Skip to main content

Topic: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji (Read 43511 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #45
motor je ok al bolje da je 2200kv batku nisam pogledo samo da znass ako nije lipo i 2200kv ne valja,prop je super a esc uzmi s hk od 40a s ljubacstim poklopcom tamo potrazi a transmiter ces dobit s daljincom pozz i pitaj opet ako sta trebas

Nemoj zamjerit, ali malo bezveze lamaćeš :)

LOL ovaj je jak ko bager!! :D    meni osobno najača: "transmiter ces dobit s daljincom"    ??? :D

Odg: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #46
Da, fali mu još da dobiješ i receiver s prijemnikom  :D
MAK Zapad

Odg: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #47
Ajd neka mi samo netko kaže što je bolje od motora za prop 7x5, ako radim prema ovome projektu:

http://www.rcflybook.com/rc-portal/Odjel-za-po%C4%8Detnike/Kako-napraviti-avion/ZAGI-izrada-2.dio/1/4/28

Tu jedino ne shvačam od svega ostaloga omjer okretaja i snage.
1900kv 280w

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&_trksid=p4340.l2557&item=320886964438&nma=true&rt=nc&si=zDtOYb7Rmmbovss8Ujy99YkB3qk%253D&sspagename=STRK%3AMEWAX%3AIT&orig_cvip=true&rt=nc

1534kv (prema prijedlogu foruma)

http://www.ebay.com/itm/EMAX-CF2812-11530KV-Outrunner-Brushless-Motor-28-12-/310349965107?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item48424ca733

Za regler i bateriju budem prema preporuci sa foruma, to nije bed, ali me samo taj motor muči da ne bi bilo neće da leti. :)

Znači ko početniku nešto za jedrenje i lagano učenje.

oj, ovo je motor iz tutorijala 
http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=116
u kombinaciji sa
ESC http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__23607__TowerPro_H40A_Brushless_Speed_Controller_USA_Warehouse_.html

hmm, nešto za jedrenje, pa ugasiš motor i jedri  ;)


Odg: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #49
zkj me svi zajebaju za taj com? O.o

Odg: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #50
Da, a pitanja su tako genijalno postavljena i odgovoreno na njih, da svaki početnik isto pita. ::)

Kaj vam nije to malo čudno? Nema veze, snači ću se već nekako, ili budem pretraživao forum malo bolje.

Drugi post i čudiš se. Pa svi su bili u početku kao i ti.
Evo mala pomoć
 
http://www.flyfreak.net/zagi/setup-za-zagi/

e ovo je već puno bolje i odmah uljeva povjerenje, hvala puno!

Ja sam iz okolice Ivanić Grada.
Maodakle točno??  ajd javi nam se pa na letenje sa nama

Odg: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #51
dobar uvod u modelarstvo  ;)
:0:0:

Odg: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #52
Kamo ide modelarstvo ?


Zadnjih nekoliko tjedana ima dosta mudrovanja na Forumu 'Što jeste i što nije modelarstvo' !?!

Modelarstvo je kao prvo hobi (rijetko i profesija) bavljenja modelima: modeli imaju djelomičnu ili punu funkcionalst sustava (dakle pravih letjelica) koje predstavljaju u nekom manjem mjerilu, točnom (skale) ili proizvoljnom, pa tako postoje funkcionalni modeli koji ne predstavljaju' niti jednu vrstu 'pravih' aviona, a tu je najčešći primjer natjecateljski model koji je izrađen da najbolje udovolji pravila natjecanja.

Modelari dakle mogu izrađivati modele/letiti ih proizvoljno ili natjecateljski/ kupovati gotove modela/ razbijati svoje i tuđe modele/ raditi sa njima što god žele u zakonskim okvirima. Dakle postoji i određena regulativa koja navodi što je model i kako i gdje ga se može letiti i koji su sigurnosni uvjeti. Ukratko, ne teže od 5 kg ne bliže od 1,5 km od naselja i ne bliže od 5km udaljenosti od aerodromske piste. Zračni prostor do 200 (300?) m visine nije kontroliran ... to su dakle oni strogi uvjeti koje bi valjalo udovoljiti, a postoji i mogućnost osiguranja od štete nanešene trećoj osobi.

Modelarstvo se počelo razvijati i prije same avijacije: pokušavalo se stoljećim, a braća Wright su prvo sve isprobali na modelima i onda napravili onaj čuveni prvi let aviona pogonjenog motorom.

Danas modelarstvo ima tehnološki gledano izvrsne uvjete i kao sport i kao hobi: natjecateljski kod nas se leti oko 10 disciplina, a FAI ih navodi i nekoliko desetaka, postoje kontinentalna i Svjetsko prvenstvo kao i Kupovi.

