Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245273 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Re: FPV experimenti

Reply #795
Svake godine u Kolovozu idemo na GO pa onda ništa od FPV letenja.Prije sam još i znao ponijeti neki model ali sad ima previše opreme tako da nitko i ništa drugo ne bi stalo u auto :).Ali ako se već ne leti ne znači da se ne radi na poboljšanju opreme...pa sam si tako složio teleskopski jarbol duljine 10-11m :).Ideja je naravno s interneta.Napravio sam ga od Al cijevi u 9 segmenata i uvučen ima duljinu od samo 1,5m.Prvi segment ima 1,1m i promjer 70mm a svaki slijedeći je 5mm tanji i 5cm dulji.Zadnji ima 1,5m i promjer 30mm što je taman da se mogu dobro učvrstiti antene.Debljina stijenke cijevi je 2mm tako da je između segmenata 1mm lufta a segmenti se preklapaju 20cm...Napravio sam još ranije jednu jagicu sa 19 elemenata, isto od aluminija,prema Rothamelovom priručniku pa sad to prilično profesionalno izgleda.Na vrh sam pričvrstio onu improviziranu "malu yagi" pazeći na razmak među njima.Da ne bi utjecale jedna na drugu razmaknuo sam ih 2 valne duljine tj. 60cm.Jučer sam konačno otišao na livadu da isprobam sve to...ne pitajte me kako sam uopće podigao taj jarbol :),prolaznici su me jako čudno gledali :)Sad su mi antene za oko 5m višlje u odnosu na onaj molerski štap koji se je uz to i dosta više savijao od ovog jarbola koji je poprilično krut kad je u vertikali.Sad bih trebao još izmisliti neko rotirajuće postolje da mogu lako rotirati jarbol tj. popravljati usmjeravanje antena.Ova mala nije kritična ali ova dugačka yagica je vrlo "oštra" tj. uskog kuta prijema pa treba dobro "nišaniti" u smjeru modela...

Re: FPV experimenti

Reply #796
Odletio sam sa ZVRKOM prvi put do Karlovca, nekih 39,5km.Specifičnost ovog leta je u tome da sam letio dosta nisko i na odredištu sam imao visinu od samo oko 466 m a spustio sam se čak i do 339m.Po prvi put se dogodilo da imam još uvijek dobar video signal a vrlo slab ili nikakav RC signal (RSSI=0%).Razlog tomu je što sam bio barem 200m prenisko u "sjeni" za RCRx prijemnik,dok je 10m teleskopski štap s VRx antenom i prijemnikom ipak još omogućio prijem solidnog videa.U videu se može primijetiti ljuljanje modela kod krajnjeg dometa.Uzrok tome je gubitak/pojava RC signala tj. avion se kolebao između AUTO/HOLD(leti dalje ravno) i AUTO/BASE moda(zapravo RTH-okretanje prema bazi).Treba u meniju postaviti IGNORE RTH s "NO" na barem 1min kašnjenja tj. dok RC signal totalno ne nestane pa tek onda da okreće u RTH.Inače model je potrošio 14,5Ah za 85,5km leta tj.169mAh/km ili odprilike 6km/Ah pa ispada da bi s ovom baterijom(4P/4S,20Ah,2C) možda mogao ukupno 108km/18Ah.Za pokušati skinuti rekord od 60,7km do Bosiljeva trebat ću veću batku...zapravo 7P/4S -to je najveća koja stane u promjer ovog trupa(tip članaka 20700).Više energije mogu dobiti još prelaskom na 5S ili 6S ili dodatkom solara na krila u dogledno vrijeme...Ova 7P/4S bi povećala masu za oko 900g...
https://www.youtube.com/watch?v=ZZwYu5xELws

