Skip to main content

Topic: Lakši uvoz radio-opreme (Read 11360 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Lakši uvoz radio-opreme

http://www.bug.hr/vijesti/laksi-uvoz-radio-opreme/114455.aspx    ;)
 
HAKOM je priopćio da današnjim stupanjem na snagu novoga Pravilnika o radijskoj i telekomunikacijskoj terminalnoj opremi postaje bitno lakši uvoz ove opreme u RH. Fizičke i pravne osobe koje takvu opremu uvoze ili je stavljaju na tržište više nisu dužne ishoditi odobrenje HAKOM-a prije prvog uvoza.

Pravilnikom se mijenja i uloga HAKOM-a u navedenom procesu. Naime, HAKOM više neće sudjelovati u postupku ocjenjivanja sukladnosti RiTT opreme, odnosno neće izdavati odobrenja za uvoz ili stavljanje na tržište, već će obavljati inspekcijski nadzor opreme koja se već nalazi na tržištu. Inspekciju će, kao i do sada, obavljati nadležni inspektor elektroničkih komunikacija. Mjere zaštite u novom pravilniku su pooštrene, u skladu s odredbama mjerodavne Direktive te usklađene s odredbama o nadzoru tržišta Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju sukladnosti. Iz toga proizlazi da novi pravilnik donosi više slobode, ali s druge strane i više odgovornosti.

Proizvođač ili osoba odgovorna za stavljanje RiTT opreme na tržište Republike Hrvatske obvezna je korisniku prigodom prodaje osigurati upute za uporabu na hrvatskom jeziku, opis tehničkih značajki, podatke o vrstama sučelja na koja se oprema može priključiti te istaknuti upozorenje o mogućim ograničenjima uporabe radijske opreme, odnosno potrebi pribavljanja propisane dozvole za uporabu radiofrekvencijskog spektra, kao i izjavu o sukladnosti s bitnim zahtjevima.

HAKOM će u sklopu procesa obustaviti sve postupke vezane uz RiTT opremu koji su započeli prije 1. ožujka 2012. godine (a koji se u skladu s novim pravilnikom više ne moraju provoditi) te će se oprema koja udovoljava odredbama Pravilnika moći slobodno staviti na tržište.

Odg: Lakši uvoz radio-opreme

Reply #1
Najs, nema vise 200 Kn za svaki k...

Sa BUG-a
Naime, HAKOM više neće sudjelovati u postupku ocjenjivanja sukladnosti RiTT opreme, odnosno neće izdavati odobrenja za uvoz ili stavljanje na tržište.

Evo i za vas kojima su stvari zapele na carini...
HAKOM će u sklopu procesa obustaviti sve postupke vezane uz RiTT opremu koji su započeli prije 1. ožujka 2012. godine (a koji se u skladu s novim pravilnikom više ne moraju provoditi) te će se oprema koja udovoljava odredbama Pravilnika moći slobodno staviti na tržište.


A ja sad odoh na eBay po iPhone novi :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Lakši uvoz radio-opreme

Reply #2
Ovo su jako lijepe vijesti  :)
MAK Zapad

Odg: Lakši uvoz radio-opreme

Reply #3
Sve je to meni sumnjivo, neće se oni odreći 200 kuna a da nam neće na drugom mjestu uzeti barem 201 kunu  :-\
Starenje je neizbježno ali zato odrastanje nije

Odg: Lakši uvoz radio-opreme

Reply #4
Cekaj, sta to znaci laickim jezikom ?
Narucim turnigy 9x i stanica ce proc carinu ko i svako drugo sranje koje nema antenu ?
Jel to vrijedi odsad za svaku stanicu i glupost sto odasilje nesto (wireless ruter npr) ili ipak postoji neki odredeni pravilnik ? :/
A bas sam danas iso zvat hakom da mi izdaju dozvolu kad sam vidio ovu temu  :D

Nemojte molim vas da pojedem govno na kvadrat  :D

Odg: Lakši uvoz radio-opreme

Reply #5
Lijepe vijesti ali ja bih ipak to još malo provjerio.....ipak živimo u RH, pa sam malo skeptičan.
Bilo bi dobro nazvat HAKOM i malo se raspitati.
Moj prijedlog je da ovdje napišemo grupu pitanja s kojima bi išli prema HAKOMu, recimo e-mailom i tražili odgovore.
Možda čak i sa primjerima s eBaya ili s drugih stranica.
Pa ih konkretno pitati za uvoz takve opreme.
Recimo ovo:
http://www.xheli.com/walkeraheli-cb100-metal-rtf-lcd.html

Obavezno na popis pitanja staviti i sve postojeće stanice, od Turnigy 9x nadalje.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Lakši uvoz radio-opreme

Reply #6
hm. na prvi pogled izgleda super.. ali nekako sam skeptičan prema onom djelu da će inspektori pooštriti kontrolu..

Tu se prije svega pitam da li će žešće provjeravati izlazne snage (koliko se sjećam 50mW), i onaj dio o uputama na hrvatskom jeziku..
Mislim sa HK-a možeš biti sretan ako ti pošalju išta i na onom njihovom čingliš jeziku.

Re: Lakši uvoz radio-opreme

Reply #7
Koliko sam shvatio ovo za manual vrijedi samo ako se oprema stavlja u daljnju prodaju u RH.

Odg: Lakši uvoz radio-opreme

Reply #8
a taman ja sad htio to zaljepit negdje  ;D

za fizicke osobe
nema vise zajebancije sa papirima narucis stanicu i ona ti prodje carinu kao i ostale stvari

 

Odg: Lakši uvoz radio-opreme

Reply #9
Mislim da i dalje sve sto uvozis mora imati CE certfikat (a CE nije China Export, sto vole Kinezi smisliti svoju varijantu :) )
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Lakši uvoz radio-opreme

Reply #10
Citam i po jednom se cini da je dovoljno samo CE na kutiji, a ako se tumaci drugacije
mozes samo ono sto ima zastupnika, HR upute, proslo je kontrolu nezavisnog tijela...

Nadam se da ce to znaciti slobodan uvoz ( samo PDV i carina) Stanice, Video Tx i Rx za FPV...


Odg: Lakši uvoz radio-opreme

Reply #11
Eto provjerio (zvao Hakom) više nema dozvole za uvoz, ali ako carina posumlja na sukladnost opreme zove inspekciju iz Hakoma, koja provjerava da li oprema zadovoljava norme i ako zadovoljava dobivate opremu, a ako ne vrača se dobavljaču. Carina mora postupak završiti u roku od tri dana od dospjeća robe na carinu.
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc


Odg: Lakši uvoz radio-opreme

Reply #13
Na žalost izgleda da je tako, i dalje prolazi samo ako imaš sreće!
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc