Skip to main content

Topic: Setup za Model aviona CESSNA (depron) (Read 7100 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Setup za Model aviona CESSNA (depron)

poštovanje!

Evo ovako, stanica je na putu, pa bi bilo vrijeme da se polako slaže setup za CESSNU (imam nacrt iz ABC tehnika),e sad kako da odaberem idealan motorić? Da bude živahan,da ne bude trom, ali opet logika mi nalaže da se može pretjerat u tome.

Kako se odabire omjer regler-motorić? da se tu nešto ne popali, pregori i tako nešto.

Hvala svima na pomoći

LP
Leo Vince

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #1
Prvo bi bilo od velike koristi kad bi naveo kolika je masa modela pa ću ti dalje obijasnit kako češ

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #2
Prvo bi bilo od velike koristi kad bi naveo kolika je masa modela pa ću ti dalje obijasnit kako češ
nažalost na nacrtu ne piše težina   :(

imam ove dimenzije:
raspon krila 1194 mm
 dužina trupa 816 mm
Leo Vince

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #3
a od kojeg materijala namjeravas taj model napravit

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #4
Jao sorry nisam vidio da je riječ o depronu.Evo ovako kvirna masa modela bila bi oko 1200g sa kompletnom elektronikom, stoga bi ja na taj model stavio motor od 900-1000kV, 40A sa propelerom 12x6

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #5
Jao sorry nisam vidio da je riječ o depronu.Evo ovako kvirna masa modela bila bi oko 1200g sa kompletnom elektronikom, stoga bi ja na taj model stavio motor od 900-1000kV, 40A sa propelerom 12x6
evo ovako, (nadam se da je depron i stirodur isto, piše od stirodura)

-krilo je od tvrdog stiropora (stirodura)
-napadna ivica krila od balze
-napadne ivice horizontalne i vertikalne repne površine ojačavaju balzom
-trup od zelenog stiropora debljine 6mm, bočni stranice iz dva međusobno zaljepljena stiropora od po 6mm (12mm)
-pregrada od motora od špera i letvica borovine da ne isčupa...

Leo Vince

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #6
Što se tiće izbora reglera, on ovisi o tome koliko tvoj motor (koji si odabrao) maksimalno može povuć struje.Recimo da odabrani motor vuče npr. 38A ti češ odabrat regler od 40A.....

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #7
Čini mi se da će u tom slučaju masa modela biti i veća od moji predpostavljenih 1200g. Aj šibni nacrt ako možeš,baš me zanima kako to izgleda. No u svakom slučaju izbor motora ovisi o masi i vrsti modela i naravno o lovi koju si spreman dati za njega.

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #8
Čini mi se da će u tom slučaju masa modela biti i veća od moji predpostavljenih 1200g. Aj šibni nacrt ako možeš,baš me zanima kako to izgleda. No u svakom slučaju izbor motora ovisi o masi i vrsti modela i naravno o lovi koju si spreman dati za njega.

Trebao bih skenirati nacrt, jer ga imam u ABC tehnici, sutra ću ga skenirati i uploadat :)

Znači do koliko kV bi motorić bio dovoljan?

EDIT: evo slikao sam
Leo Vince

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #9
1.   HA,teško je reči bez da mi kažeš masu modela.Vidim da si naveo uvjet da model bude malo živahan,a ne trom, no taj    zahtjev ti se ne poklapa sa VRSTOM modela.Cessna nije niti akrobatski niti živahan model, ali za početnika je OK.

2. Za recimo cessnu do tipa 1400g dovojno ti je 810kV sa propelerom 12x6 ili 11x6. Uglavnom mislim da će ti biti dovoljno od 900-1000kV ali onda moras pripazit na odabir propelera.

3. Imaš na netu razno raznih programa i kalkulatora za izračun potiska, samo u google upiši "thrust calculator" i tamo češ sve skužit i sve je lijepo objašnjeno.

Ako ni tada nečeš znat kako i koji motor odabrati onda se ponovno javi ovdje i bit će nam drago da ti možemo pomoći

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #10
Ako ni tada nečeš znat kako i koji motor odabrati onda se ponovno javi ovdje i bit će nam drago da ti možemo pomoći

eo jedno pitanjce, da li ima veze ako je naručim ESC koji ima recimo 40A, 20A više nego što bih trebao, kao recimo mjeru sigurnosti, a i ako odlućim jači motorić staviti?


Leo Vince

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #11
uzimaj ESC max 5-10A vise nago li tvoj motorcek zahtjeva.Kada ćeš uzimat jaći motor uzet češ i jaći ESC.Sto se tiće tvog pitanja odgovor je NE jer bi tako svi uzimali uzeo bih si ESC od 100A i samo bi kupovao motore...

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #12

eo jedno pitanjce, da li ima veze ako je naručim ESC koji ima recimo 40A, 20A više nego što bih trebao, kao recimo mjeru sigurnosti, a i ako odlućim jači motorić staviti?

Pa možeš, ali realno nema potrebe. Ja isto volim staviti malo jači ESC, ali opet ne pretjerujem jer jači ESC u pravilu znači više mase
MAK Zapad

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #13
zasigurno neces pogrijesiti ako stavis i jaci esc i jaci motor. cijene su minimalnih razlika a snage i struje nikad dosta..posle ces mozda htet kameru pa floating set za vodu i ko zna kaj..pa lampe pa ovo ono i naraste tezina..a onda zaliha snage dobro dode.

iako me cudi da depron sa balzom u tako malom modelu toliko tezi..kak veli hrenovka,skoro pa 1,5 kilu..kako god, neces pogrijesiti s jacim setupom.
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Setup za Model aviona CESSNA (depron)

Reply #14
moj mx2 skoro tezi 1,5kg, a samo je od stiropora!

Posto covjek dela cessnu lako bi mogao dogurat do te mase

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.