Skip to main content

Topic: Extra 260 27% H9 (Read 14225 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #45
Pošto sam dobio negativne kritike vezano za veličinu elise Biela 22*10, tj. korak elise, pre par dana mi je stigla Biela 22*8...
Juče sam probušio rupe i proverio sam da li treba da se balansira. Posle sam i namontirao.





Na kapotažu sam napravio mali otvor, da bih imao lakši pristup iglama za štelovanje karburatora. Nikako mi nije odgovaralo da svaki put kad treba da se šteluje, skidam elisu, pa kapotaž...
Nadam se da sa ovom elisom neću imati problema i prevelike obrtaje, a da i pri sletanju model neće biti brz?! No, sve to ću videti kad poletim model...

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #46
18. avgusta sam poletio model na Čenejskom aerodromu. Prilikom prvog leta bio sam dosta napet, plašio sam se malo   :(
Kod drugog i trećeg leta sam se već malo opustio. Kako ste mi rekli, model je više nego odličan   :)





Kako se sve dugovlačio oko modela, mislio sam da ga nikad neću poleteti, ali ipak, nije tako. Od onda, Extra stalno ide na letenje

prvo poletanje i sletanje u subotu:

Extra 260 - Čenej 18.08.2012. I deo

Extra 260 - Čenej 18.08.2012. II deo

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #47
Dana 06.10.2012.,opet sam leteo modell na Čenejskom aerodromu. Hteo sam da vežbam program za takmičenje IMAC 2012., što je bio održano 07.10.2012.



Posle par krugova, krenuo sam da pravim figure, kad jednom primetim da servo gasa uopšte ne reaguje na moje komande, dok sve ostale funkcije rade kako treba. Znao sam, riknuo je servo gasa. Ono što u ovakvoj situaciji sledi, to je prinudno sletanje... Inače imam naviku, da svaki svoj model par puta namerno slećem bez motora, da vežbam prinudna sletanja. Onda me ne može da iznenadi situacija, već tačno znam šta i kako treba da odradim, ali znam kako se ponaša i model. Pošto sam sa ovom modelom još malo leteo, do tih vežbi nije došlo, pa sad je bio trenutak da se to obavi... Pošto je motor radio na nekih 20% gasa, mislio sam da uhvatim pravac piste, ugasim motor i da ga sletim. A nije to išlo baš tako jednostavno, jer funkcija "thruttle cut" mi je na tom servou isto. nije mi drugo ostalo, već da kružim iznad aerodroma i da sačekam da nestane čorbe. Pokušavao sam par naglih navučenja, ali motor je namešten, uštelovan kako treba, neće da se ugasi... Pratio sam štopericu na daljinskom, i kad je došlo do 8 min., počeo sam da ga podignem još malo, da bih imao dovoljno prostora, tj. visine za potrebne zaokrete. Motor se ugasio skoro iznad glave, niz vetar. Nisam imao muda da ciljam modelarsku pistu, već sam uhvatio pravac velike piste, i tu sam ga spustio bez problema. Pa, u svakom slučaju, nije mi bilo sve jedno.... U prilog ide ovom kvaru, da sam razrađivao motor leteći tih 8 minuta skoro na leru.
Kad sam došao kući, zamenio sam servo



Namestio sam sve kako treba i model vratio nazad u auto...
U nedelju, 07.10.2012. na sportskom aerodromu 13 Maj u Beogradu, tačnije Zamun polju, održavalo se takmičenje IMAC 2012. Još prošle godine sam dao sebi rok, da sastavim i poletim model. Cilj je bio da sa ovom modelom prisustvujem na ovom takmičenju. To sam i uspeo. Jedini problem je bio, da nisam imao uopšte vremena da uvežbam program IMAC BASIC. Kad smo stigli na aerodrom, poleteo sam model, čisto da vidim kako se ponaša servo gasa, i da ga osetim i u tom vazdušnom prostoru. Sa modelom sam odleteo sva tri turnusa, ali treba još jako, jako puno da vežbam. O takmičenju možete čitati na sledećem linku:

http://gabor-rchobi.blogspot.com/2012/09/imac-2012-takmicenje.html

Posle takmičenja, uz asistenciju Marka, opet sam poleteo model. Onda sam se već opustio i uživao sam leteći model koji puca od snage. Ne mogu da vam opišem taj osećaj, da penjete model vertikalno, i skoro pa da nema kraja.
U početku sam imao dosta problema oko nameštanja karburatora, pa nikako nisam mogao da potrefim elisu, ali sad već znam da nisam pogrešio što sam odlučio za Extra 260 i vredelo je svaki trud što sam uložio u ovaj model.
Nadam se da ću dugo uživati u letenju ovog modela...

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #48
Prekrasan ti je model, i baš se vidi da je pažen.

kapa dolje

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #49
Poštovani Gabore,za zakašnjenjem sam uočio Tvoj post o Extri 260,pa sada dajem komentar.Pravi si i svaka Ti čast.Otvoreno i pošteno govoriš o svemu....nadam se  da si montirao digitalni servo na gasu i to onaj skupi ,jer je šteta da Ti servo zezne cijeli trud.Želim Ti puno uspjeha i zabave..i dalje pratim projekt JU.... ;D
Pozdrav iz Splita kćerki, sinu i naravno Tebi... :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #50
Hvala!
@Remote, ja nemam šta da krijem. Znam, da nekima pomaže ono što napišem. Svaka informacija zna da dobrodođe. Ja npr. ne krijem ni kad slomim nešto. Modeli padaju svakome, samo ima ko to prizna, a ko ne priznaje  ;D 
Servo za gas montirao sam isto HITEC. Sa kolegama smo posle analizirali taj problem, i par njih je predložio da stavim servo što se koristi kod RC auta za okretanje prednjih točkova. Kažu, oni imaju plus neka ojačanja i trpe dosta... Pošto tek dolaze zimski dani, biće vremena da se nabavi, da se ugradi, a na proleće letimo dalje...

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #51
Tokom meseca april pregledao sam model i motor detaljno. Jedva sam čekao da ga opet poletim. Naravno, opet na Čenejskom aerodromu





U međuvremenu mi je stigao i spiner, kao i novi, malo lepši pilot  ;)









Prošle godine sam svaki put nosio više modela sa sobom na aerodrom. Posle preporuka od iskusnijih pilota, odlučio sam se da letim samo njega. Sve više i više sam siguran u model, u ponašanje modela


Odg: Extra 260 27% H9

Reply #52
Gabore , ovo je impresivno..... 8)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes