Skip to main content

Topic: Quad Black Racer X (Read 32291 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


Odg: Quad Black Racer X

Reply #92
Svaka cast na ovom videu Orahovackog jezera i Ruzica grada. Bas sam proslu nedjelju bio s djecom na rusevinama Ruzice grada, i to mi je bilo palo na pamet kako bi bilo lijepo to sve snimiti iz zraka :) LP Zlatko

Odg: Quad Black Racer X

Reply #93
Danas letenje na 53 stupnja C valjda griju i sunce i mjesec  ;D   ekstremni test za quadcopter i prateču opremu, ukupno sat vremena laganog letenja - sve radi besprijekorno, motori čak i hladniji kod slijetanja nego pri polijetanju  :)

COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Quad Black Racer X

Reply #94
Malo se radilo na poboljšavanju karakteristika BRX coptera.
Na HK BlueSeries ESC-e sa starijim SimonK firmware-om (2013-09-09) flash-ao novi SimonK (2015-09-12) s time da sam odlučio dodati COMP_PWM 1 parametar.
Testirao svaki motor zasebno, ono što nisam očekivao je to da će raditi toliko bolje ili preciznije rečeno učinkovitije, motor se evidentno brže razvrti (a i brže mjenja broj okretaja) a pri zaustavljanju (slobodnom rotiranju) generira el. energiju koju bi trebala absorbirati baterija ili ostala trošila na kopteru. E sad kvaka je u tome što je učinak toga dosta teško izmjeriti, amplituda napona bi se mogla vidjeti jasno na osciloskopu, ali ono što mene više zanima je energija pa sam spojio u seriju sa jednim ESC-om i baterijom brzu hiAmp diodu tako da vodi kada baterija napaja ESC (time je eliminiran povrat u bateriju), a paralelno sa + i - vodovima ESC-a žarulju 24V 5W. Ono što se moglo vidjeti je da prilikom popuštanja gasa sjaj žarulje raste dok motor ne dođe u poziciju novog gasa, što je otpuštanje gasa veče i brže to je sjaj žarulje u tom trenutku jači. Sa žaruljom je bio spojen i voltmetar ali zbog njegove tromosti zapravo nije bilo moguče izmjeriti vršnu vrijednost, tako da sam ekstra za to mjerenje na voltmetar dodao buffer sa diodom i kondenzatorom od 10uF i olala - malo žešče kočenje i evo 26-27V u liniji napajanja, tako da na ovaj način kako je bilo spojeno (baterija ne može absorbirati energiju) nikako nebi bilo dobro napraviti zaustavljanje iz full brzine na min - po mojoj procijeni otišlo bi to i preko 30V (ali to ovisi i o snazi trošla spojenog u liniju napajanja ESC-a, u ovom slučaju žarulja 5W 24V), inaće ovo je bilo testirano sa 4S baterijom.
Na zaustavljanju 4 ili više motora taj bi učinak bio još veči, slijedeči test je bio sa sva 4 motora i baterijom spojenom bez diode ali žaruljica i dalje na liniji napajanja, sa 4 motora moguče je napraviti skok iz full RPM u min bez da napon u liniji napajanja pravi pikove opasne za ostalu elektroniku, čak što više sjaj žaruljice se jedva mjenjao, ovo je test da se vidi dali baterija može absorbirati i stabilizirati napon i jasno može.
U praksi nikad nečete imati takvo zaustavljanje (barem ne na copterima sa DJI kontrolerom) ali dobro je znati koliki je učinak toga. Ono što neznam je to što bi se dogodilo ako bi se u full RPM otpojila baterija?  ;D
Također postavlja se pitanje koliko je dobro za bateriju da tako brzo prelazi iz discharge u charge i obratno? Ali u praksi vjerovatno ni to nema nikakvu negativnu popratnu nuspojavu jer npr. recimo da kopter stoji u hoveru i tada počmemo raditi brzi tilt lijevo-desno (ili naprijed-nazad) u tom slučaju 2 motora moraju usporiti a druga 2 ubrzati, ova 2 motora koji usporavaju generiraju el. energiju, istovremeno ova druga 2 koji ubrzavaju zahtjevaju više energije (nego u hoveru), tu energiju će dobiti največim dijelom iz baterije ali i manjm djelom iz ova 2 motora koji usporavaju, tako da tu zapravo nema situacije gdje baterija prelazi iz discharge u charge. Također to vrijedi i za yaw lijevo desno, ne vrijedi jedino u slučaju gdje se kopter uspinje punom brzinom prema gore te onda uslijedi naglo oduzimanje gasa jer tada sva 4 slobodno vrte i generiraju dok ne dođu na novi RPM, ali čak i to u slučaju DJI kontrolera se postavlja pitanje koliko može preokrenuti smjer struje u kroz bateriju, što zbog blage krivulje usporavanja (ali ona ovisi i o vertikalnom gainu), što zbog drugih trošila na kopteru (što često nije zanemariva potrošnja).


