Skip to main content

Topic: DJI NAZA (Read 3801 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DJI NAZA

DJI je izbacio još jedan FC.
Cjena bi trebala biti oko 250 do 300 dolara, nema gps ali brate radi li ga radi evo par video materijala šta sam uspio iskopati sa neta.
 
 
DJI naza altitude hold
 
NAZA F330 3.mp4
 
DJI NAZA
 
ovaj zadnji video me još najviše impresionira, jer negdje na kraju frajer ga baci kao frizbi i onda ga uključi i frajer se iznivelira i to momentalno i u hoveru ostane to još nisma vidio.
Mislim ako bude ta cijena koju su rekli da ce biti ja ga kupujem odma jer super radi a jeftiniji je od MK
 

Odg: DJI NAZA

Reply #1
ne znam jesi li vidio koji MultiWii s foruma....

navikao si na velike hexe i octe...
ali ovi manji quad i triki zvrkovi se bez problema bacaju i wii ga iznivelira u trenu. imaš hrpu filmića na netu  :)

a glede ovog altitude holda an Nazi-u...
dosta je precizan, nema plesanja ni 10cm, pretočno za barometar, znaš i sam,
pa je to očito preko ultrazvuka, a on radi samo do 5-6m od podloge, ne?
nemre držati visinu na npr 20m.
a i problem je ako u tom modu naiđe na npr kamen ili mali stupić u preletu preko tla, onda skoči naglo u vis,

Odg: DJI NAZA

Reply #2
je to je istina sa tim ultrazvukom ako to tako radi.
Ja osobno smatram da je to sada sve tu negdije kod tih kontrolera koji imaju i gyro i acc svi su više manje tu negdije.
Jedino što ja znam kod svih nastaje problem ako je težina više od 4 ili 5 kg a da nepričam mojih 7kg.
A i šta mi se svida kod DJI jedna mala kutijica zatvorena ljepo izgleda i super radi.
Ja se sada dvoumim između dji i MK i neznam što ču treba mi jedna elektronika za rezervu da imam za 2 okto ali neznam koju da uzmem.
Bojim se kako če raditi sa težinom.

Odg: DJI NAZA

Reply #3
e da, to je taj problem, sve njih jebe tezina i to je cinjenicno stanje, bez obzira koji je kontroler gore, jel onaj od 50$ ili 500€...
lako je dobit stabilitet sa 1-2,5kg ali sa 5-6 ili vise je sasvim druga prica..

Odg: DJI NAZA

Reply #4
Ali može govorit tko što hoće ali ako ništa drugu ne izgleda ko gomila žica koje vire na sve strane iz elektronike i nema lemljenja.
Ja ču radije uzeti ovo nego lemiti multiwii ili neki drugi kontroler.
Ovdije je sve kompaktno tvornički i sigurnije od bilo koje druge varijante koju moroaš zalemiti.
A i DJI je super firma još od prije znam da oni rade samo high end stvari kako za helikopter tako i za ovo.

Odg: DJI NAZA

Reply #5
zgleda zgodno.....

da se umješam u priču oko težine, tj. mase modela......

ni jedan kontroler ne zna na kakvom modelu se nalazi, svaki kontroler prima podatke sa senzora i onda reakcijom preko motora očekuje željeni rezultat


"razlika u masi modela" je razlika u "tromosti reakcije" kontrolera na input sa senzora
jer što je masa tijela veća tijelo je tromije a to znaći da je tijelo teže ubrzati ili usporiti, odnosno promjeniti mu stanje gibanja




teoretski

ako uzmemo da su modeli mala točkica koncentrirane mase
svaki model od 10kg se može podesiti da leti kao model od 1kg
no da bi kontroler mogel jednako reagirati na modelu od 1kg i modelu od 10kg bitan je omjer mase i potiska koji je na raspolaganju kontroleru

ako se na  model od 1kg mase koji ima 3kg potiska stavi kontroler i podesi da leti savršeno.... taj kontroler će se identično ponašati na modelu od 10kg mase i 30kg potiska u teoriji.....




u praksi je taj omjer veći zbog razlike u radijusu(moment tromosti je umnožak mase i kvadrata radijusa pa se time gubi linearna ovisnost) i ostalih raznih otpora koji dolaze kod velikog modela
dakle model od 10kg bi trebal imati veći omjer potiska i mase... zbog momenta tromosti, tj. zbog većeg radijusa modela koji na većem kraku ima veću masu i kontroler ne obavlja željenu radnju u predviđenom vremenu



ne znam koje opcije za podešavanje ima DJI ali ako nema jako, jako puno parametara podesivih na volju kao MK onda je očito zakaj DJI "ne valja za velike modele"
DJI kao i svaki kontroler valja za svakave modele ako se pridržava dobrog omjera potiska i mase i povečanja tog omjera s masom......

