Skip to main content

Topic: Nostalgija (Read 18110 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Nostalgija

Reply #30
Uh sad vidim zasto treba toliko olova, horizontalac je 25g sta je za takvu vrstu izrade i presvlake na njemu duplo teze nego sta treba biti a isto tako je i vertikalac moguce napravit duplo laksi
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #31
uz moje skromno iskustvo (ali dobru logiku) mislin da je nemoguće radit neka revolucionarna olakšanja.
vodoravni stabilizator od cirusa mi ima samo 9 grama manje..a skoro duplo je manji.koristia san papir od 6,9grama..
mislin da bi se moglo na oba stabilizatora skinit po max 2-3 grama s tin da bi se ozbiljno ugrozila čvrstoća.
npr rebra na vodoravnon stabilizatoru na cirusu su mi od balze debljine 2mm a na velikoj jedrilici su rebra 1mm
jedina razlika između ta dva stabilizatora je sta je na cirusu remenjača od balze,a na ovon drugon nije.nije aviošperploča nego neko drvo
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #32
Sve mi je jasno, a koliko ti je od zadnjeg ruba krila do prednjeg ruba horizontalca?
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #33
739mm
i oba krila su teška 238g
Neznan vise sta da radin..ukupna tezina jedrilice 590g
ogromnih 175g triba da bi je izbalansira na 50% krila
Po mom misljenju,NEMOGUĆE ju je dovest do 410g bez nekih radikalnih promjena na trupu (bilo to pomicanje krila ili skraćenje repa,produženje nosa..neznan)
to sve pod uvjeton da jedrilica mora stvarno imat tezinu od 410 grama i da je f1a klasa
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #34
590g je bez dodatnih olova?
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #35
590 grama sa olovon i svon opremon
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #36
Skini pola olova pa probaj iz ruke
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q


Odg: Nostalgija

Reply #38
sta se tice kalkulatora,moran i unit vrijednost CG,ali taj CG nije centar mase? (Center gravity)
analogno tome mi je neiskoristiv. Mislin da su olovne pare otrovne samo na velikin temperaturama iznad vrelišta.
Ako je to sve istina sta kazete,onda mi je najbolje produžit nos i stavit olovo na sam vrh,jer nema smisla da ga trpan olovon na ovakav nacin
Hvala svima na savjetima i prijedlozima.
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #39
U kalklator unosiš dimenzije krila itd. (na fotografiji desno pratiš šta trebaš izmjriti), i on ti izračuna CG. ;)
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Nostalgija

Reply #40
Hvala,pozabavit cu se sa ovime sutra.Koliko je po vama neka prosjecna tezina ovakve jedrilice?Ja san uspia uz malo trikova dobit teziste na pola krila sa ukupnih 518 grama.mozda uspijen skinit jos koji gram jer iman u ocevon koferu par stabilizatora koji su mozda laksi od trenutnih.Ako ne zadovoljava tezina,onda cu se bojin morat malo prodizit nos.
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #41
Nikakav kalkulator nemoj koristit i na nikakvoj ramenjaci nije teziste, dr jack ti nemas pojma o cemu pricas jer ovo je slobodnoleteca jedrilica i teziste varira od 50 do 55 posto krila. Rale sigurno zna za taj stari tip f1a gdje treba biti teziste stoga kreni sa tih 55 posto tako da ju pokusas dobiti sto laksom.
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #42
Pa mislin da ce na 55% krila uz jos par sitnih korekcija mozda imat brojku od 510 grama,jel to ok?
Ne namjeravan se natjecat sa njon,ali isto tako nebi tia neku tešku prasicu u zraku :D
Po svemu sudeci,ceka nas lipo vrime za vikend pa bi moga skoknit do sinja da je testiran
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #43
Biti ce ok, za rekreaciju i uzivanje u letenju je to dobro
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #44
Sisak 81 ne vidim cemu vredjanje, procitaj jos jednom sta sam napisao, niko nije rekao da je CG na remenjaci vec da bi bilo idealno da je tamo, U datom slucaj nije tako i zato sam mu stavio  link za kalkulator.