Uglavnom prvi sat vremena letenja s COMP_PWM na BRX kopteru je prošao danas bez bilo kakvih negativnih i naknadnih otkriča, jasno se vidi da je stabilniji, motori imaju uglađeniji zvuk, brzo tiltanje lijevo-desno više ne dovodi do toga da kopter ide u visinu, također i brzi yaw lijevo-desno ga više nemože destabilizirati, spuštanje večom brzinom (cca 3m/s) je preporod u slučaju kada ima vjetra u odnosu na prije.
Osjeti se kako je bolje "zalockan" na komande pilota.


Na slici se vidi koliko cijeli kopter "troši" u hoveru 17,31A pri trenutnom napunu baterije od 15,82V dakle snaga od 273,88W, s time da ni taj watt metar nije baš zanemariv svojom težinom od 90g pa je to zapravo mjerenje gdje je poletna masa 1950g (umjesto 1860g), a i nije zanemarija činjenica da sva ostala trošila na kopteru "vuku" 1,88A što i poraste s padanjem napona na bateriji (kada se pokrene pogon pa onda i sa pražnjenjem baterije), također poraste i ako Hero4 snima u 4k  :D  Također poraste i kada gimbal iz statike prijeđe u dinamiku  :D
Znači 17,31A - 1,88A = 15,43A   x 15,82V = 244,1W pogonska jedinica za hover pri 1950g (bez wattmetra bi bilo 232,8W), ugrubo ajmo reči kopter ima 8g/W potiska u hoveru.


E sad ono zanimljivo, dali je FT veči sa COMP_PWM?
Zadnje mjerenje FT-a sam radio dok je bilo dosta toplije vani, i na 21min sletio na 3,6V/cell, sada sam također napravio FT test i opet na 21min sletio točno na 3,6V/cell, s time da je vani bar 10ak stupnjeva manje i baterija je hladnija a i ima mnogo više ciklusa nego na zadnjem tastiranju, da sam se bar sjetio napravit FT test neposredno prije flash-anja ESC-a onda bi još i imao s čime usporedit a ovak iz priloženog se nadzire da pomaka ka dužem FT-u zapravo ima ali se ne zna koliko točno.





COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Quad Black Racer X

Reply #95
Ja imam Turnigy AE-30 (tarot 650+SS4108 600KW;bat.4S;naza M;prop1238), pa me zanima mugu li se oni flashati s simon K, kako sam vidio po netu na njih ide samo blheli...Ima li netko prkse s njima? Primjetio sam kad naglo dam gasa da se nejednoliko uspinje, dosta valja.. Također me zanima koe ESC-ove preporučujete.

       

Odg: Quad Black Racer X

Reply #96
Ovdje je jedna korisna lista ESC-a  8)
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AhR02IDNb7_MdEhfVjk3MkRHVzhKdjU1YzdBQkZZRlE#gid=0

Koliko vidim AE-30 su sa SiLabsovim čipom te na njih ide BLHeli samo, ako se nejednako uspinje probaj ponoviti kalibraciju gasa, a možeš i provjeriti dali se svi motori jednako lagano rotiraju.

