Skip to main content

Topic: Problem sa stanicom i motorom (Read 1917 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Problem sa stanicom i motorom

Pozdrav svima

Danas sam išao letiti sa mojim BB J3 Cub i otkrio jedan veliki problem. Naime, niti nepunu minutu nakon polijetanja, motor je odjedanput stao i došlo je do nekontroliranog obrušavanja modela. Pošto je visina leta bila mala, nije bilo štete, pukao opet propeler :'(. Ponovno sam poletio i opet ista stvar. Sad je šteta bila veća. Ne mogu sa sigurnošću reći da li je stao samo motor ili su i servo motori izgubili kontrolu, jer to se desi iznenada tako da baš i nemam neko vrijeme za reagiranje, a ne zaboravimo da sam još i početnik.

Što se tiče stanice, ona je HITEC Focus4, 35 MHz sa pripadajućim prijemnikom. Antena je izvučena kroz trup na donju stranu modela ako to nešto znači.



Uploaded with ImageShack.us

Raspored elemenata u trupu je ovakav:


By dolino at 2011-11-12

Što se tiče ESC-a, to je kinez sa Ebaya, EZ 30A, letio sam tjedan dana prije s njim i nije radio probleme. ESC je programiran, odnosno, upute koje su došle s njim za programiranje veze nemaju s tim ESC-om, kineska posla, već vrijede upute od Turnigy-a 30A.

http://www.ebay.com/itm/30A-Brushless-Motor-Regler-ESC-airplane-/330636406532?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item4cfb772f04

Baterije u stanici su punjive i indikator napunjenosti na stanici je bio na 80%. Letio sam na obali Save, nikakvih vidljivih ometača nije bilo, tipa dalekovod, repetitor ili što već.

Da li itko ima nekakvu ideju ?????????

Hvala unaprijed.

Odg: Problem sa stanicom i motorom

Reply #1
jesi odradio range test?
uvukao antenu u stanicu i odšetao se s njom dok model na podu ne izgubi signal.
(ako imaš nekoga da stoji pored njega pa ti govori, ili daješ gas pomalo, mrdaš servima pa koliko vidiš iz daljine)

pa napiši koliko si metara odokativno otišao prije prekida...

Odg: Problem sa stanicom i motorom

Reply #2
Range test nisam odradio, zaboravio sam napomenuti da se to desilo oba puta na oko 50-tak metara od mene.

Odg: Problem sa stanicom i motorom

Reply #3
odradi range test. oko 30m je ok.

ako je domet s uvučenom antenom jako mali, oko 10m.
onda ju izvuci pa odšetaj, ako ti puca na 50m znaš što je uzrok  ;)


evo ti i detaljnije upute
http://www.futaba-rc.com/faq/faq-q331.html

Odg: Problem sa stanicom i motorom

Reply #4
Nema problema, javit ću rezultate.

Odg: Problem sa stanicom i motorom

Reply #5
probaj osloboditi onaj povratni dio antene, neka slobodno visi iza modela, ne da formira slovo U.
pa vidi razliku.

Odg: Problem sa stanicom i motorom

Reply #6
I to mi je palo napamet, imam doma jos jednu stanicu i prijemnik, jeftilen, ali 2,4 GHz, pa ću probati i s njom da vidim što se dešava.