Skip to main content

Topic: Vol 1 Zagi by Damarko (Read 21926 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #75
Ne bih reao da nitko ne zeli vec rade bi vidjeli uspjesan uradak nego propali projekt, zato postoje savjeti koje mozete i ne morate poslusati, jos ako pisu ljudi s iskustvom u takvoj gradnji..... ne znam ... radi kako zelis  ;)
bio bi najsretniji kada bi uspjeli u naumu, sretno  :)


Lp Zoran

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #76
Baš kako je hl25 napisao, ovo su samo prijedlozi a ne kritike ( uostalom, napisan je razlog kao ponuđen odgovor).
Ne kužim zakaj svaki napisani post prihvačate tako negativno.
Bilo kako bilo, sad ću komentirati u sebi  8) da vas ne sputavam u projektima i trošenju love.

Sretno

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #77
...
Bilo kako bilo, sad ću komentirati u sebi  ...

Ne vidim razlog. Za one koji sa vremenom nauce slusati (vjerujem vecina), svaki komentar je dobrodosao.
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #78
Drago mi je da neki kuže bit postova ( informacije svima a ne samo autoru, napisano je korisnije od nenapisanog itd... )  ;) .

 

Re: Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #79
Kad već radiš u staklu nemoj zaboraviti na vakum jer bez toga ti je uzaludan trud sa puno bespotrebne težine i manjak čvrstine.

Smola u odnosu na staklo  nema jako veliku razliku u modulu elasticnosti. I to kolko izvuces s vacuumom tolko ce ti biti manja krutost.
Konkretno za rucno laminirano bez kupljenja viska smole se dobije 2.5 - 3 puta veca krutost od istog broja stakla vacum baggingom. A vacumom dobijes samo 0.8 do 0.6 masu u odnosu na obicno laminiranje. Znaci za ustedu od 40% imas 3 puta manju krutost.
Otprilike ti u vacumu treba 30% vise tkanja kako bi krutost bila ista a tad je i tezina ista.

E sad, zasto je vacum ak je samo on los a na sandic strukturi mnogo bolji.
Otpor na savijanje je sirina puta visina na trecu podeljeno s 12.
A modul elasticnosti je recimo dva puta veci. E sad. Kad se uradi vacuum vi dobijete otp 0.6 do 0.7 visine onog rucnog. Te se to digne na trecu. Pa vidite kolko je gometrijska krutost manja. Pa onda duplo cvrsce kod baginga i onda dobijete omjere koje sam naveo.

Znaci samo krilo se mozda i ne bi savijalo al bi se povrsina krila lako utisnula unutra.

Kad bi to bio sendvich panel onda bi to bilo super. Ker je razlika u onom faktoru koji se dize na 3 sad mozda 1-4 % a modul elasticnosti je duplo veci i onda imate jako krutu i cvrstu i laganu strukturu.
Imate stiropor najmanje gustoce. Uzmite njega od njega izrezite i onda od toga radite sendvic.
Suplje nije nikako sretno rjesenje
Milos @ Galaxy S3

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #80
Ima i drugih rjesenja osim vakuuma koje dizu cvrstocu i smanjuju tezinu...

Mislim da bi pocetnike trebali podrzati, neka probavamo. Makar i ne uspijemo naucit cemo nesto.

Imam osjecaj da nitko ne zeli uopce da Marko proba napravit stakleni Zagi :)

je baš, svi mrze marka i cine sve da on ne napravi staklenog zagija

ak se ne kuzi da su ovo konstruktivni savjeti onda ne znam...

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #81
Ok ok sorry nisam htio nikoga uvrijediti niti napasti...obrecnuo sam se malo na Plavog jer je vec pije imao neobjasnjive postove tipa "uzalud vam trud sviraci" i slicne (zna o cem pricam) pa ostavlja dojam da nema smisla nista ni pocinjati jer moras bit direkor svemira da bi slozio komad stakloplastike :)

Ispricavam se svima u iskljucujem iz daljnje polemike, svima koji su dali savjet koji stoji i drzi vodu, hvala

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #82
@Plavi:

Imamo vakuum i sve je priredjeno, kako ce ispast, ne znam, potruditi cemo se da ispadne sto bolje, ako propadne, sta sad, imamo jos tkanine i smole..., a ni stiropor nije u deficitu..