Što se tiče ESC-a za multirotore ispada na kraju što jednostavniji to bolji, Atmega za SimonK, svi N-Fetovi, bez kojekakvih dodatnih buffera i sl.

Definitivno nemožeš pogriješiti sa HK BlueSeries, Afro...
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Quad Black Racer X

Reply #97
Na kakvu kalibraciju gasa misliš?

Odg: Quad Black Racer X

Reply #98
Vjerujem da misli na kalibraciju gasa na esc-u, tj kalibraciju esc-a.  :)

Odg: Quad Black Racer X

Reply #99
Što se tiče ESC-a za multirotore ispada na kraju što jednostavniji to bolji, Atmega za SimonK, svi N-Fetovi, bez kojekakvih dodatnih buffera i sl

Jesi li možda probao novu generaciju reglera sa sinusoidalnim načinom rada?
koji uz još poneki feature koji imaju u sebi, još bolje rade(navodno) od svih ovih do sada.

Odg: Quad Black Racer X

Reply #100
Za sad ih još nisam imao priliku testirati, ali polako kucaju na vrata, doduše vidio sam ih u radu (DJI E310 i E800), osim što su malo tiši u radu teško je bilo što drugo na izgled i zvuk ocijenit dok ne dođe na testni stol. Naravno kao i u svemu tako i ovdje tehnika napreduje, sigurno će (ako več nije) kroz dogledno vrijeme imati više prednosti nego nedostataka u odnosu na standardni square wave ESC, ali ono gdje ja vidim da bi mogli napraviti itekakav pomak je tamo gdje je potrebna malo ozbiljnija snaga i gdje se ide na npr 8-12S napon (pa i više) jer u prirodi je motora da mu je pravilniji drive signal onaj koji i sam generira s time da moramo uzeti u obzir da kod tih novih ESC-a to ipak nije čisti sinusodialni drive signal nego simulirani (sa čistim pravim da nekažem analognim sinusodialnim driveom bi zapravo imali neprihvatljive gubitke), ali svejedno i simulirani sine wave će u konačnici biti bolji odabir jer razni problemi tipa pikovi struje i problemi oko okretnog momenta (posebno sa velikim propelerima) će biti svedeni na minimum.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Quad Black Racer X

Reply #101
Na kakvu kalibraciju gasa misliš?

Na throtle range, najbolje skini propelere, ESC-e (njihov servo konektor) redom spajaš na kanal na prijemniku od gasa (može biti i drugi kanal ali mora imati 100% otklon, a može i preko kontrolera ako podržava tu funkciju throtle calibration), zatim staviš na stanici puni gas i spojiš bateriju, na prvi beep spustiš gas na 0 i tada ti ESC odsvira da je umemorirao throtle range koji se koristi na tvojoj opremi, isprobaš dali vrti i to je to, ponoviš za sva 4 ili koliko več ih ima. Evo i jedan koristan tip: možeš koristit Y kabl sa 4 ili više izlaza pa sve ESC-e odjednom kaalibrirat, također dobro je da su svi ESC-i na posve istoj temperaturi kada se radi kalibracija.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Quad Black Racer X

Reply #102
Za sad ih još nisam imao priliku testirati, ali polako kucaju na vrata,

 meni stoje na stolu već 3 tjedna a još bu tako koji jer čekam neke cijevi za dovršetak builda, :'(
no po speckama bi to trebalo povećati učinkovitost, pogotovo kada koristi s uparenim motorom (koji također imaju neke napretke naspram ostalih, motani su jednom debljom žicom a ne s više upletenih manjih, pa je bolja popunjenost namotaja a i hlašenje istih...)

da ne prevodim ima tu više: http://www.dji.com/product/e800
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2046097&page=191#post29873667

