Skip to main content

Topic: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira (Read 6119 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Eto konačno nakon prvog pada mojeg raptora sam ga opet složio i uz asistenciju "Jazavca" poštelao tracking na heliću. Sve je bilo idealno, tracking odličan, heli skroz miran i stabilan osim što je lagano curio rep u desno ali to je zanemarivo. I tako odem ja jučer na asfaltirano igralište malo trenirati jer mi helići nisu legli od prvog dana i sav sam u avionima. Dignem ga ja i sve ok ali nakon par minuta odjednom heli poludio totalno odnosno rep. Kad sam krenuo malo vježbati osmice i dao malo potiska repom heli se odjednom počeo rotirati oko glavne osovine i to dosta jako. U jednom trenu se smirio i kad sam ga htio spustiti poludio je opet i nije mi preostalo ništa drugo nego ga prislino zakucati u pod jer je već krenuo prema nama. Kasnije sam u miru na stolu prekontrolirao i ustanovio da je riknuo žiro jer nema signala na nijedan servo koji mu spojim. Otvorio sam žiro i ustanovio da je potenciometar "tralvel" izgubio kontakt. Nije mi preostalo ništa drugo nego ga odlemiti i prelemiti na maksimalni otklon jer je inačei korišten u tom položaju. Sam potenciometar je jako nekvalitetan a mislim da ga je ubio dim iz auspuha kao i trešnja. Danas ću ga montirati na drugi Raptor pa probati i mislim da će raditi kako treba jer je fiksno spojeno ali mi nije drago jer sam drugi helić razbio.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #1
Da na nitrace obicno prvo stave spuzvu pa metalnu plocicu pa spuzvu i tek onda ziro.

Kak si ti imao nakeljen?
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #2
Da na nitrace obicno prvo stave spuzvu pa metalnu plocicu pa spuzvu i tek onda ziro.

Kak si ti imao nakeljen?

Bio je samo na jednom sloju dvostrano samoljepljive spužvaste trake. Vratio sam ga na drugi Raptor ali preko dvije trake i probao u dvorištu samo na kratko jer namam prostora ali danas idem na livadu pa ću ga tamo probati (razbiti  ;D ) kako treba.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #3
Jučer zahvaljujući "jazavcu" sam konačno probao letiti helić a ne samo digni, održavaj i spusti. Letio sam svog "penzionera" u letenju i to Raptor 30 naravno nitro jer ja ništa drugo ne priznam. Konačno sam napravio 2x po 10 minuta letenja i to u radijusu od oko 150-200m. Spojili smo se stanica na stanicu i to njegova JR 9303 i moja JR 7202. Trening sistem je proradio iz prve i to savršeno. Kad je meni bilo gusto onda bi on preuzeo, smirio ga i ja bi opet nastavio. Šteta što nemam koga drugoga pa da nastavim tako još poneki put jer se on vraća u ZG a tu kod nas u Zadru nema baš helihopteraša koji znaju tako dobro letiti. Sve u svemu ja sam bio jako zadovoljan i konačno sam vidio svoj heli kako normalno leti a ne samo hoverira ili razbija.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #4
:) fino fino.

Znaci sad ces nam u Zagreb dolaziti vikendom? :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #5
Prvi put kad sam u proputovanju prema gore onda obavezno nosim i svoj zaprašivač protiv komaraca  ;D
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #6
Ma ja sam pustio suzu ...naš Mikica je super...a tek troll i tomašič...jelda PP

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #7
nadam se da ču sada  i ja u ZG učiti od drugih profesionalaca a i da vidim onaj stroj od robia onaj ogroman, da malo vidim kako to leti.
Eto stigo sam u ZG i u subotu na lučkom opet u standardnoj postavi ja se nadam.

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #8
Mikica ! "robia" jedva čeka !!!

