Skip to main content

Topic: Blade stall (Read 2881 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Blade stall

Prije desetak dana imao manju havariju na heliju (osovina, feather shaft, boom). Letio pri kraju baterije u normal modu i pri sletanju napravio malo oštriji manevar (s više kolektiva), elise "zafrfljale" cijeli helić klonuo prema zemlji uz značajan gubitak obrtaja. Nisam bio siguran što je bilo posrijedi ali sam sumnjao na blade stalling. Danas to isto pokušao na nešto većoj visini prvo u idle modu a onda i u normal modu, događa se upravo to što sam sumnjao: slom uzgona i povećanje otpora (čitaj padanje brzine rotora). Nisam do sada naišao da se netko žali na ovaj problem pa nisam previše ni obraćao pažnju. Jeli netko od vas imao slične probleme?
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: Blade stall

Reply #1
Ne nego si zaklao motor sa korakom
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Blade stall

Reply #2
Moraš paziti koliko u određenim manevrima daješ koraka !
Upravo ti se desilo to kaj Igor kaže

Odg: Blade stall

Reply #3
Dobro da nepostoji kod helića taj "Blade stall" jer bi svi bili u tome pogotovo ja.

Motor nikada nije dovoljno jak još pogotovo kada si neiskusan kao ja pa uspijem i duplo jači motor priklati.

Odg: Blade stall

Reply #4
Baterije su stajale dosta dugo napunjene pa su se čudno ponašale, uglavnom gubio sam snagu malo više nego što je to normalno. Očito treba ići na letenje sa svježe napunjenim baterijama. Stalling na elisi kod helikoptera nebi trebao biti nemoguć pogotovo na pitchevima preko 10 stupnjeva, ipak je elisa vrsta krila i tako se i ponaša. I prije sam znao "divljati" sa pitchom tako da elise frfljaju da je grozno za slušat, ovdje je bio problem što nije bilo toliko frfljanja nego je došlo do naglog pada uzgona. Bilo kako bilo, moram ja još dosta pure pojesti  :P
na ovom linku se ipak spominje blade stall http://www.dynamicflight.com/aerodynamics/retreating/ samo što se manifestira na drugačiji način. Primjetio sam da je dosta teško održavati nivo leta kod brzih preleta sa helikopterom, stalno postoji tendencija povlačenja prema gore...
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20