Ako se ne leti natjecateljski, a to je 99% modelara, onda je izbor bez granica, upravo zato i pišem ovo:hobi  modelarstvo nema neki formalni oblik, jedino ima izvjestan protokol ponašanja na modelarskom letjelištu zbog sigurnsnih razloga.

Uopće nema nikakvih potreba proglašavati nekoga modelarom ili ne-modelarom obzirom na način kako se izrađuju ili lete modeli !
Mogu se izrađivati od papira, drveta, kompozita, metala,  plastićnih tvrdih i ekspandiranih/exstrudiranih masa, čak i od gume (baloni), svatko ima svoje ideje i svoje želje koje želi ostvariti. Nekome je modelarstvo usptna zanimacija, nekome hobi kojim se bavi od djetinjstva pa do pozne dobi, tu isto nema smila praviti razlike!
Kod tech-frikova danas imamo prije nezamisliv FPV, multirotore ili vrlo zahtjevne konstrukcije helikoptera, dakle i to je stvar osobnog afiniteta i želji i nema smsla u nekon negativnom svjetlu uspoređivati modelare prema tehnološkim dostignućima koje koriste.

Najčešća greška kod bavljenja modelarstvom moguća je u samom početku a zove se - prevelika ambicija i/ili nestrpljenje !
To vodi prema frustraciji ili 'morskoj ideji' i neće donjeti ništa dobro , sramotiš se i možeš se posvađati sa drugima i sa samim sobom, a to nije cilj modelarstva.  Jednostavna i isprobana zamisao, e to je projekat koji ima šanse za uspjeh.
Trenutačno najveća mana kod nas je izvjesna nefunkcionalnost klubova koji bi trebali pomoći najviše početnicima: ovako su početnici osuđeni na samostalno proučavanja i zapitkivanja po Forumima , to je teži put.

Ukratko, bavi se modelarstvom i pusti drugima da rade isto !

Damir

Odg: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #53
Bravo Damire , tako da se pojedinci ne vrijeđaju ubuduće oko našeg ''širokopojasnog'' hobija...A klubovi će paziti,savjetovati ,podučavati,sve modelare,neke će i ''odgajati''....ali sve ovo, navedeno, treba platiti.Primjera radi, polaganje ''A'' certifikata (dobivanje osnovnog prava, da se leti sa  modelima, a da bi se moglo platiti osiguranje itd) ) u Europi košta određenu sumu novaca...socijala je otišla u nepovrat...nažalost ali i na sreću,zbog takvog načina poslovanja imamo danas gdje i što kupiti,što je prije bilo teško zamislivo.Damire hvala još jednom na ovom korisnom postu. ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #54
Mogao si Damire sve ovo svesti u par recenica,
mogao si i mnogo obimnije opsati odnose ovdje ali to je pucanj u prazno i puste zelje, zaboravi ovdje na fer plej,na ljepo ponasanje,
to je od prvoga dana ovdje tako, pametni kolo vode a takvih je najvise,
samo Modelarstvo je u drugom planu veoma cesto, malo tko pise konkretno,zadovoljstvo je prikazati drugoga u krivom svjetlu,
samo jedan primjer,jedan svjezi,
prenio sam iz novina clanak,ne jednom ali iz novina i ispao "Zuti Macak" dok ovo sto si ti napisao ostaje bez komentara,mislim na tvoje pisanje o projektu Rimac,

kako i koliki je posao napraviti potpuno novi Auto,ja vam do u detalje mogu opisati, dvije godine sam ulazio u centralnu BMW Fabriku kod Olimpijskog Stadiona u Minhenu kao u vlastitu Kucu radeci te dvije godine iskljucivo za Odjeljenje Prototipova,
odustao sam jer BMW placa uradjeni posao tek nakon 3 mjeseca a sto je za malu Firmu ne bas povoljno,

Nije vazno ili ne bi trebalo biti vazno da li je doticni ovdje Doktor ili cistac ulice, ljubav za isto veze i spaja ljude,
kada sam covjeku pomogao da nastima Motor kod prvoga leta i pomogao mu da poleti i sleti, prije nego je posao upitao me odakle dolazim,osjeti da sam stranac,dao mi je na rastanku svoju Vizit Kartu i rekao ako nekada nesto zatrebam da mu se obratim,
kada sam dosao kuci pogledam, Komesar Kripo,
mnogo prijatnih dogadjaja sam imao pa i ovdje su me primili kao svoga i dugogodisnjeg poznanika,

Hobby ne pozna Granice a niti Rase!
tako je i tako bi trebalo i ovdje da bude ali od prvoga dana nije i nece biti,to dirigira nacin zivota i mentalitet Ljudi.