Re: FPV experimenti

Reply #797
Jučer sam opet letio ali sam stigao dosta kasnije na livadu pa sam poletio tek u 18.31 i naravno da me opet uhvatila noć.Na visini je puhao prilično jak sjeveroistočnjak, vjerojatno jači od 20km/h a što se dobro vidi iz OSDa gdje je razlika u brzini modela u odlazu i nakon okreta zaista drastična-88 pa onda 35km/h !AP zapravo može mjeriti brzinu i smjer vjetra ako u STAB modu okrenemo model za 360° bez mijenjanja razine gasa. To sam napravio samo jednom na nekih 10ak km od baze-to je ona strelica kraj koje piše 16(km/h). Te okrete bi trebalo raditi ćešće da se podatak o smjeru i veličini vjetra refreša...Iako sam odletio samo 30km trebalo mu je dugo da se vrati i naravno da me uhvatio mrkli mrak a još nisam stigao podesiti ILS da zna sletiti sam...Čak je i slika na analognoj kamerici postala crno-bijela...Mobius više nema onih bljeskova ali se zato ponekad zna čudno poigravati bojama...Ovaj put sam model dobro uočio kad se približio jer se kroz prozirni lexan dobro vide ledice od GPSa,RCRx i onaj mali displayić od VTxa na krilu :).Evo kratki video noćnog ugođaja slijetanja...
http://www.youtube.com/watch?v=8c5dj90V2jE

Re: FPV experimenti

Reply #798
Letio sam i predprošle srijede...još jedan rutinski let u svrhu testiranja linkova kao i potrošnje i općenito ponašanja aviona.Ljubaznošću jednog kolege imam snimku slijetanja nakon još jednog leta do Karlovca.Sad kad su pokosili travu na livadi moram uvijek tražiti gdje je malo viša da mi se ne razvali vertikalac kod slijetanja...A 4,3kg nije baš ni lako nositi sa 100tinjak m udaljenosti :(
http://www.youtube.com/watch?v=i0hj3q3jffY

Re: FPV experimenti

Reply #799
Ovaj zadnji let do Karlovca odvijao se u vrlo standardnim,pitomim meteorološkim uvjetima s ne prejakim SI vjetrom.Letio sam prilično nisko-max visina od 466m iznad odredišta što je svakako uštedjelo dio energije potrebne za penjanje.Efikasnost od 164mAh/km tj.6,1km/Ah ili 2,2Wh/km je prilično dobra...u odlazu do okreta je iznosila čak samo 135mAh/km (7,4km/Ah odnosno 1,81Wh/km).Potrošio sam zapravo oko 206Wh(oko 15Ah) od 246Wh(18Ah).Inače ova baterija ima oko 274Wh(20Ah)...Kod polijetanja uvijek povuče 41A na max gasu(više vjerojatno i ne može) a napon pri tom padne na 11,5V (oko 475W).Ta struja je čak i malo veća od dozvoljenih 2C za ove članke ali to je prilično kratkotrajno...Testirao sam i video link koristeći dvije yagi antene-jedna je ova po rothamelovom proračunu smještena na teleskopski štap od 10m i spojena na Yelowjacket VRx preko predpojačala i pojasnog filtera a druga ona "drvena" spojena na običan VRx od Readymaderca i postavljena na molerski štap od 5,5m.Slike ispod pokazuju razliku u prijemu-kvaliteti videa...naravno radi se o visini od samo nekih 450m iznad tla-na duploj visini bi sigurno i ova lošija varijanta davala puno kvalitetniji video.Kod ovog leta sam drugačije posložio i bazu tj.auto je svojom duljinom okomit na pravac leta tako da ni jedan njegov metalni dio ne kvari lobus zračenja RCTxa(stanice) koja se nalazi na tronožcu 1,5m u produžetku lijevo od prtljažnika i na rubu nasipa...statistika kaže da je RSSI u jednom trenutku bio samo 1% ali to uopće nisam primijetio-signal je uglavnom bio preko 50% čak i na okretu s tim da je Dragonlink bio podešen na 500 mW(ovaj najnoviji V3 može i 1W).Na zadnjoj slici je malo teoretsko razmatranje koliko nisko se zapravo može letjeti s obzirom na daljinu.Ispada da sam bio na granici video prijema za antenu s običnim prijemnikom bez predpojačala-zato i jest tolika razlika u kvaliteti slike.Naime pri ovoj visini još uvijek postoji linija pogleda ali ono brdašce na 10km od ZG i ovo visoko drveće na 1,1km od baze već dobrano zalaze u Fresnelovu zonu.Za dobar video trebalo bi uzeti u obzir i polumjer(barem prve) Fresnelove zone na 10km i dodati na ona 82m što bi onda povećalo kut pravca leta u odnosu na tangentu i povećalo potrebnu visinu iznad KA za barem 200m.

