Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245085 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Re: FPV experimenti

Reply #855
Trup (rep) mi izgleda kratak u odnosu na raspon krila. Ali ak ti matematika tako kaze. Uostalom sto ja znam :D

Re: FPV experimenti

Reply #856
Da trup je kratak i horizontalac je blizu krila ali to je cijena motora na repu tj. velike mase na kraju trupa. Horizontalac je čak i dosta velik ali prema ovim krilima da je i 1m još bi izgledao malen :) ...Sad s ovim trapeznim krilima i onima od prije mogu složiti četiri kombinacije. A svaka može biti ili s manjom ili većom baterijom a ovi s većim rasponom bi mogli ponijeti i obje. Tako se broj kombinacija penje na 10. Svaka kombinacija ima barem malo drugačije karakteristike pa eto prostora za experimentiranje... :)

Re: FPV experimenti

Reply #857
U međuvremenu su pristigli svi sastojci za "dobru juhu"...Sad treba sve to zbuksati na površinu duplo manju nego kod prvog prototipa ZVRKa...

Re: FPV experimenti

Reply #858
Napravio sam raspored i posložio sve dijelove AP/OSD,DLRx,GPS,senzore(temp-in i ext, pitot),tipke i DC/DC (12V,5V)konverter.Najvažnije je staviti ispod AP/OSD antivibracijsku spužvicu. Sam AP/OSD zalijepljen je na nju dvostrano ljepljivim pločicama za serva a ostali sklopovi su "začičkani". Sve je povezano tako da sam mogao napraviti osnovna podešenja i konfiguriranja(natočio sam najnoviji firmware 2.71d  https://www.pitlab.com/fpv-system/download.html) AP/OSD-a kao i DLRx-a i stanice. Dodao sam i dva serva za indikaciju dal stvar kopa. Ima zaista dosta posla s podešavanjima i konfiguriranjima...malo je zeznuto kalibrirati dodatni temp. senzor ali našao sam upute i za to. Zgodna je stvar da mi je tako sve na toj ploči lexana koja će se poslije jednostavno uklopiti u krilo...trebat će samo spojiti serva,kamericu i VTx plus serva, senzor potrošnje i ESC iz trupa u AP. Ostaje još za spojiti senzor potrošnje-zato na OSD-u još nema prikaza napona,struje,potrošnje pog. baterije.Treba se još pozabaviti i sa mnogim postavkama vezanih za let u meniju ali dio toga se rješava u hodu nakon puno probnih letova...Inače AP/OSD može biti u pogonu a istovremeno spojen i na PC pa se sve promjene rasporeda telemetrijskih podataka odmah vide i na tv monitoru.

Re: FPV experimenti

Reply #859
Kad imate ovako dugačka krila dugački su i vodovi, naročito ako je VTx na vrhu krila. Zato često koristim koaksijalce...za VTx dva, jedan za video signal a drugi je napajanje. Ne čini se ali ima puno posla s nadoštukavanjima žica, lemljenjem, navlačenjem bužira...Glavni vod baterijskog napajanja je sad većeg presjeka ali je i dalje ostao vrlo dug. Mogao bi biti kraći za oko 35 cm kad bih osmislio neki sistem bajunetskog uštekavanja baterije ali to stignem osmisliti i kasnije. Zapravo u hodu moram osmišljavati puno toga pa mi to oduzima vrijeme...Pitot cijev sam sad smjestio/pričvrstio malo drugačije, senzor potrošnje je smješten gotovo kao i prije a kamerica je sad na lijevom rubu središnjeg krila. Sad se već sve može sklopiti u cjelinu...

