Skip to main content

Topic: ESC soft start ? (Read 2279 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ESC soft start ?

Pozdrav ekipa.
Dakle moj problem je sljedeci. Planiram koristit outrunner motorcek u kombinaciji sa nekim esc-om za pokretanje malo veceg tereta. Znaci zamislite ovako, imam zamašnjak težine cca 100-200-300g, cak poprilicno nebitno, a proporcionalno dosta manji i slabiji motor ga treba zavrtit do odredenih okretaja i održavat ih. Sumnjam da motor moze potegnut toliki teret odjednom, a i ne zelim da se nesto potrga jer ce bit finomehanicki sklop, pa bi ga htio na neki nacin usporit. Znaci uredaj koji kontrolira esc da krene lagano i odredenom tempom dize okretaje do zadanog. Sistem bi trebao bit potpuno automatski, znaci okrenem prekidac i on ga sam zavrti. Nije potrebno ni moguce nikakvo vezivanje tog sklopa sa stanicom.

Ako sam vam uspio donekle kvalitetno objasnit, pitanje je, da li postoji takva vrsta elektronike ili cu morat sam izradivat i programirat taj kontroler za esc ?
Jednostavnije mi je kupit ako nije preskupo  :D

Odg: ESC soft start ?

Reply #1
Skoro svaki ESC se može isprogramirati za "soft sart" koji se inače koristi većinom kod helikoptera, e sada koliki ti soft start želiš to neznam,ali ESC se može programirati putem programske kartice ili "uputama" beep -ova  pomoću palica stanice.Pogledaj papirić koji si dobio sa ESC-om,tamo ti sve piše. :)

Odg: ESC soft start ?

Reply #2
Evo taman prckam po hobby kingu i skontao sam i sam da postoji to... bas sam se razveselio  :D
Gledao sam sad po youtubu kako to izgleda i koliko ga zapravo uspori, i nije da ce mi takva izvedba bit najpogodnija, jer sam zamisljo jos sporije, ali morat ce bit dovoljno...
(Ako ima jos tko kakvu ideju za dodatno usporavanje nek slobodno napise)

Amo onda na iduce pitanje.
Posto se ne bavim elektro modelima, znanje o toj namjenskoj elektronici mi nije jako a vidim da ima more svakojakih sklopova. Ono sto me zanima je da li postoji kakav sklop koji dava naredbu esc-u. Znaci cisto neko malo govno koje mu kad je upaljeno salje signal ekvivalentan onome sto prima sa stanice, te je unaprijed podesen na neku fiksnu vrijednost ?

Odg: ESC soft start ?

Reply #3
To kaj ti želiš je telemetrija,a sada kakvu bi ti naredbu slao esc-u?Kaj da on radi?

Odg: ESC soft start ?

Reply #4
nije telemetrija već servo tester,
http://www.youtube.com/results?search_query=servo+tester

on ti radi na 3 moda(manual/middle/auto)
pali se u manual modu kada dobije napon i pomakne servo tamo di je ostao okrenut pot na njemu,
no ako ESC dobije max odmah na startu, neće krenuti već će ući u programming mode = nula bodova


 ja bih tvom problemu pristupio bez toga, npr jednom arduino promini pločicom (3-6$)
i u nju upucao kod da kada dobije napon ili tvoj neki signal,
da postepeno diže PWM output od 1000-2000us , kroz koliko sekundi koliko već želiš...

pogledaj si malo arduino how to pwm generating

Odg: ESC soft start ?

Reply #5
Eto,sad znam više.Nisam znao da to ESC-i imaju tu opciju,vjerojatno jer mi netreba pa nisam ni ulazio toliko u to.Hvala Tom na odgovoru i meni si pomogao i objasnio. :)

Odg: ESC soft start ?