Odg: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #55
Mogli ste, Ivane, svoj post svesti na samo jednu rečenicu, i ta bi bila previše. Kako sa takve vremenske i zemljopisne distance možete izvoditi zaključak kako ovdje odnosi ne valjaju i da bi trebala zavladati šutnja jer nemo tko komu što lijepo i korisno reći? Moje mi iskustvo govori upravo suprotno, večina modelara je dostupna i voljna za uspostavu prijateljske suradnje. Modelarstvo nije sinekura, utočište u kojem ćemo se ponašati različito nego inaće u životu. To je hobi kao i svaki drugi i krase ga sve vrline i mane ljudi koji u njemu sudjeluju. Ako ste se osjetili pogođeni reakcijama na vaše pisanje, promislite još jednom. Svaka promjena kreće od nas samih, pa bi ste možda i Vi mogli promijeniti ponešto u svom nastupu. Postovima u kojima iznosite samo mišljenja bez temelja u činjenicama i sa značajnim odmakom od stvarnosti nećete pridobiti poklonike. Uostalom, samo postojanje ovog foruma pokazuje da usprkos krizi, još uvijek postoji jezgra koja održava ovaj hobi na životu. Pridružite nam se konstruktivnim doprinosom i bit će nam svima bolje.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #56
Ne zelim se upustati u rasprave,
pisem na osnovu Toga sto sam ovdje dozivio,
ako se Modelarstvom bavis od prije rata tada ne moze biti da ne znas tko je Milos Raletic,modelar svjetskoga formata,covjek koga Politika nikada nije interesovala a otjeran je odavde jer zivi u Novom Sadu,jeste,nije otisao svojom voljom,otjeran je,mislio sam da jedan takav ovdje moze da sluzi na cast ovom forumu,

Dosta puta je meni spominjana Hrvatska Dijaspora pa i jedan Kolega mi je izmedju ostalih napisao da je ovakve kao ja gledao "preko Nisana"

o odnosima nisam generalizirao a to sto napisem je samo iz dugogodisnjega iskustva,ne iz Literature,na zalost nije mi konkretno skrenuta paznja da sam nesto pogresno obrazlozio,neki od savjeta Koje sam uputio,veliki broj mojih komentara je odgovoren sa omalovazavanjem dok za konkretno tebe ne mogu reci isto,vjerovatno je razlog sto si ti "sdespot"

Pa i tvoj odgovor Sinisa je napisan i ako u Rukavicama ali sa dozom podozrenja, moras priznati a sto meni ne smeta.

Pozz

Odg: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #57
Mogli ste, Ivane, svoj post svesti na samo jednu rečenicu, i ta bi bila previše. Kako sa takve vremenske i zemljopisne distance možete izvoditi zaključak kako ovdje odnosi ne valjaju i da bi trebala zavladati šutnja jer nemo tko komu što lijepo i korisno reći? Moje mi iskustvo govori upravo suprotno, večina modelara je dostupna i voljna za uspostavu prijateljske suradnje. Modelarstvo nije sinekura, utočište u kojem ćemo se ponašati različito nego inaće u životu. To je hobi kao i svaki drugi i krase ga sve vrline i mane ljudi koji u njemu sudjeluju. Ako ste se osjetili pogođeni reakcijama na vaše pisanje, promislite još jednom. Svaka promjena kreće od nas samih, pa bi ste možda i Vi mogli promijeniti ponešto u svom nastupu. Postovima u kojima iznosite samo mišljenja bez temelja u činjenicama i sa značajnim odmakom od stvarnosti nećete pridobiti poklonike. Uostalom, samo postojanje ovog foruma pokazuje da usprkos krizi, još uvijek postoji jezgra koja održava ovaj hobi na životu. Pridružite nam se konstruktivnim doprinosom i bit će nam svima bolje.

Evo Sinisa,
 necu te persirati,kolege smo ovdje i mogu si to dozvoliti,nadam se ali da ja koji pise komentare bez osnova, da pokusam sa tobom naci zajednicki razumljivi modelarski jezik,
najpre da ti pokusam objasniti moje komentare bez "osnova" ali bih jako zelio da si ti ili netko drugi stavio osnovanu primjedbu na moj barem jedan komentar bez osnova-podloge,
redom, Rimca ce mo izostaviti,samo jedno, ako on financijski izdrzi do postanka Hrvatske punopravnim clanom EU i njegov projekat ima buducnost,on ce od EU dobiti toliko Para da ce svoje projekte bez problema moci da usavrsava i financijski biti neovisan a toliko ih je ovdje bilo protiv EU a upravo modelari ce profitirati jer otpadaju carinske barijere

pisao sam o letu od 80 km.
Doktor je napisao da takav let na visini od 1.000m nije interesantan a sto sam i ja takodjer napisao,
Robi kenobi i zed ne gledaju takve filmove a i ja sam i mnogi drugi, sada taj isti Doktor me prikazuje neznalicom i ako ja let vodjen rukom od 111km. nisam pomenuo,taj let je za mene stvarno vrhunsko umijece i ne vjerujem da ce se uskoro slicno ponoviti, Auto Pilot ne,

