Skip to main content

Topic: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik (Read 3823 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik


Eto i to se desilo.U tuzi i cudjenju nismo ni slikali ostatke,da jesmo to bi bila samo hrpa balze,spera i folije.Pisem jer zelim uz pomoc vas forumasa ustanoviti razlog.Stvar je ovakva,prvo karakteristike modela:Calmato visokokrilac,motor ASP 52 jos u fazi razrade,servoi kyosho digital 4x,gorivo 5% nitra ,baterija 4x AAA 900mAh,prijemnik Orange 6kanala sa satelitom.
Kako je sve krenulo,posto sam krenuo uciti sa tim avionom pocetnika sa svega 4 leta iskustva prije toga i to sam ga ucio bez trainer student kabla jer nismo imali dvije stanice pa sam mu kad sam avion odveo na vecoj visini urucio DX7 i decko je poceo letjeti.Ucio sam ga prvo odrzati avio na priblizno istoj visini i da ne skrece naglo nego u sirokom krugu.Inace kad ucim pocetnike prve letove manje,puno manje pricam,nego ih pustim da polako u pocetku shvate letenje sami jer sa puno objasnjavanja se jos vise zbune i brzo odustanu.S tim da je mali nam Luka talent on je u ovom letu ukapirao i dobio osjecaj kako letjeti jer prijasnje letove je avio njega vozio pa se on okretao za njim a sad ga je on poceo vrtiti kako zeli,poceo je cak i naglo skretati i na lijevo kako i na desno,osmice i preleti mimo ali uzduz piste pa tako i nazad,to je sve radio na vecoj visini.S tim da je bilo 17:15h popdne a ja sam stigao u 15h i ponio 4 aviona a letio samo 2puta a posto je njemu krenulo rekao sam si neka odvozi tank do kraja pa cu ga ja sletiti kad se ugasi motor.Svi smo ocekivali da ce to biti oko 25 min leta ali motor je radio 37min.Luka je letio 37min.Da, znam da je to puno za pocetnika ali znam i da kad nekog krene valja mu da tada i sto duze leti jer dobije samopouzdanje i oslobodi se.U 37 min i na visini od oko 300m vidio sam da Calmato pada u spiralu i istog momenta je Luka ostao u cudenju,poviknu moje ime i predao mi stanici.Ja sam preuzeo stanicu od njega i nasao da je on vec sam oborio gas na nulu a motor je i dalje radio srednjim gasom.Komande sam micao tamo amo i nista nije reagiralo.Totalno sam izgubio komande i nista nije reagiralo,totalni otkaz.Zanimljivo da su sve komande blokirale u jednu stranu,desna spirala.Samo smo gledali kako se strmoglavo zabio direkt na nos.Pad je bio dugacak i bolan.
Prvo sta sam ja izustio je baterija je prazna.Nakon ogleda stete uzeli smo bateriju i prema Hyperion Eos Sentry battery checkeru vidjeli da je baterija puna na preko 50% i da je voltaza 5,2V i odmah sam na licu mjesta stavio bateriju praznit na 0.5A i drzalo je voltazu na 4.7-4.5V pod tim opterecenjem sve do kraja nakon ispraznjenih 470mAh iz nje.Sada sumnjamo u prijemnik.Danas cemo ga najvjerojatnije provjeriti osim ako nije skroz crko od udara.
Sada me zanima dali je netko od vas imao losih iskustva sa Orange prijemnikom i kakvi su vasi ispadi i simptomi sa njim.
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #1
Pretpostavljam da pričaš o Orange-u kompatibilnom sa Spektrumom?
Ja sam koristio Orange-a (FASST kompatibilnog) bez problema, sad ga koristi Pongra. Znam još barem troje ljudi koji ih koriste bez ikakvih problema (MarioJancec, jarun75, Moriaty), Mirac koristi Orange na Spektrumu
Baš mi je žao kaj je Calmato tako završio, to je baš dobar model... :/
MAK Zapad

