Odg: Raketno modelarstvo
Reply #2 –
OPĆA PRAVILA ZA MEĐUNARODNA NATJECANJA
4.1. SVJETSKA PRVENSTVA
Slijedeće kategorije se priznaju za Svjetska i Kontinentalna prvenstva za raketne modele:
1. Seniori:
S 1-B; S 3-A; S 4-A; S 5-C; S 6-A; S 7; S 8-E/P; S 9-A
2. Juniori:
S 1-A; S 3-A; S 4-A; S 5-B; S 6-A; S 7; S 8-D; S 9-A
4.2. BROJ MODELA
Broj modela koji se koristi na natjecanju je slijedeći:
Kategorija S1 A,B,C,D,E,F Dva (2)
Kategorija S2 C,E,F Dva (2)
Kategorija S3 A,B,C,D Dva (2)
Kategorija S4 A,B,C,D,E,F Dva (2)
Kategorija S5 A,B,C,D,E,F Jedan (1)
Kategorija S6 A,B,C,D, Dva (2)
Kategorija S7 Jedan (1)
Kategorija S8 A,B,C,D,E(E/P),F Dva (2)
Kategorija S9 A,B,C,D Dva (2)
Kategorija S10 A,B,C,D Dva (2)
Napomena: Za kategorije S3, S4, S6,S8, S9 i S10 jedan (1) dopunski model može biti ovjeren i pušten u let od strane natjecatelja ako dođe do izjednačenja bodova (fly off) za prvo mjesto na kraju trećeg turnusa.
4.3. LANSIRANJE
4.3.1 ORGANIZACIJA
Tijekom svih postupaka vezanih za lansiranje i let raketnog modela potpuni autoritet u pogledu sigurnosti i provođenja određenih postupaka na poligonu ima rukovoditelj osiguranja na poligonu, koji mora biti stariji od 18 godina. Zamjenici rukovoditelja osiguranja koji moraju ispunjavati iste uvjete, mogu imati ovlasti koje im prenese rukovoditelj osiguranja poligona, ali ovo djelomično prenošenje ovlasti ne oslobađa rukovoditelja osiguranja poligona potpune odgovornosti i ovlasti na lansirnom poligonu.
Odgovarajući startni prostor biti će pripremljen tako da će svi sudionici tijekom svakog turnusa na natjecanju moći uzeti motore i pripremiti svoje modele istovremeno za let, pod pozornošću sudaca.
4.3.2. ODOBRENJE ZA LET
Svi raketni modeli koji će se koristiti na poligonu, dobiti će odobrenje za let ili biti odbijeni od strane rukovoditelja osiguranja na poligonu ili njegovog ovlaštenog zamjenika na osnovu njegove slobodne procjene glede moguće upitne sigurnosti modela u letu.
4.3.3. LANSIRNI UREĐAJ
Lansirni uređaj ili mehanizam mora se koristiti tako da ograničava horizontalno kretanje, dok model ne postigne brzinu leta potrebnu za siguran, predvidljiv let. Mora se koristiti kut lansiranja (elevacijski kut) veći od 60 stupnjeva.
4.3.4. POTPOMOGNUTO LANSIRANJE
Lansirni uređaj ne smije doprinijeti povečanju brzine modela ili da mu izmijeni moment u odnosu na onaj koji stvaraju raketni motori na modelu. Lansiranje potpomognuto mehaničkim uređajima ugrađenim u lansirni uređaj se ne dozvoljava.
4.3.5. LANSIRNI POSTUPAK
Lansiranje ili paljenje motora mora se izvršiti daljinskim električnim sredstvima, sa sigurne udaljenosti u zavisnosti od discipline, vremenskih uvjeta i broja promatrača. Glavni sudac prije dozvole za lansiranje modela u svim disciplinama, mora uspostaviti apsolutnu kontrolu na startnom mjestu i kontakt s natjecateljem koji lansira model. Sve osobe u blizini lansiranja moraju biti obaviještene da lansiranje predstoji, prije nego što je model aktiviran i lansiran, a minimum od 5 sekundi odbrojavanja mora biti osigurano prije lansiranja raketnog modela.
