Skip to main content

Poll

Da li je Zagi stabilan u letu i upravljiv ?

  • Da, naravno da je !
  • Ne, to mogu letjeti samo jubito-piloti !
  • Ne znam !
  • Što je to ''Zagi'' ?

Topic: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno... (Read 33376 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #135
Damire, molim te da daš svoje mišljenje o izradi jednog krila raspona oko 2m u delta obliku sa RR110 profilom.
Namjena bi bila lagano, sporije jedrenje.....
Mislim, nisam poznavalac i znam to, ali volim da gradim, i da probam nove stvari, tako da bi probao izraditi krilo
raspona 2m tačno, korijen krila bi bio 350mm, vrh na 220mm.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #136
Svakako podržavam takvu ideju i jako me zanima kako će uspjeti.
Ja trenutačno baš gradim  leteće krilo u tehnici stiro-balsa za jedrenje sa jednim GOE-602 profilom raspona 1,5 m (Yoda) pa sam isto zainteresiran za takve projekte.
 U ovom linku koji si dao je izračun CG-a za leteće krilo sa središnjim ravnim dijelom: ja ipak nebi tako, nego klasićni 'Zagi-look', ako ništa drugo, onda zbog dva razloga: CG-kalkulator sa RCWingsa radi provjereno, a ovdje su osim toga potrebna dva lijepljenja centralnog dijela što komplicira i daje nepotrebnu težinu-nepotrebna težina je najveća mana jedrilice.

RR110 bio bi dobar izbor , a ako želiš napraviti i aerodinamičko vitoperenje, onda pročitaj onaj članak iz mog posta gore, iako za prvi pokus sa 2M krilima nebi išao tako daleko.

Damir

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #137
Prepravio sam post, jer sam imao neispravan link.  :(
Elem, prepravio sam na ono što želim da uradim.
Plankirao bih sa 1mm balzom, jer nju imam, pobrusio sasvim lagano i polakirao i to je to.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #138
Nisam prije vidio ovaj thread,
zanima me kako je proslo testiranje mixa samo lijevi ili desni elevon za skretanje bez nagiba.
Nije mi problem umixati.

Quote
Autor: Kano
«  : Siječanj 15, 2011, 06:55:45 poslijepodne » Umetanje Citata
Evo ja sam to umikso sutra cemo ga isprobat pa cemo vidit kako ce skretat


Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #139
Plankirao bih sa 1mm balzom, jer nju imam, pobrusio sasvim lagano i polakirao i to je to.
Tako nekako i ja radim , eto baš ovaj projekat (dakle u verziji stiro-balsa):
http://www.zanonia.de/yoda.php

Zanimljivo je koliko warpa imaju krajevi krila, ako mi to bude letilo, mijenjam mišljenje o flyingwings  ;) !

Damir

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #140
pogledah ovaj goe-602 i jako je slican sa DAVIS profilom.... koji je koristen na B-17, B-24 i B-32 (ako se vjeruje wikipediji) i od kojeg sam već isjekao stiropor jezgru za svoj all-round combat mig3 :)
ili sam pobrkao kruške i jabuke....
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #141
Na adresi: http://airfoiltools.com/airfoil/details?airfoil=goe602-il

kažu da su slićni profili:

E193 (10.22%)   
GOE 115 (MVA MK.2) AIRFOIL   
E392 (10.15%)   
SELIG 3002-099-83   
AIRFOIL 3024 9.84%   
SD7032-099-88   
GOE 596 AIRFOIL   
S7055 (10.5%) Flat-Bottomed   
GOE 389 AIRFOIL   
S3025 9.38%
E, sada što je točno sa DAVIS ne znam , ali vele ovako: http://airfoiltools.com/airfoil/details?airfoil=davis-il  

Ispada da je DAVIS dosta deblji, što bi moglo imati ulogu kod jedrenja pri vjetru.

To bi se također moglo odraziti i na ukupnu težinu stiro-balsa sendvič konstrukije : ukupna težina komada krila površine 1 dm nebi trebala biti puno više od 10gr i to 'golog' krila bez presvlake, setupa i druge elektronike ako se misli sa time i jedriti. Ja ciljam na nekih 16 gr/dm2 ukupno sa elektromotornim setupom za startanje (dakle ne jaki motor za divljanje kao kod Zagija) i laganom baterijicom za start, ne duže od 2 minute rada motora.

Damir

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #142
uporedio sam ih cisto "graficki" na oko, oblik je jako slican, s tim, kao sto si primjetio da je davis malo mesnatiji...
elem, to je potpuno nebitno za ovu pricu pa cu i da prekinem i da se posvetim razmmisljanju o novom krilu....  :)
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.