Skip to main content

Topic: Grubi proracun potrebnog potiska za horizontalni let (Read 2988 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Grubi proracun potrebnog potiska za horizontalni let

Pozdrav!  ;)


Ovdje cu priloziti proracun koji sam koristio kako bih ugrubo izracunao potisak potreban za horizontalni let. Molio bih znalce da priskoce i upute na greske!


Moj konkretni model za koji ovo racunam ima slijedece karakteristike:
S=0.8m2
V=16m/s
Cl=0,45 - koef uzgona za brzinu od 16m/s
rho=1,225 kg/m3
m=5000g
AR=13 aspect ratio



pa krenimo:


Thrust = Drag za horizontalni let

Znaci, da bi izracunali thrust(potisak) moramo izracunati ukupni otpor.

Otpor letjelice sastoji se od 2 komponente otpora:
D0 - otpor prilikom 0 uzgona (komponenta koja nema veze sa Cl(koef uzgona))
Di - inducirani otpor (komponenta koja je fja od Cl)



Otpor se racuna po formuli:



gdje su rho=gustoca zraka, V= airspeed, S=povrsina krila i CD =bezdimenzijski koef otpora.


Znaci, da bi izracunali ukupni otpor moramo izracunati CD jel su sve druge dimenzije poznate (pod pretpostavkom da znamo kojom brzinom zelimo letjeti)


Koeficijent ukupnog otpora kao i otpor moze se izraziti preko 2 komponente od kojih jedna ovisi o uzgonu (tj. koeficijentu uzgona Cl), a druga je konstanta koja ovisi o "aerodinamickoj cistoci" letjelice




Slijedi da je CD:



gdje je K:





AR- aspect ratio
e - Oswaldov broj (0-1)- koeficijent distribucije uzgona, sto je distribucija uzgona bliza elipticnoj to je on blize 1


Na konkretnom primjeru to znaci da je K=1/3,14*0,85*13


gdje je e=0,85 pretpostavljeno


slijedi: K=0,0288


CD0 se tesko odreduje i ja cu ga aproksimirati iz tabele:





CD0=0,03 odabrano iz tablice


CD=CD0+K*CL*CL


znamo da je CL = 0,45 za brzinu 16 m/s


CD=0,03+0,0288*0,45*0,45
CD=0,036 ili priblizno 0,04


ispada da je koef otpora cca 10 puta manji od koef uzgona za zadanu brzinu! - jel ovo realna vrijednost?


konacni Thrust se lako racuna uvrstavanjem :





T=D=0,5*rho*V*V*S*CD
=0,5*1,225*16*16*0,8*0,04=5N


5N=511 grama


znaci, izracunati (ugrubo) potisak potreban za let je 511g




Molio bih da vi koji ste radili ovakav proracun date svoj osvrt je li ovo realna aproksimacija..


Pozdrav,
Luka








Odg: Grubi proracun potrebnog potiska za horizontalni let

Reply #1
Jednu stvar ne razumijem,
dali ti uistinu to treba za odredeni model ili zelis pokrenuti raspravu na tu temu.


Tolike formule su mi bile odbojne i u vrijeme skolovanja isto kao i sada, ako imas volje s tim se zanimati, sretno  ;) .




Odg: Grubi proracun potrebnog potiska za horizontalni let

Reply #2

ne bi mi padalo napamet zamarati se sa teorijom da vrijeme dozvoljava letenje .. :)

Treba mi za odredjeni model: bas onaj koji sam naveo u pocetku.. 3m raspona, 5kg. Nesto slicno F3B konfiguraciji.. zanima me potreban thrust, tj. snaga za cruise brzinu 16m/s..










Odg: Grubi proracun potrebnog potiska za horizontalni let

Reply #3
za normalan let potrebno je potiska u vrijednosti 25% mase modela. mislim da ti je tih 10% koliko si dobio dosta za horizontalan let... ali ne mozes dimenzionirati pogon prema tome. bolje ga dimenzioniraj prema  potisku potrebnom za penjanje pod kutem koji odaberes kao maksimalni.




Inače pozdravljam pristup.

Odg: Grubi proracun potrebnog potiska za horizontalni let

Reply #4
bok!


puno hvala na odgovoru! ;)


I meni se cini da je ovih 10% dovoljno...to bi znacilo da je L/D oko 10 sto mi se cini realno..


Da, kuzim da je potrebno vise snage za polijetanje i penjanje.
Ova informacija o snazi prilikom horizontalnog leta cruise brzinom mi je bitna da  procjenim potrosnju struje..


 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.