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #2

Ciao Robi.Evo sad se i na forumu srecemo.Ja sam Zoki sa mitinga u Rijeci,sa onim 3D avionima.Eto kad sam popricao sa ostalim kolegama a jedan kolega sumnja na bateriju.Tvrdi da je to pre mala baterija za takav avion,servoe.On misli da su digitalci povukli previse struje i da se napon smanjio ispod granice i da je to uzrok.Ja se ne slazem sa tim jer smatram da se servoi sa od oko 3 kg ne mogu toliko opteretiti da tako drasticno obore napon.Sa mojim Yakom od 2,16m sa servoima 1x5955 2xHV Hyperioni od oko 20kg svaki i 2xHyperioni od oko 9kg svaki i sa mojim extremnim letenjem od oko 7 min ja potrosim svega 120-150mAh i smatram da ovi Kyosho malisani ne mogu imati toliko jake udare pogotovo na traineru a pogotovo ne toliku potrosnju.Ne znam sta bih mislio,dali je moguce da je prijemnik?
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #3
Bok Zoki, znam da si taj!  :) Evo i ja poletio Extru, ima čak i par snimaka, daleko je to od tvog nivoa ali učim polako :)
Iskreno čisto sumnjam da je problem u bateriji, slažem se s tobom.
Meni se čini da ti je prijemnik otišao u failsafe, ako kažeš da su položaji servača ostali tako da je model radio spiralu. Može biti čak i do stanice, ništa čudno na Spektrumu nažalost :/
MAK Zapad

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #4
900mAh su male batke,
obično su NiMh od 2200 mAh u nitro modelima.

(nema veze što ti potrošiš malo mAh, ali što veći kapacitet, to bolje drži napon pod opterećenjem.)


probaj uštekati sve te servače iz calmata u prijemnik i reproduciraj situaciju, ali batku stavi na pola punu, kakva je bila u trenu pada.
ne punu (jer nije model pao odmah, već nakon 40 minuta ispravnog leta!)

pa mjeri napon i vidi jel se resetira prijemnik kada servači povuku malo više struje, primi ih prstima, u zraku/pokretu sigurno znaš da je otpor na kontrole veći nego kada model stoji na stolu.
i ako se resetira, jel se binda sa stanicom ili ostane zblesiran...

a opet što veli i robi, bilo je na forumu više padova na spektrumu (možda i više nego na svim ostalim stanicama zajedno),
no svejedno ima primjeraka i ljudi koji lete godinama na tom sustavu pa nisu imali nijedan pad.  ???
to valjda ovisi na koji primjerak naletiš.  :-\

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #5
4 digitalna serva + RX na 4*900 mAh nakon pola sata leta je povlaćenje vraga za rep !

Kapacitet baterije nije linearna funkcija, tj: prazniti sa 1 A  1 sat bateriju od 1000 mAh nije isto što takvu istu prazniti sa 0,5 A u trajanju od 2 sata.

AA baterija tako malog kapaciteta ima visok inner resistance, i kada kapacitet izgleda sasvim prihvatljiv, u slućaju veće struje trošila, napon pada = reset prijemnika !

Provjereno bezbroj puta. Predlažem ti upotrebu modernih NiMH low self discharge baterija , kao TGY LSD 2200 mAh, Sanyo Eneloop ili jednostavno uzmeš bec od 5 A i jednu dobru LiPO.

Ako je prijemnik preživio pad i sada radi Ok, to bi samo moglo potvrditi da 900 mAh nije bilo dovoljno !

Damir

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #6
A i original prijemnici ce ti blinkati ako je imao reset ili brownout.
Neznam za Orange jel to ima...

BTW. Micem ovo u elektronika.

