Skip to main content

Topic: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ AVION ZAPRAVO? (Read 14329 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ AVION ZAPRAVO?

Prva stvar koju sam se pitao kada sam se odlučio posvetiti ovom hobiju je koliko će ovo sve zapravo koštati?

Nisam nigdje naišao na neku cifru, kao da bi netko i mogao uopće reći, no volio bi ako je moguće ozbiljne ljude da daju što je bolji odgovor da možda nekome posluži kada navrati na ovaj forum a ne da se splaši.

Postoje oni koji znaju naći najbolji omjer, i naravno oni koji ne pitaju za cijenu. Ovo je pitanje namjenjeno onima koji nisu upoznati s detaljima hobija, a interesira ih i da im posluži kao smjernica koliko se jeftino može proći u ovom hobiju, a znaju da odgovor koliko skupo može biti je: "...nebo je granica...".

Izbacio sam 3 stvari iz računice jer to su stvari koje ostaju za svaki model iste praktički a to je TX stanica, RX prijemnik i punjač lipo baterija.

Njihove cijene su takve da za osnovnu upotrebu se može proći i vrlo jeftino dakle:
STANICE s reciverom
Hobby King 4kanalna stanica i reciver           129,00kn (23$)   http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8338
Turnigy 9X (BOLJA VARIJANTA) i reciver          300,00kn (53$)  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8991

Punjač baterija
osnovna varijanta                                           33,00kn (6$)      http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6507
bolja varijanta                                               280,00kn (50$)    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7386
UKUPNO: STANICA, RECIVER I PUNJAČ:    162,00kn - 580,00kn

NO ZA SVE KOJI NE MOGU BEZ BRAND NAME IMENA --JOŠ JEDNOM NEBO JE GRANICA!!!!
Naravno napomena-više novaca-više funkcija-sigurnost-jamstva-izdržljivost....


Tema je dakle izrada aviona BIND and FLY ako to onda pojašnjava stvar. Znači za ekipu koja ima STANICU; RECIVER I SVE!!!
Dakle izrada aviona za početnika. Znam da postoji gotovih složenih EP aviona s stanicama za manje, ali mislim da s ovim načinom može se:

1)naučiti više o ovom hobiju
2)napraviti više modela za sitne novce
3)naučiti popravljati modele
4)i bez problema nadograditi sistem ili ga preseliti u drugi kad prvi dizajn se "skrši"
5)gušt je dalekoooo veći kad vaša pila vaših ruku rad, poleti
6)nekima je turbo zabavno raditi modele.

Dakle navodim primjer nadam se da će biti i vaših:

ja sam napravio:

3DBatix Diablo----------------------------------------------------------------------------------------

ESC 10A Turnigy                           56,00kn (10$)                http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4204
MOTOR  1300kv                            45,00kn (8$)                  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2069
3xSERVO HXT900                          45,00kn (8$-zajedno)    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=662
pakirna traka široka                       9,00kn
karbonske šipkice 2mm za veze    6,00kn (1.15$)               http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6731
vruće silikonsko ljepilo                   5,00kn                           ako uopće i toliko utrošeno, možda pola jednog punjenja (komad je oko 7kn)
stiropor Arbitron izoflor                 6,00kn                        6m2 70,00kn utrošeno 0.45m2 dakle oko 12 kuna po kvadratu
baterija 350mAh 2s                     17,00kn(3$)                     više komada bolje uzeti, let oko 3-10minuta po bateriji ovisno o načinu letenja

UKUPNO:                                     189,00kn 8)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Definitvno jedan od najjeftinijih avion koji sam napravio, NO nije i najjeftiniji.
letne karakteristike su odlične, precizan, dovoljno čvrst, i krajnje pokretljiv dizajn. S ovim setupom i 3s baterijom leti divlje, totalno 3D. Na 2s baterijama je totalno aerobatski avion. Za toliko novaca mislim da se dobije turbo zabave.

Kada se zbroji nekih 500 kuna za stanicu 200 kuna avion, 100-200 kuna alat, ljepila itd te famozna poštarina krajnji iznos za totalnog novaka je okvirno 1000,00kn. I to za totalni minimum u ovom hobiju.

A izrada svakog slijedećeg aviona u samogradnji ovisi o djelovima. Moj primjer je došao znaći ni 200,00kuna.
Ostalo je stvar učenja o hobiju, nadograđivanju znanja i opreme, te razmjeni iskustva. Kao totalni amater mogu reći da 10 minuta s nekim tko pozna hobi može zamijeniti 3 dana guglanja po netu.

Ako netko može slično navesti djelove itd. za to je ovaj topic. Glavno da budu djelovi i okvirna cijena modela super.



**********************************
POŠTARINA i moguća DODATNA DAVANJA :-[
Zaboravih dodati da je sve naručeno s neta i tu naravno dolazi poštarina. Nisam na ništa od navedenog platio carinu, tj, PDV, jer na elektroniku nema carine. NO to ne znači da veći paket će isto tako proći. Ovisi o mnogim varijablama, no kako god platiti će te samo PDV.

Ako se radi o stanicama postoji šansa da će trebati nekakva dozvola ali to je obrađena tema već.(dodatna plaćanja).cca 100-200kuna
Navedena Turnigy je došla na vrata bez ikakve dodatne radnje, no nekima nije.

Cijena poštarine može biti oko 20-40 dolara okvirno. Za male stvari kao motori, pokoja baterija, itd može biti čak 3 dolara, što je ništa.
A ako uzimate više, onda uzmite sve što trebate i ne trebate ili ćete trebati, u ogromnu kutiju i ovisno o masi poštarina će biti oko 20-40$.
Što teži paket više love.

Ako imate sreće, i kutija nije turbo velika, PDV nećete ni platiti.

Dakle prosjećni mali paket do 300,00 kuna najčešće ne plaća se ništa osim poštarine
                 Veći paket  =  paket + poštarina + PDV.
Stanica od 300,00kn   =  stanica+ poštarina+PDV+dozvole >>>>>>>>>>>300,00 + 100,00 + 70,00 + 200,00(okvirno)=670,00kn (ouch ???)

No srećom ne trebate jednu stanicu po modelu, već samo jednu za više modela.




Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ HOBI ZAPRAVO?

Reply #1
a vidi ga YAK

joj moj stoji tu izrezan odavno ali ovaj helikopter mi svo slobodno vrijemeo duziam i nikako da zavrsim avion

nadam se da ce i moj ubrzo biti u letnom stanju

Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ HOBI ZAPRAVO?

Reply #2
Skup je ovo hobi u konačnici..sva sreća na kini i HK i ostaloj web ponudi..
do prije par godina kada se samo znalo za schweighoffer u blizini (austrija) bili smo zahvalni što je dućan tako "blizu" :) ,marke se brojale na kamare da bi se nakupilo za stanicu i serviće....danas je to s kinom otišlo u jeftinoću ali opet sve razmjerno kvaliteti...

Naravno sve ovisi o tome tko kakav model želi....za neki dobar i kvalitetan model,nekupuje se kineski servo niti turnigy stanica...a ni plastični gabelkopfovi i tako ine stvari zbog kojih modeli padaju.....


Djadjo


Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ HOBI ZAPRAVO?

Reply #3

-Slobodno leteći modeli: 100 kuna (materijal, sitni alat i pribor, moguće izraditi više modela)

-Slobodno leteći takmićenje nacionalno: 100 kuna dvoranski, više od 100 kuna na otvorenom

-RC modelarstvo: cca 1000 kuna osnovni komplet (stanica, batka, punjač, setup za neki depronac + sav ostali pribor)

-RC takmičarsko modelarstvo: 400€ pa na više, gornja granica....tko zna?
ovdje je primjer troškovnika za samogradnju jednostavne takmičarske RC jedrilice u nacionalnoj kategoriji F5J-N:
http://www.flyfreak.net/samogradnja/build-log-stojedinica/msg14275/#msg14275
Tome treba dodati ipak kvalitetniju stanicu (150 pa na više) i nešto pribora za rad na terenu pa je cijena opet oko 400 jura.

Damir

Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ HOBI ZAPRAVO?

