Skip to main content

Topic: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...) (Read 12844 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Ovako ,nabavio sam polovni vožen,krpan malo na krilima i neke male sitnice ali sve u svemu odličnog  DLG-a ili DL kako piše na njihovim stranicama Art Hobby-a   :) od jednog člana sa foruma.Model je odličan,imao sam par probnih letova sa njim i sve je bilo uspješno.Naravno ,pošto sam ja novi u tome a i jedrilica i sami uvjeti leta su bili takvi da sam slomio drveni(balsa rep) i malo sam još canopy koji je bio malo napuknuti  još se malo više naćeo.I sada sam rep popravio i super je ,balza je kupljena u PEVECU,za sada imaju dobar izbor ali mora se birat ravna i sa dobrim godovima  balza drvo,poskidao sam nepotrebne trake i foliju sa njega koju je prijašnji vlasnik stavio,po meni nisu bile potrebne pa eto skinuo ih i obojao.Umjesto folije sam obojao sa crnim  sprejem  vrhove krila isto tako i od ispod krila,na skidanju foljie sam  izgubio oko 15 gr težine na samom krilu,što je interesantno 8) .Ostavio sam samo žutu laganu traku na gornjojplohi krila ,lijepa je a i nepotrebno skidati,da skinem to ,možda 1 do 2 grama bi se maknulo ali nije potrebno .Sada još  čekam da mi sa HobbyKinga stigne platno i epoxy za popravak canopya tj. kabine :) jer je malo napukla,inače kabina je od tanke staklo-plastike  i nadam se da će to platno i epoxy dobro zaljepiti i učvrstiti napuknuta mjesta na canopy-u.Kada stigne idem odmah polijepiti canopy da ga nestrgam do kraja jer onda će popravak biti još veći  i teži ako mi slučajno kod slijetanja ili nećeg drugog opali u tlo.I sada naravno pitanje za one koji nešto znaju oko tog modela ili sličnih ,a to je idealna težina?Vidio sam na jednom forumu da je tip neki imao oko 400gr spremnog za let.Moj trenutno sada  prazan  sa 4 serva Hitec hs-55 ima  366 grama.Kada ću ugrađivati ostale komponente bateriju,bec i receiver očekujem nekih oko 405gr,dali je previše za ovaj model?I da,rep kada sam izrađivao novi,onda sam  uveo malu preinaku a to je da sam donji dio repa za jedno 2.5cm skratio jer sam skužio da kada slijećem na travnati dio ili na nešto drugu da uvijek oštetim rep tj. potrgam ga,ovo bi trebalo riješiti taj problem a letne karakteristike ostaju nepromjenjene,i sada dali je i to OK ili nije?
Trenutne kalkulacije i izmjere:
Trup(staklo-plastika) sa servima Hitec 2X  HS-55zadnjim repom krilom i žicama za serva plus poklopac kabine(PVC) :111gr
Krilo sa servima 2X Hitec HS-55 i malo trake(hrilo je kombinacija laminirani stiropor sa balzom):255gr
baterija :Zippy FlightMax 7.4 V  350mAh 2S 20C :oko 21gr
BEC 5V,moram taj zbog receivera jer moj radi samo do 4.8 V ispod te voltaže neradi,jednostavno je takav :9gr :)
receiver sa kučištem(možda skinem kučište 8) : :8gr
Eto to su ugrubo specifikacije i mjere(slike)
SLIKE:

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #1
Lijep pozdrav Mario!
Nisam veliki znalac i stručnjak po tom pitanju, ali  dva dlg-a u samogradnji su iza mene, pa ću ti iznijeti moje mišljenje.
Teško je govoriti o optimalnoj težini takvog modela jer su uvjeti u kojima se on leti  različiti.
Danas se ide na to da takvi modeli budu što lakši. Sve do recimo 350 gr je ok, mada ja preferiram optimalnu težinu od max 280 gr. Lako se ubaci balast po potrebi.
Vjetrovitom vremenu pogoduje malo više težine, ali tvoj dlg je po mom mišljenju ipak malo pretežak i mislim da znam koji je najveći razlog a to je KRILO.
Tvoje krilo je, kako si naveo 255 gr. Ima dosta dlg-a kojima je to konačna RTF težina.
Trup ti je ok ali dok god budeš imao krilo te težine nemoj očekivati čudo po pitanju visokih izbačaja.
Na setupu bi mogao još uštedjeti ako ga preinačiš na 1S batku.
Takva batka 650 mAh je 15 gr.
U tom slučaju ne bi ti trebao regler (masa je dakle još manja) jedino je pitanje da li tvoji servoi u krilu mogu raditi na 1S.
U svakom slučaju dlg koji ti imaš će biti dobar za osnove letenja takve vrste modela.


Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #2
Biti ću manje diplomata nego li Flyfreakuser i reći da stvari stoje  loše...

-Vertiklani stab si kratio odozdo što je velika greška: pogledaj DLG modele, SVI imaju skoro 50% vertiklaca ispod ; razlog je taj što u startu vertikalac dobije snažan bočni udarac zraka (snažan koliko može biti bacač) i ako nije približno jednaki dio vertikalca iznad i ispod tgrupa dolazi do uvrtanja i pucanja štapa. Dakle umjesto savijanja, imaš savijanje i torziju koja lijepo lomi štap !

-težina je ovog modela je povelika i tu se malo može učiniti. Osim onoga što rekao Flyfreakuser, može se probati olakšati krilo bušenjem rupa i njihovim presvlaćenjem tankom folijom.
Koliko se tu može izbaciti težine, ovisi o vještini, ali najvažnije: pri tom bušenju ne smije se pogoditi ramenjaču ili jako zavijene aerodinamičke površine krila.

Kako sam ja to izvodio na jednom modelu koji je isto imao stiro-balza krila pogledaj na ovoj slici (ušteda je bila manje od 10 % da slućajno ne očekuješ čudo):





Damir

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #3
Dečki hvala na savjetima dobro će mi doći.Trenutno ovaj model će mi poslužit za vježbu DLG letenja,znači da svladam tehniku svega.Kasnije ću po vašim i ostalim svjetima krenuti u poboljšavanje modela.Nastavak ove priče slijedi čim ubacim setup i pokrpam canopy i još par stvari.Pozdrav i pšite svoja iskustva sa ovakvim većim 1.5m modelima tipa DLG konstrukcije i leta. :)

@Flyfreakuser:servači mi nerade ispod 4.2V ,jednostavno su takvi tako da ništa od 1S baterija,ovu za probu sam imao Ni-Mh 4ćelije  4.8 V 350mAh težine 39gr i kada je bila puna na recimo 5.8V onda sam mogao imat jedno 4-5kratka leta i izbačaja i gotovo jednostavno više neragira na komande,zato prelazim na 2S 7.4 V Li-Po sa BEC-om da mi nesprži receiver.Hvala na opširnom komentu i savjetima :)

@Diogen:ovo sa rupama je odlična ideja imam ju stalno na umu,možda čak i pokušam,i vjerujem da bi trebalo olakšat stvar,ipak te DLG traže što manje težine,ipak im je ta svrha da ostanu što duže u zraku a i da kod izbačaja odu što više je moguće u zrak,jedino kod padine i lansiranja putem gume taj slučaj izbačaja mogu zaboravit,valjda sam u pravu?A Vertikalac ću za sada isprobat ovakav kraći,a ako nešto nebude štimalo kako treba lako izradim novi originalni prema nacrtu i ugradim ga na jedrilicu. ETo,THX  :) .Hvala na savjetima i komentu :) .

BTW:I da,ispravite i komentirajte me ako negdje griješim u vezi ovih mojih trenutnih odgovora,ipak sam novi u tome i imam samo 4-5 izbačaja i sa tim i malo kratkih letova a to je skoro ništa ali opet mene veseli jer vidim da mi ide samo treba vježbat i naravno jedrilicu malo posložit.THX :)

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #4
Ono što mene zanima je: gdje ti se nalazi CG kad skineš krilo i ubaciš svu potrebnu elektroniku???
Naznači na jednoj fotki to mjesto.

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #5
Ono što mene zanima je: gdje ti se nalazi CG kad skineš krilo i ubaciš svu potrebnu elektroniku???
Naznači na jednoj fotki to mjesto.