PS. Polomio oci na ovaj sastavak u prvom postu, bez paragrafa i sve u jednom redu. :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #7
Hvala drustvo na ovolikom odzivu,stvarno prijateljski,nemam rijeci.Evo sta sam ja napravio uvecer kada sam ispraznio pa napunio bateriju.Stavio sam bateriju prazniti na 1A i drzala je napon iznad 4V sve do nekih 800mAh i uspio sam iz nje izvaditi 829mAh.Tomislave dobra ideja.Imam wattmeter pa cu sve to spojiti preko njega i opterecivati cu servo rukom da mu vidim stall torque ali opet avion je letio linearno i naglo upao u spiralu,vidio ja svojim ocima, tako da tu nije bilo nekog opterecenja da bi baterija na preko 50% drasticno izgubila napon.Stvar je i u tome da sam ja mojeg Calmata(isti takav samo sam ga ja prepravio na el.pogon sa opto regulatorom)pogonio sa Turnigy 6S motor i upotrebljavao sam isto 4S 900mAh za servace i moj je let bio jos zesci sa svakakvim akrobacijama i nikad nista.Baterije su mi trajale nekoliko letova,s tim da imam Hyperion batt.checker ja kad je bat oko 20% ispraznim je preko punjaca i napunim i idem dalje i nikad nista.
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #8
Znam,znam.Bez paragrafa i sve u jednom redu.Pisem sa mobitela a i morao sam si olaksati dusu.Pad je stvarno bio bolan.
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #9
ali ti si letio elektro s jednim servom manje nego ovaj sada nitrač...
taj dodatni servo  može imati dosta posla i bez obzira dal netko stalno gura palicu gasa ili ne,
ako ima vibracija(a obično ih ima), stalno 'želi' centrirati neku vrijednost ali mu vibra ne da....

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #10
Ima smisla Tomislave.Ali pazi sad ovo.Nekada ali stvarno davno imao si baterije 4Snimh ili nica od oko 1000mAh sa puno manjim C nego danas i ljudi letili nitrace cak i sa flapsovima.Eto to mi kaze nas stari kolega penzioner i kategoricki tvrdi da nema veze baterija nego da je kvar tehnicke prirode.
Ja cu svakako napraviti taj wattmeter test pa javim kako je proslo.
Crap!I took the red pill.Damn you Morpheus!

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #11
Digitalni servači i AAA baterije nejdu nikako zajedno.
Baterija ne može dati udarne sruje koje zahtjeva digitalac.

To su ti već i drugi rekli ;)

Uz korištenje AA baterija u paralelu sa servima treba dodati kvalitetni elektrolitski kondenzator.
Ukoliko su kabeli do serva dugački treba dodati ELKO na kraju svakog kabel.

Pretpostavljam da je prije blokade rada dolazilo do laganog trzanja serva, a kad je kapacitet baterije pao na pola  :-[

Wat metar ti neće ništa pokazati jer mjeri prosječne struje.
Za takva mjerenja treba imati Osciloskop sa strujnom sondom i istovremeno mjeriti struju i napon u realnom vremenu.

 
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #12
sa zagijem kad sam bio na aerodromu, Lui je bio i vidio
otprilike 250-300 metara od mene zagi upao u spiralu i nikakve reakcije na komande sta je tocno bilo i zbog cega se to desilo pitaj boga ali pretpostavljam da je izgubio signal
a opet 5,99 dolara reciver nemoze biti kao original spektrumov od 70 dolara nebi ja orange gurao u calmata

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #13
Tocno to sta ste ispricali  se i meni dogodilo zbog kontakta na prijemniku, odnosno zicica je izgubila spoj na konektoru izmedu prijemnika i satelita na sto su se eleroni parkirali u krajnje polozaje i avion je spiralom trenutno stigao do betona .
Kad sam ga na stolu probao sve je ponovo bilo u redu onda je u zraku od vibracije opet izgubio kontakt

Odg: Pomoc,Kyosho Calmato total crash,sumnjamo u Orange prijemnik

Reply #14
Imam 6 Futaba recivera i 4 Orange FASST recivera, i 3 FrySky i do sada nisam imao nikakvih problema s Orange ni FrySky i iskreno ne osjećam razliku između svih njih.

Tako da bi ja rekao da možda ipak ekipa je upravu, baterije.

Ali isto tako reciver koji košta 50-100$ a zamjenski 6$. Mora da je nešto se negdje štedilo, kresalo.

Ako je balsa, i vrijedno, a još uz to nitro i slično, pa onda po meni bolje staviti pravi reciver, naravno ako se ima za njega.

*baš sam pametnu stvar sad rekao :D