Skip to main content

Topic: Nova leteća igračka... (Read 14995 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #30
Ovaj Bayangtoys X8 je milina - pun pogodak što se tiče cijene i performanse, no ima i jeftinija opcija bez kamere. Nisam ga testirao, trenutno MMMF (Moj Mizerni Monetarni Fond) mi ne dozvoli da ga kupim ($24.73US, bijela varijanta):

http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_218541.html

Netko je predložio da probam WiFi opciju FPV-a: drito na smratphone. I tu bi se dalo igrati sa antenama za veći domet. Ovaj gore quad je bez kamere, a kamera sa FPV predajnikom (WiFi) košta $18.86US, skoro skuplje od samog quada:
http://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_218541.html

Trenutno skupljam nofce za novi Mobius ($55.99US, Tmart), koji ima katastrofa leću. Plan je staviti objektiv od Zenit fotoaparata i time dobiti dobar teleobjektiv za snimanje udaljenih letjelica. Recimo quad se može vidjeti na kilometar-dva, samo se mora staviti ono reflektirajuće platno negdje ispod na tijelo quada, a odozdol (pored teleobjektiva) staviti usmjereno svjetlo, neka jača "torch" lampetina. Tako da će se vidjeti samo svjetleća točka, dovoljno da se zna pod kojim kutem je quad u odnosu na startnu poziciju.

Video izlaz staviti drito na neki monitor-čić, a može se i snimati, ako je nekom u interesu snimati leteću svijetlu mrlju na nebu.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #31
Hvala ti, ma imam zujalicu, imam čak i APM sa GPS-om, al opet tu je taj strah, morat cu dat gas pa sta bude..hehe...
Najveca visina mi je bila 95m.

Znam taj strah. Zato trenutno i ne letim ZMR250, a hexu nisam dovršio. Neki strah mi se uvukao u kosti nakon pada quada u vodu, raznih padova sa manjom i većom štetom. Sada se sa ovom igračkom polako oslobađam tog straha, pa onda na proljeće punom parom naprijed i gore.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #32
Mene se tu i stvorila blokada kad sam imao par gadnih padova.
Onda si sve mislim, sta ako opet padne...
Lp,
Alex

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #33
Mene se tu i stvorila blokada kad sam imao par gadnih padova.
Onda si sve mislim, sta ako opet padne...

A što ako ostariš prije nego se usudiš ponovo letjeti? :D

Reci mi, koja je i kolika bila šteta nakon tih tvojih padova?

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #34
Ma neću ostariti, ide on u zrak za koji dan, pa kako bude bude, šta sad....


A šteta kad je x666 pao je bila, sve četiri ruke, dva motora, baterija(hvala Bogu, nije planula), osovina trećeg motora, antena od videa.....i također duševna bol.
Lp,
Alex

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #35
Ma neću ostariti, ide on u zrak za koji dan, pa kako bude bude, šta sad....


A šteta kad je x666 pao je bila, sve četiri ruke, dva motora, baterija(hvala Bogu, nije planula), osovina trećeg motora, antena od videa.....i također duševna bol.

Uh, tek sad vidim. Pa samo frejm teži 415 grama, bez motora, elektronike i baterije. Mislim da bi svatko trebao kupiti recimo quad istih dimenzija, ali igračku. Onda je lako preći na hobby-grade letjelice. Razlika je što igračka jednostavno nema snage za brze manevre. Ovaj moj quad sa kamerom je previše težak - throttle na 70% u hoveru. Ali, kad skinem kameru, onda je previše lagan, throttle negdje na 20% u hoveru. Tako lagan, ponaša se gotovo isto kao i tvoja X666 zvijer. Isto je prebrz, prebrzo reagira, prekratko vrijeme reakcije.

Dali ti je hover na 50% kako bi po nekoj teoriji trebalo biti? Ako je, stavi neku ciglu ili kamen ispod, tako da je throttle (gas) negdje na 60-70%. Imat ćeš kraći let, ali će biti tromiji - a time i pitomiji. Kad već treba otežati quad za vježbu, neka kamera... :D

Ako ti je hover na manje od 50%, to i jeste razlog ludovanja quada.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #36
Moja ukupna težina x666 je oko 1200g bez kamere za snimanje, sa full FPV opremom i jednom batkom od 2200mAh.
Hover je oko 50,60% što je ok, međutim jako puno wobbla kad se spuštam, i onda jednom prilikom dok sam letio na KK 2.1 zawooblao se, prebacio i adio.
Lp,
Alex

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #37
Moja ukupna težina x666 je oko 1200g bez kamere za snimanje, sa full FPV opremom i jednom batkom od 2200mAh.
Hover je oko 50,60% što je ok, međutim jako puno wobbla kad se spuštam, i onda jednom prilikom dok sam letio na KK 2.1 zawooblao se, prebacio i adio.

