Skip to main content

Topic: Slobone frekvencije u HR i okolici? (Read 3950 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Slobone frekvencije u HR i okolici?

Bok,
moze li mi netko upuceniji pojasniti kako mi u HR stojimo sa frkvencijama?
Koliko znam, 1.2GHz off limits, 2.4 i 5.8 su slobodni.
Sto je sa 900 i 433? Da li su neki od njih dostupni radio amaterima s dozvolom?

Ako imate i linkove na relevantne stranice bio bih zahvalan!
Hvala!



Odg: Slobone frekvencije u HR i okolici?

Reply #2
446mhz je slobodna frekvencija za građane bez radioamaterskog ispita do 0,5w snage ako se ne varam jer na toj frekvenciji rade klasični voki tokiji.
Kaj te točno zanima?
Lp,
Alex

Odg: Slobone frekvencije u HR i okolici?

Reply #3
Pardon Diogen, sad sam prepravio.
Umor i nepažnja.
Lp,
Alex


Odg: Slobone frekvencije u HR i okolici?

Reply #5
Pardon Diogen, sad sam prepravio.
Umor i nepažnja.

No ovo nisu odgovori koji pokrivaju Kosmarnikovo pitanje: pogledati ovdje ->  http://tablice.hakom.hr:8280/vis?lang=hr
+ ono što je gore naveo Faldomak...
Damir
E upravo to!
Hvala!
Meni je promaklo.

No:
430-440 MHz Amaterska sluzba
1.24-1.3 GHz Amaterska sluzba

I kako sad to tumaciti?
Vidim da 1.2GHz djeli sa masu toga.

Kako sad protumaciti ovo:
Quote from: Hakom
    • Da li je dozvoljeno koristenje 1.2GHz frekvencije, konkretno za bezicnu sigurnosnu kameru?
    [/list]Poštovani, frekvencijsko podrucje 1.2 GHz je Pravilnikom o namjeni radiofrekvencijskog spektra (NN 17/10, 118/10, 119/10, 87/11, 53/12), a sastavni dio kojeg je Tablica namjene (http://www.hakom.hr/default.aspx?id=190), podijeljeno na frekvencijske podpojaseve: 1215 – 1240 MHz, 1240 – 1260 MHz, 1260 – 1270 MHz i 1270 – 1300 MHz. Svi navedeni frekvencijski podpojasevi imaju primarnu namjenu za radarske i navigacijske sustave i to za civilnu i vojnu uporabu. Takodjer, za te frekvencijske podpojaseve ne postoje izdane opce dozvole koje bi predvidjale rad bezicnih kamera. Iz tih razloga, koristenje frekvencijskog pojasa 1.2 GHz za bezicne kamere nije moguce. S poštovanjem, Vaš HAKOM[/b]


    Koliko vidim, na forumu se koristi i preporucuje sve i svasta i 900MHz i 1.2GHz za video TX.


    Pitam jer slazem novi setup posto mi je dosta videa na 5.8GHz, a htio bi biti legalan.
    Dapace i prakticna iskustva me zanimaju, kako bi npr Hakom utjerao mene ako imam video na 1.2GHz, posto je to pojas za navigaciju i lokaciju (i skroz mi nije jasno sto tu dodje amaterska sluzba).


    Da li se mogu neke dobiti na koristenje sa radioamaterskim dozvolama etc?








    Odg: Slobone frekvencije u HR i okolici?

    Reply #6
    probaj naći neku frekvenciju hahaha

    Odg: Slobone frekvencije u HR i okolici?

    Reply #7
    Frekventno podrucje od 1.2 GHz je dosta slozeno i ima puno korisnika. Najbitnije je pogledati HAKOMovu tablicu i pronaci tko je primarni korisnik a tko sekundarni korisnik. Dakle kao sekundarni korisnik (koji ima dozvolu) ne smijes raditi smetnje primarnom korisniku na tom podrucju.

    Ovisno gdje se nalazis u RH, podrucje od 1.2GHz moze biti vise ili manje "prljavo". Na tom podrucju rade AN-FPS117 navigacioni/vojni radari i njih bi trebalo biti 6 komada u RH i to sve na istaknutim kotama. Ti radari raditi ce interferencije po cijelom 1.2GHz podrucju i pogotovo ako postoji opticka vidljivost. Na video signalu se to manifestira kao snjeg u slici, samo sto snjeg nije sitan nego su to pahulje  ;D .

    Podrucje od 1.2Ghz je zanimljivo zato jer vecina jeftinih video linkova koji se inace koriste i kod jeftinih video nadzora radi na 1.2GHz. Kasnije su se pojavili i na 2.4 te 5.7 GHz.

    Po meni je 5.7GHz puno zanimljivije podrucje, a postoji mogucnost koriscenja i drugih mikrovalnih podrucja. Treba naci u tablici frekventno podrucje koje je free i za njega sloziti konvertere.


    Odg: Slobone frekvencije u HR i okolici?

    Reply #8
    Složen do kraja danas odrađena 2 testna leta.   Nisam mogao dočekati spiner pa sam stavio običan propeler. Nemoguće ju je voziti (tail heavy), Nikada nemojte voziti tail heavy avion nemoguče je održavanje visine stalno ulazi u stall! Što da radim? Da stavljam utege na nos??? Na slici se vidi da baterija ne može više ni milimetar naprijed.[/size]Pomoć!! Složen do kraja danas odrađena 2 testna leta.   Nisam mogao dočekati spiner pa sam stavio običan propeler. Nemoguće ju je voziti (tail heavy), Nikada nemojte voziti tail heavy avion nemoguče je održavanje visine stalno ulazi u stall! Što da radim? Da stavljam utege na nos??? Na slici se vidi da baterija ne može više ni milimetar naprijed.Pomoć!! [/color]
    We are the leading the world in providing best 640-461 book and prep solutions. Our incredible offers for ccna voice exam

     

      Quick Reply

    Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
    Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

    Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.