 

Re: FPV experimenti

Reply #800
Bas se cudim kako taj vertikalac prezivi ikakvo sliljetanje. Model je ipak potezak. Nego zasto je uopce na donju stranu? Zbog centra mase, bolja autostabilnost? Inače po temi vidim kao nema puno komentara. Pretpostavljam da nema puno modelara koje se bave ovim vidom letenja. Meni je frka kada model slabije vidim, a kamoli da ga pustim kao vi kilometrima. Pa molit krunicu hoce se vratiti ili ne ;)
Svaka cast na trudu i sto odvojite dio vremena sloziti koju recenicu za ovaj naoko 'mrtav' forum.

Re: FPV experimenti

Reply #801
Pozdrav Marko85!
Eto ova godina je takva s potresima i koronom pa ljudima hobby možda i nije na prvom mjestu.Meni je ovaj hobby kao antistresni program protiv svega lošeg što se oko mene događa.Nije mi teško ukratko napisati ponešto...zapravo mi je stalo da forum ne "zamre".
Vertikalac sam okrenuo prema dolje da ne bi smetao(svojom sjenom) fotonaponskim panelima koje kanim u dogledno vrijeme ugraditi na krila i horizontalac.Inače slijetanje je zamišljeno u visoku travu i tad zaista nema nikakvog problema ni štete.Sad su mi na lokaciji pokosili travu pa ga moram spuštati tamo gdje se opet malo razrasla.Zapravo uopće ne bi bio problem ugraditi naprijed dva poveća,lagana kotača a na vrh vertikalca jedan mali.Možda i to napravim kad više ne budem ganjao domet...samo onda si moram napraviti i zgodnu pisticu :)
A ovo s vidljivošću modela tj.FPV letenjem se brzo privikneš...kad je jednom autopilot dobro podešen,vjeruj mi on je bolji pilot od nas :)Trebaš samo dobro navigirati i ne izgubiti orijentaciju...a i u tom slučaju se zna vratiti sam :)

Pozdrav svima!

Re: FPV experimenti

Reply #802
Evo još malo videa od prošle nedjelje...Ovaj trokut između ZG,KA i SK je baš zanimljivo područje.Toliko šume...to je zacijelo nekad bila prašuma,teško prohodno područje...Kad i ako uspijem ZVRKU povećati autonomiju na jedno barem 3 sata neprekidnog leta-onda ću mu zadati waypointe da prokrstari uzduž i poprijeko tim područjem na max 300m visine:)
http://www.youtube.com/watch?v=0kovCTQtS70

Re: FPV experimenti

Reply #803
Woow, brutalan let i video.
Jedan od zadnjih pravih long rangera na friku  :D

Re: FPV experimenti

Reply #804
Hvala George!

Zadnjih dana je baš promjenjivo i dosta vjetrovito pa ne mogu letjeti.Stalno pratim DHMZ i vrebam priliku.Zna biti u ZG dobro vrijeme sa slabim vjetrom a već 10-20km dalje prejak vjetar...A ova batka od 20Ah i nije za neki dolet veći od 100km ukupno(u smirenim meteo uvjetima).Već duže mislim napraviti veću bateriju-toliku da maksimalno popuni promjer cijevi(trupa) ZVRKA.Stalo bi najviše 8 članaka(SAMSUNG INR21700 50E) paralelno(8P) ali bi bilo preknap pa sam se odlučio na 7P/4S i krenuo u izradu jer nema se što čekati :)."Tehnologija" izrade je već uhodana s tim da sam ovaj put na "+" polove nalijepio još ove izolatorske kružiće ispod kratkospojnih limića.S "-" pola sam provukao dvije tanje žice na gornju stranu jer je jednu deblju bilo teško provući između članaka.Inače ovako složeni članci u šesterokut čine baš mehanički čvrstu formu koja minimizira potrebni volumen.S 8P članaka bi se teže postigla takva kompaktnost ali bi bio veći kapacitet(duplo)...Ovako će imati oko 35Ah kod manje potrošnje ili oko 33,25Ah kod tipične za ovaj avion.To znači da ću u APu moći podesiti na 30Ah max...To je za oko 2/3 više a što ne znači da će se avionu za toliko povećati dolet.Naime ova batka će mu povećati masu na oko 5kg sa sadašnjih 4,3kg (>16%) pa će i potrošnja/brzina leta morati biti veća da se poveća uzgon i uravnoteži 16% veću G.

