Skip to main content

Topic: Heli FPV (Read 7713 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Heli FPV

Imam jedno pitanje za one koji lete Heli  FPV ako ih uopće ima.
 
Ja sam sada u nekoliko navrata proba letiti sa kamerom ne FPV nego samo snimanje  iz zraka.Na heliću su veliki problem vibracije čitao sam o tome posvuda po netu.
 
Znam da na avionima i jedrilicama nema tih problema jer nema vibracije.
 
Ja sam na kraju uspio dobit savšenu snimku bez plivanja i bez mutne slike tako da iz snimke u  HD-u mogu izvuči slike koje su ok.
Ne netu nisam našao niti jednu snimku  FPV helića kojem je slika savršena.
 
Slika je nasumice izvađena neka na kojoj se vidi natpis
 
U svakom slučaju naletio sam na ovo:
 
Kažu da bi helić bilo najbolje držati na 1800 okretaja glavnog rotora ili u blizini jer ako recimo kamera snima 30 slika u sekundi to je u minuti 1800 slika a to znači da je snimanje kamere  tj broj slika identičan broju okretaj i to navodno dopridonosi  mirnijoj slici.
 
JA sam upravo to napravio jučer  i sa  mojom novom platformom  evo izvađenih slika iz  1280X720 značu ne ful HD.
Zbog mjesta na kartici nisam htio  Full HD jer mi za 5 minuta pojede 700 do 800 MB
 
Fascinantno je to što su slike izvađena sa Helića ne sa jedrilice ili nekog aviona nego helića koji lebdi ispred natpisa nekog evo slike:
 

 
Slika je nasumice izvađena a ovaj moj konektor što je mutan zanemarite jer to je bila samo testna platforma i nisam na sve mislio bilo je važno da slika bude mirna.
 
Eto za sada toliko  kada mi dođe link i kada platformu seredima stavim slike.
 

Odg: Heli FPV

Reply #1
Helići iako jako dobro izbalansirani imaju jako sitne vibracije slične vibraciji mobitela samo dosta intenzivnije.
Ova platforma ne prenosi gotovo nikakve vibracije na kameru jer u neku ruku visi na gumama koje su sa druge strane dovoljno čvrste da prate pokrete samog heliča ali ne prenose nikakve vrste rezonancije na samu kameru.Tu je dakako i magična granica od 1800 okretaja glavnog rotora jer na tim okretajima su vibracije i sam slika stabilne skoro kao na stativu zbog toga što kada helić leti  ili se okreče on propada ili se diže ali lagano nema naglih pokreta osima naravno ako to želite to je kao neka daljinski upravljana platforma sa dovoljno ekspa i malim otklonima da se jako precizno  i uglađeno letjeti helić tako da za nekakvo snimanje iz zraka je ovo po meni idealno rješenje.Naravono odlučujuču ulogu ima tu i težina kamere za koju treba nači odgovarajuču gumu koje če eliminirati vibracije a sa druge strane da kamera ne pliva u naglijim okretima.
Ova platforma je testiran i leđno i ako nema svrhe ali čisto zbog sigurnosti i sve je ok .
 
Jedina mana je ta što prilikom pokretanja helića  se kamera zatrese 1 do 2 sekunde dok se rotori ne izvuku i kada se zavrti onda je sve 5 isto se događa i kada se helić gasi na tim niskim okretajima se strese ali to je 1 sek i to je to.
iako sam prvotono planirao samo FPV ipak mi je draže da imam i neki vido materijali iz kojeg mogu izvaditi slike ili video koji je sasvim uporabljiv.
 