Reply #4
pohvaljujem temu, ali je tekst banana i to 90% i onda još gljiviš diogenu koji se potrudio staviti približno realne cifre

navođenje cijena bez poštarine..., pa ona bolje da ih nisi ni navodio, ovako ljudi koji počinju samo dobijaju krivu sliku

svaki hobi košta i košta, a na svakom je da procjeni svoje mogućnosti financijske i ove ostale

najbitnije je da se čovjek može odlično zabavljati i za 50 i za 100 kn sa nekim slobodnoletećim modelom po lijepom danu na livadi, i ne treba mu xy kuna ili eura

za rc letenje je isto tako trenutno 1000 kn fakat minimum i to sam malo rekao 1500 kn je na žalos realnija cifra (entuzijazam pomaže, ali samo do neke granice)

kaj se tiče toga da je to previše, to je ono o čemu možemo raspravljati, ali

1500 kn

preračunato to je 2 i pol mjeseca cigareta, osrednji novi mobitel, bicikl iz turbo limača na akciji ili skuplje traperice

za večinu ljudi srećom ništa nedostižno, ako postoji velika želja i volja za bavljenje rc-om uvijek se nađe netko u blizini tko se time bavi i može/želi pomoći

šteta je što je od '90 na ovamo ugašeno xy kubova narodne tehnike, pa je pristup znanju i još bitnije iskustvu u modelarstvu jako ograničen za širu populaciju, ali ništa nije nenadoknadivo

Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ HOBI ZAPRAVO?

Reply #5
krivo, nije stvar u tome da moderator pobriše temu, nego da prvi post samo dopuniš sa troškom poštarine

naravno i naznakom da se preko 30$ (poslanih poštom) plaća pdv ako haltaju paket na carini, da početnici znaju što mogu očekivati

jop jednom, tema je totalno potrebna, ali potrebne su i točne informacije

Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ AVION ZAPRAVO?

Reply #6
Ovaj hobi nije jeftin ako se žele neki 'dosezi', ali može biti zabavan i za 100 kuna .
Damir

Slažem se s tobom,hobi se skup i točka,a ovo za sto kuna nije modelarsvo nego igračke.... >:(
Robert

Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ AVION ZAPRAVO?

Reply #7
Može se tu još uštediti koja kuna.
- umjesto karbonskih šipki za krila, iskoriste se šipke od dječjih zmajeva, samo pokupiš poslije neke zmajade i eto svakakvih šipki za učvršćenje krila.
- kontrolne šipke koristim od starog kišobrana, može i novog, kineskog po 30 kn  ;) bude 8-9 komada , debljine 1. nešto mm, nisu teške, a čvrste.
- luster kleme za spajanje na rogove (izrezane od stare kreditne kartice) da ne spominjem.
- ljepolo ko ljepilo, pa neće se cijelo potrošit na jedan model, traje i za 2-3 modela isto kao i pakirna traka, boje za model i slično.

Početna investicija je najveća, a tu uključujem dobru stanicu (što mislim da je izuzetno važno) i prvi setup uključujući i baterije.

Nakon nekog vremena i s par razbijenih modela, setup uglavnom ostaje čitav i bez problema se može koristiti za novi model (moje osobno iskustvo) pogotovo kad se nakon pola godine do godinu dana bavljenja ovim sportom nakupi podosta servača, reglera, motora, baterija...
Zgodno je imati i više prijemnika, koji mogu biti dosta skupi ali i jeftini . Tu ne mislim da dobra stanica mora imati skupe prijemnike, evo, ja sam sa Spektrumom prezadovoljan, prijemnici su cca 9-15 $ (s poštarinom) u HobbyKing-u ili na GiantCod-u, nisu original, ali me još niti jedan nije iznevjerio, a hvala bogu imam ih 7.

No ja sam još uvijek samo početnik, bavim se s ovim od prošle godine. Trenutno imam 6 modela spremnih za let (s tim da mogu odjednom letit samo s 4 jer imam 4 baterije) i jedan u gradnji.

Niti jedan hobi nije besplatan, ali ovaj, moram priznati, nije pretjerano skup i većina zaposlenih si to može priuštiti ako ima malo strpljenja . Oni bogatiji si kupe RTF modele.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ AVION ZAPRAVO?

Reply #8
ja sam 200 kn platil prvih 8 karica balze i 5 lipovih letvica kojie sam kupil... ;D

i bile su mi dosta da napravim kostur trupa... ::)
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ AVION ZAPRAVO?

Reply #9
ja sam 200 kn platil prvih 8 karica balze i 5 lipovih letvica kojie sam kupil... ;D

i bile su mi dosta da napravim kostur trupa... ::)

E,to je to i to sad uzmeš i baciš i imaš slobodnopadajuči model.
Robert

Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ AVION ZAPRAVO?

