Skip to main content

Topic: SIX Hexcopter - moja prva hexa (Read 38869 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #180
Simulacija je napravljena s materijalom 5454h112 kvalitete, cijevi koje ima za kupiti u strojoprometu.
Na slikama se vidi uvijanje koje će cijev trpiti s opterečenjem od 1N po mm2 što u ovom slučaju iznosi oko 49kg potiska na mjestu gdje će biti motor što je 25 puta više nego što je u stvarnosti moguće s motorima rctimer 4215-460kv.
Jedina slaba točka je označena bojom,mali crveni dio. ;D
Sutra slijede simulacije žilavosti prije rezanja.
Dizajn plata je u tijeku ;)





Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #185
 Malo je triki pitanje što je bolje ali sudeći po cijeni ja osobno bi svakako pojačao krakove s karbonom ili epoxi+vlakna.(ima danas raznih kombinacija)
U biti krak treba ojačati u sve tri osi a to postižeš jedino načinom kako je lik napravio s karbonom. :)

Kako riješiti vibracije na frame je problem koji imaju i proizvodjači s skupom mjernom opremom jer je to područje gdje se kosi cijena/težina/vibracije/izgled/utjecaj kraka na prop/ i sl.
Zbog toga sam ja uvijek za samogradnju, a na kraju krajeva postati ću sve što budem radio i testirao pa ako pomogne :) :) :)

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #186
Ove simulacije su pravi pokazatelji naprezanja frameova...još probaj ubaciti simulaciju vibracija kad nacrtaš cijeli frame, jedino je tu sad pitanje simuliranja prave frekvencije vibracija :D
S nestrpljenjem čekam daljnje analize ovog frame-a :D

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #187
Osnovni izvor vibracija(ne jedini) su pogonska grupa s potisnicima(propovi) i utjecaj zraka koji opisuje cijelu konstrukciju letjelice za vrijeme leta(horizontalni let,vertikalni let,udari vjetra,razne turbulencije od utjecaja vjetra na okolinu i sl.)
Veći dio toga otpada na pogonsku grupu pa se sada zabavljam s tim dijelom.(ostalo kasnije)
Sama freq.vibracija je ovisna o broju okretaja motora odnosno utjecaja cijevi na (površina)potisnuti zrak pri letu.
Zato je važno cijev tako izmodelirati da ima što manji otpor zraka o dijelu koji opisuje propeler odnosno da pri opstrujavanju zraka kroz cijev isti pravi što manje turbulencija(manje turbulencija=manje vibri :))
Vidjeti ću kada uhvatim vremena da to svakako istestiram. :)
Naravno savjeti su uvijek dobro došli.

 

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #188
Mislim da cu ih onda uviti u karbon.

Jedva cekam tvoje rezultate.

Samo napred :)

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #189
S gornje strane probaj napraviti oblik kapljice vode koja visi prema gore :) samo dio ispod propa zbog što manjeg utjecaja pri opstrujavanju zraka.

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #190
Kako sam i obećao :)centralna ploča je skoro pa završena.Provukao sam je kroz simulacije optertivši je s 5kg na 6 mjesta gdje je prihvat cijevi na ploči.
Rezultat je ok.
Bilo je manjih promijena na cijevi u dijelu prihvata na centralnim pločama jer jedno veže drugo ali izgleda mi ok.
Novina je upuštanje cijevi u centralnu ploču za 1mm a odstojnici koji dijele 2 i 3 ploču su sada od al cijevi 10x1mm (prije 8x1mm) i isto će biti upušteni za 0.5mm.
Ukupna težina cijeloga frame je predvidjeno 660grama+1centralna ploča od al 1mm(cca 35grama)koja če nositi kontroler,prijemnik i ostalo+70grama inox matica vijaka i slično.
Težina jedne ploče promjera230mm debljine3mm je 98grama a ista ploča od g11 laminata ima oko 55grama.
Ovih dana bi trebao to sve isjeći pa sastaviti frame i naravno krenuti sa testiranjima praktično ;D


Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #192
S nestrpljenjem čekam ovu hexu u zraku i na testu vibracija.

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #193
Cijevi za frame su gotove.
Simulacije su izračunale 72 grama a u praksi 77.6grama s tim da nije očišćena špena nakon glodanja te rupe za motor i centralne ploče su 2mm (treba 3.2mm) :)
Za par dana stižu centralne ploče . :)

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #194
Konačno uhvatio malo vremena za igru :)
Igrao sam se s centralnim pločama večeras malo testirao i zaključio da  ima još dosta prostora za olakšavanje frame uz zadržavanje čvrstoće.
Slijede mjerenja kada sastavim istu i poletim.
Planiram redizajnirati centralnu ploču  i riješiti rastavljivost radi transporta.
Naručio neke nove materijale za test usput evo par slija za one koje zanima...