Evo gotove platforme isprobane bez ikakvih vibracija na samoj platformi :
 

 

 
Kada stignem stavim i video čekam da mi dođe video link pa da imam pravu snimku jer ovo moje lebdenje je bezveze za gledat

Odg: Heli FPV

Reply #2
Super si mi ove zelene gumice :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24


Odg: Heli FPV

Reply #4
Kakva je leća od kamere nakon letenja? Koliko se zaprlja ako polećeš i slećeš na prljavi komad terena? Ja na drugom raptoru imam auspuh sproveden do samog repa pa nebi smetalo ulje ali on ima velike elise koje stvaraju veliko vrtloženje zraka i ako polećeš sa zemlje onda sigurno nebi valjalo. Kad budem malo sigurniji u sebe i helić onda ću montirati HD kameru. Kolega ima HD kameru na avionu ali taj avion je twinstar a kamera u sredini i iznad aviona pa jedino ako naleti na kojeg kukca ali inače je sve ok.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Heli FPV

Reply #5
Pa gle za sada je sve ok nisam imao problema baš sa prašinom se je ok ovdje u ZG je stalno oblačno tako da niti ne mogu vidjeti kako stvarno snima i jer ovdje su užasni uvjeti za snimanje samo magla i oblačno vrijeme .
A baš zbog vrtloženja zraka kamera se stavlja ispod helića iako je tu i zbog težišta koje je savršeno.
 
Helić sa baterijom kao na slici ima 2035g znači malo je teži od trex500 spremnog za let (narvno bez kamere i platforme).
Ova težina  mu ne prestavlja nikakav problem mogao bi besproblema letjeti do 3000g iako neznam kakvu bi kameru trebo staviti da bude toliko težak.
 
Ovaj helić sa ovom platformom na slici leti bez ikakvih problema i leti dužu za nekih 2 do 3 minute jer su okretaji smanjeni , oni koji me znaju znaju da letim na 100 posto ravnoj krivulji i tako mogu naravno bez kamere  i platforme nekih 4 i pol min.
 
Oni koji pokušavaju ne toliko FPV koliko snimanje sa helićem shvatit če da nije baš jednostavno dobit miran video zapis a kamoli sliku iz zapisa izvuča da liči na nešto ko ona moja gore probao sam ja par platformi ali ovo je završna koja je istestirana na zemlji i u zraku i radi 100% iako sam bio jako skeptičan na prvom letu i mislio sam da če biti još gore ali ne možeš vjerovati kako je ispalo i ova platvorma ublažava i naglo skretanje ili penjanje i propadanje jer nije fiksno vezana na platformu a sa druge strane prati platformu uz stopu.
 
Heli FPV jer sasvim drugo nego avion ili neto treće glavna razlika su vibracije koje su na heliću najviše izražene i zato je teško dobiti mirnu sliku nije odlučujuća toliko kamera koliko platforma.
 
kada dođe link i batka za njega  onda čemo vidjeti domet toga uzeo sam sa range video najjači link koji imaju i sada imam samo problem sa stanicom tj nije problem nego moram nabaviti neki prijemnik koji hvata malo dalje od 500m koliko hvata moj spectrum za parkflyere 6100e  ali nisam od njega niti očekivao da če domet iču u nebesa ali me čisto zanimalo.
 

Odg: Heli FPV

Reply #6
Evo malo update
 
Došao link na 2,4 ghz od 1w i to je sada montirano na platforum sve skupa sa lipo baterijom od 1500mAh.
 
Link se dosta grije pa sam ga zalo naslonio na aluminisku konstrukciju platforme koja služi koa pasivni hladnjak i sada toplinu prenosi dobro na cijelu platforumu što je super.
 
Pošto letim na 2,4 a i link je isto na 2,4 probo sam i radi sve bez greške ča i kda je prijemnik ,link udaljenost 2 cm sve radi bez greške.
 
Znači priče da to nemože definitivno odpadaju možda nemože sa neki starijim prijemnicima ali sa spectrumovim radi bez greške.
 
Link je toliko jak kada ga uključim ubije svaku wirelesmrežu u blizini ali hvala bogu prijemnik i stanicu ne to radi super.
 
Evo par slika platforma nije na heliču :
 

 

 

 
Naravno ne smijem zaboraviti i ova crvena silikonska guma je još nova i nije isprobana tako da neznam kako ona radi nadam e još bolje od one što sam prije imao.
 
Ali sada naravno opet ne mogu ništa probati kada je vrijeme za ku....

