Skip to main content

Topic: Vinkovci, prvi let RC uopće (Read 53110 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #90
Evo i jedne bitne modifikacije helikoptera, koji je prije "letio mene, a ne ja njega", kako je Dr.Tom komentirao. I bio je u pravu. No, otkrio sam u čemu je problem; takozvani 'flybar', poluga sa teretima na kraju, koja služi kao svojevrsan žiroskop - pravi dodatni otpor zraka, a ESC-ovi za motore unutra nisu 'sposobni' da korektno okrenu helikopter na željenu stranu, nego se jedan motor počinje nekontrolirano vrtjeti brže od drugoga kada to nije poželjno. Odnosno, onaj drugi motor ima problema u 'sustizanju' prvoga i time 'kontrirati' ili 'kompenzirati' vrtnju.

Kod boljih koaksijalnih helikoptera, to nije problem i vjerojatno je bolje riješeno. Moj trud i napor ovdje... uložen samo zato što već imam taj heli i što želim znati što se i zašto događa. I u tome sam uspio i sad sam zadovoljan. Isto tako, dodavanje utega na nos helikoptera, postigao sam bolje opiranje vjetru (iako je bolje letjeti kad nema vjetra), no taj dodatak je nepovoljan za let unutar sobe - sada je helikopter previše brz, tj. previše brzo ide naprijed. Kad se taj dodatni teret skine, opet ide kako treba - polako napreduje u željenom pravcu. Evo videa, ovaj puta na engleskom (zbog nekih ljudi koje sam kontaktirao...).:

https://www.youtube.com/watch?v=jwgTrkpCBqs

Hvala na savjetima i komentarima,

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #91
Prvi let nakon dugo vremena. Skoro godina dana je prošla od zadnjeg leta MiniMagom. Ovaj let je bio drugačiji, ne samo zbog mog letnog (ne)iskustva, nego što prvi puta letim sa novom stanicom. A i motor je montiran drugačije. Naročito baterija: prije sam koristio 2S (7.4V) baterije zato što sam imao brushed motor, onaj stari dobri 400 (što god ta oznaka značila). Sad je tu 3S (11.1V) zbog bolje efikasnosti brushless motora; razlika je više nego očigledna - avion sada juri kao jurilica.  ;D A pada kao padalica.  :o

http://www.youtube.com/watch?v=AeVOoi-VbBQ

Još uvijek nisam promijenio taj prokleti potenciometar za throtle na TGY 9X... Možda je i to dio razloga. EXPO, eh... tu se nisam nekako navikao - ja povlačim lagano ručicu prema sebi, a on odbija uvis... eh... (ili mi je expo curve malo prejako eksponencijalna).

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #92
Prvi let sa Mobius kamerom ispod aviona. Imao sam malo problema i problemčića sa trimanjem. A i jedan servo (elevator) mi jepočeo otkazivati - oko sredine ima 'mrtvu zonu'. Sve je krenulo nekako nezgrapno, ali je ostatak leta bio... tako-tako. Još uvijek imam problema sa slijetanjem, no to se mora na simulatoru izvježbati. Radim generalne greške, koje sam u samom početku naučio - na pogrešan način slijetati na travu. I sad me to prati, nešto kao ovisnost... stalno imam tendenciju da slijećem na 'stari' način, iako sam na simulatoru vidio kako to treba napraviti korektno.

http://www.youtube.com/watch?v=xwokXvJ0gJE

Nadam se da će neki uživati u pogledu. I opet, isprika za reklame... još uvijek se nadam da će netko kliknuti na njih i donijeti mi koju lipu za rezervne dijelove.  8) (već trebam novi 9 gramski servo za ovaj avion). Isto tako... osim što mi je potenciometar na stanici za throttle neispravan, počeo je otkazivati i onaj za rudder. Možda je i to jedan od razloga lošeg leta, ne znam.

LP,
milan
---

EDIT: U jednom trenutku sam izgubio pojam orijentacije aviona, pa sam ga skoro zakucao u kukuruze, koji na snimci izgledaju veliki, a u stvarnosti su možda tek nekih 15-tak centimetara visoki. I ovaj puta sam dobro prošao, valjda me sam dragi Bog čuva.  :)

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #93
Bitno da se leti i da imaš volje za daljnje izazove, samo tako nastavi  :)
Super lokacija btw


ps, govorim onako napamet jer nisam dugo rastavljao 9X. Ali, dali bi odgovarao potenciometar sa onih Aux potova iznad palica, mislim da bi se uz malo muke njih dalo upasati.

