Skip to main content

Topic: ŠTO JE DRONE ? (Read 16300 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: ŠTO JE DRONE ?

Reply #15
Nasa vojska koristi skylark letjelice tj rc avione kupljene u izraelu. Covjek koji ih upravlja i radi tamo oko njih kaze da ih koriste za nadgledanje prometnica itd ugl bezveze zasada.

I letjelice izvorno izrađene u ZTZ-u za vrijeme domovinskog rata, u kojem su aktivno korištene.
Te su letjelice doživjele značajna unapređenja i airframea i elektronike. Govorimo o razdoblju do 2010, nakon toga ne znam što se dešavalo, ali nemam informacija da je ta postrojba raspuštena.
U postu gore sam mislio prvenstveno na ELBIT-ove i IAI-ove bespilotne letjelice.

Inače vani postoji regulativa, koja je za sada mislim dobrovoljna, ako oćeš polagat za RC pilota imaju škole (USA, UK, Australia, Canada).
Dok recimo za nastupanje pred publikom MORAŠ imati dozvolu.

Pitanje je kako će regulativa kod nas biti riješena, osim onoga što piše u zakonu o zračnoj plovidbi.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: ŠTO JE DRONE ?

Reply #16
Žemski dron = drona, onadron, shedron ... ::)
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG


Odg: ŠTO JE DRONE ?

Reply #18
Već posjedujemo bespilotne srednjeg dometa i aktivno se koriste. Potvrdio mi je bojnik koji radi na ZMIN-u... Neke stvari javnost nebi trebala znati, kojeg su tipa, gdje su raspoređene i koliko ih ima. Znajte samo da su tu, imamo ih ako vas to veseli.

Što se tiče zakona i dozvola, veselim se tome jer mi je zbilja dosta gledati "Stručnjake" koji ugrožavaju sebe pa i svoju okolunu sa vrlo riskantnim potezima, primjerice, svjedočio sam kako nadljetaju sa Cinestar oktokopterom u unutrašnjosti salie gdje je cca 500 uzvanika, vidio sam i pad hexacoptera u sred publike prilikom karnevala. Treba se se tome stati u kraj i zakonom ograničiti i razdvojit Hobby od Profesionalnosti. Krajem ove godine će se vodit rasprava o nacrtima i smjernicama prvog zakona a već početkom 2015 ide u saborsko čitanje. Zakon neće biti "kopiran" od SAD-a

Odg: ŠTO JE DRONE ?

Reply #19
Možda će nekoga zanimati da je u tijeku javno savjetovanje sa zainteresiranom javnošćuradi donošenja propisa za snimanje iz zraka u RH
- Nacrt prijedloga Uredbe o snimanju iz zraka.
isti možete pročitati na slijedećem linku i poslati svoje prijedloge, primjedbe i pitanja do 05.11.2014.

http://www.dgu.hr/poslovne-informacije/savjetovanje-zainteresirana-javnost-u-tijeku.html

Čini mi se da je zakon šturo napisan, pa bi prema tome i hobi-korisnici RC letjelica s ugrađenom kamerom trebali od DGU tražiti dozvolu za snimanje iz zraka. U protivnom su vjerojatno u prekršaju čim uzlete i snime fotku iz zraka.


Odg: ŠTO JE DRONE ?

Reply #20
ovo nije zakon, ovo je bullshit, napisan sturo i opcenito te vrlo podlozno subjektivnoj interpretaciji.

Glavna fora je snimanje, sto ja shvacam kao trajni zapis necega. ako ne snimam nista prilikom leta, odnosno ne pravim trajni video zapis, onda ja recimo shvacam da me ovo ne dotice nikako.

medjutim, ako pravite trajni zapis, tj. snimate svoj let, onda igre otpocinju, pa bi za svaki let trebalo dostavljati zahtjev i davati kasnije snimke na uvid geodetskoj upravi.
zamislimo sada krasotu koja bi nastala primjenom clanka 6, stavak 1 na ovakav hobi:

1)podaci o narucitelju snimanja - ja
2)podaci o snimatelju - ja, dokaz o registriranoj djelatnosti snimanja iz zraka - obrtnica? kita brajo.
3)podaci o operatoru snimanja - ja, zanimanje stolar.
4)podaci o zrakoplovu - proizvodjac ja, tip Zagi, registarska oznaka - kita brajo
neda mi se pisati sve, ali i dalje je u tom tonu. kakvo mjerilo, mjerilo je kako mi se cefne tog dana, kakav objektiv stavim ili kamericu, a pogotovo mjesto cuvanja snimke.

Ukratko, ako se protumaci da je ovo hobi letanje i zabavica kao takvo podlozno ovome, ode hobi u krasnog. I pored papirnate zajebancije za SVAKO snimanje bi trebao imati foto djelatnost (znaci obrtnica, registrirana djelatnost i kerefeke sto idu s time), te ocito i registracijski broj letjelice (sto mi nekako implicira da bi letjelica trebala biti certificirana, atestirana k***c palac da bi robila reg. broj). Znaci ako nemate obrt za snimanje i certificiranu letjelicu, niste jos ni dosli u poziciju da uopce mozete traziti dozvolu za ikakvo snimanje.

Tu je i clanak 13 u kojem se kaze da uvjeti koje mora zadovoljiti operater letjelice su propisani u posebnom propisu, bog zna sto ce tamo pisati.


Odg: ŠTO JE DRONE ?

Reply #21
Slažem se sa Storm-om
Dakle treba u čim većem broju, dok je vrijeme, poslati poruku u DGU sa prijedlozima za izmjenu i dopunu Nacrta prijedloga Uredbe o snimanju iz zraka , odnosno zatražilo izjašnjavanje o statusu "dronovaca" i "RC-letača" s kamerom prema ovom propisu.

Odg: ŠTO JE DRONE ?

Reply #22
Momci, jeli netko zna zašto ovu problematiku obrađuje DGU ??? , još jedan prodavač magle, uz HAK ,Hr Šume,DHMZ ,To su Vam one i oni, što se slikaju na TV bez ukusa i mirisa a i ružni ( bila jedna lijepa, ali je odmah oženilo i zabranilo joj nastup na TV  :D)... i sve one ustanove što su pod istragama a čiji su direktori u apsani  :(.....zemljo otvori se.... >:(
Svi bi se oni ''grebali'' o sirotinju... :o

Napomena: U Bijelom Svijetu izraz WEATHER GIRL ,označava lijepu i malo ograničenu žensku osobu, koja nam najavljuje meteo-prognozu....Po toj analogiji naše su WG ružne i pametne...malo sutra :D :D :D
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: ŠTO JE DRONE ?

Reply #23
kakve dozvole??? ovo je hobby

Odg: ŠTO JE DRONE ?

Reply #24
Čini se da je zakon podoban onima što rade snimanje ortofoto karte sa pravim avionima pa da nebi neko njima dio kolača uzeo sa nekim dronom koji to snima za puno manje para....

Odg: ŠTO JE DRONE ?

Reply #25
Pozdrav ekipi,dali se sto zna u vezi ovoga zakona za nase letjelice,dali je stupio na snagu i gdje ga se moze naci ako je,hvala.


Odg: ŠTO JE DRONE ?

Reply #27
šta smo ustanovili? šta je drone? meni to zvuči kao nešto što mora biti negdje registrirano, imati dobar razlog za upotrebu, ostvarivati rezultate nečega, i imati dosta velike troškove

Odg: ŠTO JE DRONE ?

Reply #28
Isto kao i auto na livadi mozes voziti bez dozvole a za kur..nje pogradu moras imati dozvolu

Poslano sa mog SM-T211 koristeći Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: ŠTO JE DRONE ?

Reply #29
Isto kao i auto na livadi mozes voziti bez dozvole a za kur..nje pogradu moras imati dozvolu

Poslano sa mog SM-T211 koristeći Tapatalk


teško 8) ,i za traktor za vožnji ili radu po livadi(oranici) moraš imat dozvolu bar  B kategorije kao i registriran traktor a još uz to nesmiješ koristiti lož ulje ili plavi dizel kao gorivo,nego pravi dizel sa neke bezinske pumpe,pa si ti misli ;) ,kazne su velike,čak ti mogu i zapljeniti vozilo ;)