Skip to main content

Topic: Prva RC samogradnja (depron) (Read 114270 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #375
ovako htio bih stavite elevone na cuba pa me zada zanima dali se oni miksaju sa zadnjim kormilom skretanja ili oni sami skreču vion prilikom naginjanja

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #376
Nema miksanja. Eleroni idu na zasebni kanal i ako koristis dva serva onda moras upotrebiti Y razdjelnik.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #377
 s njima se može skretati ako se nevaram?
jel onda bih stavio zadnje kormilo za skretanje na 4 kanal
jel onda ono služi za skretanje samo po zemlji ili se ipak koristi i u zraku zadnje kormilo
!?

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #378
Za pravilni zavoj se koristi i jedno i drugo u kombinaciji. Moze se umiksati ali bolje je da sam doziras.

Eleroni naginju avion, a kormilo ga skrece.

Ako imas dihedrale u krilu (V oblik) onda kormilo samo obavlja dvije funkcije (kod skretanja naginje avion)
Ako imas dva serva za elerone ne moras koristiti Y-kabel ali onda koristis dva kanala samo za krila, po jedan za svako.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #379
Ne znam hocu li dobro objasniti. Dakle, eleroni se nalaze na glavnom krilu, s njima se napravi okret po uzduznoj osi koliko treba a zatim se kormilom visine radi okret modela. Nemam blage veze kako to bolje objasniti. Kormilo smjera je tu skroz nepotrebno. Ja ga cak izbjegavam raditi, osim ako je model sa  stajnim trapom, pa je zadnji kotac povezan sa kormilom smjera.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #380
Zed me je pretekao sa odgovorom. Y razdjelnik treba ako se koristi 4 kanalna stanica, svaki eleron ima svoj servo i na modelu su ugradjene sve kontrolne povrsine i esc.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #381
s njima se može skretati ako se nevaram?
jel onda bih stavio zadnje kormilo za skretanje na 4 kanal
jel onda ono služi za skretanje samo po zemlji ili se ipak koristi i u zraku zadnje kormilo
!?

Da, s eleronima se moze skretati puno lijepse nego s kormiliom!

U pocetku ti je bolje uciti s eleronima i poslije uciti s kormilom!

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #382
Kormilo ne moras premjestati na 4 kanal, vec samo elerone puknes na slobodne kanale i programiras ih na palicu koja sluzi kao za elevator! Gore dolje je elevator, a na toj istoj palici lijevo,desno su eleroni!

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #383
@Medo: to nije sasvim točno, ako RC uređaj ima barem 5 kanala, svaki servo za eleron upravja se posebno i to daje niz novih mogučnosti (speed, kočnica i neke kompenzacije).

Ma mislio sam na 4 kanalni prijemnik.

Uglavnom, iz svih ovih odgovora sve se lijepo može shvatiti.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #384
Znaci, ako imas stanicu mod2!

Na lijevoj palici je gas, a na tu istu palicu ide kormilo!

Na desnoj palici je elevator ili ti gore,dolje, a na toj istoj palici idu eleroni za lijevo desno!


Na mod 1 stanici!

Na desnoj palici je gas, a na tu istu palicu ide kormilo!

Na lijevoj palici je elevator ili ti gore,dolje, a na toj istoj palici idu eleroni za lijevo desno!


Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #385
A koju stanicu imas?

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #386
sve jasno dečki hvala na pomoči!
imam mod 2 i tako sam si ja to nekako sam zamislio
da stavim na palici gdije je gas  i kormilo
a desna palica gore dolje i elevator
samo mi se čini komplicirano upravljati sa
4 funkcije odjednom jedva i ovo svladavam ali vidim da je svaki let sve bolji i duži
trenutno mi cub ide ravno pa ču možda pričekati sa eleronima ili ču napraviti jedno krilo
s njima i jednim servom pa samo pokušati da vidim kako če ići ako bude išlo ostavim
ako ne zamjenim krila i vozi dalje

uglavnom puno hvala svima koji su mi pomogli jer bez ovga foruma nema letenja
sve samn pokušavati je gubitak živaca, novaca a i vremena


Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #388
Vecina sviona nema kormilo, tako da ti je bolje uciti s eleronima!

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #389
posto imas 6 kanala, onda jednostavno sva serva mozes kopcati na zasebni kanal!