Skip to main content

Topic: Što je ovo, čemu služi ? (Read 1640 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Što je ovo, čemu služi ?

Ajd' da vas vidim majstori...dobio sliku i pitanje, ali sam slućajno znao odgovor.  8) Može se reči da ima veze sa aviacijom, godina proizvodnje oko 1950.
Damir

Odg: Što je ovo, čemu služi ?

Reply #1
nije fora kad google ima "search by image", osim ak neko nezna da google ima "search by image" :) :)
izbaci neku stranicu na francuskom, sva sreca da postoji google translator :)

Odg: Što je ovo, čemu služi ?

Reply #2
LOL

mjerač razlike visine,
težak 7 kg


Odg: Što je ovo, čemu služi ?

Reply #4
a tak su napisali oni koji ga imaju.
mjeri visinu na kojoj je testni balon koji se pusti, te smjer i brzinu vjetra na toj visini.
do 10km visoko ako nema naoblake, ali obično do 0-100m, što je korisno za prilaz pisti,

no tu piše sve u detalje...

http://bibliotheque.meteo.fr/exl-php/musee/INV00000118
Quote
Domaine Instrumental : mesures en altitude

Odg: Što je ovo, čemu služi ?

Reply #5
sa 7 kg težine željeza dobar je i za teretanu..... ili za obračune.  :D
Imao sam prilike raditi sa slićnim instrumentom pa sam iznenadio odgovorom osobu koja je mislila da nitko nema pojma; iako ovaj je instrument lukavo modificiran za mjerenje brzine vjetra na raznim visinama, pa je potreban avijaciji, da ne gnojim tumačenjem, ovo je teodolit i prati se kut-azimut i elevacija  ispuštenog meteo balona i kasnije preračunava brzina vjetra na raznim visinama.
Damir

Odg: Što je ovo, čemu služi ?

Reply #6
Teodolit, svakodnevno na meteorološkoj postaji puštaju balone i onda ih prate da vide promjene vjetra s visinom. Jedan stari meteorolog u Slavonskom Brodu se hvalio da ga je pratio preko 10000m...
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20