odg: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje

Reply #4
ja imam takvu stanicu i radi odlično. hvala na ovim iscrpnim podacima

Odg: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje

Reply #5
Dali je netko probao ovu stanicu odnosno T4A napajati direktno na LiPo 3S celije (12,6V)?


Odg: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje

Reply #7
Napokon jedna kvalitetna i stručna recenzija 2,4 RC uređaja !
Ajmo Aurora frikovi, da vas vidimo, dokažite sada argumentirano da je omiljena Aurora bolja od jedne obične HK-T6A
:D :D

Damir

Aurora ima veči domet ja letio na 1300 m na FPV i to na 1 i pol od zemlje kada sam testirao video link tu mi je nestalo slike.
Radio testove na 2,5 km na zemlji radi i to ne na mijestu nego model vrtio u krug.
Druga stvar zanima me koliki domet ima ta HK stanica  kada je u blizini od 20 cm video link od pola vata? nebitno koje frevencije.
I ono meni najbitnije opcije koje ima aurora nemaju stanice od 1000 dolara.
Cijena aurore 9 je po meni opravdana a ovo drugo je sve pre napuhano jedan JR9303 košta 600$ nema pola toga što imam aurora i domet je manji 100% imao sam je 2 godine.
Ista stvar sa multipleksom Evo 9 i nju sam imo imala je bagaova za poludit potencioetri su crkaval itd.
Imao sam i Futabu onu 10 kanalnu isto kao i Žuti pa pitaj njega kakva su mu iskustva.
Ta stanca radi, imao sam i nju i to baš 6 kanalnu ali kvaliteta izrade je loša pitanje koliko bi potenciometri i ostale stvari izdržale.
I ja osobno je nebi koristio na ničemu skupljem od zagija.
Da stanica valje nebi košta 30 dolara.
kako bilo, svaka čast na testiranju ja osobno nisam nešto stručan za te frekvencije ja kupim, probam i onda znam dali radi ili ne.
Testovi u stvarnim uvijetima meni nešto govore i znače, teorija je nešto drugo.


Odg: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje

Reply #8
Jazavac, šalio sam se.... niti ja nebi tu stanicu koristio za neki bolji ili vredniji model.

Stvar je u tome da u radiokomunikacijama nema uobičajenog odnosa teorija-praksa jer radiovalove ne možeš vidjeti, pa ti je za dokazivanje svojstava potrebna odgovarajuća oprema ili instrumenti. Da bi to onda i upotrijebio, potrebna su ti izvjesna teoretska znanja inače ti se može dogoditi da uletiš u neka čudna tumačenja - a toga se nađe po forumima ko' pljeve.

Odnos cijena/kvaliteta je isto čudan: evo ja jučer sa BMarijan testirao prijemnik od 13$ na 15,6 km i radilo bez i najmanje greške, još sam držao kraj serva ukljućen mobitel da kolega na drugoj strani čuje kako servaći uredno rade.

Za Auroru 9 nemam što prigovoriti.

Damir

Odg: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje

Reply #9
malo šale ne škodi ;)

letio sam na kilometar i pol sa aurorom, uz naravno fpv, 1.2ghz 800mw i nikakvih smetnji nije bilo

jednom se dogodila smetnja kada je oko mene bilo gro ljudi, 3-4 auta, mobiteli itd.... još sam ja inteligentno držao antenu stanice usmjerenu totalno pogrešno :)
bez signala sam ostao na cca 1 sekundu na nekih kilometar udaljenosti, bilo je potrebno samo korigirat položaj stanice i signal je u roku odmah ponovno vraćen
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje

Reply #10
Svaka Čast! Nekome će korisititi sigurno pri odluci, za početnika, zezanciju, kao druga stanica, bla bla. Smiješno je uopće komentirati i uspoređivati to s stanicama od 10 puta pa na više cijene.

Nisu svi koji upadnu u ovaj hobi spremni dati 400$ za stanicu.
Za njih , vikend hobiste, početnike, eto super jeftine stanice.

Istina, nema brdo funkcija ali za zezanciju, zašto ne?
Mada bi dok postoji tu Turnigy 9X naravno uzeo nju ako sam u "ograničenom proračunu". Razlika je 150kuna.

Ali za depron gluposti, park letenje. PERI DERI ;)

Odg: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje

Reply #11
Pitam za napajanje jer sam nabavio 2 te 4 kanalne stanice iz DE, jedna je rezervirana a drugu cu koristiti za ZAGI - slope tj. jeftina stanica u ruksak a Zagi na leđa kod vikend setnjica po okolnim brdima odnosno godisnjem u Dalmaciji  ;)
Nego gdje ste skidali software za podesenja preko PC-a za ovu 4 kanalnu?

Odg: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje

Reply #12
Pitam za napajanje jer sam nabavio 2 te 4 kanalne stanice iz DE, jedna je rezervirana a drugu cu koristiti za ZAGI - slope tj. jeftina stanica u ruksak a Zagi na leđa kod vikend setnjica po okolnim brdima odnosno godisnjem u Dalmaciji  ;)
Nego gdje ste skidali software za podesenja preko PC-a za ovu 4 kanalnu?

Koliko ja znam ta stanica nema ništa drugo osim reversa tih 4 kanala znači bez ikakvih mikseva
 i bez pc-a gola do bola :)

Odg: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje

Reply #13
Pitam za napajanje jer sam nabavio 2 te 4 kanalne stanice iz DE, jedna je rezervirana a drugu cu koristiti za ZAGI - slope tj. jeftina stanica u ruksak a Zagi na leđa kod vikend setnjica po okolnim brdima odnosno godisnjem u Dalmaciji  ;)
Nego gdje ste skidali software za podesenja preko PC-a za ovu 4 kanalnu?

Koliko ja znam ta stanica nema ništa drugo osim reversa tih 4 kanala znači bez ikakvih mikseva
 i bez pc-a gola do bola :)

ako je samo 4 kanala onda je golo go... , bas kako kazes nista osim reversa kanala dok ova sa 6 kanala ima dosta toga ali je opet sranje kad moras sve preko PC-a radit;
jedino da nabavi V-tail mixer onda moze za zagi

Odg: Hobby King HK-T6A stanica - testiranje

Reply #14
jup, 6kanalna ima tri-cetiri programcica za podesavanje, imas tri mixa i to je to
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.