Skip to main content

Topic: Novi(?) koncept upravljanja (Read 2788 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Novi(?) koncept upravljanja

Kako bi se ponašalo leteće krilo kad bi se kao kormilo visine koristio položaj težišta (pomicanjem baterije), a za naginjanje da se međusobno zakreću cijela krila, jedno u odnosu na drugo? Kako bi se sve to odrazilo na aerodinamička svojstva i upravljivost budući da više ne bi bilo lomova strujanja koja stvaraju elevoni?

Odg: Novi(?) koncept upravljanja

Reply #1
Quote
Kako bi se ponašalo leteće krilo kad bi se kao kormilo visine koristio položaj težišta (pomicanjem baterije)

a kako on upravlja?  ;)



imaš zanimljive ideje,
no prvo stavi na papir kako bi izveo pomicanje baterije, koje mora biti i par cm za brzu reakciju, i kako bi izveo zakretanje krila(di bi bila baterija i di bi klizila tada?)
i koliko bi taj cijeli mehanizam bio težak (a da je pouzdan!) i kako bi taj model izgledao po pitanju aerodinamike?

a onda stavi na vagu dva serva od 9 grama i koji gram za šipkice... pa usporedi to dvoje.

čovjek ima ruke po defaultu, i ako ih se diže u zrak skupa s njim, zašto ih ne uposliti :)  a model nema
no svakako zanimljiva ideja i volio bi da ju realiziraš, samo prije ti poleti normalno krilo sa dva serva, bez mobitela i gyra, da stekneš feeling,
pa možda uvidiš da i nema potrebe za kemijom i da ti 'lomovi' na elevonima nisu krucijalni :)

Odg: Novi(?) koncept upravljanja

Reply #2
Cijela ta ideja zvuči zanimljivo, ali generira toliko novih problema....
Zanimljivo, ako bi se micao spoj krila u sredini, trebao bi ti samo 1 servo, ali tada nema mogućnosti direfencijala i dolazi u obzir samo simetrićni profil i nema baš mjesta za pomicanje baterije-težište.

Slićno rješenje postoji za tzv. pendel-V-rep, kao na slici ovdje, tada trebaju 2 serva i središnji dio bi omogućio pomicanje baterije-težišta. Promjenom težišta mijenja se cijela reglaža modela, pa me baš zanima koliko bi trebalo mixeva da se napravi recimo zavoj uz penjanje ili , kako penjati vertikalu uz rotaciju , kako održavati vertikalni uspon i kako ga prekinuti itd.

Ova ideja je zaista dobra za odustati od nje !  :D

Damir

Odg: Novi(?) koncept upravljanja

Reply #3
a jel bi mogla dva krila bit spojena u sredini sa oprugom, pa kad ja naletim punom brzinom i nemogu savladati stabilizaciju u bočnom letu, jer nemam vertikalac, ona se uvinu lagano prema unutra (tj. prema gore) i krilo dobiva V oblik koji je sam po sebi autostabilan?
 
znate kaj mislim?

Odg: Novi(?) koncept upravljanja

Reply #4
a jel bi mogla dva krila bit spojena u sredini sa oprugom, pa kad ja naletim punom brzinom i nemogu savladati stabilizaciju u bočnom letu, jer nemam vertikalac, ona se uvinu lagano prema unutra (tj. prema gore) i krilo dobiva V oblik koji je sam po sebi autostabilan?
 
znate kaj mislim?
Kako onda uklopiti mehaniku od baterija na pomična krila s tim da ga budeš i naopačke vozio?