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #94
Bitno da se leti i da imaš volje za daljnje izazove, samo tako nastavi  :)

Hvala! Morao sam se natjerati da letim. Mislim da se vidi da sam već poprilično zahrđao. Treba to rasklimati, razraditi, podmazati... Radi se na tome...

Quote
Super lokacija btw

Jeste. Lokacija je prekrasna i sve je tu: pista, vjetrulja, parking, ima i natkrov u slučaju iznenadnog nevremena, toalet, voda, utičnica za punjač... ma milina.

Quote
ps, govorim onako napamet jer nisam dugo rastavljao 9X. Ali, dali bi odgovarao potenciometar sa onih Aux potova iznad palica, mislim da bi se uz malo muke njih dalo upasati.

Ne ide. Malo je drugačijih dimenzija i ide više od 60 stupnjeva, koliko idu potenciometri za gimbal. Naručio sam jedan gimbal za 9XR, sa kojeg se može skinuti i iskoristiti samo jedan potenciometar - onaj lijevo/desno. Onaj za gore/dolje je tek 40 stupnjeva pun otklon. Dosta je skup... a sada bi već trebao naručiti i drugi. Iako je stanica u početku bila povoljna, sve manje mi se sviđa - baš upravo zbog ovakovih 'dječjih bolesti'. I nije mi jasno zašto krepavaju. Ajde onaj za gas još nekako, taj se dosta koristi... Ali rudder skoro da nisam ni koristio do sada - zašto se on rasklimao (tj. grafitni sloj oštetio?)? S njim mogu skroz ulijevo, ali tek 3/4 udesno. Aileron/elevator potenciometri su potpuno u redu. Kako je to moguće da su potenciometri, koji se relativno slabo koriste brže krepaju nego oni koji se stalno mrdaju?!

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #95
Evo i novog treninga letenja po jakom vjetru. Vjetar je bio negdje oko 6 m/s, na udare i više. Ideja je bila da vježbam polijetanje, održavanje aviona na jednom mjestu (borba protiv vjetra), slijetanje - po mogučnosti pravilno.

http://www.youtube.com/watch?v=YfABILgWDuc

Prva dva leta nisam uklopio u ovaj video (možda budem napravio jedan naknadni) jer je kamera s kojom je snimao moj bratić Darko, jadna; VGA rezolucija. Prvi let je bio u redu do slijetanja, koje je bilo tako-tako. Drugo slijetanje je bilo daleko bolje, ali još ne onako kako bi to trebalo biti.

Ono što se dogodilo (na videu 4:50), je kardinalna greška; uglavnom sam radio okrete rudderom, jer su aileroni ovdje beskorisni i rekao bi opasni - kad se avion nagne, vjetar ga jako nosi. Što je profil aviona u odnosu na vjetar manji, to ga manje nekontrolirano odnosi. Greška je nastala kad sam htio izravnati malo nakrivljen avion, ali sam ga izgleda malo previše kompenzirao, pa je umjesto da nastavi desni okret - najednom okrenuo ulijevo. U tom trenutku, vjetar ga je jako odgurao dalje od mene, a pošto sam bio iza ogromnog metalnog hangara, imao sam problema sa vidljivošću, a i signal mi je izgleda bio u prekidu (izgubljeni LOS, Line Of Sight).

Avion je opet dobro prošao, tu i tamo koja ogrebotina, motor ima malo blata unutra (to moram rastaviti i očistiti), propeler je slomljen (kupio sam 15 komada jeftinih propelera sa Hobbykinga, jefta), Držač žice za kotače (landing gear) je malo popustio (može se zalijepiti).

Sve u svemu, bila je uživancija od leta (osim finala). Uspio sam ga dosta dugo držati u mjestu (hover), što mi je i bila primarna ideja. Svako drugo letenje sa bočnim vjetrom je dosta rizično, pa sam želio samo istrenirati prste na upravljaču. Avion se ponaša točno onako kako sam vježbao na PhoenixRC simulatoru. To mi je još jedna korisna informacija - prije sam mislio da je velika razlika između simulatora i pravog leta, ali sad vidim da nije.

Sam sebi postavljam pitanje, dali mi je ovo trebalo da letim po ovakvom vremenu?! Mislim da je odgovor potvrdan. Ako bi zbrojio sve dane u godini koji su apsolutno bez vjetra (a i ostalih vremenskih prilika i neprilika), mislim da bi se moglo skupiti šaka dana za letenje.

