Skip to main content

Topic: eleroni, flapsovi, butterfly funkcija (Read 2459 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

eleroni, flapsovi, butterfly funkcija

znam da ovisi od modela do modela ali kako ispravno podesiti butterfly funkciju  na modelu  sa eleronima bez flapsova, koliki se postotak uzima na repu i koliko na eleronima, gore ili dolje  jednom sam koristio gore maksimalno elerone a na repu 20 posto ... nije se bas pisalo o tome pa nakon godina povremenog letenja  mogu i ja jos uvjek postavljati pitanja u "pocetnicima"  :)  tada, sam isao na blef ali htio bi znati konkretno .
 
Lp Zoran.


Odg: eleroni, flapsovi, butterfly funkcija

Reply #1
Na modelu s eleronima bez flapsova ne možeš podesiti butterfly (crow) jer nemaš dovoljno kontrolnih površina. Možeš podesiti flaperon ili spoileron. Bilo bi dobro da navedeš koji model i stanicu koristiš.
Načelno, kočenje eleronima se postiže dizanjem oba elerona za 45 do 60 stupnjeva. Pritom je korekcija na repu mala, stupanj, dva.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: eleroni, flapsovi, butterfly funkcija

Reply #2
da flaperon.. to sam i mislio... na stanici kuzim sve pa nije problem... 45-60 stupnjeva ja sam stavljao maximum uvjek... a na repu i do 20 posto..   :o
hvala..

 

Odg: eleroni, flapsovi, butterfly funkcija

Reply #3
Na modelima bez flapsova kočnicu programiram tako da elerone podignem oko 75-80% maksimalnog hoda. Razlog tomu je da mi ostane dio hoda za elerone, ako digneš koloko je maximalni hod model više ne sluša po nagibu, i uz tu rezervu odziv modela po nagibu je smanjen. Korekcija na repu se kreće od 4-12%,nos dole, na modelima na kojima sam to programirao. Što je duži trup i veće repne površine treba manje koreksije što je kraći trup i manje repne površine treba veća korekcija. Eleroni gore ne usporavaju model kao flapsovi, to je funkcija koja smanjuje uzgon, brzina sletanja će biti ista ali propadanje modela je znatno veće. U praksi to znaći previsoko si i preletjet ćeš točku sletanja, uključiš kočnicu i izgubiš visinu a nisi ubrzao model.
Na eleronima programiram još dvije funkcije a to su termički mod povečanje zakrivljenosti krila, eleroni dole za nekoliko milimetara, model može letjeti nešto sporije, tako se mogu vrtjeti uži krugovi u termici. Druga funkcija je eleroni za par milimetara gore (speed mode) to koristim kad ispadnem iz termike i počnem jako curiti za brzi bjeg iz lošeg zraka. Model postiže nešto veću brzinu uz mani gubitak visine.

Ako ti nešto nije jasno pitaj pokušat ću ti objasniti.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.