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #9
E fala k.... da sam konačno proletio svoj Raptor 50 koji se stisao u pranju i trenutno je 30 ali nema veze. Letio sam ga kao i prije 2 tjedna kad sam s Jazavcem letio master/slave. Konačno sam prevladao onaj prokleti strah koji mi se uvukao nakon što mi je otkinuta elisa u punoj brzini proletila pored glave. Radio sam klasične osmice u radijusu od oko 100-150 metara na visini ne većoj od 15 metara i prezadovoljan sam radom mojeg zaprašivača komaraca kao i njegovim letnim karakteristikama. Puno je jači od prave 30-ice jer ovaj ipak ima OS50-H motor koji je duplo jači od OS 32 koji se nalazi na 30-ici ali i omjer glavnog i malog zupčanika je veći sad u korist glavnog rotora i to nisam dirao osim što nisam imao rep, elise i remen za 50-icu pa sam složio s djelovima za 30-icu. Heli je jako miran i poslušan osim što imam povremena trzanja repa iako nije jaki gain namješten pa pretpostavljam da je to od vibracija motora jer kad heli nije u zraku nego na podu i bez motora onda rep miruje i ne istrzava ništa. Okretao sam ga na stolu i pratio servo i sve je ok dok kad je u zraku onda povremeno trzne lagano ali ništa što se nebi dalo letjeti. Mjenjao sam HH i normal mod ali isto se događa. Žiro je montiran preko 2 sloja dvostruko samoljepljive trake.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #10
Samo stavi metalnu plocicu izmedju tih traka.

Ako nemas javi, posaljem ti ja, nama sa normalnim helicima na struju to ne treba :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #11
Samo stavi metalnu plocicu izmedju tih traka.

Ako nemas javi, posaljem ti ja, nama sa normalnim helicima na struju to ne treba :)



Probat ću nešto iskemijati pa ću vidjeti kako će biti. Servo je inače S9254 kojem sam mjenjao zupčanike nakon drugog loma a žiro je onaj kontoverzni u mojem slučaju JR G770 kojeg sam prelemio da radi. Hod serva je skroz gladak i brz kad ga gledam na stolu ali i u letu jako dobro sluša. Najbitnije je da sam se pomalo oslobodio i da sam konačno proletio kako treba. Doduše još sam na trening križu ali neka ga a s vremenom ću ga skinuti. Livada je pomalo grbava, zemlja ispucana pa nije idealno i onda mi trening križ jako pomaže ovako u startu. E i ima jedna jako dobra stvar s nitrom a ta je da nakon mojeg leta uistinu nema komaraca i drugih dosadnih kukaca  ;D
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #12
Rep je trzao djelom zbog nepravilnog rada motora ali većinom zbog otpora na repnoj poluzi (tail pitch slider). Poluga je imala odjednom jak mehanički otpor na klizanju po osovini i pri zakretanju repom servo bi jedva svladao taj otpor i onda naglo trznuo u željenu točku. Repnu osovinu sam onda lagano podmazao ali prebrisao višak i sad je ok. Letio sam helić jučer 3 leta po 10 minuta i sve je ok a najvažnije da sam se odjednom oslobodio i letim sad s guštom. Trenutno mi je sad heli u prvom planu premda avion je avion i ostat će barem kod mene.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #13
E čini mi se da je ovaj moj Raptor uklet. Prizemljio sam ga opet na neadekvatan način :'(.  Trzanje repa je riješeno laganim podmazivanjem repne osovine i što se toga tiče heli je jučer letio skroz normalno ali mi se u letu ugasio motor što je loše. Budući da sam u takvoj fazi letenja helića da se ne snalazim najbolje još sam i super izkontrolirao helić. Letio sam dugačke osmice i pri jednom pravocrtnom i brzom letu niz vjetar krepao je motor iznenada bez ikakve naznake o tome. Za divno čudo odmah sam se sjetio autorotacije samo ja sam bio u punoj brzini i trebalo je najprije usporiti, potrošiti dio energije na to pa ga smiriti i onda prizemljiti. Na kraju mi je pofalilo energije za sletanje ali je bilo taman za jedan jako grubi dolet. Šteta na heliću je skrivljen rep i puknut landing gear. Okrznula se i jedna drvena elisa koju je kolega odmah namjerno puknuo da mi ne dozvoli da je opet koristim iako se moglo s njom još ali eto vjerujem da je tako bolje i sigurnije.

Sve u svemu zadovoljan sam letom helića, zadovoljan sam i time da ga nisam jako razbio nego imam samo pola sata posla za složiti ga opet ali nisam zadovoljan jer već drugi put zaredom ja nisam kriv za pad nego elektronika ili motor. Morat ću sad malo više pažnje dati motoru i namjestiti mu rad kako treba iako je sve ovo vrijeme radio super.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Srušio Raptor-a zbog JR G770 žira

Reply #14
Imaš header tank? Treba u prolazu pratiti ak je napunjen. Kad se počne praznit znači da ili nema više goriva ili je pukla cjevčica na kojoj visi uteg u rezervaru. Obzirom da je naglo krepao? Ili je začepljena dizna, filter ...

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG