Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 254501 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #255
Vjerojatno novinar koji je kupio fotke od "povjerljivog izvora"

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #256
Mislin da ste digli veliku paniku oko svega.
Ovo je prijedlog zakona,a prijedlog zakona prolazi razne procese dok ne postane pravomocan,nadalje,nije potpun.
Ako na kraju krajeva nesto slicno i dođe na snagu..dajte ljudi recite mi hoce li neki gospodin policajac moc odredit ko leti,di leti,na kojoj visini...hoce li gospodin policajac moc utvrdit sta je to fpv oprema.Meni je to sve smijesno
Mislin da ce regulacija i provedba ovog prijedloga zakona bit pain in the ass za sve.
Sve je puno rupa i dvosmislenosti..da jednog dana nesto i zgrijesin,skinit cu sudca sa najobicnijon recenicon..Neman volje sad ponovo cackat po prijedlogu da elaboriran ali velika vecina je teska nebuloza koju triba jos dugo peglat da bi bila upotrebljiva.
Sdruge strane san glasa  za zakon,jer ako van je masta dovoljno bujna,moze van sve past na pamet..od toga da van neko baci bombu u stan a udaljen je 30 km od vase lokacije do krađe,špijunaže...i samog maltretiranja...pa bila je tema na forumu jedan kolega se zalia da mu susid konstanto leti po dvoru mu i oko njegovih prozora..sta bi bilo da vasen ditetu padne quad od kila ipo na glavu?
I kako god ispadne,najvise ce se bunit na ovaj zakon ljudi koji ionako nisu pravi modelari i hobisti,nego budale koje lete drugima u centru grada nad glavama i izazivaju probleme,zbog takvih je ovakav zakon i stavljen na promatranje.
Mozete me flejmat koliko ocete,"al to je tako" kako bi reka miso kovac [size=78%] [/size]
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #257
Ok, al jednom bude neki zakon i onda ak me netko zeli jasit imat ce i po cemu, a niti sam divljak koji zuji oko necijih glava niti po tudim dvoristima. Samo bi htio da i dalje mogu uzet malog depronca i zujat po nasipu, Domovinskom, ili vec nekoj dovoljno velikoj livadi, parku i sl. A po ovom prijedlogu Pravilnika ispada da legalno mogu letit samo u sumi u Nigdjezemskoj. A jos ako pokusam s nekom KeyChain kamerom snimit kince na rodendanu, ispada da sam totalno s one strane zakona. Mislim da je problem sto se stvar zeli pretjerano regulirati, a to nece sprijeciti divljake, nego samo otezati zivot svima ostalima. A cak i kad gledam kolicinu papirologije potrebne za neko letenje radi nekog ozbiljnog posla padam u nesvjest koliko je to papira. Osnovno jeda ttreba cijeli zakon biti dovoljno jednostavan i primjenjiv. Kaj se mene tice dovoljno da se negdje nade stavak kojikaze da sa dovoljno malim modelom mogu letit negdje gdje ne smetam, a da je vise od one komarac kategorije od 79J na koju se pravilnik ne odnosi, moj prijedlog je cca 400-500gr i 150-200W. A za ekipu s multijima nk se smisle nesto slicno i pisu prijedlog na predlagatelja propisa, a u svakom slucaju da se papirologija treba za njih sves na max 1komad papira ili mail ili cak telefonski da im se mze odobrit let ako su nekako registrirani. Ok, to je moje razmisljanje, mozda ima i pametnijih prijedloga.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #258
Zanima me kako je to u Sloveniji regulirano ako netko ima informacije .

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #259
Zakon ce bit reguliran za opce dobro
Na kraju krajeva,postoje puno kompetentniji ljudi od mene koji ce bit na javnoj raspravi i ukazat na probleme i propuste u prijedlogu.
Normalno da se moraju regulirat ovakve stvari,koje se razvijaju na potenciju i imaju mali milijun mogucih primjena.
Na kraju krajeva zakon nas stiti,a cisto sumnjan da ce se navike nas modelara hobista bitno promijenit
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #260
Mogu oni uvesti zakon , ali budala ce uvijek biti koji ce raditi sranja. Kako sprijeciti , pa nedaj budali igracku. Sto hocu reci ekipa koja sklapa svoje modele i to mu je hobi i gust sigurno ne dolazi na ovakve briljantne ideje. A sve dok ti odes doslovno u Konzum i kupis si dva ,tri fantoma ili slicne pa udri u veselje iznad grad biti ce frke. Ne kazem ima ekipe koja ima takve letjelice pa imaju par grama mozga i ne rade takve gluposti, ali nazalost takvih je malo.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #261
sekile imamo isto misljenje..u 90% slucajeva na you tubeu di su neredi,uvik je neki plug & play dron u pitanju ko phantom npr.

I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #262
točno to,zbog idiota nadrapaju oni dobri

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #263
Eto danas vidio trojicu na Cvjetnom trgu kako sastavljaju Fantija , gore je bila neka kamerica sa gimbalom (meni nepoznata) + mobitel preko vezice. Nisam vidio sam let pošto su imali nekih tehničkih problema, a meni se nije dalo čekat da vidim .....
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #264
Krenulo je :-)

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #265
Daj jednu sa Coljom, antonioxx i sinn69

Znam da su oni raspravljali na ovom topicu i sigurno su dosli predstaviti svoje argumente i prijedloge boljeg rjesenja.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #266
Daj jednu sa Coljom, antonioxx i sinn69

Znam da su oni raspravljali na ovom topicu i sigurno su dosli predstaviti svoje argumente i prijedloge boljeg rjesenja.
:D
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #267
Bas me zanima sta ce rec oni koji su bili tamo,ocekujemo izvještaj :)
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #268
Evo friško nakon rasprave :)


Prvo želim reć da oni koji su tu pljuvali po zakonu i ljudima kojima je poso snimanje iz zraka a tamo se nisu pojavili može biti sram,  opravdavanje da je vrijeme posla, radni dan itd, da su rođaci pisali zakone za velike. moram napomenut da postoji godišnji, slobodan dan itd,ako ti se radi o tvome hobby-u onda zaslužuje da učustvuješ u takvoj raspravi i da se pojednostavni zakon. Isto tako čovjek iz CCAA je primao mailove i odlično ih analizirao i usvojio kao konstruktivne u definiranju novog pravilinka. A vjerujem da nas je bilo dosta koji su komunicirali mailom prema CCAA. Prije svega zakon se čini svima nama dosta grub ali ako se pogledaju sve te druge strane bilo je neophodno za tako nešto, modelari su najmanje nadrapali ako je vjerovat na riječ čovjeku koji je vodio raspravu. S moje strane gledališta dali su priliku da mi sami napišemo zakon pod ovo "napišemo", prihvaćaju svaku riječ kao ozbiljnu temu za raspravu koja im se kaže jer ti ljudi nisu modelari ne znaju bit kako se upravlja letjelicama itd., i informirali su se tu na forumu preko određenih ljudi itd. očekuju da im se daju smjernice. Iskreno više me zabrinuo čovjek koji sjedi iza mene a to je iz DGU, što mi je sve napiračo sumnjam da se neko toga pridržava, po njemu sve što se snima iz zraka je strogo zabranjeno jer se može koristiti u prouobavještajne svrhe, objekti visoke važnosti, njihova odobrenja ma gluposti. I tvrdi da kada se donese zakon ako ga ne prilagode njima opet su ljudi koji snimaju iz zraka za komercijalnu upotrebu reklame i sve neće moći dobit odobrenje od njih jer CCAA ne izdaje nikakav certifikat, već sve to svaljuje na operatora koji svojem izjavom garantira ispravnost letjelice, iznimno u slučajevima letačke operacije D kada je potrebna dozvola CCAA. Let iznad skupine ljudi bilo ih 5 ili 1000 je let kategorije D. To nam je i bilo do sada jasno, spomenuo se čovjek i zagrebačkih letjelišta (preljevnica, parkovi) po priči i dalje će biti dozvoljeno letiti na tim pozicijama. Samo će sada biti obvezno imati lječnički, i izjavu da si sposoban letjeti avion, tu se dotaklo pitanje da svako sebi piše dozvolu. U dalekoj budućnosti će sposobnost upravljanjama letjelica definirat neka udruga ili tako nešto (jedan od prijedloga koju su predložili nazočni tamo). Smatram ok, ako to ne bude iziskivalu neku posebnu financijsku izdašnost, jer po tome netko ko kupi letjelicu iz trgovine dođe doma ispuni obrazac i on garantira da zna letiti sa time. Dotaklo se teme 79J, i tu baš ne daju na sebe tvrde da je to u svim EU zakonima i sumnjam da će tu što mjenjat. baš me zanima kada te propeler udari koliko on ima J energije na vrhu. U letačke operacije C i D kategorije spadaju tehnički uvjeti koje treba zadovoljit (padobran, redudancija, redudantno napajnje itd) doslovce sve redudantno mora biti, to je greška i to će morat promjenit jer nema smisla. Padobran je nepotreban, dupla elektronika, dupla baterija DA ali ne kako su oni naveli sklop za prebacivanje da drugu bateriju totalna glupost. Dupli prijemnik sa 2 stanice isto idiotarija ako crkne crkne ima RTH. Nisam skužio baš najbolje osiguranja od šteta 3. osobama. Kako god morat će ga se imat na sebe, firmu a ne na model kako su neki tamo mislili.


da se vratim malo na druge grane, bio je tamo neko i iz MORH-a i zahtjevao je da se morh isključi iz ovog zakona ali to se nas ne tiče a bome ni mene, više me iritira da ako ja snimam sebi doma dvorište ili nešto na mojoj zemlji po zakonu DGU-a je to ilegalno. Reko pa onda rasčlanimo geofotograviranje od videosnimanja, ne čovjek tvrdi da će DGU prislit CCAA da izdaju licence, a i sam čovjek iz CCAA je reko da nemaju tako stručan kadar ili odjel da bi mogo se time bavit već to prepušta nama, ali čovjeku iz DGU to nije dovoljno. Bit će zanimljivo.


I da na početku je čovjek reko da je ovo do sada u povijesti CCAA jedini prijedlog zakona koji je izazvao toliku pažnju javnosti, a isto tako i konstruktivne prijedloge putem maila.


Zakon je realno očekivat po meni do kraja godine, jer umješale su se i druga ministarstva i ostalo pa će biti prepucavanja.




Možemo biti sretni da se nije desilo zakon je donesen prilagodite se njemu kako znate i umijete a poslje ćemo ga mjenjat.


I da u primjeru je čovjek imao fantoma za padobranom ne znam od kud je to iskopao......


Dakle u kratko snimaš za novce i radiš ko firma, u skorijoj budućnosti ćeš biti legalan a i to donosi neke nove odgovornosti ovisi o kategoriji letenja,


Bilo je tu još toga ali naveo sam neke samo informacije.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #269
Fala na korektnom reportu!