Re: FPV experimenti

Reply #805
Baterija gotova. Ima 2023g i doprinosi s 40% u masi zrakoplova...bilo bi svakako bolje da je obrnuto :)

Re: FPV experimenti

Reply #806
Sad ce ti na slijetanju onaj vertikalac prema dolje jos bolje stenjati :)

Re: FPV experimenti

Reply #807
Zacijelo hoće ali naći ću mu mekano za slijetanje pa makar ga spustio u ono žbunje:)
Evo danas sam zalijepio na batku pločicu uz pomoć koje se jednim vijkom drži fiksirana u trupu.Ta pločica osim toga taman povečava promjer da se ne može micati u cijevi...sve skupa pomalo liči kao da stavljam minu u minobacač:) Teža batka uzrokovala je skračenje cijevi-trupa(CG) za 14cm a za toliko su sad kraće i žice do ESCa.
Danas sam je podvrgnuo hard testu pražnjenja i to uz pomoć "vodenog tereta" kojeg nisam već dugo koristio. Bilo mi je žao koristiti onaj žičani teret-reostat jer je pražnjenje trajalo 3h. Ovako uzmeš pola kantice vode,šaku soli i dvije međusobno izolirane elektrode i dobiješ struju pražnjenja po miloj volji. Jakost struje se može narihtati tako da se elektrode više ili manje urone u elektrolit ili promjenom razmaka elektroda ili različitim salinitetom vode. Za mjerenje sam koristio tester el. parametara i ampermetar da mogu vidjeti trenutnu struju i iz daljine jer ovaj vodeni teret nije nipošto konstantno opterećenje. Kako se voda zagrijava i kipi tako struja raste pa svako malo treba intervenirati i obuzdavati je da se dobije koliko-toliko konstantna struja. Praznio sam batku do 30Ah (2:47 h) odnosno pustio sam je još dodatno da se prazni do puna 3h tj. do 11,4V. Cijelo vrijeme nastojao sam držati struju na tolikom nivou da je snaga potrošnje bila oko 150W. Na donjim slikama se vide rezultati i kratki video "kuhanja". Mislim da bih pri prosječnoj struji od 10,8A i snazi od 150W zaista mogao ostati u zraku 2:47 h ali to će se vidjeti tek nakon probnog leta...
http://www.youtube.com/watch?v=9UDZf76S7eU

Re: FPV experimenti

Reply #808
Bilo mi je žao koristiti onaj žičani teret-reostat jer je pražnjenje trajalo 3h. Ovako uzmeš pola kantice vode,šaku soli i dvije međusobno izolirane elektrode i dobiješ struju pražnjenja po miloj volji. Jakost struje se može narihtati tako da se elektrode više ili manje urone u elektrolit ili promjenom razmaka elektroda ili različitim salinitetom vode.
 
 
Vodik ! Nadam se da je prostorija bila dobro provjetravana !

Usput, Samsung 21700 su za mene pravo otkriće: do sada sam mislio da nema boljih od NCR 18650 B Panasonic (3400 mAh).
Sa kojeg dućana ih kupuješ, vidim da je cijena oko 7-8$ po komadu !
Damir

Re: FPV experimenti

Reply #809
Vodik! Nadam se da je prostorija bila dobro provjetravana!
... i klor na pozitivnoj elektrodi(!!!), zaista, dobro provjetravajte taj prostor u kojem punite baterije!
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša