Skip to main content

Topic: Ručni rad KJ66 Mlazni motor (Read 139461 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #105
Znaci i turbina je lijevana i iz jednog komada. Ocekivao sam da je disk sa umetnutim lopaticama ko kod pravog.
Sto se tice pregleda nakon lijevanja i obrade vjerojatno osim X-ray-a koriste i druge metode prije davanja u upotrebu. Nisam siguran da obrada odvajanjem cestica na bilo koji nacin dolazi u obzir kod takvog materijala i na takvim debljinama materijala. Vrlo zahtjevan odljevak, s jedne strane debeli disk a s druge tanke i kratke lopatice... Usudio bi se reci da je jednostavnije napraviti disk posebno a lopatice lijevati pojedinacno i umetati.

Ne,neee,
kod Avio Motora su Lopatice veoma duge,i kada dodje do ostecenja jedne ili vise moralo bi se cijelo Turbinsko Kolo mijenjati a ono je veoma skupo,drugo,tko bi mogao liti tako veliku Turbinu,nemoguce,

ove male i do velicine ca 30cm promjera se liju i povrsina nakon lijevanja dok ne vidis neces vjerovati, OGLEDALO,
ovo sto laze Lukas da se liju u Vakumu,to je jedan drugi nacin livenja i samo nazovi Vakum,kontrola odlijeva na Okom nevidljive pukotine se vrsi Rentgenom prilagodjenim za tu svrhu.
ako nekoga interesuje Proces mogu opisati do u detalje,
materijali koji se uzimaju za Turbinske Lopatice ili Kola su veoma teski za Frezovanje iz punoga,to je Sizifov posao i rade se samo za prototipove,
Iv

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #106
Uf, teško, pa si vidio kak tu ima malo prostora, kak bi lopatice zakvačio za disk i da imaju dovoljnu površinu nalijeganja da se to fino drži i ne razleti na 120 000 okretaja? Na velikom motoru imaš fakat mjesta ko u priči naspram ovoga, a i vrti se daleko sporije!

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #107
Eto Iowa me pretekao :) !


Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #109
Nema frke!

 

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #110
Evo jednog odljevka, izgleda da je lijevan u pijesku:
Radi se o Lambert Kolibri motoru, zavidno malih dimenzija.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #111
Evo jednog odljevka, izgleda da je lijevan u pijesku:
Radi se o Lambert Kolibri motoru, zavidno malih dimenzija.

po povrsinskoj kvalitetei je to bez diskusije Liv u Pijesku a njegove povrsine dotjerati da zadovolje kvalitet kakav treba da bude je veliki posao i ne bih bio u ulozi doticnoga,
Liv u Vosku je nesto sto skoro da nema nikakovih dodatnih radnji,osim toga kompaktnost Materijala (poroznost)je neuporediva,
razlika u cijeni i nije tako velika ako se uzme da je dorada na ovom Odlijevku veoma zahtjevna,
Iv

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #112
Moze neki link gdje je ta tehnologija objasnjena, bilo bi korisno znati kak se to radi.

Hvala
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG


Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #114
Iz Iv-ovih postova sam shvatio da se radi o lijevanju u vostani kalup, ali zapravo je model, pozitiv, od voska a kalup je stari dobri pijesak samo sto je vezivo nesto drugo a ne bentonit, a i gradacija je finija zbog zahtjeva na kvalitetu povrsine. Naravno sad je pitanje: kako dobiti komplicirane modele od voska, kao sto je turbinski disk? Npr: 3D printanje. Ima par 3D printera u hrvatskoj i koriste se npr. za izradu zubnih proteza.
Najbolja povrsina se dobije lijevanjem u kalupe od visokolegiranog celika, tlacnim lijevanjem, u zastitnoj atnosferi. Kontroliranim hladjenjem se dobije monokristalna struktura. To je bio vrhunac tehnologije lijevanja kada sam ja isao u skolu, razvijena upravo za proizvodnju turbinskih lopatica. Naravno to se ne isplati za proizvod koji kosta par k$ i prodaje se u relativno malom broju primjeraka.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #115
Ne isplati se to po meni radit, kinezi to sasvim dobro naprave za sasvim prihvatljivu cijenu!

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #116
Dragi moj NISDE,
u ovoj vrsti posla su Kinezi strahovito tanki,
to znam veoma dobro,
kasnije cu opisati nacin Livenja u preciznom Livu gdje je odstupanje u mjerama do maksimum 0.2mm  na 100mm a povrsine toliko dobre da nikakva naknadna obrada nije potrebna,
iv

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #117
Koliko sam ja proučavao ove male mlaznjake, Turbine se lijevaju pomoću voštanog pozitiva umetnutog u kvartzni pjesak. Poslije se obražuju konture ali površinska obrada nije potrebna iako ja bih rekao da nebi bilo na odmet uzeti malu tirpijicu i malo pobrustiti one dijelove koje malo bodu za oči. Moja turbina i kompresor su lijepo islijevane ali na nekim mestima se mogu vidjeti površinske grubosti s time da takve sitnice ne utječu na rad ovakvih motora.
Evo slike moje turbine, vjerujem da je ova iz Kine ili Taiwana ;D

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #118
Koliko sam ja proučavao ove male mlaznjake, Turbine se lijevaju pomoću voštanog pozitiva umetnutog u kvartzni pjesak. Poslije se obražuju konture ali površinska obrada nije potrebna iako ja bih rekao da nebi bilo na odmet uzeti malu tirpijicu i malo pobrustiti one dijelove koje malo bodu za oči. Moja turbina i kompresor su lijepo islijevane ali na nekim mestima se mogu vidjeti površinske grubosti s time da takve sitnice ne utječu na rad ovakvih motora.
Evo slike moje turbine, vjerujem da je ova iz Kine ili Taiwana ;D

komplet pogresno,
nadam se da cu poslije podne imati vremena da opisem proces lijevanja u preciznom Livu,
pijesak je za grube odljeve a ovo je drugi svijet i vi malo o tome znate tu u tim krajevima,
jedina te vrste je bila firma "Rudi cajavec' u Banja Luci a oni su iskljucivo lili za FORD-a koji je tu fabriku i sagradio,neposredno posliej rata sam jos uspio kod njih odliti Kucista Pumpi za EUROFIGHTERA,da su to Nijemci znali bilo bi svasta,
ubrzo poslije toga su za uvijek nestali,
steta, radili su po americkom sistemu a oni su ih i sagradili i skolovali ljude koji su tu radili,
Kinezi nesto mrdaju ali to je daleko od kvaliteta atek Rokovi,katastrofa.

Pozdrav,  Iv
pozdrav, Iv

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #119
Koliko sam ja proučavao ove male mlaznjake, Turbine se lijevaju pomoću voštanog pozitiva umetnutog u kvartzni pjesak. Poslije se obražuju konture ali površinska obrada nije potrebna iako ja bih rekao da nebi bilo na odmet uzeti malu tirpijicu i malo pobrustiti one dijelove koje malo bodu za oči. Moja turbina i kompresor su lijepo islijevane ali na nekim mestima se mogu vidjeti površinske grubosti s time da takve sitnice ne utječu na rad ovakvih motora.
Evo slike moje turbine, vjerujem da je ova iz Kine ili Taiwana ;D

kasno sam pogledao ovu tvoju sliku,
da to je tamo negdje i po povrsinskoj finoci se to vidi,

evropske su OGLEDALO i to je kao POLIRANO