dobro,takvih primjera ima vise,jos jedan, kupi netko Kutiju dijelova i ja kazem,slaze Puzzle i sada su tu serije slika,pohvale,komentari bez kraja i konca dok jedan sa pseudonimom "modelar" gradi interesantan Model od pocetka i iz nicega i nitko da nadje rijec pohvale,samo jedan primjer,
moja primjedba "Puzzle" je naisla na veliki eho,naravno negativan i ako se nisam pogresno izrazio,

sada par rijeci u vezi sa tobom,
imao sam jedan Model vlastite konstrukcije kao i svi moji, inace sa V Repom samo jedan,nisam imao nikakove polugice vidljive vani,sve je bilo u trupu,Aerodinamicki sto je moguce cisto,
sada zed premislja da li da se upusti u tu vrstu gradnje i ja koji nemam interesa za V Rep a i njemu bi vjerujem dobro doslo da ubrza svoju odluku,da ili ne, rado bih da vidim tvoja rijesenja jer gradis 15 godina po ovom nacinu, da stavis koju slikicu o nacinu prenosa komandi na Rep kao i nacin miksanja a narocito ako si ukljucio i Elerone,
moje iskustvo, ako idem u zaokret sa V repom i drzim ga duze a ako nije u Stubu,prelazi u blago poniranje,za sprijeciti ovo Damir predlaze Eleron na strani zaokreta dole, sto mi je logicno ali za mene je to dodatan otpor "ukrstene Komande" Jedrilicar sam bio i tako se kaze, a ja dodatni otpror ne zelim,
ako grijesim,ispravi me,imas 15 godina iskustva sa V repom,

skoro svi mi se oslanjamo na neciju ideju a ako ich ovdje ne mozemo naci,gdje bi mogli,meni vec dugi niz godina ne treba nikakav Plan Modela,vidim i ako mi se oblik svidi uradim slican takav,

ako napisem da ne zelim imati negdje na kraju Krila a narocito na Repu Servo koji tezi 25 i vise grama,pa iskusni modelari dobro znaju da na modelu Mase treba da su skoncentrisane sto je moguce blize CG a sto uvecava letece osobine modela kao i sto laganije uradjen model,ja ako pazim na svaki gram a to radim ispadam mnogima smijesan,priznam nisam u danasnjem vremenu sa mojim shvatanjima modelarstva,
pa i tebe ubuduce molim ispravi me ali konstruktivnom ispravkom a ne sto velika vecina ovdje radi,
sa potsmijehom pa i omalovazavanjem,
Pozz

Odg: Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #58
neznam čemu se zamarate s time.

ama baš svugdje je isto. ljudi se druže u skupinama, takve skupine imaju pametnjakoviće, šutljivce, znalce, zabavnjake, promatrače i dr. i uvijek se svi druže i zabavljaju na neki njima zabavan način.

tako je i ovdje. od prvog dana susrećem raznorazne modelare. nekako se polako osjećam i sam takav. modelar. izrado nekoliko modela koji su poletjeli i letjeli. uživao u prekrasnim mitinzima. upoznao mnogo ljudi. naučio štošta.

i naravno da nije sve bilo uvijek lijepo zabavno ili poučno i korisno. no sve je već odavno izumljeno, ostaju osobne nijanse svakoga od nas da izumljeno prilagodi sebi i to je to. kada vidiš da se pametuje, lijepo upališ internt i nađeš tisućupetstodvadeset osam istih stvari i izabereš kaj misliš da ti treba.

kada sve na kraju podvučeš, a pametovanje kurčenje nadmudrivanje vrijeđanje i dr. je ionako dio svega ovoga, ostaje onaj dio u kojem se ja osobno zabavljam slažuči modele kao i onaj jednako vrijedan dio a to je druženja s prijateljima modelarima.

sve ovo ostalo nije važno i kako rekoh dio je modelarstva. htjeli to ili nehtjeli, tu je. stoga, čemu se prepucavate i vrijeđate...pogotovo kada se neznate uživo. ovako dovodite ostalima gorki okus u ustima jer saživljavaju sliku modelarstva prema sitnim čarkama između pojedinaca. ako tko pametuje neka ga..pročitaš,nasmiješ se i upališ drugi topic.kaj nije tak lakše nego nadmudrivati se..a posle smo ionak svi u zraku..što s ciglom, što s ujebanim CGom, što s vrhunskim modelima..

uživajmo prijatelji modelari  ;)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Modelarstvo - letenje sa nogama na zemlji

Reply #59
Razumno... Ne kuzim to omalovazavanje tudeg truda...

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.