Skip to main content

Topic: KFm3 profil, izrada, iskustva (Read 3043 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

KFm3 profil, izrada, iskustva

Evo kao sam se upustio u gradnju ovog modela

http://www.flyfreak.net/samogradnja/prva-rc-samogradnja-%28depron%29/

koji ima KFm3 profil krila i poprilicno se pomucio da bi uspio savit depron u KFm3 profil, odlucio otvorit ovu temu da cujem vase savjete i iskustva...

Evo nekog okvirnog opisa kako sam ja to radio (nazalost nisam to popratio slikama, ali nadam se da cu biti razumljiv dole u tekstu, ak ne budem dopisao sto treba):

Nakon izrezivanja krila pomocu sablone napravio sam pripremne radiove za savijanje deprona...
Na mjestu gdje se depron savija kako bi se napravio napadni rub krila, tupim predmetom (npr koristio sam upaljač) s "unutranje" strane krila presao sam par puta preko deprona kako bi stvorio udubljenje po kojem ce se krilo kasnije savijati.
S "vanjske" strane krila na mjestu napadnog ruba naljepio sam prozirnu tesa traku.
Krilo sam stavio na rub stola i fenom kreno zagrijavati vanjski dio krila i savijati ga mic po mic....
Savijanje uglavnom protekne glatko do kuta od 90 stupnjeva ili veceg, ali nakon toga cesto dolazi do blagog napuknuca, pucanja ili cak malo jaceg pucanja deprona s vanjse strane na mjestu gdje se savija...on jos uvijek ne pukne do kraja, no estetski a pretpostavljam i letacki nije bas najbolje... To je prvi problem koji mi se javljao i trebalo mi je nekoliko pokusaja i nekoliko ploca deprona da uspije saviti profil do kraja i napraviti koliko toliko zadovoljavajuce krilo (bar odokativno gledajuci)... radio sam to nekoliko puta i nakon sto sam prvi puta uspjesno savio profil i slicna stvar mi se ponavljala...na kraju, drugo (rezervno) krilo koje sam napravio cini mi se losije nego prvo.
Tokom grijanja krila s fenom i savijanja materijala s vremenom se tesa traka pocinje odljepljivati, primjetio sam da gotovo sigurno ce krilo dobiti napuknuce, ako se tesa traka ostavi tako djelomice odljepljena. Po meni je potrebno stati, ponovno je zaljepiti i nastaviti...
Dali je mozda potrebno koristiti neku drugaciju samoljepljivu traku, sa malo vise elasticnosti i sl?
Dalje, sto se tice konacnog izgleda krila metodom savijanja fenom, primjetio sam da profil nije ujednacen po cijeloj duzini krila. Jednostavno negdje se savije malo vise negdje malo manje... Zato sam i rekao da mi je drugo krilo ispalo cak i losije od prvog, jer sam primjetio da profil nije ujednacen na svim mjestima...kasnije se to moze poprilicno ujednaciti kad se krilo sklopi do kraja ponovno se predje fenom, ali nekad bas nece da ispadne idealno... ne znam, mozda sam ja previse picajzla...

Zanimaju me vasa iskustva oko savijanja KFm3 krila, kako ste radili, dali ste primjetili slicne probleme i dali mozete pomoci i dati mozda jos poneki tips&tricks na ovu temu?

Unaprijed se zahvaljujem,
Marko


 

Odg: KFm3 profil, izrada, iskustva

Reply #1
Postupak je djelomično dobar, mislim da ovo spaljivanje deprona iznutra nije dobro je pravi otopljni tvrdi sloj, pa onda puca.
Depron nije coroplast da ga treba flešati vatricom !
Iznutra se odreže traka deprona u v-obliku i preko toga se savija profil, preko daske ili stola uz pomoć ravnala.

KF profile ja nisam čak ni savijao , nego brusio: sljepio bi nekoliko slojeva smolom i ubacio usmoljeni karbnski roving kao nosive ramenjače.
Kada se osuši, sve bi izbrusio i preljepio napadnu ivicu sa trakom da je ne ošteti trava.
Napravio sam tako više modela, neke poklonio, neke zadržao, a ovaj Zagi sa KFm4 leti još i sada neoštećen:

http://www.youtube.com/watch?v=yyKQ0QjyjC0

Damir

Odg: KFm3 profil, izrada, iskustva

Reply #2
na mjesto gdje ti se depron treba savit urezi s unutrasnje strane v slot a izvana trakom oblijepi
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: KFm3 profil, izrada, iskustva

Reply #3
Hvala van na odgovorima...

@Diogen
Mozda nisam najbolje rekao, ali onaj upaljac kojeg sam koristio nisam koristio za spaljivanje deprona. S unutarnje strane materijal nisam zagrijavao. Upaljac sam koristio samo da bi s jednom (tupom) stranom napravio blago udubljenje u depronu kako bi se prilikom savijanja lakse savio po napadnom rubu.
To je taj dio za koji je modernwarfare urezao v slot. Odnosno ono sto ste mi obojoca savjetovali (ako sam dobro razumio) - da urezem v slot po unutarnjem djelu gdje ce se savijati materijal.
Imas li mozda neki filmic kako se radi ovaj drugi nacin sa brusenjem profila, bas me zanima? Uglavnom sam razumio postupak koji si opisao, al ono sto mi sad prvo pada na pamet u tom slucaju je kako sto ujednacenije izbrusiti cijeli napadnu ivicu krila? Dali izrezati nesto kao kalup u obliku profila i u njega staviti smirgl? Nest' tak'? Sorry ak pitam gluposti, ali nisam se s tim do sad susretao pa ne znam...

Odg: KFm3 profil, izrada, iskustva

Reply #4
Nema neki filmić o izradi brušenjem KFm...radio sam to uglavnom odokativno, jer KFm profili i jesu baš za takve izrade i modele.

Ako se profil brusi precizno, od špera se izrade šablone i zalijepe lijevo i desno na komad koji se brusi_; uzmeš nešto poput ravnala duže od samog obratka , mora biti i čvršće (čitaj deblje) od samog ravnala da se ne savija i na to zalijepiš brusni papir, obično 40 ili 60. Previšen fini brusni papir više gnječi, a manje brusi depron, to bi bilo pogrešno. I brusiš lijevo-desno dok se ne skine višak deprona i dođe do samog špera.

To je kompliciranije od savijanja, ali može se utjerati preciznost, tako se rade i kalupi.
Kada obrusiš, makneš šablone od špera i radiš dalje krila....možeš sprijeda zalijepiti traku da se krilo ne gricka kod slijetanja od travki.

Damir

Odg: KFm3 profil, izrada, iskustva

Reply #5
Hvala Damire!
Budem isprobao i nacin sa ljepljenjem i brusenjem.

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.