Skip to main content

Topic: Gotivo za 2t i 4t (Read 13175 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gotivo za 2t i 4t

Bok, vidim da ima kupiti gorivo i za 2t i za 4t metanolce?

Dal ima kakve razlike al kolko me pamćenje sluzi dok sam letio prije par godina mislim da se letilo sa normalnim gorivom( 2t) sa 4t motorima...

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #1
Ja koristim 12% nitro. Mozes i 10%. Posto moj  kolega u klubu prodaje gorivo on koristi 5% nitro za 2 takt i 12% za 4 takt.

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #2
Znači obavezno se mora koristiti 4t gorivo za 4t motore?
Kaj bi se dogodilo da se vozi 4t motor na 2t gorivo, pričamo naravno o metanolcima!

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #3
Probao sam koristiti 5% u 4 takt i bilo mi ga je teze upaliti ali radio je sa dosta stelovanja kad sam uzeo 12% bez ikakvi problema je radio. To je sve do tebe. Ja se drzim uputa i motori mi duze traju bez mjenjanja dejlova. Jos koristim afterrun ulje radi hrdzanja od nitra.

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #4
Razlika između 2T i 4T goriva je u postotku podmazivanja. Pošto se gorivo duže zadržava u cilindru u 4T motorima, efekat mazanja je bolji nego u 2T, pa je dovoljno manje ulja u gorivu.

To sam pročitao na stranim forumima
lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #5
Jer gledam u dmt dućanu oni nemaju za prodaju 4t gorivo za metanolce.jedino ima schweighofer i to samo jednu vrstu  :-[

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #6
Nemoraš se previše zamarati. Bilo koje 2T po mogućnosti sa 7 ili više % nitra će biti odlično.


Isprobano u OS/Magnum/ASP motorima.




Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #7
Današnji motori (mislim na provjerene marke) su napravljeni drugačije (cnc) i od drugačijih,prilagodljivijih materijala-slitina,te podnose sva naprezanja i duže traju ,uz uvjet da koristite sintetička ulja.Karakteristika sintetičkog ulja je da na vrlo visokim temperaturama,zadržava podmazujuća svojstva.Dakle može Te koristiti 2T i 4 T  ,uz uvjet da ste kupili provjerenu marku i sa obveznim dodatkom nitra.Vremena romantike i mirisa ricinusova ulja su prošlost.Nije mjesto za reklamu, ali u ''Švagija'' imate gorivo koje udovoljava svim glow motorima.
Napomena:Niti jedan proizvođač goriva neća vam ,osim postotka nitra,napisati na pakiranju ništa što otkriva sastav istog.Ako i nađete neki podatak ,držim da nije relevantan. >:(
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #8
samo toci i vozi ako radi.

ricinus je super i nije nikako proslost pogotovo sa divljanjem cijena kupovnog goriva.

letim samo nitro modele i letim ih samo na ricinus bez sintetike sa 5-7% nitra.

vec sam ranije pisao o gorivima radjenim doma sa ricinusom, bez sintetike i sa odredjenim postotkom nitra.

ako litra kupovnog kosta 80 kuna, litra doma radjenog oko 40 kuna. nek neki motor trosi 2 dcl u 10 min ispada da na sat potrosi 1,2 litre. sat vremena sa kupovnim gorivom kosta 96 kuna, a sat vremena sa doma radjenim i sa omrazenim ricinusom kosta 48 kuna. 10 sati kosta 10x vise, a 100 sati kosta 100x vise pa dobijemo da smo sa kupovnim gorivom potrosili 9600 kuna, a sa domacim 4800 kuna. nek motor koji se vozio na kupovno izdrzi jos toliko potrosit ce jos 9600 kuna. nek se motor koji se vozio na ricinus razleti nakon 100 sati jos uvijek ostaje 4800 kuna u odnosu na kupovno za novi motor i jos za barem 70 sati rada doma radjenog goriva sa ricinusom.

ovo pisem iz glave i zaboravio sam tocne brojke, motor ne bi trebao trajati krace radi ricinusa, ali ipak sam uzeo da ce trajati duplo krace.

da sumiram

motor: 1500 kuna
kupovno gorivo za 200 sati rada motora: 19200 kuna
ukupno:  kupovno gorivo + motor: 20700
doma radjeno gorivo sa ricinusom za 200 sati: 9600 kuna
jos jedan motor jer je onaj prvi otisao radi ricinusa: 1500 kuna
ukupno: dva motora + gorivo s ricinusom: 12600 kuna.

razlika je 8100 kuna sto je jos nekih 5-6 novih (ne kineskih) motora. nek su moje brojke krive i nek je razlika duplo manja opet nam ostaje novca za 2-3 motora koje ustedimo na gorivu.

nema ekonomskog opravdanja za sintetiku iako je po meni bolja, ali ne toliko koliko proizvodjaci to naglasavaju. ako je novac u pitanju cisti ricinus je odlicna stvar za nitro zabavu sa puno manje novca.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #9
Nemam namjeru polemizirati,ali nama u urbanim sredinama litra ricinusova ulja košta 416 kuna.To je zbog toga jer se  kupuje, u apotekama, u malim bočicama itd.Metanol je posebna priča,ne možeš ga kupiti bez posebne dozvole,a apoteke ga ne drže.Ako si kojim slučajem slobodan strijelac, bez klupske podrške,teško da ćeš nabaviti i napraviti gorivo za svoj model.Dobro možda je u Ivaniću druga priča...ali nama u Dalmaciji je lakše kupiti gorivo u SI (iako i to podlježe sankcijama.... ako se carinik zainati)
Napomena:da sam želio štedjeti ,modelarstvo bi mi bilo zadnja opcija.
Pozdrav Ivaniću od Dalmacije ...među nama Eewane, sint-mazivo jako lijepo miriše....naravno, izgoreno...a i manje prlja model..I neću više... ;D
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes


Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #11
Mislim da se bolje isplati kupiti original gorivo jer sam sad stavio malo na papir i nema neke računice.
gledao sam cijene u austriji

5 litra metanola     13.50 eu  x 2 = 27 eu
1 litra nitra 98%    29.90 eu
1 litra rizinusa       7.90
                           -------------
                             64,8 eu za 12 litara goriva = 5,4 eu za 1 litru  sa 10 % nitra

Za tu istu cijenu se kupi komplet gorivo tako da moje mišljenje je da se ne isplati doma to miješati....

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #12

Za tu istu cijenu se kupi komplet gorivo tako da moje mišljenje je da se ne isplati doma to miješati....

I ja sam računao.
S tim da još ajde nekako za avione kemijat s ricinusom, ali heliju treba kvalitetno gorivo s 30% nitra i kvalitetno sintetičko ulje.
Kak veli Mes, ak mi se štedi, neću se bavit modelarstvom :)
MAK Zapad

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #13
Samo šteta kaj nema za kupti 15 % nitra za avione. Za heliće ima 10 15 20 i 30 %


Jel bi bilo dobro u 4t motore staviti od helića 15 % gorivo?

Odg: Gotivo za 2t i 4t

Reply #14
Naravno, heli gorivo je "kvalitetnije" od goriva za avione jer ima više ulja u mješavini
MAK Zapad