Molio bi kolege modelare da mi ukažu na moguće greške koje sam imao na ovom letu. Hvala unaprijed.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #96
Milane Milane , eleroni na avionu i jesu daleko bolji za letenje pogotovo u ovakvim uvjetima .. al ima jedno pravilo , letiti uvijek ispred sebe u vjetar u konosu "V" , zaokrete vrtiti u "8" sa tim da zaokrete uvijek radiš u vjetar( kao na padinskom letenju ) ... jedino na slijetanju možeš napraviti zaokret niz vjetar sa kontrolom brzine i obaveznim okretanjem prilazu slijetanja  modela u vjetar  ..  i neće biti ovakvih situacija  :) 
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #97
Milane Milane , eleroni na avionu i jesu daleko bolji za letenje pogotovo u ovakvim uvjetima .. al ima jedno pravilo , letiti uvijek ispred sebe u vjetar u konosu "V" , zaokrete vrtiti u "8" sa tim da zaokrete uvijek radiš u vjetar( kao na padinskom letenju ) ... jedino na slijetanju možeš napraviti zaokret niz vjetar sa kontrolom brzine i obaveznim okretanjem prilazu slijetanja  modela u vjetar  ..  i neće biti ovakvih situacija  :) 

Ovo je velika pomoć. Drugi puta ću to pokušati poštovati. Prije toga ću probati to na simulatoru - ništa ne košta ako slupam 'virtualni' avion, samo kliknem na novi. :)

Hvala kolega, odgovor zaslužuje 5 zvjezdica.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #98

Ne ide. Malo je drugačijih dimenzija i ide više od 60 stupnjeva, koliko idu potenciometri za gimbal. Naručio sam jedan gimbal za 9XR, sa kojeg se može skinuti i iskoristiti samo jedan potenciometar - onaj lijevo/desno. Onaj za gore/dolje je tek 40 stupnjeva pun otklon. Dosta je skup... a sada bi već trebao naručiti i drugi. Iako je stanica u početku bila povoljna, sve manje mi se sviđa - baš upravo zbog ovakovih 'dječjih bolesti'. I nije mi jasno zašto krepavaju. Ajde onaj za gas još nekako, taj se dosta koristi... Ali rudder skoro da nisam ni koristio do sada - zašto se on rasklimao (tj. grafitni sloj oštetio?)? S njim mogu skroz ulijevo, ali tek 3/4 udesno. Aileron/elevator potenciometri su potpuno u redu. Kako je to moguće da su potenciometri, koji se relativno slabo koriste brže krepaju nego oni koji se stalno mrdaju?!

LP,
milan
---

Ne znam ni ja zašto nekima krepavaju potenciometri, nekima ne. Mora da su pri sastavljanju koristili one koje su imali pri ruci, pa kad im je nestalo uzimali druge od raznoraznih dobavljača ili je kontrola kvalitete toliko neučinkovita da su prolazili i oni dobri i loši.
Moja stanica je stara oko god. dana i još uvijek da kucnem u drvo radi kao i kad sam ju nabavio.

Što se tiče otklona, nebi li kalibracija stanice trebala riješiti taj problem? Ne znam kako je sa stock fw-om, ali na er9x se da kalibrirati sve.

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #99

Ne ide. Malo je drugačijih dimenzija i ide više od 60 stupnjeva, koliko idu potenciometri za gimbal. Naručio sam jedan gimbal za 9XR, sa kojeg se može skinuti i iskoristiti samo jedan potenciometar - onaj lijevo/desno. Onaj za gore/dolje je tek 40 stupnjeva pun otklon. Dosta je skup... a sada bi već trebao naručiti i drugi. Iako je stanica u početku bila povoljna, sve manje mi se sviđa - baš upravo zbog ovakovih 'dječjih bolesti'. I nije mi jasno zašto krepavaju. Ajde onaj za gas još nekako, taj se dosta koristi... Ali rudder skoro da nisam ni koristio do sada - zašto se on rasklimao (tj. grafitni sloj oštetio?)? S njim mogu skroz ulijevo, ali tek 3/4 udesno. Aileron/elevator potenciometri su potpuno u redu. Kako je to moguće da su potenciometri, koji se relativno slabo koriste brže krepaju nego oni koji se stalno mrdaju?!

LP,
milan
---

Ne znam ni ja zašto nekima krepavaju potenciometri, nekima ne. Mora da su pri sastavljanju koristili one koje su imali pri ruci, pa kad im je nestalo uzimali druge od raznoraznih dobavljača ili je kontrola kvalitete toliko neučinkovita da su prolazili i oni dobri i loši.
Moja stanica je stara oko god. dana i još uvijek da kucnem u drvo radi kao i kad sam ju nabavio.