To je poznata mana KK2 pločice. Probaj se sputštati tako da malo oduzmeš gas i onda nakoso letiš naprijed. Ili kruži, ili idi gore dolje - nema ljuljanja, a quad ide dolje savršeno. Pri kraju spuštanja kontriraj na drugu stranu i onda leti nisko, pri čemu polako oduzimaš gas. Kad si već pri zemlji, onda ideš okomito dolje. Primjer spuštanja na mom videu sa igračkom:

! No longer available

(iz nekog nepoznatog razloga, video kreće od početka - preskoči na 6:13)

EDIT: Bolje "premotaj" na 10:25, bolji primjer stabilnog polaganog spuštanja.

Prvo sam samo lagano nagnu naprijed, a onda sve više i više, tako da je ubrzao spuštanje. Probaj to i vidjet ćeš ta je daleko bolje nego spuštati quad okomito.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #38
Ma savladao sam takav način spuštanja, na APM uključim autoland pa lepo lagano ide on prema dolje, ja popijem kavu za to vrijeme i to je to.
Zapravo kad pogledas, bez padanja nema znanja.
Hvala ti na savjetima.
Lp,
Alex

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #39
Ma savladao sam takav način spuštanja, na APM uključim autoland pa lepo lagano ide on prema dolje, ja popijem kavu za to vrijeme i to je to.
Zapravo kad pogledas, bez padanja nema znanja.
Hvala ti na savjetima.

A čuj, tako je to. Na greškama se uči, samo... nekad su greške skuplje nekad ne. Možda je ovo manje poznato: pri okretanju (yaw), praktički quad ide na dva motora - zna se dogoditi da propadne ili počne ljuljati. Zato probaj na tri motora, recimo ulijevo: istovremeno lagano lijevu palicu za rotaciju (yaw) ulijevo i desnu palicu isto ulijevo (roll). Daleko elegantnije klizi polukružno umjesto u jednoj točki. Barem se na snimkama vidi da manje drma i ljulja.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #40
Let po vjetru. Laganica. (moj novi jubito kanal, samo za snimke iz zraka, makar to bila kamera na pecanki) :D

https://www.youtube.com/watch?v=wsuLoMPEwcI

LP,
milan
---


Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #41
Za sve one koji su napravili dobru odluku i kupili Bayangtoys X8, evo videa kako promijeniti zupčanik. Pošto nisam do sada našao rezervne dijelove baš za taj model, može se koristiti motori, zupčanici i propeleri od Syma X5C (i X5C-1):

https://www.youtube.com/watch?v=OhG6SYDbJWg

Svi rezervni dijelovi su jefta na Aliexpress-u: http://www.aliexpress.com/item/Superior-Syma-X5-X5C-Spare-Part-Set-Motors-Propellers-Landing-Skid-Protectors-Motor-Blade-Nov3/32520554664.html

Znam da je video u banani, ovih dana sam toliko depresivan zbog svih ovih gluposti oko firme i kuće koja nije moja nego od propale firme, a da bi bila moja, moram ju otkupiti... Jednom kad se unese kuća u firmu kao početni kapital, teško ju je izvaditi van. Prije se to još i moglo, no pokojni otac to nije napravio na vrijeme. Sad sam u teškoj gabuli zbog toga.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #42
Napomena: prijašnji video je sadržavao grešku, vjerojatno nastala prekidom tijekom uploada. Ovo je isti video, samo ponovo poslan na jubito. Hvala.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #43
Mene se tu i stvorila blokada kad sam imao par gadnih padova.
Onda si sve mislim, sta ako opet padne...

Mene nije frka da padne, popravit ce se. Ali me frka da ne razbijem nesto ili jos gore, pogodim nekog. Ako leti visoko, pocne puhat vjetar, izgubi kontrolu, tko zna gdje i u cemu ce zavrsit. :D

@vedronebo:
Svaka cast, jako dobro.

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter & novi rekord dometa - 1.1 km!

Reply #44
Mene se tu i stvorila blokada kad sam imao par gadnih padova.
Onda si sve mislim, sta ako opet padne...

Mene nije frka da padne, popravit ce se. Ali me frka da ne razbijem nesto ili jos gore, pogodim nekog. Ako leti visoko, pocne puhat vjetar, izgubi kontrolu, tko zna gdje i u cemu ce zavrsit. :D

@vedronebo:
Svaka cast, jako dobro.

Ma u redu što se tiče strahova, već ću to nekako savladati. Nego sad je pravo vrijeme za indoor letjelice. Ova dosadna kiša i vjetar... A valjda će doći dan kada će biti lijepo i sunčano. Jedva čekam da sve procvjeta, pa se onda neću dati skinuti sa neba snimajući. :D

Hvala na pohvalama.

LP,
milan
---