Skip to main content

Topic: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..?? (Read 4059 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Kako ste se sjetili ovog hobija i počeli  baviti?
Koji su vaši prvi izumi, kako ste naučili spajat setup za rc modele?
Odakle ste naučili sve potrebne stvari?
.................

Eto ako se tko sjeća svojih početničkih iskustava neka podijeli s nama kako bi možda i mi "mlađa" generacija nešto naučila od vas i krenula vašim putovima do profesionalnog bavljenja ovim hobijem

Odg: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Reply #1
Jedini pravi početak je kroz tečajeve u klubovima, tamo se zaista može učiti bez da sam radiš i razbijaš uzalud.
Nisam nikada ništa izumio, a i većini modelara ovo je samo hobi.
Kod nas postoji samo jedan profesionalni modelar.

Kako si ti iz Splita, najbolje je da se obratiš zajednici Tehničke kulture, gdje g. Ante Franić - Toni vodi tećaje zrakoplovnog modelarstva.
Ovdje ti je iuzvještaj sa jednog takvog tećaja u Splitu:
http://www.aeromodelarstvo.net/Forum/forums/thread-view.asp?tid=2200&posts=6&start=1
G. Toni je naš vrlo iskusan i poznat modelar, učesnik svjetskog kupa, a i inaće je profesionalni zrakoplovac.

Damir

Odg: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Reply #2
hvala Diogen. Inače, da li je to jedina zajednica za ovakve stvari? Pošto sam više na strani brodova i jedrilica nego aviona, da li postoji u Splitu koji se bave isključivo brodovima??

Odg: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Reply #3
Za brodomodelare ne znam točno. I dalje ti je adresa za kontakt i pitanja ova:
http://www.ztk-split.hr/

Damir

Odg: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Reply #4
sused nisde me zarazio pred ca godinu i pol dana

izumio nisam ništa, otkrio toplu vodu par puta  :)

kako spojiti setup mi je nisde pokazao, i onda sam ga još jedno 10 puta pitao jedno te isto, fakat puno pomaže ak ti je u blizini netko ko nešto zna o tome, ak solo ideš isprobavati, velika je šansa da ćeš ponoviti sve greške koje do sada postoje

brijem da sad znam neke osnove samogradnje, i mogu održavati avion u zraku, ali u odnosu na nekoga ko je bio u klubu od malih nogu i tamo imao prilike učiti od iskusnijih modelara sam teža banana


da opet krećem,

easy star/hk kopija RTF  SA eleronima
4 kanala burek 2,4 stanica hoby king
2x 3slipo
accucel punjač+napajanje 12v 5A za 10 baksa sa ebaya
5 min epoksy sa hk-a

i dok si 10 puta za redom ne sletim pred noge ne bi ništa dalje tražio ni pokušavao


sad, svatko ima svoju filozofiju...






Odg: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Reply #5
Jedini pravi početak je kroz tečajeve u klubovima, tamo se zaista može učiti bez da sam radiš i razbijaš uzalud.


true, samo što se na žalost klubovi mogu nabrojati na prste dvije ruke...

Odg: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Reply #6
Sastavljen balsa avion s 10-11 godina na guma pogon, nakon mjesec dana slaganja je i poletio.
PAUZA 18 godina...

....Nastavak prije godinu i nešto ;)
Za sve pitao čika googla i ovdje na forumu.
Istina uz nešto tipa klubova, sve bi išlo puno brže.

Ali moram napomenuti kupio sam par fantastičnih knjiga koje su mi puno toga objasnile.
Smatram da nije potrebno nikakvo predznanje za ovaj hobi jedino dovoljno veliki interes i ljubav da se nauči o njemu, i usput istražuje.

Odg: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Reply #7
napravio i razbio prvih 5 depronaca učeći letjeti.....prvi let cca 10 sekundi....od te prve serije ide sve bolje, učim svakim danom, tu i tamo još ima padova... još kad bih imao vremena kao što nemam...

T.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Reply #8
evo nešto za joze
http://hjsru.c-a.hr/forum/default.asp
postoli član pod nazivom Funci, meni je pomogao sa nekoliko savjeta i ovim mu se putem zahvaljujem
imaće oni grizu u klasi 1metar
nadam se da će ti pomoći
Karlo. 098-711-540, Sisak

Odg: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Reply #9
-Bio nekad djecacki san
-Frend mi pokazao snimku IC helica kako leta po sobi (sjetio se sna) :)
-kupio IC helic i letio po sobi 1 dan
-naleto na koaksijalca otprilike velicine helica klase 450- kupio ga, malo ostetio, letio nekih dva-tri tjedna
-kupio Esky Belt CP samo zato sto su mi rekli da je nemoguce naucit letit s tim, nakon tjedan dana uspjevam ga drzat u hoveru na mjestu cijelu bateriju 8)
-naletio na ovaj forum ;D
-skuzio da sam PRVO trebao procitat vecinu savjeta i onda se upustit u helice (recimo, prvo bi definitivno kupio kvalitetnu stanicu)
-Nakon 3 leta na livadi belt pada, manja ostecenja, narucio iz HK-a 450 PRO i kupio kvalitetniju stanicu stanicu, belt nek odmara  :)
-Nakon vise sati videa i hrpe thread-ova slozio prvi helic, prilikom testa tresnuo o pod (bio vezan) moja glupost i greska (obrnuti kanal 3), dan danas ga nisam sredio do kraja, cekam malo kvalitetnije djelove.
-Nabavio simulator, proveo na njemu nekih mjesec dana (preporucam za svakog pocetnika)
-Bio HK450CCPM na ponudi za 9USD, narucio, slozio, i stvarno jako dobro leti (za pocetnika). Uzeo jos 2 baterije uz njega.
-Evo nakon tocno 6 mj. od IC helija, uz sve zgode i nezgode sad letim jos uvijek HK450CCPM bez nekog straha i treme, savladao normalan let, iliti "sport flying" donekle. Jos nisam pokusavao 3D, za to bi ipak volio malo se posavjetovat  :)

