Skip to main content

Topic: moj prvi airplane (Read 20793 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

moj prvi airplane

evo poceo nesto malo rezat radit itd

radim yak55 avion

i imam par pitanja malo sam zapeo

na slici pod brojem 1 je zadnji dio crvenim tockicama sam oznacio sta se reze to je ustvari dio koji avion pokrece prema gore i dolje
s cime se to lijepi neka ljepljiva traka ili??? tj kako se drzi za ovaj drugi dio???

i broj 2 na slici ova crta tu sam vidio da ide neka polugica cemu to sluzi i kakav je to materijal

po ovom tutorialu sam odlucio raditi: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=964237

hvala na pomoci


Odg: moj prvi airplane

Reply #1
nitko???

mozda sam krivo objasnio sta me muci  :)

kako su spojeni dio oznacen brojem 1 i brojem 2 ?


Odg: moj prvi airplane

Reply #2

Mozes na mali milijun nacina. Traka cijelom duzinom. Traka na nekoliko mjesta. DIY hinge od nekog elasticnog materijala.
Imas gotovih hinges za kupiti.
Obzirom da to izgleda kao epp, mozes mozda i ovako:
How to Make a Hot Glue Hinge on Epp Foam.

Odg: moj prvi airplane

Reply #3
Uvijek me veseli kad se netko odlući za samogradnju, pa onda ni pomoći nije problem :)

Izrezani dio repa (elevator) poveže se s ostatkom repa samoljepljivom tesa trakom. Izgleda kao obični selotejp ali ipak je kvalitenije. Ta traka je malo deblja i malo neprozirnija tj
mutnija od običnog selotejpa a može se koristiti i armirana samoljepljiva traka. Sve nabavljivo u Bauhausu.

Ona "polugica" je karbon šipka i bitan je konstruktivni element da se krilo ne savija tijekom leta.
Dosta teško nabavljivo. Možda bi se u nedostatku mogla ubaciti neka smreka oliti lipa letvica.

RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: moj prvi airplane

Reply #4
sta je mene cijelo vrijeme bunilo
nisam nigdje vidio da ta dva dijela koja se spajaju su izrezana pod kutom
znaci samo ta ljepljiva traka i to bi bilo to

za ovu polugicu za krila to cu od nekog drveta napravit brat mi je stolar pa cu njega zaduzit da mi to rijesi

hvala decki drz te mi fige,nikad prije to nisam radio i veseli me finalni proizvod
nadam se da ce i poletit  :)

i da kako mi je najjednostavnije napravit ove kosine (kao na prilozenom videu)


Odg: moj prvi airplane

Reply #6

i da kako mi je najjednostavnije napravit ove kosine (kao na prilozenom videu)
Kosine moraju biti, također i mali razmak između površina, jer kad bi bilo odrezano pod pravim kutem i zalijepljeno s obje strane trakom, površine bi bile fiksirane i ne bi se mogle pomicati. Poanta je da se miču, i to lagano...
Kosinu odrežeš koso položenim skalpelom po ravnalu, a ako misliš da nisi dosta vješt za to, obrusi ih brusnom pločicom. Također, ne moraš raditi kosinu od 45*, možeš i obje strane lijepo zarundati  :)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...


Odg: moj prvi airplane

Reply #8
Bravo Muddy Fox, upravo sam to htio objasniti :)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: moj prvi airplane

Reply #9
uzmi naj obicniji selojtep,zaljepiš i lagano popeglaš. peglu naštelaš na temperaturu da ti ne pregori selotejp

Odg: moj prvi airplane

Reply #10
svaka cast na objasnjenjima,,steta da nema vise ovakvih videa po forumu

dali je netko kupovao EPP od 9mm di tog ima kod nas ili i to moram narucit sa hobby kinga

Odg: moj prvi airplane

Reply #11
Teško ćeš to naručiti s HK-a. Nema toga tamo. A ne znam ni da ima bilo gdje kod nas. Što će ti 9 mm, za krilo?? ???
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: moj prvi airplane

Reply #12
a skino sam shemu za yak55 i ta shema je za 9mm (one rupe di idu krila su 9mm)
ali posto do sad nisam nasao taj od 9 mm cu prepravit to pa napravit od deprona 6mm

cak sam razmisljao da uzmem 5 mm pa sa obostranom trakom spojim 2 kom
ali previse zajebancije i ko zna kako bi to ispalo

sto se tice spajanja krila (ovih izrezanih dijelova)gledao sam tesa prozirnu traku ali je nisam uspio naci
koje trake mogu posluzit za zamjenu
mogu uzet onu "americku" kojom u filmovima vezu ljude???

 

Odg: moj prvi airplane

Reply #13
pocni koristit PU ljepilo i preporod stize . 2 5ice sljepis preko noci , ljepilo je lagano i super cvrsto . optereti spajanje posto ekspandira . imas malih tuba za kupiti , tipa bauhaus , baumax ... u svakom slucaju vraski dobro za pripremu . upravo ljepim vani 3×6mm . znaci nema kupovanja nekih ludih debljina . spretno je cak i ljepljenje kao u sperploci, ako trebas neki luk vec si namjestis tako i to je to . isprobaj , dvokopmonentna ljepila su super za depron ali ih za neka spajanja treba puno potrositi ...

Odg: moj prvi airplane

Reply #14
pocni koristit PU ljepilo i preporod stize . 2 5ice sljepis preko noci , ljepilo je lagano i super cvrsto . optereti spajanje posto ekspandira . imas malih tuba za kupiti , tipa bauhaus , baumax ... u svakom slucaju vraski dobro za pripremu . upravo ljepim vani 3×6mm . znaci nema kupovanja nekih ludih debljina . spretno je cak i ljepljenje kao u sperploci, ako trebas neki luk vec si namjestis tako i to je to . isprobaj , dvokopmonentna ljepila su super za depron ali ih za neka spajanja treba puno potrositi ...

googlao sam ali ima vise vrsta tog PU Ljepila
dali mozes reci kako se tocno to zove i koji proizvodjac da znam kako da pitam u trgovini

thx