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2046097&page=192#post29889893

pošto znam koji je flight time na letjelici koju slažem s tradicionalnim reglerima i motorima,
moći ću koliko toliko usporediti razliku kada dovršim svoju istu samo s DJI E800 setupom,

do tada se nadam da bu netko testirao i na benchu malo pa nabacio brojke :)
(a u zraku bi se trebala vidjeti razlika s tim aktivnim kočenjem i ostalo..)

zato sam pitao kada si krenuo iznositi podatke o simonk i testu... jesi li se susreo s tim novim reglerima.
jer znam da detaljno to sve provrtiš kroz bench i field test   :)

Odg: Quad Black Racer X

Reply #103
Bit će to zanimljiva usporedba, svakako nabaci rezultate od prije i poslije.

Što se tiče aktivnog kočenja, obavezno na laganom stroju sa velikim propelerima, to će ga dodatno stabilizirati, čak i u mojem slučaju gdje nisam stavio aktivno kočenje nego aktivan freewheeling (COMP_PWM) pa je efekat kočenja umjereniji i prisutan je samo kada motor genereira energiju, več to je napradak u stabilizaciji a efekat toga se vidi kada se radi brzi tilt lijevo-desno i stroj se više ne penje nego stoji na visini, tako da mislim da moj stroj nebi ni profitirao dodatno sa aktivnom kočnicom što i ima logike jer E-Prop 11x5 i nije jako inertan propeler.

A što se tiče DJI i ovih njihovih novih propulsion sistema (i općenito) mislim sve najbolje i još kad nešto ima pridjev "tuned" sve je jasno, oni koji su probali sami nešto upariti znaju koliko je to posla i novaca dobiti nešto što bi se moglo isto zvati "tuned", a u slučaju DJI-a gdje je ipak nekolicina inžinjera zadužena da nešto postane "tuned" mora postojati opravdana razlika.

Ja samo čekam dan kada će se moći upariti lightbridge 2, A2, X3 ili X5 -  zamisli koliko bi jedna uredno složena hexa sa E800 i X5 te sa nekom novijom tattu baterijom mogla biti u zraku? I koliko kvalitetnog, sigurnog, letenja i video materijala bi mogla napravit.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Quad Black Racer X

Reply #104
Eksperimentiranja se nastavljaju, nakon active freewheeling-a (COMP_PWM) i nakon ugradnje hardwerske Naze V2 ide se dalje.
Moj osvrt na dobiti Naze V2 u odnosu na Nazu V1 (iako obje na v4.06 firmware-u) je taj da u ovom slučaju BRX setupa Naza V2 bolje tj. preciznije drži visinu nego što to čini Naza V1, ama baš sve ostalo je isto (ali za neke druge setup-e imam izvještaja da ima i drugih dobiti sa Nazom V2).
Slijedeča stvar koja je došla na red je ta da se isproba nagib motora na rukama, baš kao što to ima Phantom 3 (ukrao foru), s time da nisam htio ići na 5 stupnjeva nego na 4 stupnja jer smatram da je 5 stupnjeva možda malo veči udarac na efikasnost setup-a.
Prva testiranja su ohohoho, izgleda da mu je samo još to nedostajalo, generalno popravi stabilnost več ionako stabilnog setup-a/stroja a najveći dobitak je preciznost i kontrola YAW osi koptera koji je sada "laser sharp" sa gainom 105, spuštanje sa 3-3.5m/s ide glatko i bez imalo pomjeranja lijevo-desno i po Yaw-u, bit će zanimljivo testirati i na malo jačem vjetru. Inaće kada letim točno 11min baterija bude 3,85 3,85 3,85 3,85 (dakle storage), ovaj put je sa 11min bila na 3,84 3,85 3,85 3,85, ali kada je budem napunio znati ću koliki su točno penali na efikasnost.
Također taj nagib motora bi trebao malo ispeglati i probleme sa vortex ring state-om ali s time nisam imao ni prije problema na ovom kopteru.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis