Skip to main content

Topic: Cessna 182 (Read 2371 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cessna 182

Najnoviji uradak iz moje radionice (spavaonice).
Raspon 1500 mm, masa 2900 g, eleroni, flapsovi i svjetlosna signalizacija, motor ASP.61
Potrošio oko 500 sati,

Odg: Cessna 182

Reply #1
Lijep uradak, veličina taman, sretan prvi let  :) :) :) :)


Odg: cessna 182 (1)

Reply #3
Lijep model samo ne trebaš otvarat duple teme da stavljas postove ??? ???

Diogen daj molim te spoji uvu temu s ovom prije

lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: cessna 182 (1)

Reply #4
jako lijep model!

Odg: Cessna 182

Reply #5
ovo je impresivno.

daj malo vise detalja. koji je nacin gradnje, kaj te kostalo najvise vremena...?
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Cessna 182

Reply #6
Super pila! :)

Odg: Cessna 182

Reply #7
Zadnjih par modela izradio sam ovako:
Osnovni crtež modela nalazim na googlu, slike, a onda ga pretvorim u svoj crtež u željenom mjerilu. Bitne su mi konture i po koji presjek trupa radi orjentacije. Aeroprofile vadim iz literature.
Pokazalo se da je trup najlakše izraditi iz stiropora deb. 10 i ili 20mm i iz toga napraviti sanduk trupa, sa umetnutim požarnim zidom i kapotažom. U željeni oblik obradim oštrim nožem i šmirglpapirom. Dio stiropora koji će biti kapotaž odvojim i plastificiram, a u ostali trup ako treba utopim uzdužne letvice, i onda laminiram balzom 1mm, ljepilo drvofiks, a balzu prije ljepljenja vlažim, pa se fino podaje prema oblinama trupa. Do sušenja laminat bandažiram pik trakom. Poslije fino pošmirglati i spremno je za orakover.
Ovako se trup radi prilično brzo, fino ispada, mogu se izvesti sva zaobljenja trupa, a konstrukcija bude kruta i lagana. Mada mi je to prvi model sa nitromotorom, vjerujem da neće biti problema sa nagrizanjem stiropora.
Krila i stabilizatore radim klasično, sa rebrima i ramenjačama, pa se to montira na predgotov trup.
A sada puno vremena nose kojekakvi detalji do kojih ja držim, a što podiže model.
Dešava se da neke stvari radim i po tri puta dok ne budem zadovoljan i tražeći prihvatljivu tehnologiju. U to spadaju aerodinamički dodaci na kotačima, prelazi sa ramenjača na trup, kapotaž, obrada kapotaža i sl. Otuda trošim puno vremena, ali uostalom sam u penziji. Da šljakam ne bih to stigao raditi.
Teža konstrukcija bude ako i krila radim iz stiropora i laminata. Vjerojatno radi količine ljepila za laminat.
Nakon svega, sad bi ovaj model mogao izraditi u dvostruko manje vremena.
Ako se odlučiš na gradnju, sretno. 

daj malo vise detalja. koji je nacin gradnje, kaj te kostalo najvise vremena...?