kontroleri koji imaju mogućnost jako detaljnog podešavanja mogu očito raditi bolje kad se taj omjer ne poštuje


dakle da skratim ovo sve u jednu rečenicu  :)

ako je model velik, ima veliku masu i kontroler "ne radi dobro" imate preslabe motore  ;)





Odg: DJI NAZA

Reply #6
to je istina u teoriji ali u praksi je malo drugačije. ja recimo imam duplo više potiska nego kila.
Ali nije to ni približno letiti kao neki mali od kilu recimo sa 2 kile potiska.
Tromiji je dosta ali isto tako ima tendenciju da stalno kompenzira po gotovo ako malo vijetar puše
a da ne kažem da kada ideš u okret recimo ljepo zanosi.
A ima još jedna razlika znam da moja heksa od 4,5 kg je propadala oko 13 do 14 m u sek u slobodnom padu.
Oktokosa 7 kg propada 23 m u sek naravno sa ugašenim motorima.
Tako da nije sve samo u teoriji i onako kako izgleda na papiru vladaju tu i neka druga pravila koja tek vidiš kada sastaviš i probaš.
Ovo što si gore napisao je isto kao da ja kažem da če se avijon od 3 m raspona i 15 kg i 30 kg postiska ponašati isto kao i avijon od 1 metra raspona i 0,5 kg sa potiskom od 1 kg.
Mislim da to ne stoji

Odg: DJI NAZA

Reply #7
naravno da ne stoji.... o tome sam i pisal u prvom postu...
 
 ja sam napisal da se u teoriji(ako uzmemo da nema razlike u "promjeru mase" i nema ostalih otpora) ponašaju jednako ako je omjer mase i potiska jednak.....
 
 a u praksi zbog povećanja radijusa, mase, ukupnog momenta tromosti te ostalih otpora koji nastaju od velikih elisa... itd....
 
 treba povečat omjer mase i potiska
 
 ukratko napisal sam da ako model od 1kg i 3kg potiska radi savršeno sa xx kontrolerom... model od 10kg bude sa istim kontrolerom radil savršeno ali sa mnogo više potiska, recimo 40-50kg potiska...
 
 to je povecanje omjera potiska i mase o kojem sam pisal koje je potrebno u praksi a na papiru se može izračunati okvirno....
 
 
 2:1 omjer potiska i mase na velikom modelu te limitira u puno toga i ne možeš taj omjer uspoređivati sa 10 puta lakšim modelom
da recimo tvoj model ima 4:1 omjer onda bi možda mogao svoj model uspoređivati sa 10 puta lakšim modelom po letnim karakteristikama


ja baš trenutno radim na frejmu ogromnog octocoptera i ispod 30kg potiska let ne dolazi u obzir, a idealno bi bilo oko 35kg potiska....
tak mi ispada "na papiru" i toga se moram pridržavati ako hoću da model bude funkcionalan kao mali.....
no to za sobom povlači druge probleme, kao potrošnju, vrijeme leta i ostalo......

Odg: DJI NAZA

Reply #8
baš me zanima ja sam napravio model od 6 kg bez platforme i potisak od 24 kg i nije mi se baš svidilo.
Ja sam imao KD 760 kw i 600w puta 8 i 4s sa 13 incha elisama ali brate to guta baterije samo tako a ono najgore od svega ja i dalje smatram da mali i lagani model leti puno bolje.
Ali tko zna možda ti pogodiš neku bolju kombinaciju od mene.

Odg: DJI NAZA

Reply #9
veći model, veći motori, veći propovi...
a to znači i tromiji odaziv na potrebne varijacije u brzini rotacije...


mislim da bi za takve strojeve trebalo probati s variable pitch propovima...
samo masivnijima jasno, postoje setovi od malih avio modela pa do mrcina od par metara...


vidio sam da je netko spojio 3 450-ke u jedan model, svi motori jednako vrte, na maksimumu npr, a onda kolektiva na pojedinom rotoru mijenja potisak...
(sva tri serva na ciklici se spoje na jedan kanal kontrolera, umjesto reglera za taj krak npr...)
i ponaša se kao običan prop koji mijenaj rotaciju, samo ima vrlo brz odziv...