Re: FPV experimenti

Reply #860
Pozdrav Dare, na trećoj fotki je Turnigy ESC i još nešto prije njega? Može kratko pojašnjenje? 
Tema je odlična, pratim...
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Re: FPV experimenti

Reply #861
Pozdrav i tebi DJDarky. Da stavio sam 80 A Turnigy ESC a desno je njegov feritni torus na kojem je par namotaja njegovog izvoda kojeg sam produžio žuto-crnom žicom koja se nastavlja koaksijalcem do AP. Crvena žica (+) nije potrebna u ovom slučaju. Još desno je senzor-shunt od PITLABA. Žuta-struja, bijela žica-napon i crna masa(-). Koaksijalce koristim kod dužih protežnosti radi dodatnog smanjenja smetnji.

Re: FPV experimenti

Reply #862
Hvala na odgovoru, taj senzor nisam znao što je.
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

 

Re: FPV experimenti

Reply #863
Sad sam "utopio" koaks od antene isto u komoru od lexana. Antena će biti montirana okomito na napadnoj ivici krila uz rub ploče. Provukao sam žice od repnih serva, senzora potrošnje, napajanja, ESC-a i dodatno još jednu za moguću vanjsku dodatnu bateriju/je koja bi se kačile na podvjesne točke ispod krila uz sam trup a za povečanje doleta. Malo je glupo što ove žice moraju prolaziti i kroz krilo ali u središnjem prostoru AP-a bi bila prevelika gužva...no budem to nekako zamaskirao...

Re: FPV experimenti

Reply #864
Evo nije baš najurednije ali bit će dovoljno dobra i Al folija dok ne smislim nešto zgodnije. Poklopac je opet od mylara i dobro je da ne naliježe skroz...tako se komora AP-a bude ventilirala da se elektronika ne pregrije. Na ovu crveno -crnu žicu ide bat. konektor za vanjsku-dodatnu bateriju ako avion uspijem dobro podesiti i poleti barem kao ZVRK.  :)

Re: FPV experimenti

Reply #865
Avion je praktički gotov. Treba još učvrstiti VTx na vrh desnog krila a MOBIUS kamerica opet ide na vrh lijevog. Slijedi uravnotežavanje, određivanje CG tj. koliko duboko će glavna pog. baterija biti pozicionirana u trupu-cijevi...vjerojatno će trebati produžiti cijev za 10-ak cm da batka ne viri i moram smisliti i pričvrstiti nekakve vinglete. Avion če se zvati prototip ZVRK2-MIRKO. Na donjim slikama je usporedba prvog i drugog prototipa tj. središnjih dijelova bez krila. ZVRK-ov središnji dio ima masu od 1952g a sa krilima i batkom (35Ah) 5100g dok MIRKO-ov središnji dio ima 2258g a ukupno 5220g. Površina krila ZVRK-a je 70,4dm2 a MIRKA 80,6dm2 uz naravno puno veći raspon...

Re: FPV experimenti

Reply #866
Jedna od najvažnijih stvari za daleki FPV let je VTx. Imam tri VTx-a koje bi mogao upotrijebiti. Prvi (s lijeva u desno) ima snagu oko 944mW bez modulacije izmjereno analizatorom spektra. Inače je deklariran kao 1000mW što je zapravo i točno na pojedinim kanalima. Drugi je 1500mW a na 2. kanalu (1,01GHz) je izmjereno 1517mW i treći je najslabiji također deklariran kao 1000mW a ima samo 841mW. Svaka od ovih snaga je dovoljna za prijenos slike i telemetrijskih podataka s vrlo velike udaljenosti uz dobro ugođene antene (usmjerene za VRx) i osjetljive prijemnike (pojačalo-LNA). Na prva dva sam pričvrstio hladnjake, naravno uz upotrebu termalne paste, da se ne bi pregrijavali dok avion miruje. Bili bi bolji crno eloksirani i da prekrivaju cijelu površinu ali nisam imao...U mirovanju se svejedno griju ali toliko da ih se rukom može normalno držati, dok ih u letu strujanje zraka fino hladi...ipak moraju izdržati i po par sati u pogonu. Veća snaga znači i veću potrošnju pa tako redom troše 300, 360 i 270mA, Stavit ću ipak ovog najjačeg jer s otprilike 573mW snage više od prvog daje jednako jak signal na prijemu s gotovo četvrtine veće udaljenosti a što može biti vrlo važno. Ovaj od 1500mW za vrijeme trosatnog leta potroši oko 13Wh energije tj. uzme iz pogonske baterije skoro 1Ah dragocjenog kapaciteta...a troši i ostala elektronika, servači...naročito servači koji po nalogu AP-a stalno stabiliziraju avion.

Re: FPV experimenti

Reply #867
Sad sam napravio proizvoljne winglete, učvrstio VTx i antenicu na desno i Mobius kamericu na lijevo krilo. Antenica je opet klasični dipol s balunom jer je lakša od koaksijalnog dipola i pokazala se odličnom na ZVRKU. Dodatno sam je osigurao da se ne odvrne ili promijeni položaj tijekom leta zalemivši njezin goli oklop-širm za komadić lima. Važno je da ona uvijek bude praktično okomita na ravninu leta.

Re: FPV experimenti

Reply #868
Danas sam ga uravnotežio i podesio težište. Neutralna točka mu se nalazi na 104mm od napadne ivice krila a težište sam postavio na 5% statičke margine tj. na 92mm od napadne ivice krila, odnosno 12mm ispred neutralne točke. Izračun kalkulatora CG-a je gore u ranijem postu i toga se držim za sada. Korekcije idu na livadi (ako bude potrebno). Baterija strši oko 4cm izvan cijevi (za taj CG). Ako budem morao ići na više od 5% morat će još van. Zato sam produžio cijev za 6cm plus poklopac. Lijevo krilo (gledano iz pozicije pilota) mi je lakše za 20g. Razlika je tolika jer nema instalacije-žica kao u desnom za VTx (dva koaksijalca). Dodao sam 20g olova za sada (beskoristan teret) a možda kasnije nabavim kakvu bljeskalicu ili Mobiusu stavim vanjsku dodatnu batkicu (bit će mu definitivno potrebna ako let potraje 3+ sati), pazeći da nema dugih žica da mi ne prouzroči smetnje kao jednom ranije. Sad je avion spreman za livadu tj. prvo ga treba podesiti da dobro leti bez AP. Krila su sad potpuno ravna tj. u mirovanju čak i povijena malo prema dolje zbog zaista velike duljine od 3,5m...možda mu ipak stavim one bajunete sa ZVRK-a za dihedral...to mi je nekako prirodnije. AP-u je svejedno ali meni nije kad ga budem prvi put letio bez njegove pomoći. :) Inače ukupna masa mu je sad sa svime 5232g i neznatno je teži od ZVRK-a pa bi bacanje iz ruke trebalo biti jednako...Samo da se vrijeme više smiri i da nađem vremena...

Re: FPV experimenti

Reply #869
Već skoro 6mj. nisam napisao ništa, niti sam bio na livadi i letio...Niz ometajućih događaja onemogućio me u eksperimentiranju ali nema predaje. Zadani cilj moram ostvariti, ZVRK mora stići do mora. Pa iako nisam još stigao podesiti ZVRK 2 imam ideju da stavim na ovoga prvog dodatne "tankove s gorivom" tj. još dvije batke s vanjske strane trupa ispod krila, točno raspoređene oko težišta sa svake strane trupa. Svaka bi imala 10-ak Ah tako da bi ukupni kapacitet bio skoro 55Ah. Pa sam stoga prionuo na posao i već poznatom tehnologijom napravio ih. To su opet oni isti članci SAMSUNG 21700 od 4900mAh. Konstrukciju sam pojačao letvicom da se batka ne bi savijala. Svaka ima 8 članaka   4S/2P  9,8Ah  2C  i 598g. Članci su kupljeni na NKON:  https://eu.nkon.nl/rechargeable/li-ion/21700-20700-size/samsung-inr21700-50e.html