Reply #6
Znaci uredaj nema veze sa rc-om, ja okrenem prekidac, taj mali sklop salje esc-u pwm signal ekvivalentan amo rec 50% max snage, esc lijepo sa soft startom zavrti zamašnjak do 50% snage i drzi ga tu.
Ovo sa arduinom nije nimalo losa ideja i mozda cak krenem tim putem za probu, ali opet stoji da je gotovo bolje, jer mi mozda budu trebale velike serije a onda je to pegla za radit...
Idem pronjuskat sto kinezi nude na ebayu  :D

Odg: ESC soft start ?

Reply #7
pa velim di da ti preko servo testera neće raditi ako nije gas na min pa ti rukom ili čime već zakreneš pot na max...
arduino ti je praktički gotov, što imaš više, pa spojiš na njega samo esc kao i na servo tester i peglaj,
esc mu daje struju sam. (5V)

a kod upucaš u par trenutaka na novi arduino, pa tako i na totine novih ako zatreba, bolje nego adaptirati neki servo tester što nije baš pozdano (što manje pokretnih dijelova to bolje)

Odg: ESC soft start ?

Reply #8
Reko si ako dobije max, ne 50%. Otuda konfuzija  :D
Koliki je taj promini, sad bas gledam na ebayu i cini mi se veliko, a opet naletio sam na plocu sa samo mikrokontrolerom, pretpostavljam za njega, koja mi se cini prihvatljiva dimenzijma. Nista veliko necu moc smjestit u kutiju  :(

Na ovo mislim:
http://www.ebay.com/itm/Promini-Pro-Mini-atmega328-5V-16MHz-Arduino-Compatible-nano-size-PROCESSOR-PO-/321259661253?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4acc9167c5

Odg: ESC soft start ?

Reply #9
Iz ovoga si možeš kreirati što hočeš.
Ubaciš prekidač na neki pin i to je to, naravno ne koristiš onaj dio od najvećeg broj okretaja do najmanjeg.
Ovo je primjer automatskog rada serva od 0 stupnjeva do 180 i nazad.
A imaš i CRODUINO
http://www.e-radionica.com/products/croduino-basic


#include <Servo.h>
 
Servo myservo;  // create servo object to control a servo
                // twelve servo objects can be created on most boards
 
int pos = 0;    // variable to store the servo position
 
void setup()
{
  myservo.attach(9);  // attaches the servo on pin 9 to the servo object
}
 
void loop()
{
  for(pos = 0; pos <= 180; pos += 1) // goes from 0 degrees to 180 degrees
  {                                  // in steps of 1 degree
    myservo.write(pos);              // tell servo to go to position in variable 'pos'
    delay(15);                       // waits 15ms for the servo to reach the position
  }
  for(pos = 180; pos>=0; pos-=1)     // goes from 180 degrees to 0 degrees
  {                               
    myservo.write(pos);              // tell servo to go to position in variable 'pos'
    delay(15);                       // waits 15ms for the servo to reach the position
  }
}

Odg: ESC soft start ?

Reply #10
samo sad ti njemu objasno što je 0 i što je 180, pošto ne može slati stupnjeve niti ih regler tako čta :)
 
tj, da u PWMu to nije precrtano baš, da ima od npr 1000 min, do 2000 max, i to ne neka brojka digitalna već dužina trajanja u us
i još da mora kalibrirati regler na raspon koji programira u arduino...

pa ako hoće da vrti u određen stranu koje dve žice mora prespojiti,
 ako su sve crne, teško je naći onu žutu srednju koja se nikako ne smije prespajati  :D  ;D  :P


i ova tema spada u elektroniku a ne elektro modele.

Odg: ESC soft start ?

Reply #11
 :) Google=arduino+pwm  :) a za sve ostalo je potreban dovoljno dobar monitor da se vidi pročitati.

Odg: ESC soft start ?

Reply #12
Onda google it is  :)

P.S.
Ispricavam se zbog krive lokacije za temu, nisam na prvu primjetio ovu grupu...