HG3 - Willy



benzin? majk, ti imaš iskustva s time, letovi preko 20 min... potiska na izvoz... jedino vibracije... ali ako se to može eliminirati nekim dobrim mountom... ne zvuči loše.
pogotovo jer s jednom kantom s benzinske letiš s kratkim pauzama ako treba, nema punjenja batki... već tankanje u minuti
HG3 - V2 Rodaggio

Odg: DJI NAZA

Reply #10
Frend iz slovenije radi isto multirotor ali malo drugačijih namijena i dimenzija u svakom slučaju mogoni ga mlazna turbina jedna mislim da ima 24 ks i 8 rotora isto baš da svaki rotor ima promjenjivi kut i ono što ja osobno smatram kao prednost u teoriji bi se sa time moglo napraviti nekakva vrsta autorotacije.
Njegov ima za sada 16 kg ako se ne varam zao mi je što nisam pucao neke slike bilo mi je neugodno pa nisam.
U svakom slučaju i kada ga napravi neču ga si sigurno moči kupiti jer če koštati preko 50 000 eura.
Bar je reko da mu fali još 30000 da ga zavši a turbinu i frame je imao sada neznam, ako dobijem priliku slikam pa postam.
A i ima ideju da nema 3 osi gyro nego za svaku os po 1 gyro sada nepitajte me kako je on to zamislio nemam pojma.
Ako dobijem priliku a reako mi je da če mi pokazati ako bude to letilo onda ču definitivno slikati.
Lik ima novaca tako da se ne čuditie iznosima koji se spominju.
Iskreno realnije mi je da če ovo od dex-a proletit jer ono što sam tamo vidio to je stvarno pre komplicirano.

Odg: DJI NAZA

Reply #11
možda je mislio spojiti gyroe direktno, da svaki nadzire samo svoj krak, i ako on krene dole, on pojača output, ako krene gore, on smanji...a drugi propovi ga ne zanimaju.
tak su letili prvi multiji u svojim počecima, BEZ ikakvog kontrolera  :)


http://www.rcexplorer.se/Educational/triguide/triguide.html          http://www.rcexplorer.se/projects/tricopter/tricopter.html



limit je bio 3 kraka + repni, a i sustav podešavanja je u banani, jer nema PIDova i sličnoga... što je očito potrebno za uglađeni let.

pa se pokazalo da bolje leti s 1 gyrom manje te kontrolerom koji to malo prožvače prije nego output dođe do motora...

Odg: DJI NAZA

Reply #12
Frend iz slovenije radi isto multirotor ali malo drugačijih namijena i dimenzija u svakom slučaju mogoni ga mlazna turbina jedna mislim da ima 24 ks i 8 rotora isto baš da svaki rotor ima promjenjivi kut i ono što ja osobno smatram kao prednost u teoriji bi se sa time moglo napraviti nekakva vrsta autorotacije.
Njegov ima za sada 16 kg ako se ne varam zao mi je što nisam pucao neke slike bilo mi je neugodno pa nisam.
U svakom slučaju i kada ga napravi neču ga si sigurno moči kupiti jer če koštati preko 50 000 eura.
Bar je reko da mu fali još 30000 da ga zavši a turbinu i frame je imao sada neznam, ako dobijem priliku slikam pa postam.
A i ima ideju da nema 3 osi gyro nego za svaku os po 1 gyro sada nepitajte me kako je on to zamislio nemam pojma.
Ako dobijem priliku a reako mi je da če mi pokazati ako bude to letilo onda ču definitivno slikati.
Lik ima novaca tako da se ne čuditie iznosima koji se spominju.
Iskreno realnije mi je da če ovo od dex-a proletit jer ono što sam tamo vidio to je stvarno pre komplicirano.


 :) ovo moje nije ništ posebno, samo jako velika full karbonska octa iz kalupa

gore ide setup po želji, a ja sam za svoj malo "izvel nauku" jer ne volim prevelike elise i probleme koje one vuku sa sobom, pa tu malo filozofiram oko izbora motora i propova....

ovo sa 3 helića u jednom mi se nikak ne dopada jer to odmah ruši cijelu priču o prednosti multirotora (jednostavnost sklopa i malo vibracija) u odnosu na heliće



Odg: DJI NAZA

Reply #13
to je istina da čim tu ima servača  koji služe za cikliku na multirotoru to je uvjek kompliciranje i u jednu ruku to i više nije multirotor u pravom smislu riječi.
Ali istina to je jedini način da se koristi jedan motor za sve rotore.
Htio sam ja to praviti ali ima tu jedna svelik mana a to su vibracije koje ne može niti jedna platforma stabilizirati.
To je isto kao da probaš na blok jednog jednocilindričnog motora montirati platformu ajde da vidim tko to može stabilizirati.
A da ne pričam te vibracije utječu i na samu elektroniku za letenje i to dosta.