Evo, opis jednog pocetka u kratkim crtama  ;D

E, da, ovaj hobi definitivno iz dana u dan stvara sve jacu ovisnost :-)

Odg: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Reply #10
Ja sam sa 4 godine na youtubu vidio clip rc helića,zaljubio se.Nakon oko 5 godina nagovaranja sam dobio helić. Prvi let ga strgo i onda 1 godinu ništa.Nasao sam ovaj forum i opet nakon nekog vremena nagovaranja nagovorio sam mamu da  me doveze na jedno letenje.
Tamo Simpi mi je otvorio oći da je helić koji ja imam s***** .Nakon oko 5-6 mjeseci(sada) sam kupio HK 450 V2  od dadorcp-a,
sad jos moram sakupit pare za stanicu,resiver,bateriju,punjač,one kineske loptice,alate i ljepilo.
puno teorije sam naučio sam sam no puno su mi pomogli Robi,Igor,Simpi i Majk.

-Jura
Spektrum Dx7s
Align T-Rex 550 DFC BeastX

Odg: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Reply #11
pozdrav,

ja sam nekada letio u Paranoji sa padobranom (paraliding) i onda sam imao pauzu od nekih 6 mjeseci i onda odlučio ne letjeti.  U tom vremenu su se počele pojavljivati nesreće i to sa smrtnim posljedicama a i došla je žena i ostalo znate....
Moj kum radi lude modele aviona i kad sam to vidio rekao sam da bi ja to probao te je on predložio da napravimo uvečanog race rata kojeg ću ja vozit bez problema. Vidjet ćemo, nisam nikada letio a pila će uskoro biti gotova a u međuvremenu nabavljam neke sitnice i tako

Odg: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Reply #12
Ne sjećam se točno kolko sam imal godina kad je moj rista kupil Robbe Charter kit (to je onaj stari Charter, bez ailerona, samo gas, rudder i elevator) u bivšem RCM-u. Prije tog sam se valjda godinu dana nabrijavao na modele aviona, a kad je napokon stigao, krenulo je slaganje prek zime. Na proljeće je poletio i svaki put "prisilno" sletio  :D nekoliko puta. Dan danas imam taj model u garaži, to nisu istine kaj je on sve pretrpio, a od silnih krpanja sad ima sigurno pol kile više nego kad je bio nov  :D Stvarno sam se na njemu naučio letjeti!
Nakon toga je bilo još modela, jedan predivni Vicomte (šatro replika nekog aviona iz Prvog svj. rata), Tamiya 1:10 406ica, robbe 1:10 nitro 206ica WRC, čak sam imao jednog Thunder Tiger Raptora koji nikad nije bio složen (neću u detalje zašto), mali dvokrilac Twinny, Mantua Modelli (Aviomodelli) Bipe Special MKII, nitro gliser, nekakva jedrilica, ma ni sam se ne sjećam čega još, nešto od toga je u trešću, nešto stoji u garaži u letnom ili manje letnom stanju :D
Imao sam dosta dugu pauzu zbog manjka love, al sad se stari i ja opet ufuravamo. Nisam letio par godina, ali feeling nisam uopće izgubio, kao da sam letio cijelo vrijeme. To je valjda kao bicikl  ;D
Sad mi za rođendan stiže Precision Aerobatics Extra 260, mislim da se neću odvajati od nje ak ju ne skršim naravno  :D
Ukratko to je to
MAK Zapad

 

Odg: Kako ste počeli, kako ste došli do ovoga..??

Reply #13
-Bio nekad djecacki san
-Frend mi pokazao snimku IC helica kako leta po sobi (sjetio se sna) :)
-kupio IC helic i letio po sobi 1 dan

slično kod mene, skoro sam zaobravio ovaj dio

isto je bila i ova IC helić faza, samo su svi kojima sam pokazao "mikro apache" koaksijalca naručili jednog

pa smo za 3 tjedna nas 10 dobili pisma od carine, da se javimo

dođem prvi sa računom od paypala, a carinik stoji pored 10 istih paketa i pita

"kaj je ovo, jer to bilo svi za jednoga, ili jedan za sve" :D :D :D

mislim da 2/3 tih helića više nije živo, ali ja sam svog prošli vikend na viksi upalio i letio je

onda ga je vjetar otpuhao na krov terase, pa smo ga spašavali :)




 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.