4.3.6. VREMENSKI UVJETI
Izvod iz Općeg Športskog pravilnika točka B.13.1. i B.14.1.:
Brzina vjetra mora biti ispod 9 m/s (metara u sekundi), mjerena na visini od 2 metra na startnoj crti u vremenu od 1 minute, a vidljivost mora biti veća od 500 metara prije nego što se bilo koji raketni model aktivira i lansira.
4.3.7. OPASNOST
Raketni model u letu, ne smije predstavljati opasnost za letjelice i avione i ne smije se koristiti kao oružje protiv ciljeva na zemlji ili ciljeva u zraku.
4.3. 8. STVARANJE I DETEKCIJA TOPLINE
Nikakve mehaničke ili pasivne metode stvaranja topline nisu dozvoljeni (mahanje jaknama, širenje reflektirajućih zraka - ogledala, fenovi, motocikli, itd.).
Detekcija topline putem zemljišta je dozvoljena dok god nije u suprotnosti sa pravilima ponašanja koje je
odredio FAI žiri.
4.4. ZVANIČNA - OFICIJELNA SUDJELOVANJA
4.4.1. ZVANIČNE PRIJAVE - NASTUP
Sve modele moraju pregledati i označiti suci prije leta, u bilo kojoj natjecateljskoj kategoriji u kojoj će se koristiti. Isti model se ne može istovremeno koristiti za let u dvije ili više natjecateljskih kategorija.
4.4.2. OZNAČAVANJE MODELA I IDENTIFIKACIJA
Svaki model mora nositi, jasno istaknut broj natjecateljske FAI športske dozvole-licence na tijelu, stabilizatorima ili drugim vanjskim dijelovima, a koji mora biti najmanje jedan cantimetar visok. Ime, nacionalne oznake ili međunarodna identifikacijska markica (vidi Dio 4b, Aneks B.2) narodnosti natjecatelja moraju biti prikazane na vanjskim dijelovima modela.
Svijetlo obojane površine minimalno 1x3 cm (centimetara) moraju biti osigurane za označavanje modela od strane organizatora.
4.4.3. GRADITELJ MODELA
Suci će učiniti razumne napore da se uvjere da je svaki natjecatelj napravio svoj model s kojim se natječe na natjecanju, pri čem se pod "gradnjom" podrazumijeva postupak kojim se zahtijeva da se kompletira model za start,te u suštini ne treba biti više posla nego što je potrebno da se običan model sastavi iz kompleta. Modeli koji su potpuno tvornički izrađeni ili zahtijevaju samo nekoliko minuta nestručne pripreme za kompletiranje, biti će isključeni sa natjecanja (diskvalificirani). Materijal i konstrukcija mogu se dobiti iz bilo kojeg izvora, uključujući komplete.
4.5. ZVANIČNI LETOVI
4.5.1 DEFINICIJA ZVANIČNOG LETA
Pod zvaničnim letom podrazumijeva se onaj let kada model napusti lansirni uređaj, gubeći kontakt sa lansirnim uređajem i poleti, osim u slučaju katastrofalnih oštećenja prema točki 4.6.3. Pravilnika, tada se let ne smatra zvaničnim.
4.5.2 BROJ LETOVA
U svakoj kategoriji osim u maketama (S7), svaki natjecatelj imati će prilike izvrši tri (3) zvanična leta ukoliko vrijeme i vremenske prilike to dozvole. U maketama (S7) omogućit će se dva leta ukoliko vrijeme i vremenske prilike to dozvole.
4.5.3 DEFINICIJA NEUSPJEŠNOG STARTA - POKUŠAJA
Pokušaj je klasificiran kao neuspješan start, ako model ili bilo koji dio modela, napusti lansirni uređaj i dogodi se neki od slijedećih slučajeva:
a) model se sudari sa drugim modelom tijekom leta,
b) smetnje na frekvenciji kod radio-upravljanih (RC) modela,
c) katastrofa motora koja je regulirana točkom 4.6.3,
d) “nije uočen” ili “izgubljen trag” kod modela za postizanje visina.