Odg: Heli FPV

Reply #7
Naravno prije paljenja prijemnika i stanice poželjno je upaliti video link da on zauzme svoj spektar tek onda stanicu i prijemnik da njih dvoje zauzme 2 slobodna kanala i vozi miško.
Jebo struju, samo nitro i benzin.


Odg: Heli FPV

Reply #9
neznam dali radi sa aurorom jer je to ipak HITEC ili kako se već zove i nisu mi od njih baš dobre stanice imao sam prije i nisam baš zadovoljan.
 
A u ostalom link se spaj uvijek na jedna od 8 kanala koji su slobodni ima ih 8 na raspolaganju i uvjek su ti.
 
meni je trenutno na 2490 mhz i radi super sa jr-om a druge nisam niti probao.
 
Imao sam i multiplex evo 9 sa svim tim ležajevima i ovim onim  sve e to da vam budem iskren  isto sranje  tu je jedina razlika u ukusu i izgledu same stanice stanice u istom rangu cijene su više manje iste kvalitete a sada dal netko voli veliku kocku ili touch screen ili nešto drugo po meni to je stvar ukusa i kome što šta boljhe paše  i naravno što može jeftinije nabaviti tako da stanica ili radi ili ne radi dobro nema trećeg.
 
Ma pustimo stanice koga briga za stanice sada samo još da dođe ljepo vrijeme  i  idemo da letiomo kroz "ekran".


Odg: Heli FPV

Reply #11
Evo danas bio malo letiti i probati FPV.
 
NIje toliko loše bilo isprobano je sada i u praksi 2,4 i 2,4 i radi bez greške čak i sa AR6100 nema problema sa linkom.
 
Ono što sam skužio je to da ove video naočale koje sam posudio zbog probe imaju pre slabu rezoluciju  za FPV pogotovo sada kada je snjeg pao uopče se ne vidi razlika između stajanja na mijestu i kretanja doma kada sam gledo snimku na laptopu sve se vidi ljepo jer je kamera HD i super je slika i sve ali preko cvika nema šanse da se išta skuži.
Tako da ču sada morati uzeti neke kvalitetne cvike koje imaju bolju rezoluciju i da bolje sijede na licu jer na ove sa svih strana ulazi svijetlost i njie baš udobno letit tako ali bar mi link radi super slika je stabilna i bez prekida ja zadovoljan
 
evo par slika sa letenja:
 

 

 

 

 

 

 

 

 
sada treba samo još te video naočale dobre nabaviti i to je to jer dans  samo ko na iglama bio nije mi bilo baš svejedno ali nisam dugo tako niti letio pa je ok ali mora to bit puno sigurnije a ne  da se svaki čaš pripremam skidati naočale u nekim situacijama al ok to če valjda doći sa vremenom.
 

Odg: Heli FPV

Reply #12
Koju stanicu si koristio dx6i ili?
I koje si naocale imao, mislim koja rezolucija 320x240? Jer ako si imao 640x480 tesko da ces nac bolje tj. za vece rezolucije cijena ode u nebesa.


Odg: Heli FPV

Reply #14
Mislim da je ta rezolucija  320x240 nigdje u uputama niti na netu ne mogu nači koja je rezolucija čak niti marku uopče nemam pojma o tome niti šta je nit koliko košta samo znam da je rezolucija za k... i da me nakon 2 minute užasno glava od toga boli još ču si i vid sa time pokvarit zato mi je danas došo EasyCAP ljepo sam ušteko u laptop 17" rezolucija 704x576 skoro preko cijelog ekrana pa ču tako probati mislim da če biti ok samo moram laptop staviti u neku kutiju jer od svijetla vijerovatno ništa neču vidjeti al zato bar sada imam sliku preko cijelog ekrana skoro i rezolucija je ok.
 
Ja imam JR 9303 stanicu i za probu sam koristio AR6100 prijemnik i radi najnormalnije niko nikom ne smeta.
A kada mi dođe prijemnik sa satelitom onda ču imati i domet koji mi treba pa bumo vidjeli.