Skip to main content

Topic: Vol 1 Zagi by Damarko (Read 21879 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vol 1 Zagi by Damarko

Pozdrav svima... evo, s obzirom da cekam dijelove da mi stignu, odlucio sam se za izradu vlastitih krila :)

Na kraju, za prvi put, uz pomoc kolege Mile1 uspio sam izrezati krila za Zagi...

ovo je moj prvi pokusaj izrade, vec u sljedecem cu rjesavati nekakve djecje bolesti koje sam skuzio kod ovog modela...
I naravno, zelja mi ga je obuci u fiberglass.. usput pitam iskusnije, koliko slojeva, i treba li povecavati model s obzirom da ce biti tezi ? hvala




Evo dvije slike kako to izgleda...





Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #1
Oblacenje u fiber je isplativo ali pitanje je koji Setup Imas.Mogao bi ti biti malcice pretezak....

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #2
po mom iskustvu, ako se radi s tankim platnom
i u vakumu(nemam onaj 'profi'  :) od frižidera, već vreće pa preko usisivača, manji podtlak ali ide)
dobro pritisne na podlogu, da se smola upije na maramice koje se stave izvana(i onda maknu za koju minutu),
zagi ispadne lakši nego presvučen selotejpom.

ali lijepo leti i natovaren FPV-om i čvršći je svakako.

Zagi fpv - zagreb domovinski most



no vidim da si ti ovoga već upakirao u selotejp,
onda ti je šteta i u staklo, bit će teži nepotrebno,
leti ovoga sada kako je, lijepo si ga i ojačao letvicama,
pa idućega ako treba radi u staklu.


Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #3
Evo, danas smo Mile1 i ja s njegovim setupom slozili ipak zagi, sutra cemo ici na probu :)

Kako moji dijelovi nisu jos stigli a njegov setup stoji, odlucili smo sloziti ovaj s njegovim dijelovima i isprobati kako to ide :)


Nego, nisu mi jasne ove maramice koje upijaju itd ? sto tocno treba napraviti ? (pitam jer cu skoro poceti raditi krila za novog i volio bih da bude prevucen)

Slika..


Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #4
Kuhinjski papirnati ubrusi, oni u roli.
Svrha im je pokupiti višak epoxi ljepila jer se usisavačem ne može postići potreban vakum.
Epoxi u debljem sloju nema nikakav korisni efekt, samo dobijaš ciglu od zagija.
Pravilnim odabirom stakla i pravilnim postupkom vakumiranja ostakljeni zagi je čak i lakši od bandažiranog sa trakom.
No namojte misliti da ostakljeni trpi puno više udaraca od bandažiranog, bandažirani je elastičniji i kao takav bolje podnosi udarce.
Stakleni je čvrst ali i krt pa puca sam tak ( predniost mu je čvrstina i bolje obrađena površina krila koja povečava letne karakteristike )
 
Sve u svemu, staklo nije za početnike.

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #5
Ovaj je zavrsio neslavno, fulali smo kuteve i velicinu...

Vec su 3 nova komada izrezana i zaljepljena, cekaju na ugradnju letvica... uz to, jos uvijek cekam moje dijelove da stignu iz kine... mamuimkinesku :)

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #6
Evo, novi su uzrađeni, sva tri su identicna, evo fotke jednoga u izradi i kada je poljepljen, kako izgleda u odnosu na starog... nije ni cudo sto nije letio...


Jednoga cemo sloziti za subotu kako bi nam iskusniji provjerili leti li uopce i podesili nam ga :)


Evo fotke:





Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #11
CG se uvijek provjerava sa CG kalkulatorom ( osim ako je serijska proizvodnja ).
Kut krila, raspon, dimenzije sve to utiće na položaj CG-a.
Zato lijepo kalkulator u ruke ( na PC ) i provjeriti gdje je.  ;)    http://fwcg.3dzone.dk/

Pozz



Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #12
CG se uvijek provjerava sa CG kalkulatorom ( osim ako je serijska proizvodnja ).
Kut krila, raspon, dimenzije sve to utiće na položaj CG-a.
Zato lijepo kalkulator u ruke ( na PC ) i provjeriti gdje je.  ;)    http://fwcg.3dzone.dk/

Pozz

To je to...ovo mi se cini puno pametnije od crtanja po nacrtu ;D


Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #14
Ako je sve pogodjeno, ne treba, to stoji...