U ovim slučajevima u prvom startu, natjecatelj ima pravo na ponovljeni - drugi start.
4.6. DISKVALIFIKACIJA
4.6.1 Suci mogu diskvalificirati bilo koji model, u bilo koje vrijeme, koji po njihovom mišljenju ne odgovara pravilima natjecanja ili za koji rukovoditelj osiguranja ili njegov ovlašteni zamjenik ocijene da ne može dovoljno sigurno letjeti.
4.6.2. Suci mogu diskvalificirati bilo kojeg natjecatelja zbog pogrešne primjene ili nedovoljnog poklanjanja pažnje pisanim ili drugim mjerama sigurnosti, zbog nešportskog ponašanja, zbog nepridržavanja zapovijedi rukovoditelja osiguranja ili njegovog ovlaštenog zamjenika i zbog nepridržavanja pravila, uopće.
4.6.3. Model koji pretrpi katastrofu koja, po mišljenju sudaca, nije prouzročena lošom konstrukcijom, gradnjom ili pripremom prije leta, neće biti diskvalificiran sa natjecanja. Model koji pretrpi takvu katastrofu i ne može izvršiti druge letove, može se zamijeniti drugim modelom.
4.6.4. Zbog karakteristika leta model može biti diskvalificiran za jedan let, ali ne mora biti isključen i sa cijelog natjecanja.
4.7. RAKETNI MODELI UPRAVLJANI RADIOM
4.7.1. Za predajnik i kontrolu frekvencije vidi Odsjek 4b, stavak B.8.
4.7.2. Natjecatelji se moraju pozvati najmanje pet minuta prije nego što trebaju zauzeti početna mjesta.
4.7.3. Kad je natjecatelju jednom dana dozvola za let, on ne može odlagati pokušaj lansiranja više od jedne minute.
4.7.4. Natjecatelj mora imati najmanje jedan set kristala u pričuvi - mora imati dvije frekvencije.
4.8. MAKSIMUM I KLASIFIKACIJA
4.8.1 Vidi Odsjek 4b, stavak B.12.
4.8.2. MAKSIMUM je ograničen na osnovu pojedinačnih kategorija i snage motora koji se koristi. U cjelokupno vrijeme letenja modela uzima se sve, od prvog pokreta na lansirnom uređaju, pa sve do kraja leta.
4.8.3. Ukupno vrijeme sva tri leta svakog natjecatelja uzima se za krajnji rezultat.
4.8.4. Kako bi se odlučilo tko je pobjednik u slučaju izjednačavanja rezultata, dopunski odlučujući letovi izvode se odmah po završetku posljednjeg leta discipline. Maksiamlno vrijeme leta u svakom dopunskom turnusu povečava se za dvije (2) minute na maksimalno vrijeme leta prethodnog turnusa. Biti će samo jedan dopunski pokušaj za svaki dopunski let. Vrijeme dopunskih letova neće biti uključeno u konačne vrijednosti za klasifikaciju po timovima, ono služi za određivanje pobjednika i za dodjeljivanje nagrada, koje idu uz titulu. Organizator će odlučiti u koje vrijeme svi natjecatelji moraju lansirati svoje modele. U slučaju izjednačavanja u klasifikaciji timova, uzima se najbolji pojedinačni rezultat (klasifikacija).
Neće biti više od dvije runde polijetanja da bi se odredio pobjednik. Drugi turnus (runda) polijetanja biti će mjeren završetkom leta, zbog konačnih rezultata.
4.8.5. Za Svjetska i Kontinentalna prvenstva turnus se definira kao potrebna količina vremena koju su organizatori predvidjeli za nacionalni tim da pripremi i lansira svoje modele za jedan oficijelni let (preporučuje se jedan (1) sat).
4.9. PODACI O VISINI
Za mjerenje i proračun visine može se koristiti metoda koja se zasniva na načelu trokuta ili metodi koja se zasniva na proračunu visine, gdje horizontalna daljina linija koje potražuje parove stranica.