Što se tiče otklona, nebi li kalibracija stanice trebala riješiti taj problem? Ne znam kako je sa stock fw-om, ali na er9x se da kalibrirati sve.

Radio sam sa er9x fw, ona kalibracija koja je ponuđena. Nisam toliko familijaran s tim kompjuterom, tako da ne znam manualno napraviti. I nije samo problem kalibracije - kad je pokazivač oko sredine, stalno ide lijevo/desno, isto kao i za gas; gore/dolje. Nemam pojma zašto, ali desni potenciometri su potpuno u redu. Bilo bi mi logičnije da su oni prvi počeli krepavati, jer njih najviše koristim. Tko zna zašto je tako (to samo kinez zna). :(

Hvala, Wirevt za ovu informaciju. Nisam ni znao da nekima krepavaju nekima ne. Može biti da je ona starija (prva) serija stanica bila 100% u redu, ali su kasnije sfušarili i napravili to jako loše. Pošto sam ovo kupio polovno, nemam podatak o starosti stanice, niti gdje je kupljena.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #100
Ako slučajno niste naišli na ovaj video, tip pokazuje kako je on popravio potenciometar sa konduktivnom bojom. Problem je samo gdje to naći i koliko je isplatljiva ta investicija.

Počinje oko 9 min.  :)

Quote
http://www.youtube.com/watch?v=NqVyfSeN4po

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #101
Mogao bi biti i slab kontakt zica na konektorima s plocom ili potom. Znaju zalemit traljavo...

 nije ni ta loša ideja,vidia san na netu da su se neki žalili i za kontakt onog glavnog prekidača za upalit/ugasit stanicu.
 Ipak je to kina sastavila,tako da bi ja prvo sve rastavia i detaljno provjeria spojeve,lemove i ostalo,možda ne bude do toga,ali bar jedna stavka manje za razmišljanje.
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #102
Ako slučajno niste naišli na ovaj video, tip pokazuje kako je on popravio potenciometar sa konduktivnom bojom. Problem je samo gdje to naći i koliko je isplatljiva ta investicija.

Počinje oko 9 min.  :)

<video je bio ovdje>

Bio sam jednom otvorio stanicu i vidio da oko sredine ima nagoreni dio. Nije mi jasno kako se to dogodilo. Moja stanica, za razliku od ovog tipa, potenciometar 'skače' gore dolje ili lijevo desno (u slučaju ruddera). Dakle, nije samo problem pri krajevima potenciometra, nego sredina i krajevi na throttle, i sredina pa sve do kraja udesno za rudder. Toga prije nije bilo i ne znam točno kad se dogodilo, samo sam jedan dan primijetio da mi horizontalno kormilo ne ide od kraja do kraja, a mislio sam da mi je servo krepao. No, servo testerom sam ustanovio da je isti u redu.

Svejedno, hvala na savjetu.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #103
Mogao bi biti i slab kontakt zica na konektorima s plocom ili potom. Znaju zalemit traljavo...

Na žalost, nije. I to sam probao. Sve 'drži' solidno. Da je to problem, to bi lako riješio 'dodirom' lemilice.

Hvala.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #104
A mislim da sam uspio popraviti potenciometar za rudder. FlyMeToTheMoon je bio najbliži odgovoru. Točnije 6 mm niže. Probao sam natezati žice, i idmah je crvena popustila. Zalemio, opet zeza. Prelemio ostale kontakte.. eh sad zeza od sredine pa ulijevo (prije je bilo od sredine udesno). Nakon nekih 15 minuta... skontao sam gdje je greška: na samom potenciometru i ma 'mrlja' zelenog ljepila ili smole. No srednja nožica je popustila. Malo sam ju povukao van, pa smiksao 5-minutno ljepilo i stavio kap preko toga. Za sada drži. Ide lijepo od stative do stative.

No, pot za throttle... i dalje ne radi kako treba. Gimbal za 9XR (samo jedan potenciometar se može iskoristiti) davno naručen iz internacionalnog skladišta na HK, jedino je pitanje kad će stići. Ma, cijeli gimbal za 9XR i nije tako skup, cca 5 eura, no poštarina je visoka za internacionalno skladište, a samo tu imaju te gimbale. Iako za sada ljepilo drži, mislim da ću ipak u dogledno vrijeme morati nabaviti još (barem) jedan gimbal.

Još jednom hvala svima na podršci i savjetima.

LP,
milan
---