Skip to main content

Topic: KAKO DO DOZVOLE ZA LETENJE (Read 3923 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

KAKO DO DOZVOLE ZA LETENJE

Poštovani

Molio bi iskusne modelare koji imaju dozvolu za letenje i koji su upoznati s pravilima da napišu kako bi se moglo položiti za istu i ako treba koju literaturu koristiti.

Hvala unaprijed

Lijep pozdrav
Marjan
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: KAKO DO DOZVOLE ZA LETENJE

Reply #1
modelarsku dozvolu?

mislim da su i ultralaki jos u sivoj zoni i nemaju svi piloti dozvole, a za modelarske dozvole nisam niti cuo.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: KAKO DO DOZVOLE ZA LETENJE

Reply #2
Poštovani

Molio bi iskusne modelare koji imaju dozvolu za letenje i koji su upoznati s pravilima da napišu kako bi se moglo položiti za istu i ako treba koju literaturu koristiti.

Hvala unaprijed

Lijep pozdrav
Marjan

Polaganja NEMA,
Registracija i zahtjev za FAI Dozvolu-Kartu
bez nje ne mozes vani tekmati,

to ti mogu reci ovi koji idu van na tekme,kao Ivica Belovic
Poz. Iv

Odg: KAKO DO DOZVOLE ZA LETENJE

Reply #3
Postoje samo sportske FAI dozvole za kategoriju 'F' -zrakoplovno modelarstvo i potrebne su jedino natjecateljima za nastupe izvan HR, odnosno za međunarodna natjecanja kod nas.
Te dozvole izdaje HSZ, a zahtjev ide preko kluba.
Modelari mogu kod osiguravajućih društava iplatiti i osiguranje od štete trećoj osobi, što se traži i na nekim natjecanjima ili mitinzima.
Dozvola  izgleda ovako:

[attach=1]
Damir

Odg: KAKO DO DOZVOLE ZA LETENJE

Reply #4
Preporuka:
Za organizaciju letačkog skupa i kako se tamo ponašati dobro je opisano na:
http://www.aerozaprega.si/prirocnik-letenja

Američki priručnik za modelare članove AMA:
http://www.modelaircraft.org/files/memanual.pdf

U Modelarskom klubu Ferdinand Budicki u pripremi je sličan dokument po uzoru na AMA priručnik.
Modelari koji žele ostvariti popust na osiguranje od odgovornosti prema trečim licima bit će dužni potpisati da su pročitali, shvatili i da će se pridržavati uputa koje će biti sastavni dio osiguranja.

Poslije toga više neće biti sletanja između automobila, letenja iznad ljudi i još dosta toga. Ukoliko se nezgoda dogodi zbog nepropisnog letenja, oštećeni će se naplatiti po polici osiguranja a osiguravatelj će teretiti neodgovornog modelara.


MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: KAKO DO DOZVOLE ZA LETENJE

Reply #5
Kakva je situacija sa dobivanjem dozvola za let po "urbanim" sredinama?

Primarno me zanima letenje multirotora sa fotoaparatom.

Znam da se ne smije letjeti na određenoj udaljenosti od aerodroma, vojnih objekata itd, ali da li je potrebna dozvola za letjeti po gradu iznad i okolo nekih objekata, kao i iznad kampova, polja, itd, na visinama ne većim od 100 metara, iako je upitno da li ću i 50 metara preći?

Također isto pitanje za cepelin koji je vezan konopom/sajlom za "pilota"?

 

Odg: KAKO DO DOZVOLE ZA LETENJE

Reply #6
Postoje samo sportske FAI dozvole za kategoriju 'F' -zrakoplovno modelarstvo i potrebne su jedino natjecateljima za nastupe izvan HR, odnosno za međunarodna natjecanja kod nas.
Te dozvole izdaje HSZ, a zahtjev ide preko kluba.
Modelari mogu kod osiguravajućih društava iplatiti i osiguranje od štete trećoj osobi, što se traži i na nekim natjecanjima ili mitinzima.
Dozvola  izgleda ovako:

[attach=1]
Damir
i ja sam ovu dozvolu zatražio preko aero kluba Mostar, ako me nekad pukne pa odem u Austriju,Švicu il ko zna gdje ;D, neka se nađe :D
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.