Skip to main content

Topic: da li je netko radio ovakav starter (Read 11865 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

da li je netko radio ovakav starter

Da li je netko radio ovakav starter za glow motore



http://www.aeroperfect.com/behind-the-prop.html

Čini mi se vrlo funkcionalan

lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: da li je netko radio ovakav starter

Reply #1
Proguglaj ( na Jubito također):  F1C free Flight ... takvi i slićni starteri koriste se već desetljećima.
Damir

Odg: da li je netko radio ovakav starter

Reply #2
Sad kad si spomenul jedrilice - a jel bi se od toga mogel napraviti mini vinč - recimo za neki dlg 1,5m + 200 m dobrog flaksa i fiju.   Imam u podrumu jedan stari starter budem izmjeril kolika brzina bi se mogla dobiti. A jel netko zna s kojom brzinom namataju vinčevi?

Jupi novi projekt.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: da li je netko radio ovakav starter

Reply #3
starter ce ti zasigurno dovoljno brzo zavrteti da povuce model.

Odg: da li je netko radio ovakav starter

Reply #4
Sad kad si spomenul jedrilice - a jel bi se od toga mogel napraviti mini vinč - recimo za neki dlg 1,5m + 200 m dobrog flaksa i fiju.   Imam u podrumu jedan stari starter budem izmjeril kolika brzina bi se mogla dobiti. A jel netko zna s kojom brzinom namataju vinčevi?

Jupi novi projekt.

to bi trebalo sasu pitat ja sam gledao na kanalu njegov vinč ne izgleda mi da se to brzo vrti
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: da li je netko radio ovakav starter

Reply #5
moze biti i prebrzo, ili preveliki trzaj, al se moze napraviti krnji stozac di ce poceti namatati na najmanjem promjeru i lagano da ide ka vecem. ?

Odg: da li je netko radio ovakav starter

Reply #6
Našao sam podatke za F3B/F3J winč.

http://rc-sailplane.com/winch/fluhs/fluhs_e.htm

To je koliko sam shvatio cijenjena firma.

Oni kažu ovako: brzina vučenja je 2,5m/s sa bubnjem od 40mm i 4,5m/s sa bubnjem od 60mm. Kad se to preračuna dobije se brzine vrtnje od oko 1200 okr/min.

To mi je nekako usporedivo sa starterom - koliko se sječam ler gas kod motora je cca 1500-2000 o/min - onda je logično da se i starter toliko zavrti??? No to se lako izmjeri.

Nejasniji mi je podatak o sili vučenja od 0,8kN (odnosno 80kg/s^2) - ako je to ok (a očito je) za jedrilice od 3-4m raspona i 2kg težine - kako to skalirati na jedrilicu 1,5m i 300g težine -  apsolutno nemam pojma.

A niš, budemo po livadi isprobavali.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Re: da li je netko radio ovakav starter

Reply #7
Netrebas skalirat. To ti treba da znas kolko jako uze ti treba. Da ne pukne. Ta sila dodje kao otpor na krilima prilikom potezanja tom brzinom.

Nije mi  jasno o kom starteru pricate? Za avione ili od nekog auta. Jer on ima 7, 8 tisuca okretaja

Milos @ Galaxy S3

Odg: Re: da li je netko radio ovakav starter

Reply #8
Netrebas skalirat. To ti treba da znas kolko jako uze ti treba. Da ne pukne. Ta sila dodje kao otpor na krilima prilikom potezanja tom brzinom.

Nije mi  jasno o kom starteru pricate? Za avione ili od nekog auta. Jer on ima 7, 8 tisuca okretaja

Milos @ Galaxy S3

starter ima cca 2800 okretaja na 12V nema više gledao sam po karakteristikama startera 5600 ima na 24v nema nikako 7000-8000 okretaja , kad bi imal staviš ga umjesto motora na avijun
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: da li je netko radio ovakav starter

Reply #9
ok. ja sam sse onda nes preracunao  :-X
mada idem logikom nekom, promjer kolki je zamasnjak auta/promjer zupcanika na anlaseru (ili jos bolje broj zuba al za otprilike je oke i promjer)* broj okretaja kolko zavergla (skinu se svecke da ne bi upalio neg da se vidi max okretaji) pa se onda dobije broj okretaja, a imam osecaj da zavergla bez problema 800+ okretaja, zupcanik na anlaseru je oko 4cm (ako i tolko) a zamasnjak oko 30cm, sto je 10puta vece skoro, pa onda
30/4*800=6000.
kazem moguce je da sam pogresio, samo sam objasnio svoju logiku


Odg: da li je netko radio ovakav starter

Reply #11
Da li je netko radio ovakav starter za glow motore



http://www.aeroperfect.com/behind-the-prop.html

Čini mi se vrlo funkcionalan

lp

Takav Starter Kolega Mario je prastara Sprava,
jedino sto na ovome ne vidim a to je kada Nabu Motora gurnes u Starter on treba da pocne sa vrtnjom

veoma su u upotrebi kod Slobodno Letecih Kategorija


Imaju slike na linku koji sam stavio ima mikro prekidać i kad gurneš  spiner u njega on se upali, a kad ne guraš ne radi ,  znam da to postoji 30 let nije ovo topla voda za izmišljavanje nego sam postavio link ak je netko nešto slično radio ak ima kakve sheme za to ili ak ima gotovo da se snimi, ak nema bum se probao snaći na netu
mada surfo danas 5 sati a nisam ni slično našao da je netko stavi build log

lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: da li je netko radio ovakav starter

Reply #12
koji dio ti je problem ? struju tiskiciram ako te zanima, ovo drugo je trivijalno.

Odg: da li je netko radio ovakav starter

Reply #13
Da li je netko radio ovakav starter za glow motore



http://www.aeroperfect.com/behind-the-prop.html

Čini mi se vrlo funkcionalan

lp

Takav Starter Kolega Mario je prastara Sprava,
jedino sto na ovome ne vidim a to je kada Nabu Motora gurnes u Starter on treba da pocne sa vrtnjom

veoma su u upotrebi kod Slobodno Letecih Kategorija


Imaju slike na linku koji sam stavio ima mikro prekidać i kad gurneš  spiner u njega on se upali, a kad ne guraš ne radi ,  znam da to postoji 30 let nije ovo topla voda za izmišljavanje nego sam postavio link ak je netko nešto slično radio ak ima kakve sheme za to ili ak ima gotovo da se snimi, ak nema bum se probao snaći na netu
mada surfo danas 5 sati a nisam ni slično našao da je netko stavi build log

lp

Starter je jednostavno na TRACNICAMA - Klizacu,ozada je Opruga - Feder koji ga gura naprijed, i kada se pogura nazad stisne Prekidac,
ne trebas nikakvu posebnu opremu,obican Prekidac za Nocne Lampe,
uradit ces to

Odg: da li je netko radio ovakav starter

Reply #14
bilo bi dobro imati neki relej jer imam osjecaj da to povuce koji amper vise...