Skip to main content

Topic: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera? (Read 8088 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #15
ne,Feldomak NIJE u pravu...kao prvo prop mi se odšarafio samo jednom u početku davnom I odonda koristim sigurnosne matice,kao drugo različite sile se razvijaju na propu od 8,12,15 I 18 incha koliko sad imam I pod treće ne vidim smisao ove rasprave kada se za par kuna da kupit tih matica pffff!
ali ajde meni se živo fućka tko je u pravu samo sam htio pomoć ispravnim savjetom...a tvrdit ;meni se nikad nije dogodilo pa je to ok mi je smiješno...
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #16
Kao što znamo ono 'akcija-reakcija' svejedno je da li maticu navrnemo na šaraf ili maticu fiksiramo pa šaraf uvrnemo u nju.  Ako promatramo osovinu motora kao šaraf sa navojima nastojimo tako izabrati smjer rotacije motora da se 'šaraf uvrće u maticu', o tome na kraju ovisi i zbor elise.

Time postižemo da se matica jednostavno u radu motora, naročito kod startanja 'kao navrče na šaraf' i nema tendenciju ispadanja. Ajde, možemo je nazvati i samozatezajuća.

Ako odaberemo uz isti materijal obrnuti smjer rotacije motora, matica će imati tendenciju da se jednostavno odvrti na osovini i ispadne uz sve moguće posljedice., pa je možemo nazvati i samoispadajuća .

Ovo je uz nužni oprez moguće isprobati u radionici.

Matice koje imaju plastični ili gumeni umetak imaju svrhu spriječiti da ona 'olabavi' od vibracija ili slično, ovo baš nema puno veze sa 'samozatezanjem'. Neki stavljaju i Loctite i slične dodatke da bi spriječili olabljivanje matice.

Podloška ispod matice dodaje se da bi se njena sila zatezanja rasporedila na veću površinu, i spriječili npr. da matica počne oštečivati ili drobiti propeler.

U slućaju da posumnjam na mogućnost olabljivanja matice, čak i ispadanja, ja koristim princip 'kontramatice' za osiguranje od ispadanja. O tome bi mogli otvoriti i novu temu da vidimo tko će se još navući ..

Damir

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #17
Meni se nikad nije odšarafila matica sa prop adaptera, tako da... (i nije bila sa "plastikom" protiv odšarafljivanja, kad već ne znate naziv)

Jesi kad vidio prop adapter da dolazi sa takvim maticama? Nisi :)

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #18

Podloška ispod matice dodaje se da bi se njena sila zatezanja rasporedila na veću površinu, i spriječili npr. da matica počne oštečivati ili drobiti propeler.


Damir
Ne samo što matica počinje nagrizati plastiku propelera nego samim time matica gubi silu "trenja" te se počinje odtezati pogotovo ako je moment "samoodstezanja". ;D

zed:
A naziv znamo, sigurnosna matica ;) ;)e sad je plastika ili guma........ 8) 8) bitno da se ucvika u navoj.
Što se tiče prop adaptera vjerovatno (nisam provjeravao) je moment samozatezanja, a ako se koristi kao pusher onda je preporučljivo stavit malo Loctite-a.Zavisi i nije na odmet malo nakapat.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #19
Eto,pametnom dosta da donese odluku što I kako želi  ::)....meni su sve matice na multiju "sigurnosne"(tako se I službeno zovu,bolje imaju vise gumasti material unutra a ove kod nas su neka plastika mekana) a prop holder ili adapter su ušarafljeni sa kap Loctite 243 ljepila koje se za to koristi(nekih 20-30 kn,ima za kupit u Vijci Kranjec I Tokić autodijelovima I sličnim dućanima)..postoje I jača ljepila za tu namjenu ali za spojeve koji se ne misle tak često odvrtati,nemojte si to kupiti ili slučajno stavit cijanofix jer bez škripa to se nebu odšarafilo više...sa ljepilom je malo problem kad odšarafiš jer treba očistit šarafe u nekom otapalu jer zna ga ostat po navoju pa se lose poslje ušarafljuje....super ideja sa lakom za nokte ak se nema niš drugo
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #20
Evo slika matice i kako sam montirao propeler na motor. Stavio sam sliku ovdje da potvrdite jel ispravno ili nije. Pošto sam amater, al zdrava logika mi nekako nalaže da je ovako ispravno.
Lp,
Alex

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #21
eh..lako za maticu..al ovo ostalo je malo šlampavo;pod 1 gornja podložna ploćica treba lijepo sjest na prop a ne tak da zapinje za ovo di se prop počinje uvijat,nabavi manju I tanju podložnu pločicu da moš I odozdola stavit jednu di ti isto oštri rubovi stišću u propeller...
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #22
Ovo je samo kao prikaz, mislio sam staviti od ispod jos jednu plocicu i drugu vrstu gore. Evo ovako kako je na ovoj slici sad sam mislio.
Lp,
Alex

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #23
Ova druga slika ti je dobra za babu gataru da ti gata iz dlana  ;) ;) ;) ;)
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #24
Hahahhhaha....slazem se...
Lp,
Alex

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #25
ako ti plocica lijepo sjeda na propeler onda je sve u redu samo stavi gore maticu i nebi trebalo biti problema ;)

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #26
Davno prije sam se igrao s tim maticama pa sam u jednom od postova i napisao da sigurnosna matica(s plastikom)drži dovoljno dobro bez obzira na smjer vrtnje motora samo se treba pridržavati pravila kada jednom uvrnemo istu maticu ne bi trebalo ponovno upotrebljavati.
Osobno mi se nikada nije odvrnuo niti jedan prop s motora......
Obzirom da su prop-adapteri uglavnom od aluminija ako kapnemo loctite pri mijenjanju propa biti će ozbiljnih poteškoća,ok može se zagrijati i skinuti ali ne bih preporučio loctite :) :)

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #27
:D ;D :D

Nekak mi se čini da ovdje postoji ogromno iskustvo u gubljenju propelera.

Samo naprijed dječaci - sve što vas čini sretnim, veselim i sigurnim je OK.
jako dobar.... :D :D :D :D :D
dx9-xd8-gobac630

 

Odg: Samostezajuća matica umjesto prop adaptera?

Reply #28
Meni propeler nikada nije otpao, ali mi zato zna odletit motor s propelerom.  :D :D :D