Skip to main content

Topic: Homemade CNC (Read 40352 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Homemade CNC

Pozdrav svima,

kako već godinama imam doma napravljenu elektroniku za rezalicu stiropora, a nikako da je dovršim, potaknut nekim idejama krenuo sam u izgranju vlastitog CNC stroja. Nikako mi se nisu sviđala rješenja na Kcamu, a niti Mach nije besplatan, nakon što sam naletio na Linux varijantu CAM-a, i vrlo povoljnu elektroniku i motore, krenula je izgradnja. X os je trenutno od rosfrajne cijevi kant 20 mm i sve se kreće pomoću kugličnih ležajeva (Denisova ideja), a druge dvije osi su na šipkama od A3 printera. Sve je pokretano preko navojne šipke M10 i duge matice (već čeka navojno vreteno M12*3). Sa motorima od 400 OzIn napajanim sa 32V mogu bez ikakvih zastoja dobiti brzinu od 780 mm/min. Uspon na navojnoj šipci je 1.3 mm što će promjenom vretena donijeti brzinu od čak 1800 mm/min. Naravno, ovom brzinom se neće moči rezati, jer to ovisi o alatu i materijalu koji se obrađuje.

Već sam napravio nekoliko stvari pomoću CNC-a i to sa frezom od samo 40 W (Proxxon) a danas je došla zvijer od 800 W (Kress)

Evo nekoliko videa:

Home made CNC
Home made CNC - Morback
Home made CNC - Acrylic


Odg: Homemade CNC

Reply #1
Hey,  SUPER  si !!!
bravo ::)

ako zelis da to precizno radi tada moras imati zasticene vodilice a to se najjednostavnije postigne sa U profilom okrenutim unutra,
te navojne stange su idealne ako su "rolspindel" a ne navojne,kod takvih nema niti hiljaditu milimetra lufta,
eh to je tada vec profesionalno i mozes jace pritisnuti kod frezanja,
"Kress" motor je super,vidim da ga imas,
inace detalji su veoma solidno i cisto uradjeni sto se rijetko inace vidi

kod frezanja Plexi-ja obavezno kistom mazati ali samo sa PETROLEJEM pa ces dobiti cisti rez i ne visoki broj obrtaja na nozu,upotrebiti frezer sa 2 pera,ne sa vise, ali ja to tebi savjetujem pa ako znas oprosti


Odg: Homemade CNC

Reply #3
kod frezanja Plexi-ja obavezno kistom mazati ali samo sa PETROLEJEM pa ces dobiti cisti rez i ne visoki broj obrtaja na nozu,upotrebiti frezer sa 2 pera,ne sa vise, ali ja to tebi savjetujem pa ako znas oprosti

Dapače, svaki tip je dobro došao, ovo sa petrolejem nisam znao. Hvala

Odg: Homemade CNC

Reply #4
Pozdrav , odličan cnc , trebam malu pomoć , dali se ležaju urezuju nakon nekog vremena u preciznu šipku ?
Kakvi motori (steperi) su korišteni koja snaga , za  koji dan će mi bit gotova mehanika nešto slićno Vašem stroju i zanima me da krivo ne kupim
koja je najbolja opcija motora (stepera)
Kolega mi je objasnio da su potrebni jači radi brzine


Branimir Vražić Sisak

Odg: Homemade CNC

Reply #5
Pogledaj tu : www.probotix.com
Prodajem stado ovaca  , predvodi ih tajnoviti ali bezkompromisni i potentni prč Glavonja !!!!!!

,,A u fušu cipan drva"""""""

Odg: Homemade CNC

Reply #6
Ako gore na z osi napravim vodilice kao i na x osi dali je to neispravno , koliko vidim svi stave šipke printera
Branimir Vražić Sisak

Odg: Homemade CNC

Reply #7
kod frezanja Plexi-ja obavezno kistom mazati ali samo sa PETROLEJEM pa ces dobiti cisti rez i ne visoki broj obrtaja na nozu,upotrebiti frezer sa 2 pera,ne sa vise, ali ja to tebi savjetujem pa ako znas oprosti

Dapače, svaki tip je dobro došao, ovo sa petrolejem nisam znao. Hvala

stroj je hvale vrijedan AKO jos imas "kugelrolspindel" kako bi se to kod nas reklo ne zam ali ne Trapezne to je tada vrhunac preciznosti,
inace veoma lijepo uradjen,motor ako mozes sa regulacijom broja okretaja,kod Plexi i tvrdih plasticnih masa ce ti se brzo tupiti frezeri a i material ce se uslijed velike brzine okretaja topiti i lijepiti na frezer,
pozdrav

Odg: Homemade CNC

Reply #8
Evo, ne odmara se u ova vruća vremena

Još jedan CNC je gotov, to jest skoro. Danas sam izrezao prvi testni komadić, potrebno je još napraviti kutiju za elektroniku i izvor za grijanje žice koji radi automatski.

Odg: Homemade CNC

Reply #9
Odličan rad Krešo  ;) ;) ;) .
Za pohvalu je riješenje napinjanja žice a bez sile na Y osima.
Reci koje si špindle koristio, neš posebno ili ?

Odg: Homemade CNC

Reply #10
Ništa posebno, sve kaj se da naći u "železnom dučanu". Navojne šipke, kugel lageri, cijevi, iverica je također ambalažna, pa joj je cijena 50% niža

Odg: Homemade CNC

Reply #11
Čestitke na odličnoj izradi... vidim da se odmah u stiroduru testira rezanje profila TSAGI112 ... pa zar i vi ....  :)
Mislim da ćemo ovogodišnji posjet Špancirfestu upotpuniti i jednim skokom do MCV-a...!
Damir

Odg: Homemade CNC

Reply #12
pridruzjem se cestikama u revijalnom tonu. :)

Odg: Homemade CNC

Reply #13
Bok društvo
moj cnc je pri kraju, uskoro stavim si slike, nešto slićno Krešinoj glodalici , e sad trebam pomoć kad sam spojio elektroniku i stavio L profil za hlađenje jako mi se griju driveri ,
(Krešo) zanima me dali se tebi jako griju driveri i kako si to riješio

uskoro slike
Branimir Vražić Sisak

Odg: Homemade CNC

Reply #14
Ja sam regulirao struju kroz motore max 2A, mada elektronika ide od 4, a motori izdrže 3. Sve je to u kutiji gdje sam stavio dva ventilatora 80*80 mm iz računala. Nisam primjetio da se previše griju