Skip to main content

Topic: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje... (Read 23268 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #45
Zanimljiv model i još zanimljivija izvedba kontrolnih površina..... Iako jedan me detalj "bode" u oko.... Kormilo smjera je balansno "barem ga tako zovemo u brodogradnji", e sad.. površina  ispred osovine je prilično veća nego površina iza osovine... tako da se nameće  zaključak da će servo kormila trpiti puno više dok održava model u letu ravno nego kod skretanja... ili  je to samo optička varka

U pravu si ALi ovo je spora Termicka Jedrilica,Elektro samo za popeti i nastavak u trazenju termike,
kod Horizontalca je drugaciji slucaj,
vertikalni Stabilizator mi je relativno mali a to smanjuje pritisak na Servo koji je dovoljno jak,pa cu morati dodati ispod Trupa jedan koji ce biti nepokretan a to da bi imao dovoljno veliku Bocnu Povrsinu,

cut ce mo se jos, za Vikend je planirana Proba,
Pozz, iV

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #46
Sve štima.. spora jedrilica.. mala opterećenja....
Ja sam samo primjetio da to nije uobičajeno riješenje.. jer obično se kormilo izvodi tako da ga struja zraka vraća u centralni položaj, a ovdje je izvedeno obrnuto.. tj na svaki pomak kormila van centralnog struja zraka će ga nastojati otkloniti čim više...

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #47
Sve štima.. spora jedrilica.. mala opterećenja....
Ja sam samo primjetio da to nije uobičajeno riješenje.. jer obično se kormilo izvodi tako da ga struja zraka vraća u centralni položaj, a ovdje je izvedeno obrnuto.. tj na svaki pomak kormila van centralnog struja zraka će ga nastojati otkloniti čim više...
ne kužim,daj pojasni to malo, možda kod vas na brodovima to sve radi nekak drugačije!

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #48
najjednostavnije rečeno...  Kormilo broda, aviona ili bilo kojeg drugo prometala može biti izvedeno tako da je kompletna površina kormila "iza" osovine. u tom slučaju servo ili neki drugi vid pokretanja kormila kod skretanja mora savladati svu silu koom strujanje fluida djeluje na kormilo.. kod aviona je takvo kormilo najčešće u upotrebi jer je kormilo zadnji dio stabilizatora.
E sad da bi se olakšao život sredstvu koje okreće kormilo uvedeno je balansno kormilo... tj.. kormilo kojem je dio lista i ispred osovine.. i u tom slučaju uz istu površinu kormila servo ili štogod već savladava puno manji otpor fluida (zraka, vode ili čega već) jer struja zraka djeluje na taj dio kormila ispred osovine tako da ga tjera u veći otklon.....
E sad.. uvijek je taj dio ispred osovine manje površine i to drastično nego dio iza osovine...  između ostalog i zbog činjenice da u slučaju kvara ili havarije struja zraka, vode ... vrati kormilo u centar.... ( inače kormilo nekontrolirano ode u položaj maksimalnog otklona i postane kočnica... da ne govorimo o opterećenju trupa.... Na Iwekovoj letjelici je taj dio ispred osovine skoro 2 puta veći pa će znači  servo raditi da bi kormilu branio otklon, a ne obratno.

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #49
Nisam baš potpuno shvatio, imaš možda kakvu sliku da si to malo lakše predočim?

 

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #50
Evo ako pogledaš vertikalac na Iwekovoj slici....
Znači osovina oko koje se vertikalac okreće je na mjestu vertikalne letvice u sredini vertikalca.....
Vidiš da površine ispred i iza nisu jednake... tj da je veća ona prema nosu modela...
znači kad model bude u zraku i recimo da kormilo nije vezano ničim... zrak bi okrenuo taj vertikalac u drugu stranu... znači manji dio prema naprijed....

A kao dodatnu ilustraciju imaš drugu skicu izvedbi brodskih kormila....

Na toj drugoj skici sva su osim onog pod brojem 5 balansna.. samo imaju drugi omjer površine ispred i iza osovine....


Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #51
Ah zo! Ma možda nisam odmah skužio zato kaj čitam na mobitelu ,na terenu sam!
A možda je i razlog kaj mr. Iowa nije napisao gdje je os okretanja na kormilima pa sam predpostavio da če vertikalac prepiliti i da če zadnji dio biti kormilo a prednji stabilizator! A kod horizontalca nije ni stavio letvicu pa da pita kak bi to najjednostavnije napravio!
Moj bed!

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #52
:)

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #53
Ah zo! Ma možda nisam odmah skužio zato kaj čitam na mobitelu ,na terenu sam!
A možda je i razlog kaj mr. Iowa nije napisao gdje je os okretanja na kormilima pa sam predpostavio da če vertikalac prepiliti i da če zadnji dio biti kormilo a prednji stabilizator! A kod horizontalca nije ni stavio letvicu pa da pita kak bi to najjednostavnije napravio!
Moj bed!

