Skip to main content

Topic: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000 (Read 15476 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Evo u praksi stavri stoje ovako:
 
Domet je ravno 800 m optićke vidljivosti.
 
Više nema treorije naravno mijerenje na zemlji, neznam kako stvari stoje u zraku ali to neznam ni kako da isprobam.
 
Znači stanica je američka, znači 150 mw.
Sve je mijereno GPS-omo.
 
I sada mene zanimam kako i sa čim to može raditi malo više od tih 800 m?
 
Mislim da nema smisla da dalje govorim osim da onaj usrani sprectrum AR 6100 ima domet 600 m.
 
Pa vi sada meni reciti ili objasnite  u čem je kvaka sim u cijeni?
 
 


Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #2
Bio je iznda glave još mi brat ima skoro 2 metra i kada digne ruke u vis još je više čak sam i ja digo stanicu i isto ne kužim i to je optička vidljivost preko mora stvarno nema ničeg između

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #3
Između vas je bila voda?
 
Voda smeta na 2,4 no vi ste bili svakako iznad vode pa nisam siguran da je to.
Inače frekvencija vode je blizu 2,4gHz ili tako nešto na 50m okreni leđa modelu i 100% gubiš signal jer voda u tijelu omete signal.
 
Ne vidim drugi razlog jer moralo bi raditi na većoj udaljenosti od 800m.
 
Jedino da još na balkon staviš model.
 

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #4
Maloprije se vratih sa jednog testiranja na 2,4.
Dakle, domet je bio točno 587 metara, a moglo je i puno više, nije mi se dalo testirati jer:
-stanica je bila na mom radnom stolu, u zatvorenom prostoru dakako, prozor, pa spuštene rolete ..drveće ispred
-prijemnik je bio na stolu mog prijatelja, u sobi, zatvoreni prozor, drveće ispred..
i sve je radilo ok, servači, gas na motoru bez prekida..... dalje nisam imao kamo otići


Jazavac, nema teorije da ti je domet samo 800 metara na otvorenom bez prepreke!
Negdje ste pogriješili ?


Damir

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #5
Bio je iznda glave još mi brat ima skoro 2 metra i kada digne ruke u vis još je više čak sam i ja digo stanicu i isto ne kužim i to je optička vidljivost preko mora stvarno nema ničeg između

Jazavac, kod 2,4 domet ti nije ispod 4km sigurno ne,zavisi kakav je prijemnik imas,

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #6
Prijemnik je Spectrum AR9000 sa jednim satelitom 9 kanala.
 
Satanica JR 9303.
 
Ja stvarno neznam sada ako to more toliko smeta ili radi nekakvu refleksiju na visini od 2 metra pa to ometa signal.
Kada se vratim u ZG morati ču se nači sa nekim od vas pa da napravimo taj test kako treba da znam di griješim.
Jer za sadaa od FPV-a ništa sa ovakvim dometom  jer je to pre malo pogotovo sada još dok se učim da moram pazit na to.

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #7
Znači stanica je američka, znači 150 mw.
Sve je mijereno GPS-omo.

Jedna napomena: ako želiš, uz iste uvjete, udvostručiti operativni domet, treba ti 4 puta veća snaga (6 db).. a kažu u praksi i još malo više ...
Hebiga, fizika.. :(

Javi se , pa ćemo napraviti neke testove, imam i ja nešto opreme koju treba provjeriti.

Damir

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #8
Znači stanica je američka, znači 150 mw.
Sve je mijereno GPS-omo.

Jedna napomena: ako želiš, uz iste uvjete, udvostručiti operativni domet, treba ti 4 puta veća snaga (6 db).. a kažu u praksi i još malo više ...
Hebiga, fizika.. :(

Javi se , pa ćemo napraviti neke testove, imam i ja nešto opreme koju treba provjeriti.

Damir

Baš me znaima kada dođem javim se daj mi ostavi broj moba ili pošalji u PM poruci pa da te nazovem kada se vratim pa se možemo dogovoriti koji dan pa da napravimmo testove.

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #9
Evo gledajte što sam našao na netu.
Kaže da je domet 2,4 ghz sa full range prijemnikom 4000 feet što je 1219m.
U svakom slučaju da ne prepričavam evo link za one koji zanju engleski.
 
http://fpvpilot.com/LongRangeRadio.aspx

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #10
Isprobali jučer na Kanalu ja i Marijom: 1488 metara bez i najmanjeg 'glitcha' , a dalje mi se nije išlo.
Onda je Marijomi 'sakrio' prijemnik iza haube..i opet je delalo bez problema.
I to sa 'burek' Corona kompletom 8 ch DSSS od niti 200 kuna modul+rx.
Jazavac, javi se da probamo zajedno.
Damir

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #11
Isprobali jučer na Kanalu ja i Marijom: 1488 metara bez i najmanjeg 'glitcha' , a dalje mi se nije išlo.
Onda je Marijomi 'sakrio' prijemnik iza haube..i opet je delalo bez problema.
I to sa 'burek' Corona kompletom 8 ch DSSS od niti 200 kuna modul+rx.
Jazavac, javi se da probamo zajedno.
Damir

Da koja je to stanica na koliko mhz?
 
MI smo dans u Zadru 2,4 probali na jedna kilometar i radi ali moraš imati ugašen mob i biti dalje od auta dalje nisam probao sada je pitanje bili radilo. Neznam možda radi i dalje ali je jako puhalo pa nam se nije dalo dalje isprobavati.

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #12
Da koja je to stanica na koliko mhz?
 


Ovdje je za domet stanica nevažna...ionako stvar radi između modula i rx-a na 2,4. Jedino ti treba PPM da isprobaš kako rade servači.  Zanimljivo i mi smo imali mobitele, ali uopće nisu smetali prijemniku.


Jedino što sam mijenjao na modulu je antena: uz module (a i večinu stanica, wlan kartica i sl.) uvaljuju ovakvu antenu:
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9204&Product_Name=Antenna_w/_Extended_Wire
čiji je dobitak 2-3 dbi, ali je zato širokopojasna sa popriličnim vertikalnim kutem.
Ja ugrađujem ovakvu:
http://hr.airlive.com/product/product_3.jsp?pdid=PD1217398080836
koja ima dobitak od 4-5 dbi, ali uz znatno smanjen vertikalni kut.
Zato je na stanici uvijek stavim nakoso.  Korištenje veće vertikalne širokopojasne antene smatram nepraktičnim i donekle rizičnim jer se još više smanjuje vertikalni kut, pa postoji izvjestan rizik da postavljanje ukoso neće sigurno 'obasjati' model u letu.


Damir

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #13
Treba napomenuti da su se u trenutku ispitivanja u blizini RX-a nalazile i dvije Spektrum DX7 stanice u pogonu ( Toni i ja ) i barem 4 mobitela.

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #14
Treba napomenuti da su se u trenutku ispitivanja u blizini RX-a nalazile i dvije Spektrum DX7 stanice u pogonu ( Toni i ja ) i barem 4 mobitela.

sve to nesmije da ima uticaja na kvalitet i sigurnost prijema,mobitela mozes imati stotinu a takodjer i drugih uredjaja u radu,pokusajte prijemnik sa drugom stanicom
a tada na drugu stanicu ovaj vas prijemnik,
jedno od to dvoje ne funkcionira kako treba,