Po nacrtu kako piše nije točno(SLIKA),kada mi stigne setup i kada to ugradim stavit ću fotku i naravno označit gdje je dotični CG ;) :) .A ovo što sam malo letio sa već opisanim setup-om malo iza sredine krila,tu je negdje bio CG ,na suho sam probao a kasnije u letu(TEST).U zraku se super ponašao,nije padao na nos a niti rep,ma, fino je jedrio i po vjetru i bez vjetra.Zadovoljan sam za prvi put.Sada bi trebao biti još i bolji jer će biti lakši a i malo sam tehniku izbačaja naučio. 8) :) :D

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #6
''Profići'' lete sa CG-om iza sredine krila!!! Model je na takav način malo divlji i nestašan.
Za početak preporučujem CG ipak malo pomjeriti prema napadnoj ivici, recimo na 40% od napadne ivice . Kasnije same po sebi dolaze ''egzibicije'' ali tek kad se dobro upoznate i ti i model.  ;) .
Uživaj!!!

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #7
''Profići'' lete sa CG-om iza sredine krila!!! Model je na takav način malo divlji i nestašan.

A slučajno je tako ispalo,nisam "profić" :D .Mislim da će se CG malo pomaknut nakon ugradnje novog setup-a i nakon skidanja nepotrebnih folija,ali kuda neznam. :) .
Hvala na ovome za "profiće" ,nisam znao da oni tako uštimavaju svoje jedrilice :) .
BTW:naravno da ću uživat,bar sam ovih 4-5 izbačaja i leta uživao,osim što sam se skoro izuo :D iz tenisica kod vrtnje i bacanja a i na livadi je bilo vruće tj. full sam se oznoio i bar sam se malo kondicionirao  :D :D :D :)

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #8
Znaš što je meni najzanimljivije....


Pitaš, dobiješ konkretne odgovore i odlucno ih izignoriras..  ???


imas pravo samo ti po svome  ;)


Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #10
Za svaki slučaj sam od balze 3mm izrezao prema nacrtu stražnji vertikalac,znači original :) .To će biti rezerva ako slučajno ovaj moj skračeni modificirani neće funkcionirati kako treba. ;)
Evo slikica,ništa teško.Skalpel ,ravnalo,olovka i malo brusnog papira.Kada mi stigne platno i epoxy,onda ću donji dio vertikalca obložit jednim tankim slojem tkanine tj. staklene tkanine ali fine tkanine :) .,kako je i prikazano na nacrtu-skici (slika dolje).Naravno to još treba sve doradit da poprimi finalni izgled kao na nacrtu,ništa teško ali moram pričekat dok probam ovaj moj modificirani skračeni rep 8) .
 

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #11
Sada da ne unistis komad balze  pogledaj si jos jednom nacrt  ;)  da  ne bi imao kasnije problema
i zatim prosurfaj da bi procitao kako se se obraduje rep na DLG-u  ..

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #12
Sada da ne unistis komad balze  pogledaj si jos jednom nacrt  ;)  da  ne bi imao kasnije problema
i zatim prosurfaj da bi procitao kako se se obraduje rep na DLG-u  ..
ma nije uništen,ovo samo ugrubo,treba još radit na njemu,sva sreća pa sam saćuvao stari originalni ali polomljeni u dva dijela  tako da znam što trebam i kako treba izgledat na kraju,a i naravno kako se pričvrščuje tj. lijepi na boom rep  :) .Bez brige ;)

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #13
Dešnjak ili ljevak ? Tj. kojom rukom bacaš model, o tome ti ovisi i orjentacija profila vertikalca !
D.

EDIT: svi 'naši' koji se bave izradom i/ili letenjm F3K trebali bi pročitati tutorial koji je napisao jedan od naših najboljih majstora za čukce:
http://aeromodelarstvo.net/Forum/forums/thread-view.asp?tid=1099&posts=8&start=1

Odg: DL Art Hobby "Hyper" 1.5m(SAVJETI I PREPORUKE ,ŠTO-KAKO itd...)

Reply #14
Dobro napisan topic.Zapamtit ću neke bitne stvari.Hvala na linku. :)