@Zedo:

Ne brini :)

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #83

 Dozvolite da i ja pokusam dati prilog kako da se stakleni Zagi uradi kako treba,

mbalunovic, - suhoparna teorija nece pomoci da se Zagi pokrije staklom i postigne zeljeni efekat,

problem kod tebe je Styropor a ja to sa vakumom ne bih radio,vjerujem da ces se uvjeriri kada bude kasno,
pokriti staklom mozes ali ces nabiti i suvise veliku tezinu,
ako vec zelis ljepu povrsinu,veliku cvrstocu i povecanje tezine u granicama normale uzmi Furnir,ako ti je Balza skupa uzmi Lipovinu a najbolje Abachi,
ja ti savjetujem da odustanes od presvlacenja Staklom,
ako bas hoces uradi a tada nam ovdje napisi sto si dobio kako bi i drugi imali koristi od tvoga iskustva!
Pozz

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #84
Damarko nemoj da te ničiji post obeshrabri u namjeri da ostakliš zagija. vjeruj mi to je izvedivo i relativno lako ako misliš stiropor oresvuč sa staklenom tkaninom i nemre ti tolko loše ispast kolko se poslje može brušenjem i premazivanjem popravit.
Evo ti dokaz da je izvedivo i ne brini za težinu ak ne pretjeruješ sa epoxy smolom. tu ti je najbitnija kvaliteta smole koja mora bit rijetka a tu je westsystem nr.1.
http://www.flyfreak.net/samogradnja/ostakljivanje-i-karboniziranje-balze/msg61136/#msg61136

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #85
E da zaboravih ti reč sam napred i uspjeh je zagarantiran.
kaj se tiče čvrstoče ko ne vjeruje da je u ovom slučaju karbonska tkanina u rangu sa čelikom neka izrazi želju da postavi svoj auto na livadu a ja bum zapumpo karboniziranog easya u njega pa budemo tražili u koju se rupu skrio a da nije magarac bio  :D :D :D
puno ti pozdrava

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #86
Praksa je najgori učitelj: kad shvatiš što i kako, došao si do ispravne teorije; skup način.
No kako je kompletno ljudsko znanje zapravo empirijsko, bolje ga je uzeti od drugih kao teoriju, nego se sam mučiti.

Toliko filozofski, a sada praksa: Zagija je moguće obući u staklo i ručno i uz vakuum sisaljku. Prednost vakuum sisaljke je manja količina smole i eventulano više stakla uz odličnu prijanjajuću površinu stakla na stiro-jezgru.
To je upravo i glavna mana rada bez vakuuma: staklo ne prijanja dovoljno dobro na jezgru, nastaju 'mjehuri' i neravnine i povećana upotreba smole da se to izravna, a ponekada treba i naknadna obrada.

E sada, možem mi vjerovati, a možeš i isprobati sam!

@mbalunovic: to bi bilo točno što pišeš, ali objasnio si to tako da je teško razumljivo !

Damir

Re: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #87
Htio sam samo rec da ne radi suplje krilo. Neg nek ga ostavi puno :) i onda vacuum naravno.

Milos @ Galaxy S3

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #88
Svaka cast, ovo je prava diskusija vec!
Svako je sjeo za svoj uredjaj i napisao nesto konkretno.

Znam da trebamo slusati savjete, i vjerujte slusamo ih jako vjerno i napeto.
Neke stvari se ipak rijese u hodu, ionako sve pisemo tu pa ima vremeba za vasu reakciju.
Siguran sam da ce u Damarkovom Zagiju biti rebara ili pregrada nekog oblika.

Odg: Vol 1 Zagi by Damarko

Reply #89
@Plavi:

Imamo vakuum i sve je priredjeno, kako ce ispast, ne znam, potruditi cemo se da ispadne sto bolje, ako propadne, sta sad, imamo jos tkanine i smole..., a ni stiropor nije u deficitu..

@Zedo:

Ne brini :)

"Kako ce ispasti"
i mene zanima kako ce sva ta papazijanija na kraju poslije vakumiranja izgledati,
cijelih 44 godine radim slicno ali na goli Styropor vakumom nanijeti Staklo nisam pomisljao pa me interesuje kada uradite kako ce izgledati povrsina
Krilo mozes staviti u Plasticnu Kesu i istovremeno Staklo na kompletno Krilo nanijeti sto zahtijeva iskustva,
u svakom slucaju,
zelim vam da uspijete!