Skip to main content

Topic: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a (Read 5702 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Imam jedno elektricko pitanje za nekoga tko se malo vise kuzi u to :)

Ugraditi cu brushless motor u moj romobil, i to direktno preko zupcanika spojiti ga na kotac. Bez "nabe" ili jednosmjernog lezaja kako je napravljeno na biciklu.

E sad, njegovu brzinu cu naravno kontrolirati pomocu PWM (pulsno sirinske modulacije) tj preko ajmo reci servo testera, i to je sve OK.
Problem je sto ce biti kada pustim gas (ugasim motor), a jos uvjek idem dosta velikom brzinom? Po meni ce on htjet stvoriti izmjenicnu struju i time unistiti ESC, jesam li u pravu? Mislio sam onda samo na te 3 zice koje spajaju motor i ESC spojiti obicne diode, ali u kojem smjeru i na koje zice? I dal je mozda moguce staviti jos neku dodatno elektroniku da u slucaju kada nema "gasa" da on puni baterije?

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #1
Netreba ti nikakva elektronika.
Budem ti poslikal kak sam ja to riješil.
Imam veliki zupčanik koji je zašarafan na manji,specijalku.
Dam gas i vozim se ,pustim gas vrti se specijalka.
Pa kaj je tak komplicirano??? ;)
Robert

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #2
Ajde posalji pliz da vidim :)
I isprike moderatoru sto sam fulao mjesto teme, molim da se premjesti u Flyfreak forum » RC Modeli » Elektronika i baterije :)

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #3
Poslikam pa stavim sliku.
odmah bu ti sve jasno i nemaš brige da se bu kaj desilo.
Ja ima brushed motor ali isti vrag i s tim si rešiš problem.
Robert

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #4
Uzmes princip kranca ili kazete na zadnjim felgama na bajkovima, dok pedaliras ide, kad prstanes pedalirati kotac se vrti , ali ne prenosi preko lanca na pogon.

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #5
E bas, to, freewheel, nisam namontirao. Na kotacu kao na biciklu bi mi bilo dosta komplicirano to izvest, na motoru bi bilo glupo izvest jer lanac i kotac bi se vrtio, ostalo ne, tako da je ostalo na tome da mi je sve fiksno, sto mozda i nije lose ako bi mogao puniti baterije dok je brzina romobila veca od brzine motora (usporavanje, kocenje)..

Ako se to pak nemoze, onda barem ako neko zna kak spojit diode da nejde struja u ESC. Jer nezna dal je jedna zica kao GROUND a druge 2 naizmjenicno + ili GND ili se sve mjenjanju iz + u -, pa onda pretpostavljam da bi bilo nemoguce blokirat struju da ide u ESC...

 

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #6
Slikao mobom ;)
Robert

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #7
Aha tako.. to je ovo sto sam rekao da nemam nabe ili jednosmjernog lezaja ili frewheel, sve su to nazivi za to..

Zato sam pitao kako spojiti diode ili elektroniku da puni baterije :)

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #8
Trebalo je prije misliti, ako se motor okreće pokretan 'energijom' izvana, što se 'generira'. Ako na regleru uključiš kočnicu - imaš elektrokočnicu, odnosno u svakom slućaju vrtiš motor uzalud!
E, sada da ne bude uzalud, uzmeš tri dobra releja : kada radi ESC i pokreće motor - (bez dioda!), kada ide gas u 'nulu'- otpusti rele i preklopi na ispravljače, koji ako izgeneriraju dovoljan napon - mogu puniti baterije.
Malo mašte i razmišljanja (punjenje CC do Umax od 4,2V, onda CV molim lijepo).
Ispravljač u prilogu...
Damir

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #9
Bok dečki,

Interesantna tema, koji je setap za tako nešto napravit  :)
Leti samo leti :-)

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #10
Aha, mislim da sam te skuzio. Posto cu to sve spajat na mikrokontroler lako iskontroliram da dok je gas 0, da prebaci relej koji je do tada direktno spajao 3 zice ESC na 3 zice motora, prebaci na spoj sa 6 dioda?
E sad jedno vjerovatno malo teze pitanje, ako su baterije 6S, a ako je napon iz motora 5V recimo spojen na te baterije, dal ce on ista njih napuniti? I koliko ce to ustvari kociti, vise ili manje od ESC kocnice?

MOTOR: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=18184
ESC: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=28888

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #11
Evo, ovako sam ja to skuzio, jel dobro znaci da tako spojim?

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #12
Dakle, kao prvo dioda 1N400x ti je za 1A trajne struje, ne očekuješ valjda da motor koji tebe može pokreteti, u generatorskom režimu rada daje do 1A struje?
Osim toga, potreban je regulator punjenja baterija, ne možeš direktno spojiti izlaze dioda na baterije !
Kako ovdje ne dolaze u obzir naši modelarski punjači - resetirali bi se svaki puta kada prebace releji, potrebna je dedicirana elektronika.
Jednu takvu elektroniku za punjenje LiPo stavio sam ovdje u privitak, s napomenom da je to do 2A struje i potrebno je preračunati elemente za veću struju punjenja LiPo, dakle ovo je princip po kojem se radi i važi za jednu ćeliju, znači ako voziš na 3S trebaš 3 ovakva da bi imao i balansiranje batke.
Iako elektrocikli voze naokolo, shvati da ti je ovo prototip koji sam razvijaš i da ima odlike inžinjerskog projektiranja.
Damir

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #13
Sto se tice diode, da imas pravo, nisam obracao paznju na to, htio sam samo skicirati ono kako mislim da bi trebalo ici otprilike.

Hvala ti puno na ovoj shemi za punjenje baterije. Al u njoj pise da se R3 racuna 0.45/zeljena struja, ali struja kaze da je max 2A kao sto kazes. A kad bi ja htio recimo oko 10A struju punjenja, tad bi R3 trebao biti 0.05, sto je kao da ga ni nema. Imas li mozda neku shemu koja puni sa do max 10A recimo? Mislim, ja neznam ustvari koja ce to uopce struja biti, mozda ce i 2A biti dovoljno.. Vozio bi sa 2x3S (6S) baterijama, znaci samo te njihove celije popikam na 6 (ili 12 ili 18 za veci kapacitet) ovakvih sklopova.

E sad, na jednom forumu su mi rekli kao da nevalja stavljati releje na ESC, da bi bolje bilo spojiti paralelno ESC i sklop za punjenje na motor, a relejem (jednim) prebacivati zelim li kociti i puniti bateriju, ili voziti s tom baterijom.
Evo slike tih shema:
1) motorski rezim rada, gas razlicit od 0
2) generatorski rezim rada, gas=0 (jel potrebno u ovom slucaju odspojiti bateriju s ESCa ili je dobro ovako?)
Znaci diode su drugacije, i izmedu tih dioda i baterije bi dosli ti sklopovi za punjenje



Sto ti mislis o tom paralalnom spajanju?

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #14
Ey, a slika??

Točno je da sa L200 ide do 2 A, no dodavanjem vanjskog , mislim PNP tranzistora, možeš do željene struje, s time da skineš pdf za L200 i pogledaš tamo primjere i proračune.
Točno je i da preklapanje releja pravi probleme, ako ništa drugo, trebaju ti releji reda veličine 100A,  no to košta lijepe novce.
Damir