Skip to main content

Topic: DIY CNC (Read 26322 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: DIY CNC

Reply #31

Evo kak to izgleda :)
Probao sam rezat vitroplast 1.5mm s 1 mm glodalom i prezadovoljan sam za sada :)).








Odg: DIY CNC

Reply #32
Joj kada se sjetim suza krene.........
To sam ja mislio da sam gotov kada sam napravio cnc ali usljedio je niz promjena koje skontaš tek kada počneš raditi nešto konkretno sa njime.
Neznam šta misliš rezati na cnc ali nekoako imam dojam da ti je y os pre visoko i da češ tu dosta popušiti na krutosti stoja što je nebitno ako režeš sitopor ali nešto tvrđe uz neko koliko toliko normalnu brzinu piganje je tu neizbježno.
Vijeruj mi moj cnc je rađen sa profilima 50 x 50 pa ima piganja .
Opet kaže ovisno koliko brzo i što režeš.
Očekujemo neki vide kako dela mada sve zna oko toga i pre dobro. :)

Od samog početka sam znao da mi se Z os nebu baš sviđala jer se ipak malo piga kad primiš i mrdaš malo jače. Visina mislim da nije prevelika , ima nekih 13 cm od radne povrsine do prve cijevi. Y se ne piga jer je ipak dimenzija stupa 120x30 (sve zajedno ;) ),  okomite cijevi su 40x30 željezne  i inox 40x30 horizontalne, tako da tu nema piganja.
Neznam kaj misliš pod "konkretno", rezal bum za modelarstvo vitroplast, šper , balzu... aluminij :) (ne glavu nekog motora da bi trebal tolku preciznost) . Neznam  kolika je to normalna brzina. Rezao sam s 3.5mm/s
Probao sam izrezat neki dio od 1.5mm vitroplasta s 1 mm alatom, time da je otišao još 2-3 mm u šper.
Izrezao sam 2 kom i usporedio. Bili su identični kao da su rezani odjednom iz 2 kom. Mjerio sam s pomičnom mjerkom, prvi je bio gotovo 0.00 mm točan , drugi sam primjetil razliku 0.05( kaj nebreš primjetit na oko). Pločicu sam pričvrstio obostranom trakom i to ne baš neznam kak čvrsto. Možda je tu dobilo malo , treba sprobavat..  ;D
Uglavnom ja sam prezadovoljan :) .
Za modelarstvo prva liga .

Odg: DIY CNC

Reply #33
Odlicno kolega.Same pohvale,ja sam sebi doma slozil 3-osni cnc ali radne površine 1.5x1.5.Što se tiće dijeolva (steperi i glavno radno vreteno,itd... ) mogao si proći jeftinije... Čitam dalje što ekipa piše i dosta naletih na čuda:Najme prijenos gibanja najprecizniji je sa remenjem ali je dosta skupa oprema.Od motora pa do svega ostalog. Linearne vodilice se ne isplate osim ako ne tražiš preciznost u stotinku milimetra,a to ti vjeruj mi ne treba. Ovako kako si izveo vodilice je savšeno iako postoji jednostavnijih rješenja. Vretena si trebao uzet trapezna (veća preciznost )ali nema beda i ovako je dobro. sve u svemu odlično samo me zanima kako češ riješit stezanje za radni stol. Ja sam stavio debelu ivericu,isto kao ti samo izbušio i upustio rupe u koje sam ubacio matice za namještaj (one koje se uglave) i sve sam to prekrio tankim limom koji je imao izbušene rupe na jednakim mjestima kao i drvena ploča. Napravio sam si L profile  (stege ) koje na jednom kraju imaju navoj za (rupe u ploči-stolu) dok na drugom kraju imam stezanej preko navojnog vretena (M 10 ) nešto tipa kao što je kad stežeš lampu za stol.

Hvala kolega :) , Neznam kak si zaključio da sam prošao "skupo" (steperi i vretena). Vjeruj mi da nisam mogao proći jeftinije  ;) , Sad preciznost ovakva , (trapezna, obična) dal s remenima il direkt, to je fakat manje važno. Prije buš popušil na preciznosti zbog piganja osi nego na tome. Ovo su dupla vretena (Imaju 2 početka) i ok su .
Na površinu sam pričvrstio medijapan kao radnu površinu. Ploče za rezanje sam mislio šrafat direkt u njega (ako je veća), manje bi ljepil s obostranom trakom. Budem videl kak bu mi bolje

Odg: DIY CNC

Reply #34
Super je svaka cast :)
Gdje si metabo uzeo,koji mu je max.prihvat glodala?

Odg: DIY CNC

Reply #35
Metabo sam kupio na aukciji na ebay.de i poslao frendici u švabiju. Sad mi ga donesla :).
Ima 6 mm prihvat al sam kupio adapter s 6mm na 3 mm  ;) [size=78%]. [/size]

Odg: DIY CNC

Reply #36
Ok,hvala :)

Odg: DIY CNC

Reply #37
Napravio novi nosač za prihvat :)











Odg: DIY CNC

Reply #40
Matija daj neku snimku kak radi!?  :)
DJI P3A
DJI MAVIC MINI

Odg: DIY CNC

Reply #41

Evo i neki video na brzinu.


Preciznost 0.01   ;)
složio sam stepdown 1mm pa je zato išel 2x


CNC first test

/20130407_195533_zps1ef3f942.jpg[/IMG]

Odg: DIY CNC

Reply #42
Molim te, mozes li navesti neku OKVIRNU cijenu ovog savrsenstva ? hvala

 

Odg: DIY CNC

Reply #43
Svaka čast na trudu što je rezultiralo ovim lijepim strojčekom!!!   :o  :o  :o

Ako budeš ikad odlučio rezuckati servo ruke tipa ovih od fiberglasa javi da se dogovorimo.

LP

Odg: DIY CNC

Reply #44
Hvala decki :)
Ma nemam pojima kolko bi racunao. Nisam upucen u tu tematiku , hehehe.
Ma zrežem vam kaj želite, samo pošaljete u DXF-u kaj treba i ponudite neku cijenu na pp. Lako se dogovorimo