Nisi ti nista pogrijesio nisde,ja sam pokazao ovo sto sam pokazao kako bi pokrenuo zaspalu samogradilacku Naciju,velika vecina kupuje i leti dok ih je malo koji zele da uzivaju u letu vlastitih ruku dijela,
ovo sa silama na Kormilu je donekle ispravna primjedba ali kako je veza izmedju Serva i Kormila bez zazora i cvrsta,kod mene, to je rezultat u slucaju kvara jednak, ostalo Kormilo u otklonu tamo ili ovamo nece se dobro zavrsiti,imao sam priliku to dozivjeti kada Servo zakaze u otklonu ali samo zbog smetnje a sto se davno nekada znalo dogoditi,danas je to rijedak slucaj kod modernih uredjaja,
da Horizontalni Stabilizator djeluje na principu Klackalice nije rijetkost dok kod Vertikalnoga je veoma rijetko a ja sam se odlucio jer svaki spoj Kormila izaziva dodatne otpore i turbulencije kod opstrujavanja,

e sada narocito kod Akrobatskih Aviona se Kormila izvode tako da jedan njegov dio prelazi Osu okretanja da bi se postiglo ujednaceniji pritisak na pokretne povrsine Kormila,
to nisde u praksi si sigurno sreo.

Pozz, iv

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #54
e sada narocito kod Akrobatskih Aviona se Kormila izvode tako da jedan njegov dio prelazi Osu okretanja da bi se postiglo ujednaceniji pritisak na pokretne povrsine Kormila,
to nisde u praksi si sigurno sreo.

Pozz, iv

Jesam, ATR kojeg smo imali u floti croatie airlines je imao "hornove" na kraju komandnih površina , a Airbus 320 to ima malo drugačije riješeno kod ths-a (trimable horizontal stabilizer), kod njega kao i kod večine večih putničkih aviona postoji kormilo dubine, ali se i cijeli stabilizator može pomicati gore-doljetako da se "natrima" za svaku fazu leta da stvara što manji otpor, a kako se komandne površine pomiču hidraulikom, nisu se trudili napraviti hornove , pa su i time još malo smanjili otpor!

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #55
Btw , moram kupit mobitel s večim i boljim ekranom da bolje vidim slike  :D

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #56
Btw , moram kupit mobitel s večim i boljim ekranom da bolje vidim slike  :D

 Tebi to nece biti tesko,Lufthansa-Croatia Airlines posluju dobro !
Pozz, iv

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #57
Hmm, da sam u Lufthansi da, al u CTN, tak tak,pošto me kvalitetniji automehaničar pere u plači, mislim da i nije najbolje, bumo videli; došo nam je novi direktor pa se možda i kaj promijeni!

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #58
Hmm, da sam u Lufthansi da, al u CTN, tak tak,pošto me kvalitetniji automehaničar pere u plači, mislim da i nije najbolje, bumo videli; došo nam je novi direktor pa se možda i kaj promijeni!

 Ima tu istine,
najbolji Pilot Croatie Ljubomir Palikuca,inace iskusni Pilot proslavljenih a danas neupotrebljivih MIG-ova kao i svi drugi a i ti sam, idu povremeno na Provjeru u Frankfurt-Lufthansa, mislim na Pilote,
za vrijeme zajednickoga leta sa Instruktorom njemcem zapita on Ljubu, Kolega ako nije Tajna a u Njemackoj opcenito je zarada velika Tajna, reci te mi kolika vam je Plata, 300 Eur. odgovori Ljubo,
tjedno,pita opet Njemac, ne mjesecno !
na to je ovaj ostao bez odgovora-teksta,
to je bilo par godina nakon Rata,danas su drugi omjeri ali jos uvijek daleko ispod zarade Pilota vani.

Pozz, iv

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #59
Uzgon na aeroprofilu ovisi o napadnom kutu u odnosu na nadolazeću neporemećenu struju zraka. Promjenom napadnog kuta mjenja se i aerodinamički moment i intenzitet uzgona. Točka na tetivi aeroprofila za koju je koeficijent momenta stalan i neovisan o napadnome kutu naziva se AERODINAMIČKI CENTAR (A/C), a točka (pomiče se po tetivi a/p) gdje je moment jednak nuli naziva se CENTAR POTISKA (C/P). (Zato os okretanja kormila smjera nije u sredini,1/3  naprijed ili iza već točno u A/C).
Ista stvar se primjenjuje i u hidrodinamici (fizika ista medij malo veće gustoće).
Na ovoj stranici možete pogledati malu i izuzetnuo dobru slikovnicu aerodinamike. http://multilet.fpz.hr/
Uguglajte foilsim, čitajte, i raspravljajte dalje i budite obrazovaniji modelari.
Uživajte i nastavite izrađivati najljepše igračke