Reply #10
krivo, nije stvar u tome da moderator pobriše temu, nego da prvi post samo dopuniš sa troškom poštarine

naravno i naznakom da se preko 30$ (poslanih poštom) plaća pdv ako haltaju paket na carini, da početnici znaju što mogu očekivati

jop jednom, tema je totalno potrebna, ali potrebne su i točne informacije

nadam se da je sada tema nadopunjena i promjenjena uredu. Trebala bi biti jer to su stvarne cifre iz mog primjera.
Uključuju stanicu, cijenu aviona, i sve o poštarini i dozvolama ukratko. Detaljno , teme su o tome već otvorene.

Znaći ostaje sada da ljudi stave svoje cifre svojih uradaka, slika ako ima, djelove, a uzmimo da stanicu svi imaju. Znaći da imaju tu recimo početnu stanicu od 500-700kuna kao minimum s kojim se može letjeti.

Nadam se da bi sada mogli nabacati tu svaki post jedan  primjer s cifrom i slikom.

Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ AVION ZAPRAVO?

Reply #11
Autor me zamolio, ja maknuo postove :)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ AVION ZAPRAVO?

Reply #12
da se nadovezem na gl. temu nisu mi se  dali citat postovi  :P
jasam krenuo s 1000 kn kupio EG electric 800
stanica 350 kn starci malo pomogli
modelari punili baterije i posuđivali baterije
pa sam htjeo svoje baterije 2 bat 300 kn
moram ih s necim i punit punjac 200 kn
sad iama sve je ziher
stigo novi model stanica nes nece nova 600 kn ali mi je covjek oduzeo 350 jel sam mu dao staru stanicu
par sletanja pukla elisa 5 elisa 50 kn
nes sam se zajebavo s krilom otisla oba dva servoa 35 kn jedan ( 75 kn )
iiiiiiiiiiiiiii  sad sam stao ali vec vidim da cu trebat jos nesto
evo i brzo dođes do 2000 kn
ovo sam sve kupio u 1-2 mj

Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ AVION ZAPRAVO?

Reply #13
Sve košta, bitna je ljubav za modelarstvom i adrenalin koji pruža ;)

Ja sam evo u modelarstvu već par godina laganini i sada se učim letjeti sa EDF jetovima :)

Jučer u Brezovcu na aerodromu sam zakucao u zemlju sa cca 100 km/h Alfa Jet-a i to samo iz jednog razloga... a to je moja čoravost.

Bio kraj dana kad sunce zalazi a vrag mi nije dao mira i idem ja letjeti :) poletio (jako brz model cca 2-3 sekunde već je jako visoko) malo se okretao po zraku i krenuo u kruženje). Problem je nastao kad je otišao dalje jer sam ga slabo vidio i krivo zadao komandu :) cca 1 sekunda i sa visine od cca 50-60 metara je opalio u zemlju, i to pretopstavljam sa bar 100 km/h i to onu tvrdu šta je ostavljena poorana prošle zime ;)

Naravno model je već popravljen, malo živaca, ljepila i ona serija Jel-Si-Dal-Si Asi ;) tako da imam mir i sve riješeno. Nos je pukao na jedno 4 dijela, odvalilo se glavno krilo skupa sa najlon šarafima i puklo na vrhu (naravno kod servaća) Popravak: nos ljepljen modelarskim ljepilom koje imam u boci od pola litre, elastično je, krilo i fiksacija krila s dvokomponentnim epoxyjem i to je to.

Preporuka za početnike, jer tako sam i ja krenuo je dobra jedrilica (ona sa trupom od plastike kao za deterdžente-te su nepoderive), a oprez kad prelazite na brže kategorije, akrobate itd.

Trenažeri su također super, ali samo pazite na setup, ne treba štedjeti na dobrom setupu koji god bio.

Šteta što kolega Nino nije snimao :)

Idući let ćemo snimati kako leti :) Taj model je skoro nepoderiv hehe, a ja se moram naučiti smanjiti gas na takvim modelima ;)
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: ŽELIM AVION - KOLIKO KOŠTA OVAJ AVION ZAPRAVO?

Reply #14
PYLON RACER depron

XPS 6mm
promjer krila 85cm
15g motor
3 serva HXT900
12amp ESC
masa sveukupno 260grama
baterije 300-600mAh 2S i 3S

izrada samog aviona bez TX i RX s uključenom elektronikom okvirno 250kn

Vrlo brz avion po dizajnu. Vrlo pokretan. I nadasve jednostavan za napraviti. Vrijeme izrade. 3-5 sati.


 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.