Odg: DJI NAZA

Reply #14
 Što se tiče DJI-a imamo kolegu koji ga posjeduje i ispituje ga. On sigurno može reći kakva su prva iskustva, kako reagira na malim težinama i na većim opterećenjima. Vidim da ste se malo razbacali težinama koje idu i po nekoliko desetaka kilograma i težine i potiska pa se pitam što kanite dizati s takvim strojevima gore i za koju je to potrebu?
Ako govorimo ovdje o multirotoru koji će se koristiti za aerial video takve kilaže koriste jedino u filmskoj i ozbiljnoj video industriji. A tada govorimo o bolesno skupim kamerama ili nešto jeftinijim kada su manje kilaže u pitanju. Recimo, po novome o nekoj najjeftinijoj Scarlet Redici složenoj za snimanje, od oko 15 tisuća dolara +, pa neki novi filmski Canon koji starta s 20 K + dvostruko skuplja Epica itd. itd..kada  cijena dalje raste u nebo. No, okte s redicama već lete i u rukama su ljudi koji ih mogu isplatiti. Zato se pitam čemu tolike težine? I kod takvog snimanja realni zahtjevi na setu su ponekad daleko ispod našeg zamišljanja takvih situacija. Robi će to ponajbolje znati jer to mu je kruh svagdašnji. Za primjer, nedavno sam pričao s čovjekom koji je u toj industriji i znaju unajmljivati profi ekipu iz inozemstva koja im odleti ono što im treba za film ili video. No, ono što me je donekle iznenadilo je podatak kako im uglavnom ne treba visina veća od koji 20-tak metara i svega nekoliko puta po 20-30 s kadra. To im je čist dosta da efektno završe film ili ubace koju sekvencu unutra. A u mojoj glavi do tada je bio video link od kojih 500 mw snage i dometa koji kilometar. Takav podatak čovjeka malo spusti na zemlju ili malo pojasni kako to inače fukcionira. Robi sada mi je jasno ono o 100-150 metara radijusa akcije. :) Poanta - ako nešto u stvarnosti i nije potrebno čemu se time opterećivati - sebe i dodatnom težinom letjelicu.   
Ako je Mark II 5D s nekim laganim gimbalom oko 2 kg, plus minus, onda koliko mora biti teška letjelica ukupno da bi se obavio traženi posao? Pretpostavljam ne više od kojih 5 kg, ako se koriste lagani i čvrsti materijali, efikasni, pogođeni motori i elise. Ako su elise prevelike i stvaraju velike turbulencije možda se u tom slučaju može priječi s recimo hekse na oktu, nešto povećati KV i smanjiti veličinu propa. Možda, samo razmišljam na glas. To bi kompeziralo donekle potrebni potisak, a s druge strane smanjilo propove te time i duljinu krakova, tj. nešto bi se moglo uštedjeti i na težini. Izbor materijala je tu krucijalan, a kada se samo sjetim koliko metara žice ide u jedan multirotor i koliki su tu gubici energije? Tu bi također trebalo dosta poraditi da se to nekako optimizira bez obzira na postojeće konfiguracije tipa MK. Znam da je kolegi Dexu do toga djela opravdano dosta stalo. Dakle težiti nekoj potpunoj optimizaciji svega koliko god se to može u nekim realnim okvirima i tako štedjeti na težini i gubicima energije.  
Majk u pravu si. Iz moga dosadašnjeg iskustva, a i Tominog, pokazalo se kako je lakša letjelica debelo u prednosti pred težom u mnogočemu. No, njezina je mana ograničenje nosivosti. Naravno, tu dolazimo opet do onog pitanja čemu će konkretan stroj služiti? Svojedobno sam napravio heksu raspona preko svega 104 cm i pokazala mi se dosta tromom. No, ako je to i cilj da samo lebdi kao bova na nebu onda je to i ok. Osobno mi se čini da takve dimenzije i nisu za nešto više od toga. 
Čini mi se na kraju balade da nema univerzalne formule i rješenja nego da svaki teret jednostavno traži svoju optimizaciju i traženje najboljeg setupa. Ja i Tomo smo to savršeno uspjeli postići na razini GO PRO kamere i to u svega cca 960g ukupne težine quada s dvoosnim gimbalom. Ali bilo kakva promjena na njemu sada bi bitno utjecala na njegove ukupne karakteristike. Sada na njemu ništa više ne želim mijenjati jer to je to. Jedino upucavati novi soft ukoliko je i to potrebno. Što se tiče kontrolera osobno ne vjerujem ni jednome kojega nisam vidio u akciji na svoje oči i sam isprobao. A kako se koji ponaša u kojem režimu opterećenja nažalost može se doznati samo na jedan način i to je onda i najskuplja opcija.    
lp
Toni